
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"14" лютого 2020 р. справа № 300/2015/19
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Могили А.Б.
за участі:
секретаря судового засідання Фолезюк Р.В.,
представників позивача Михайлюка Н.М., Тринчук Л.Б., Семеген В.П.,
представника відповідача Юрчука Ю.В.,
представника третьої особи Тимощук Р.М.
розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Акціонерного товариства "Оріана" до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору АТ "Укрексімбанк" про визнання незаконними дій, зобов`язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
Акціонерне товариство "Оріана" звернулося в суд із позовом до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору АТ "Укрексімбанк" про визнання незаконними дій, зобов`язання вчинити дії.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Головним управлінням ДФС в Івано-Франківській області протиправно видано інкасові доручення (розпорядження) №14 від 09.01.2019, №42 від 10.01.2019, №43 від 10.01.2019, №44 від 10.01.2019, №117 від 18.03.2019, №204 від 08.04.2019, №282 від 07.11.2018, №242 від 21.05.2019, №243 від 21.05.2019, №269 від 21.05.2019, №321 від 09.07.2019, №468 від 05.08.2019, №466 від 05.08.2019, №470 від 06.08.2019, №467 від 05.08.2019, №469 від 05.08.2019, №286 від 12.06.2019, №318 від 09.07.2019, № 358 від 10.07.2019, а тому вказані рішення відповідача підлягають до скасування, а стягнуті АТ "Укрексімбанк" кошти поверненню Акціонерному товариству "Оріана".
Представником позивача 13.12.2019 подано суду клопотання про уточнення позовних вимог, відповідно до якого просить визнати незаконними дії Головного управління ДФС в Івано-Франківській області щодо видачі інкасових доручень (розпоряджень) № 509 від 13.08.2019, №14 від 09.01.2019, №42 від 10.01.2019, №43 від 10.01.2019, №44 від 10.01.2019, №117 від 18.03.2019, №204 від 08.04.2019, №282 від 07.11.2018, №242 від 21.05.2019, №243 від 21.05.2019, №269 від 21.05.2019, №321 від 09.07.2019, №468 від 05.08.2019, №466 від 05.08.2019, №470 від 06.08.2019, №467 від 05.08.2019, №469 від 05.08.2019 та скасувати їх, зобов`язати відповідача повернути стягнуті кошти та заборонити контролюючому органу вчиняти дії щодо видачі інкасових доручень (розпоряджень) по стягненню коштів з рахунків Акціонерного товариства "Оріана".
Вимог щодо неправомірності видачі Головним управлінням ДФС в Івано-Франківській області інкасових доручень (розпоряджень) №286 від 12.06.2019, №318 від 09.07.2019, № 358 від 10.07.2019 позивачем у клопотанні про уточнення позовних вимог не заявлено.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27.10.2016 стягнуто з рахунків Відкритого акціонерного товариства "Оріана" у банках та за рахунок належної готівки 40 023 005, 27 грн. податкового боргу. На момент прийняття судом вказаного рішення Товариство перебувало в процедурі санації, яка припинена 11.06.2018. Пунктом 10 Розділу V "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна" від 18.01.2018 № 2269-VІІІ внесено зміни до розділу X "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" наступного змісту: "після припинення провадження у справі про банкрутство забороняється стягнення на підставі виконавчих та інших документів, що містять майнові вимоги, у тому числі на предмет застави, за якими стягнення здійснюється в судовому або в позасудовому порядку відповідно до законодавства, крім випадків перебування виконавчого провадження на стадії розподілу стягнутих з боржника грошових сум (у тому числі одержаних від продажу майна боржника), перебування майна на стадії продажу з моменту оприлюднення інформації про продаж, а також у разі звернення стягнення на заставлене майно та виконання рішень у немайнових спорах; не нараховується неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші фінансові санкції за невиконання чи неналежне виконання зобов`язань із задоволення всіх вимог, зупиняється перебіг позовної давності, не застосовується індекс інфляції за весь час прострочення виконання грошового зобов`язання, три проценти річних від простроченої суми тощо". Однак, Головним управлінням ДФС в Івано-Франківській області стягнення заборгованості з рахунків Акціонерного товариства "Оріана" здійснюється інкасовим методом не на підставі виконавчих документів виданих Івано-Франківським окружним адміністративним судом, а за рішенням контролюючого органу від 07.11.2018 №2751/09-19-51-17-21. На сьогодні відсутній розподіл стягнутих з боржника грошових сум від реалізації майна в порядку ст. 95 Податкового кодексу України. Крім цього, Головне управління ДФС в Івано-Франківській області не є належним стягувачем згідно рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27.10.2016 у справі № 809/1275/16, оскільки позивачем у даній справі була Калуська об`єднана Державна податкова інспекція Головного управління ДФС в Івано-Франківській області.
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, відповідно до якого проти позову заперечив. У відзиві зазначив, що ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 11.06.2018 провадження у справі про банкрутство Акціонерного товариства "Оріана" припинено на підставі п. 5 ст.12 Закону України "Про приватизацію державного та комунального майна" від 18.01.2018 № 2269-VІІІ та розпорядження Кабінету Міністрів України № 358-р від 10.05.2018 "Про затвердження переліку об`єктів великої приватизації державної власності, що підлягають приватизації у 2018 році", до якого включено позивача. Згідно пп.4.3. п.4 розділу "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" провадження у справах про банкрутство боржників, якими є державні підприємства та/або господарські товариства, більше ніж 50 відсотків акцій (часток) яких прямо чи опосередковано належать державі, щодо яких прийнято рішення про приватизацію, підлягає припиненню, крім тих, що ліквідуються за рішенням власника. Після припинення провадження у справі про банкрутство забороняється стягнення на підставі виконавчих та інших документів, що містять майнові вимоги, у тому числі на предмет застави, за якими стягнення здійснюється в судовому або в позасудовому порядку відповідно до законодавства, крім випадків перебування виконавчого провадження на стадії розподілу стягнутих з боржника грошових сум (у тому числі одержаних від продажу майна боржника), перебування майна на стадії продажу з моменту оприлюднення інформації про продаж, а також у разі звернення стягнення на заставлене майно та виконання рішень у немайнових спорах; не нараховується неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші фінансові санкції за невиконання чи неналежне виконання зобов`язань із задоволення всіх вимог, зупиняється перебіг позовної давності, не застосовується індекс інфляції за весь час прострочення виконання грошового зобов`язання, три проценти річних від простроченої суми тощо. При цьому, зазначені дії не поширюються на задоволення вимог поточних кредиторів, на виплату заробітної плати та нарахованих на ці суми страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування, на відшкодування шкоди, заподіяної здоров`ю та життю громадян, на виплату авторської винагороди, аліментів, а також на вимоги за виконавчими документами немайнового характеру, що зобов`язують боржника вчинити певні дії чи утриматися від їх вчинення. У зв`язку з несплатою Акціонерним товариством "Оріана" самостійно задекларованих грошових зобов`язань та щомісячним зростанням поточного податкового боргу Головним управлінням ДФС в Івано-Франківській області, у відповідності до п.95.5 ст.95 Податкового кодексу України, прийнято рішення від 07.11.18 № 275/09-19-51-17-21 про стягнення коштів з рахунків платника податків у банках у рахунок погашення податкового боргу. Зазначене рішення є вимогою стягувана до боржника, що підлягає негайному та обов`язковому виконанню шляхом ініціювання переказу у відповідній платіжній системі. Згідно пункту 11.1 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 № 22 органом стягнення (стягувачем) податкового боргу, простроченої заборгованості суб`єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету (включаючи плату за користування такими кредитами (позиками) та пеню) відповідно до статті 41 Податкового кодексу України та статті 17 Бюджетного кодексу України є контролюючі органи. На виконання постанови Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27.10.2016 по справі № 809/1275/16 та рішення Головного управління ДФС в Івано-Франківській області від 07.11.2018 № 275/09-19-51-17-21, відповідачем направлено в банківську установу - АТ "Укрексімбанк", де відкрито рахунок позивача, інкасові доручення. Таким чином у контролюючого органу немає правових підстав для припинення вжиття заходів щодо стягнення поточного податкового боргу з Акціонерного товариство "Оріана". На підставі ст. 5 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" від 17.03.2011 № 3166-IV, а також п. 6 Порядку здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 № 1074 права та обов`язки Калуської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Івано-Франківській області внаслідок реорганізації перейшли до Головного управління ДФС в Івано - Франківській області, а тому твердження позивача, що стягнення заборгованості здійснюється неуповноваженою особою є необґрунтованими.
У письмових поясненнях від 17.01.2019 позивач зазначив, що станом на дату видачі інкасових доручень податковий борг не був узгоджений, зважаючи на відсутність в Акціонерного товариства "Оріана" акту звірки з контролюючим органом. Згідно п. 95.5 ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів за рахунок готівки, що належить такому платнику податків, та/або коштів з рахунків такого платника у банках здійснюється за рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу без звернення до суду, за умови якщо такий податковий борг перевищує 5 мільйонів гривень. В оскаржуваних інкасових дорученнях суми податкового боргу становлять менше 5 мільйонів гривень. В оскаржуваних рішеннях зазначено, що погашення податкового боргу здійснюється згідно постанови Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27.10.2016 по справі №809/1275/19 без наведення належного стягувача та відомостей передбачених ст. 373 Кодексу адміністративного судочинства України.
У письмових поясненнях третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору АТ "Укрексімбанк" зазначила, що Інструкцією про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, яка затверджена постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 № 22 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 29.03.2004 за № 377/8976, встановлено загальні правила, види і стандарти розрахунків клієнтів банків та банків у грошовій одиниці України на території України, що здійснюються за участю банків. Відповідно до п. 1.4 Інструкції інкасове доручення (розпорядження) - розрахунковий документ, що містить вимогу стягувача (контролюючий орган) до банку, що обслуговує платника, здійснити без погодження з платником переказ визначеної суми коштів з рахунку платника на рахунок отримувача. Главою 11 Інструкції визначено порядок списання банком коштів з рахунків платників податків/суб`єктів господарювання. Для виконання інкасових доручень (розпоряджень) Головного управління ДФС в Івано-Франківській області на рахунку Акціонерного товариства "Оріана" було недостатньо коштів, тому інкасові доручення (розпорядження) були виконані частково, у межах залишку коштів. Для підтвердження часткової оплати відповідальний виконавець на примірнику інкасового доручення (розпорядження) окреслив реквізит "Сума" та зазначив суму часткового платежу. Часткова оплата по інкасових дорученнях (розпорядженнях) АТ "Укрексімбанк" оформлена відповідними меморіальними ордерами.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.10.2019 позовну заяву залишено без руху.
Згідно з ухвалою від 11.10.2019 відмовлено в задоволенні заяви позивача про забезпечення позову.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29.10.2019 відкрито провадження в даній справі, розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання.
Строк підготовчого провадження по даній справі продовжено на 30 днів, згідно ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27.12.2019.
Згідно ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.01.2020 підготовче провадження по даній адміністративній справі закрито та призначено розгляд справи по суті.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав викладених в позовній заяві. Просив визнати незаконними дії відповідача щодо видачі оскаржуваних інкасових доручень, скасувати їх, зобов`язати повернути незаконно стягнені кошти, заборонити вчиняти дії щодо видачі інкасових доручень по стягненню коштів з рахунків Акціонерне товариство "Оріана".
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, зазначив, що вимоги заявлені в позовній заяві є безпідставними, необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.
Представник третьої особи в судовому засіданні проти позовних вимог заперечила.
Суд, заслухавши усні пояснення представника позивача, заперечення представника відповідача, пояснення третьої особи, дослідивши письмові докази, письмові пояснення викладені у заявах по суті справи, зазначає наступне.
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27.10.2016 по справі № 809/1275/16 позов Калуської об`єднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Івано-Франківській області задоволено повністю. Стягнуто з рахунків Відкритого акціонерного товариства "Оріана" у банках та за рахунок належної відповідачу готівки 40 023 005, 27 грн. податкового боргу, з яких 930 403, 37 грн. податкового боргу по податку на додану вартість підлягає стягненню в дохід Державного бюджету України та 39 092 601, 90 грн. податкового боргу по земельному податку з юридичних осіб - в дохід місцевого бюджету (т. 1 а.с. 102 - 105).
Головним управлінням ДФС в Івано-Франківській області рішенням про стягнення коштів платника податків з рахунків у банках у рахунок погашення податкового боргу від 07.11.2018 р. № 275/09-19-51-17-21 відповідно до пункту 95.5 статті 95 Податкового кодексу України вирішено здійснити погашення усієї суми податкового боргу Акціонерного товариства "Оріана" шляхом стягнення безготівкових коштів з рахунків у банках, органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, та інших фінансових установах.
Як наслідок, контролюючим органом оформлено та направлено АТ "Укрексімбанк", який обслуговує позивача, інкасові доручення (розпорядження) №14 від 09.01.2019, №42 від 10.01.2019, №43 від 10.01.2019, №44 від 10.01.2019, №117 від 18.03.2019, №204 від 08.04.2019, №282 від 07.11.2018, №242 від 21.05.2019, №243 від 21.05.2019, №269 від 21.05.2019, №321 від 09.07.2019, №468 від 05.08.2019, №466 від 05.08.2019, №470 від 06.08.2019, №467 від 05.08.2019, №469 від 05.08.2019, № 509 від 13.08.2019 (т. 1 а.с. 10 - 25, 151).
У зв`язку із видачею Головним управління ДФС в Івано-Франківській області вказаних інкасових доручень позивач звернувся до суду.
Згідно з п.п. 20.1.34 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Пунктом 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України встановлено, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (п 95.2 ст. 95 Податкового кодексу України).
У відповідності до п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення контролюючого органу підписується керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу та скріплюється гербовою печаткою контролюючого органу. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до п. 95.4 ст. 95 Податкового кодексу України контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, у разі виникнення у платника податків боргу, контролюючий орган формує вимогу на суму такого боргу та здійснює заходи з його погашення шляхом стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, та стягнення коштів у рахунок податкового боргу за рахунок готівки на підставі відповідних рішень суду.
Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні" від 21.12.2016 № 1797-VIII, що набрав чинності з 01.01.2017, пункт 95.5 доповнено абзацами другим - шостим, якими встановлено, що у разі якщо податковий борг виник у результаті несплати грошового зобов`язання та/або пені, визначених платником податків у податковій декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу в установлені цим Кодексом строки, стягнення коштів за рахунок готівки, що належить такому платнику податків, та/або коштів з рахунків такого платника у банках здійснюється за рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу без звернення до суду, за умови якщо такий податковий борг перевищує 5 мільйонів гривень та не сплачується протягом 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку його сплати, та відсутні зобов`язання держави щодо повернення такому платнику податків помилково та/або надміру сплачених ним грошових зобов`язань. У таких випадках: рішення про стягнення коштів з рахунків такого платника податків у банках є вимогою стягувача до боржника, що підлягає негайному та обов`язковому виконанню шляхом ініціювання переказу у платіжній системі за правилами відповідної платіжної системи; рішення про стягнення готівкових коштів вручається такому платнику податків і є підставою для стягнення. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України".
З системного аналізу вищенаведених правових норм вбачається, що стягнення коштів за рахунок готівки, що належить платнику податків та/або коштів з рахунків такого платника у банках за рішенням керівника контролюючого органу без звернення до суду може бути здійснене за наступних умов: 1) виникнення податкового боргу у результаті несплати грошового зобов`язання, самостійно визначеного платником податків у податковій декларації або уточнюючому розрахунку; 2) податковий борг перевищує 5 мільйонів гривень; 3) податковий борг не сплачено протягом 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку його сплати; 4) відсутні зобов`язання держави щодо повернення платнику податків помилково та/або надміру сплачених ним грошових зобов`язань.
Таким чином, зазначена норма закону прямо встановлює право керівника контролюючого органу (його заступника або уповноваженої особи) прийняти рішення про стягнення коштів платника податків лише в сукупності перелічених вище умов.
В інкасових дорученнях (розпорядження) №14 від 09.01.2019, №42 від 10.01.2019, №43 від 10.01.2019, №44 від 10.01.2019, №117 від 18.03.2019, №204 від 08.04.2019, №282 від 07.11.2018, №242 від 21.05.2019, №243 від 21.05.2019, №269 від 21.05.2019, №321 від 09.07.2019, №468 від 05.08.2019, №466 від 05.08.2019, №470 від 06.08.2019, №467 від 05.08.2019, №469 від 05.08.2019 в графі "призначення платежу" вказано - погашення податкового боргу згідно постанови Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27.10.2016 по справі № 809/1275/16.
Виняток становить інкасове доручення (розпорядження) № 509 від 13.08.2019 в графі "призначення платежу" якого зазначено, що погашення податкового боргу здійснюється на підставі рішення Головного управління ДФС в Івано-Франківській області від 07.11.2018 № 275/09-19-51-17-21 в порядку ст. 95.5 Податкового кодексу України (т. 1 а.с. 151).
Суд зазначає, що станом на момент прийняття Головним управлінням ДФС в Івано-Франківській області рішення про стягнення коштів платника податків з рахунків у банках у рахунок погашення податкового боргу від 07.11.2018 № 275/09-19-51-17-21 та складання інкасових доручень податковий борг Акціонерного товариства "Оріана" перевищував 5 мільйонів гривень та не був сплачений протягом 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку його сплати (що є умовою застосування п. 95.5 ст. 95 ПК України).
При цьому, як зазначив у судовому засіданні представник відповідача, оскаржувані інкасові доручення (розпорядження) прийняті на підставі рішення контролюючого органу від 07.11.2018 № 275/09-19-51-17-21, з урахуванням постанови Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27.10.2016 по справі № 809/1275/16.
За таких обставин, суд зазначає, що відповідачем були дотримані вимоги, встановлені п. 95.5 ст. 95 Податкового кодексу України щодо прийняття рішення про стягнення коштів платника податків з рахунків у банках у рахунок погашення податкового боргу від 07.11.2018 № 275/09-19-51-17-21.
Вказане рішення відповідача на момент розгляду справи є чинним, доказів оскарження в адміністративному чи в судовому порядку позивачем суду не надано.
Крім цього, дане рішення не є предметом розгляду у даній справі, а тому то воно не підлягає оцінці судом у межах цієї адміністративної справи.
Щодо тверджень позивача про те, що станом на момент видачі інкасових доручень Головним управлінням ДФС в Івано-Франківській області Акціонерному товариству "Оріана" не надано акт звірки, а тому податковий борг не є угодженим, суд зазначає, що постанова Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27.10.2016 по справі № 809/1275/16, якою стягнуто з рахунків Відкритого акціонерного товариства "Оріана" заборгованість в сумі 40 023 005, 27 грн. набрала законної сили 15.11.2016.
Загальні правила, види і стандарти розрахунків клієнтів банків та банків у грошовій одиниці України на території України, що здійснюються за участю банків встановлює Інструкція про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої Постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 № 22, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29.03.2004 № 377/8976 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до п. 1.4 Інструкції № 22 інкасове доручення (розпорядження) - розрахунковий документ, що містить вимогу стягувача (контролюючий орган) до банку, що обслуговує платника, здійснити без погодження з платником переказ визначеної суми коштів з рахунку платника на рахунок отримувача.
Главою 11 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті визначено порядок списання банком коштів з рахунків платників податків/суб`єктів господарювання.
Органом стягнення (стягувачем) податкового боргу, простроченої заборгованості суб`єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету (включаючи плату за користування такими кредитами (позиками) та пеню) відповідно до статті 41 Податкового кодексу України та статті 17 Бюджетного кодексу України є контролюючі органи (пункт 11.1 Інструкції № 22).
Стягувач, згідно пункту 11.2 Інструкції № 22 ініціює стягнення коштів у випадках, визначених пунктом 11.1 глави 11 цієї Інструкції: 1) з рахунків платників податків - на підставі рішення суду або рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу (за умов, визначених пунктом 95.5 статті 95 Податкового кодексу України); 2) з рахунків суб`єктів господарювання - на підставі рішення суду.
Отже, чинним законодавством передбачено окремий порядок примусового виконання судових рішень про стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу.
При цьому органи державної виконавчої служби до цієї процедури не залучаються. Підстави для відкриття виконавчого провадження в порядку, передбаченому Законом України "Про виконавче провадження, та для видачі адміністративними судами виконавчих листів про примусове виконання судових рішень у порядку статті 373 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.
Пунктом 11.3 Інструкції № 22 передбачено, що стягувач несе відповідальність згідно із законом за необґрунтованість стягнення коштів.
Згідно пункту 11.4 Інструкції № 22 стягувач для стягнення коштів оформляє не менше ніж у трьох примірниках інкасове доручення (розпорядження) за формою, наведеною в додатку 22 до цієї Інструкції, згідно з вимогами щодо заповнення розрахункових документів, що викладені в додатку 7 до цієї Інструкції.
У реквізиті "Призначення платежу" інкасового доручення (розпорядження) стягувач зазначає назву, дату видачі та номер (якщо він присвоєний) судового рішення/рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу. Судове рішення/рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, на підставі якого оформлено інкасове доручення (розпорядження), банку не подається.
Банк, що обслуговує стягувача, приймає інкасові доручення (розпорядження) протягом 10 календарних днів з дати їх складання, а банк платника - протягом 30 календарних днів з дати їх складання.
Стягувач доставляє інкасове доручення (розпорядження) в банк платника самостійно (через працівника стягувача, рекомендованим або цінним листом тощо).
У відповідності до пункту 11.5 Інструкції № 22 банк перевіряє відповідність заповнення реквізитів інкасового доручення (розпорядження) вимогам додатка 7 до цієї Інструкції: банк платника перевіряє заповнення таких реквізитів: "Платник", "Код платника", "Рахунок платника", "Банк платника", "Код банку платника"; банк стягувача (відповідний орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів) перевіряє заповнення таких реквізитів: "Отримувач", "Код отримувача", "Рахунок отримувача", "Банк отримувача", "Код банку отримувача".
Судом досліджено інкасові доручення (розпорядження) №14 від 09.01.2019, №42 від 10.01.2019, №43 від 10.01.2019, №44 від 10.01.2019, №117 від 18.03.2019, №204 від 08.04.2019, №282 від 07.11.2018, №242 від 21.05.2019, №243 від 21.05.2019, №269 від 21.05.2019, №321 від 09.07.2019, №468 від 05.08.2019, №466 від 05.08.2019, №470 від 06.08.2019, №467 від 05.08.2019, №469 від 05.08.2019, № 509 від 13.08.2019 та встановлено, що вказані документи містять всі необхідні реквізити та відповідають вимогам встановлених Інструкцією про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті.
Згідно пункту 11.6 Інструкції № 22 банк платника приймає до виконання інкасове доручення (розпорядження) стягувача незалежно від наявності достатнього залишку коштів на рахунку платника.
Операційний час - частина операційного дня банку або іншої установи - учасника платіжної системи, протягом якої приймаються від клієнтів документи на переказ і документи на відкликання, що мають бути оброблені, передані та виконані цим банком протягом цього самого робочого дня. Тривалість операційного часу встановлюється банком або іншою установою - учасником платіжної системи самостійно та зазначається в їх внутрішніх правилах (п. 1.4 Інструкції № 22).
У відповідності до пункту 11.7 Інструкції № 22 якщо інкасові доручення (розпорядження) надійшли до банку протягом операційного часу, але на час надходження на рахунку платника немає коштів або їх недостатньо, то банк виконує ці інкасові доручення (розпорядження) з урахуванням сум, що надійдуть на рахунок платника протягом операційного часу (поточні надходження). Якщо для виконання цих інкасових доручень (розпоряджень) недостатньо коштів (з урахуванням поточних надходжень), то вони виконуються частково відповідно до пункту 11.9 цієї глави.
Якщо на рахунку платника коштів немає і протягом операційного часу кошти на його рахунок не надходили, то після закінчення операційного часу ці інкасові доручення (розпорядження) повертаються без виконання згідно з пунктом 11.11 цієї глави.
Тобто, інкасове доручення (розпорядження) чинне лише протягом операційного часу, одного банківського дня.
В свою чергу пунктом 11.8 Інструкції № 22 встановлено, що інкасові доручення (розпорядження), які надійшли до банку після операційного часу, банк (незалежно від наявності коштів на рахунку платника на час їх надходження) виконує наступного операційного дня. Якщо на початок наступного операційного дня на рахунку платника буде недостатньо коштів для виконання інкасових доручень (розпоряджень), то вони цього самого дня виконуються частково відповідно до пункту 11.9 цієї глави. Якщо на початок наступного операційного дня на рахунку платника не буде коштів для виконання інкасових доручень (розпоряджень), то такі документи цього самого дня повертаються без виконання відповідно до пункту 11.11 цієї глави.
Банк у разі недостатності коштів на рахунку платника виконує інкасове доручення (розпорядження) у межах залишку коштів. Часткову оплату інкасового доручення (розпорядження) банк оформляє меморіальним ордером, у реквізиті "Призначення платежу" якого зазначає номер і дату інкасового доручення (розпорядження), яке частково оплачено, суму, що залишилася до сплати, та повторює текст, наведений у реквізиті "Призначення платежу" цього інкасового доручення (розпорядження). Банк у меморіальному ордері найменування стягувача зазначає в реквізиті "Додатковий реквізит" і під час формування електронного розрахункового документа системи електронних платежів Національного банку України розміщує його в полі "Допоміжні реквізити".
Для підтвердження часткової оплати відповідальний виконавець на примірнику інкасового доручення (розпорядження) окреслює реквізит "Сума", зазначає на зворотному боці дату, суму часткового платежу та засвідчує це своїм підписом.
Примірник інкасового доручення (розпорядження), на підставі якого здійснено часткову оплату, залишається на зберіганні в банку платника (пункт 11.9. Інструкції № 22).
АТ "Укрексімбанк" часткову оплату вищезгаданих інкасових доручень оформлено меморіальними ордерами, зокрема: інкасове доручення ( розпорядження) № 14 від 09.01.2019 оформлено меморіальним ордером № 817714 від 30.01.2019 на суму 80,79 грн.; інкасове доручення (розпорядження) № 42 від 10.01.2019 оформлено меморіальним ордером № 42 від 14.02.2019 на суму 38,43 грн.; інкасове доручення (розпорядження) № 43 від 10.01.2019 оформлено меморіальним ордером № 235062 від 10.01.2019 на суму 2,50 грн.; інкасове доручення (розпорядження) № 44 від 10.01.2019 оформлено меморіальним ордером № 193933 від 06.02.2019 на суму 473,06 грн.; інкасове доручення (розпорядження) № 117 від 18.03.2019 оформлено меморіальним ордером № 208897 від 04.04.2019 на суму 355,42 грн.; інкасове доручення (розпорядження) №204 від 08.04.2019 оформлено меморіальним ордером № 953533 від 26.04.2019 на суму 7 168,66 грн.; інкасове доручення (розпорядження) № 282 від 07.11.2018 оформлено меморіальним ордером №696312 від 07.11.2018 на суму 10676,03 грн.; інкасове доручення (розпорядження) № 242 від 21.05.2019 оформлено меморіальним ордером № 435980 від 13.06 2019 на суму 4798,32 грн.; інкасове доручення (розпорядження) № 243 від 21.05.2019 оформлено меморіальним ордером № 682829 від 21.06.2019 на суму 610,07 грн.; інкасове доручення (розпорядження) № 269 від 21.05.2019 оформлено меморіальним ордером № 217405 від 06.06.2019 на суму 5497,41 грн.; інкасове доручення (розпорядження) № 321 від 09.07.2019 оформлено меморіальним ордером № 901982 від 25.07.2019 на суму 50,23 грн.; інкасове доручення (розпорядження) № 468 від 05.08.2019 оформлено меморіальним ордером № 658594 від 20.08.2019 на суму 642,53 грн.; інкасове доручення (розпорядження) № 466 від 05.08.2019 оформлено меморіальним ордером № 65017 від 02.09.2019 на суму 1552,82 грн.; інкасове доручення (розпорядження) № 470 від 06.08.2019 оформлено меморіальним ордером № 165550 від 04.09.2019 на суму 8057,73 грн.; інкасове доручення (розпорядження) № 467 від 05.08.2019 оформлено меморіальним ордером № 941673 від 29.08.2019 на суму 97,31 грн.; інкасове доручення (розпорядження) № 469 від 05.08.2019 оформлено меморіальним ордером № 740601 від 22.08.2019 на суму 15627,50 грн. (т. 2 а.с. 86 - 98).
Представник позивача у судовому засіданні зазначив, що стягнуті з рахунків Акціонерного товариства "Оріана" за оскаржуваними інкасовими дорученнями кошти спрямовуються контролюючим органом на погашення податкового боргу в порядку календарної черговості за минулі періоди, що як наслідок призведе до подвійного стягнення заборгованості.
Суд зазначає, що наказом Міністерства фінансів України від 07.04.2016 №422 затверджено Порядок ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до пункту 1 вказаного порядку інтегрована картка платника - форма оперативного обліку податків, зборів, митних платежів до бюджетів та єдиного внеску, що ведеться за кожним видом платежу та включає перелік показників підсистем інформаційної системи органів ДФС, які характеризують стан розрахунків платника з бюджетами та цільовими фондами
Пунктом 1.1 розділу ІІ Порядку визначено, що з метою обліку нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску органами ДФС відкриваються ІКП за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками. ІКП містить інформацію про облікові операції та облікові показники, які характеризують стан розрахунків платника податків з бюджетами та цільовими фондами за відповідним видом платежу.
Отже, зазначеним Порядком визначено, що інтегрована картка платника ведеться окремо за кожним видом платежу.
Відповідно до пункту 4 Розділу ІІІ Порядку при погашенні суми податкового боргу (його частини) кошти, що сплачує такий платник, у першу чергу зараховуються у рахунок податкового зобов`язання. У разі повного погашення суми податкового боргу кошти, що сплачує такий платник, у наступну чергу зараховуються у рахунок погашення штрафів, в останню чергу - у рахунок пені згідно з черговістю їх виникнення.
Згідно п. 2 Розділу VI Порядку у разі наявності у платника податкового боргу (заборгованості зі сплати єдиного внеску) кошти, що надходять від такого платника або в результаті здійснених щодо стягнення податкового боргу, простроченої заборгованості органами ДФС (Державної виконавчої служби України, органами Казначейства) заходів, зараховуються в рахунок погашення податкового боргу (заборгованості зі сплати єдиного внеску) згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником: у першу чергу кошти зараховуються в рахунок погашення основної суми боргу, далі - в рахунок погашення штрафних (фінансових) санкцій, нарахованих на такий борг, в останню чергу - в рахунок погашення пені, нарахованої на такий борг. У разі погашення податкового боргу (заборгованості зі сплати єдиного внеску) у спосіб, інший ніж надходження коштів, таке погашення здійснюється згідно з черговістю його виникнення: в першу чергу кошти зараховуються в рахунок погашення основної суми боргу, далі - в рахунок погашення штрафних (фінансових) санкцій, нарахованих на такий борг, в останню чергу - в рахунок погашення пені, нарахованої на такий борг.
Відповідно до визначеного Порядку, контролюючим органом зараховувалися стягнуті з рахунків позивача кошти згідно з черговістю виникнення боргу.
Суд зазначає, що кошти стягнуті оскаржуваними інкасовими дорученнями спрямовані на погашення податкового боргу Акціонерного товариства "Оріана" зараховуються в межах суми податкового боргу, яка обліковується в інтегрованій картці платника податку, що виключає можливість такого стягнення в подвійному розмірі (т. 1 а.с. 146 - 149, т. 2 а.с. 58 - 62).
Крім цього в матеріалах справи міститься інформаційна довідка щодо виконання інкасових доручень Головного управлінням ДФС в Івано-Франківській області по Акціонерному товариству "Оріана", в якій відображений рух коштів, стягнутих оскаржуваними інкасовими дорученнями.
При цьому, суд зазначає, що інкасове доручення (розпорядження) не є рішенням суб`єкта владних повноважень у розумінні Кодексу адміністративного судочинства України, а являє собою розрахунковий документ. Дії щодо складення інкасових доручень (розпоряджень) є, по суті, виконанням службовими особами своїх повноважень, наданих чинним законодавством. Отже, вказані дії суб`єкта владних повноважень не порушують прав позивача.
Щодо тверджень позивача, що інкасові доручення (розпорядження) видані неуповноваженою особою суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 9 статті 5 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" Кабінет Міністрів України постановою від 20.10.2011 №1074 затвердив Порядок здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, згідно з пунктом 6 якого, права та обов`язки органів виконавчої влади переходять у разі приєднання одного або кількох органів виконавчої влади до іншого органу виконавчої влади - до органу виконавчої влади, до якого приєднано один або кілька органів виконавчої влади.
Згідно з пунктом 2 постанови "Про реформування територіальних органів Державної фіскальної служби" від 28.03.2018 №296 Кабінет Міністрів України постановив реорганізувати деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання як структурних підрозділів до відповідних територіальних органів Служби за переліком згідно з додатком.
Відповідно п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 березня 2018 року за №296 "Про реформування територіальних органів Державної фіскальної служби" Калуська об`єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС в Івано-Франківській області реорганізована шляхом приєднання як структурного підрозділу до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області.
Таким чином, внаслідок реорганізації (приєднання) права та обов`язки Калуської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Івано-Франківській області перейшли до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області.
Відтак суд вважає, що дії Головного управління ДФС в Івано-Франківській області щодо погашення податкового боргу Акціонерного товариства "Оріана" шляхом ініціювання стягнення коштів інкасовими дорученнями відповідають вимогам Податкового кодексу України та Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, яка затверджена постановою Правління Національного банку України 21.01.2004 № 22.
Таким чином, позов Акціонерного товариства "Оріана" до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору АТ "Укрексімбанк" про визнання незаконними дій, зобов`язання вчинити дії до задоволення не підлягає.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову Акціонерного товариства "Оріана" (код ЄДРПОУ 05743160, вул.Євшана,9, м.Калуш, Івано-Франківська область) до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 39394463, вул.Незалежності,20, м.Івано-Франківськ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору АТ "Укрексімбанк" (код ЄДРПОУ 00032112, вул.Незалежності,10, м.Івано-Франківськ) про визнання незаконними дій, зобов`язання вчинити дії, відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного рішення суду.
Апеляційна скарга подається через Івано-Франківський окружний адміністративний суд або безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя /підпис/ Могила А.Б.
Рішення складене в повному обсязі 24 лютого 2020 р.