Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА
Іменем України
місто СевастопольСправа №2а-189/10/2770 Окружний адміністративний суд міста Севастополя у складі:
головуючого судді - Прохорчук О.В.;
секретар судового засідання - Іванов Д.Б.,
за участю представників:
позивача – Васильков Олександр Костянтинович, довіреність № 11 від 29.01.2010,
відповідача - Державної податкової інспекції у Гагарінському районі міста Севастополя –Новікова Інна Василівна, довіреність № 11/10-013 від 23.04.2008,
відповідача –Головного управління Державного казначейства України у місті Севастополі - не з’явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Севастополі адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Навімар»до Державної податкової інспекції у Гагарінському районі міста Севастополя, Головного управління Державного казначейства України у місті Севастополіпро визнання дій незаконними, скасування податкового повідомлення-рішення та зобов’язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В :
Товариство з обмеженою відповідальністю «Навімар»звернулось до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з позовом про: визнання дій Державної податкової інспекції у Гагарінському районі міста Севастополя незаконними; визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Гагарінському районі міста Севастополя № 0000061520/0 від 11.01.2010; зобов’язання Державної податкової інспекції у Гагарінському районі міста Севастополя надати Головному управлінню Державного казначейства України у місті Севастополі висновок про відшкодування з Державного бюджету України суми податку на додану вартість за жовтень 2009 року у розмірі 1479,00 грн.; зобов’язання Головного управління Державного казначейства України у місті Севастополі перерахувати з відповідного рахунку Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Навімар» заборгованість з бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за жовтень 2009 року у розмірі 1479,00 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Законом України «Про податок на додану вартість»не передбачено обов’язкове надання оригіналів п'ятих основних аркушів (примірників декларанта) вантажних митних декларацій для відшкодування податку на додану вартість, а тому дії податкового органу по прийняттю податкового повідомлення-рішення про зменшення позивачу суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість є незаконними.
Ухвалою Окружного адміністративного суду від 02.02.2010 у відкритті провадження у справі в частині позовних вимог про зобов’язання Державної податкової інспекції у Гагарінському районі міста Севастополя надати Головному управлінню Державного казначейства України у місті Севастополі висновок про відшкодування з Державного бюджету України суми податку на додану вартість за жовтень 2009 року у розмірі 1479,00 грн. відмовлено.
У інший частині позову провадження у справі відкрито ухвалою суду від 02.02.2010, призначено попереднє судове засідання.
У попередньому судовому засіданні представник позивача уточнив позовні вимоги стосовно визнання дій податкового органу незаконними, а саме –просить визнати незаконними дії Державної податкової інспекції у Гагарінському районі міста Севастополя щодо прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.
Ухвалою суду від 25.02.2010 закінчено підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду.
У судовому засідання представник позивача підтримав позовні вимоги, просить їх задовольнити у повному обсязі.
Представник Державної податкової інспекції у Гагарінському районі міста Севастополя просить у задоволенні позову відмовити з підстав, викладених у запереченнях на позов.
Представник Головного управління Державного казначейства України у місті Севастополі в судове засідання не з’явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав заперечення на позов, в яких залишає вирішення спору на розсуд суду.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову з наступних підстав.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Навімар»зареєстровано Гагарінською районною державною адміністрацією у місті Севастополя в якості юридичної особи 05.09.2007 та взято на податковий облік в органах державної податкової служби 06.09.2007.
16.12.2009 Державною податковою інспекцією у Гагарінському районі міста Севастополя проведено документальну невиїзну (камеральну) перевірку позивача з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника за жовтень 2009 року, яка виникла за рахунок від’ємного значення з податку на додану вартість, що декларувалось у вересні 2009 року.
У ході перевірки встановлено завищення позивачем заявленої суми до бюджетного відшкодування за жовтень 2009 року на суму 1479,00 грн. в порушення підпункту 7.7.4 пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість»№ 167/97-ВР від 03.04.1997. Також встановлено порушення підпункту 4.2 пункту 4 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, а саме: позивачем не надані до декларації за жовтень 2009 року оригінали п’ятих основних аркушів (примірників декларанта) вантажних митних декларацій, які є обов’язковим додатком до декларації у разі експортних операцій, що не дає права підприємству на отримання суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість.
За результатами перевірки складено акт № 5369/15-2/35400368 від 18.12.2009.
На підставі вказаного акту перевірки першим заступником керівника Державної податкової інспекції у Гагарінському районі міста Севастополя 11.01.2010 прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000061520/0, яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування (у тому числі заявленого в рахунок зменшення податкових зобов’язань наступних періодів) з податку на додану вартість у розмірі 1479,00 грн.
Відповідно до підпункту 7.7.4. пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість»№ 167/97-ВР від 03.04.1997 платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. При цьому платник податку в п'ятиденний термін після подання декларації податковому органу подає органу Державного казначейства України копію декларації, з відміткою податкового органу про її прийняття, для ведення реєстру податкових декларацій у розрізі платників.
До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, копії погашених податкових векселів (податкових розписок), у разі їх наявності, та оригіналів п'ятих основних аркушів (примірників декларанта) вантажних митних декларацій, у разі наявності експортних операцій.
Судом встановлено, що 18.11.2009 позивачем до Державної податкової інспекції у Гагарінському районі міста Севастополя надані податкові декларації з податку на додану вартість за вересень та жовтень 2009 року з усіма необхідними додатками. Також, до декларації з податку на додану вартість за жовтень 2009 року надані копії оригіналів п’ятих основних аркушів (примірників декларанта) вантажних митних декларацій № 123000001/9/001358 від 29.05.2009, № 123000001/9/003018 від 28.10.2009, № 123000001/9/002782 від 12.10.2009, що підтверджується листом Товариства з обмеженою відповідальністю «Навімар» № 11/18/1-Б від 18.11.2009.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про вдосконалення механізму бюджетного відшкодування податку на додану вартість за операціями з експорту продукції»від 01.03.2002 № 243 установлено, що для підтвердження факту вивезення (пересилання) товарів за межі митної території України (експорт) платник податку на додану вартість, який здійснив операцію з вивезення (пересилання) товарів за межі митної території України, подає разом з іншими передбаченими законодавством документами оригінал п'ятого основного аркуша (примірника декларанта) вантажної митної декларації, що є її складовою частиною, оформленого митним органом під час здійснення митного оформлення експорту товарів, на якому зазначеним митним органом за зверненням платника податку вчиняється напис про фактичне вивезення експортованих товарів за межі митної території України, який засвідчується підписом відповідальної посадової особи і гербовою печаткою митного органу. При цьому до оригіналів п'ятих основних аркушів (примірників декларанта) вантажних митних декларацій прирівнюються оригінали аркушів з позначенням "3/8".
Згідно з пунктом 4.2 Порядку заповнення і подання до органів податкової служби податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 30.05.1997 № 166 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 09.07.1997 за № 250/2054 (у редакції, затвердженій наказом Державної податкової адміністрації України від 15.06.2005 № 213), одночасно з декларацією повинні подаватися всі необхідні додатки до декларації, подання яких передбачено цим Порядком, а при поданні розрахунку суми бюджетного відшкодування - також копії погашених податкових векселів, у разі їх наявності, та оригінали п'ятих основних аркушів (примірник декларанта) вантажних митних декларацій, у разі наявності експортних операцій.
Про подання зазначених документів платник повинен робити відмітку у спеціальному полі податкової декларації з податку на додану вартість "Оригінали п'ятих основних аркушів (примірників декларанта) вантажних митних декларацій у разі наявності експортних операцій у кількості ___ штук на ____ аркушах".
Згідно з абзацом першим підпункту 7.7.5. пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість»протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних.
Відповідно до підпункту 7.7.7. пункту 7.7 статті 7 вказаного Закону якщо за наслідками документальної невиїзної (камеральної) або позапланової виїзної перевірки (документальної) податковий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий податковий орган, зокрема, у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною податковим органом внаслідок проведення таких перевірок, податковий орган надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування.
З правового аналізу положень вказаних норм вбачається, що наявність оригіналів вантажних митних декларацій, які оформлені належним чином, є необхідним та належним доказом здійснення вивезення (експортування) товару, а, отже, отримання бюджетного відшкодування податку на додану вартість.
Оригінали вантажних митних декларацій позивачем Державній податковій інспекції у Гагарінському районі міста Севастополя надані не були, а тому можливості перевірити їх належне оформлення відповідно до Інструкції про порядок заповнення вантажно-митної декларації, затвердженої Державною митною службою України від 09.07.1997, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 24.09.97 за № 443/2247, і статей 2, 6, 8 Положення про вантажно-митну декларацію, затвердженого постановою Кабінету міністрів України № 574 від 09.06.1997, та відповідно до підпункту 6.2.1 пункту 6.2 статті 6 Закону України "Про податок на додану вартість", що підтверджує факт вивезення (експортування) товарів Товариством з обмеженою відповідальністю «Навімар», у податкового органу не було.
Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для визнання акта недійсним чи неправомірними дій та бездіяльності органу владних повноважень є їх невідповідність вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт вчинив дії. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним, дій чи бездіяльності неправомірними є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта, дій та бездіяльності прав та охоронюваних законом інтересів особи - позивача у справі. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, у адміністративного суду немає правових підстав для задоволення позову.
Оскільки оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийнято на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені діючим законодавством України, немає підстав для його скасування, а, отже, й зобов’язання Головного управління Державного казначейства України у місті Севастополі перерахувати з відповідного рахунку Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Навімар» заборгованість з бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за жовтень 2009 року у розмірі 1479,00 грн.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В :
У задоволенні позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили в порядку і строки, встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України –з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
СуддяО.В. Прохорчук Постанову складено та підписано в порядку частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України 15 березня 2010 року.