КОПІЯ< Текст >
Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
13.01.2010 р. № 2а-43309/09/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючий суддя: П'янова Я.В.
При секретарі: Басової Н.М.
За участю представників сторін:
Позивача: Босенко О.В.
Відповідача: Загоруйко Н.В., Дмитрюк Г.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду позовну заявуУправління Пенсійного фонду України в Ленінському районі міста Харкова до Відкритого акціонерного товариства "Електромашина" про стягнення заборгованості,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі міста Харкова, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Відкритого акціонерного товариства "Електромашина", в якому просить стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Електромашина" (61016, м. Харків, вул. Муранова, 106, код ЄДРПОУ 0021486) на користь Управління пенсійного фонду в Ленінському районі м. Харкова (61052, м. Харків, вул. Ярославська, 18/15 А, код ЄДРПОУ 22682106) заборгованість зі сплати коштів на відшкодування виплати та доставки пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Перехідних положень Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування" за списком 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим КМУ у розмірі 76543,29 грн. та списком 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним КМУ у розмірі 291563,98 грн.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав в повному обсязі, в обґрунтування яких зазначив наступне. Відкрите акціонерне товариство "Електромашина" знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Харкова та має заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч. 2 прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” в частині пенсій, призначених відповідно до п. "а" ст. 13 Закону України „Про пенсійне забезпечення” у сумі 76543,29 грн. та відповідно до п. б”- "з" ст. 13 Закону України „Про пенсійне забезпечення” у сумі 291563,98 грн. Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Харкова в листопаді 2009 року направляло до Відкритого акціонерного товариства "Електромашина" повідомлення про необхідність відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до п.п. "а" та "б”- "з" ст. 13 Закону України „Про пенсійне забезпечення”. Загальний борг станом на 01.11.2009 року становить 368107,27 грн. та є не погашеним.
Представник відповідача визнав позовні вимоги в повному обсязі та просив суд розстрочити заборгованість рівними частинами на 60 календарних місяця, відповідно до затвердженого графіку.
Представник позивача в судовому засіданні не заперечував проти задоволення клопотання відповідача про розстрочення судового рішення.
Суд, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності та враховуючи визнання позову відповідачем, вважає, що позов підлягає задоволенню виходячи з такого.
Відкрите акціонерне товариство "Електромашина" зареєстровано як платник страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України.
У Відкритому акціонерному товаристві "Електромашина" працювало 14 працівників, яким було призначено пенсію на пільгових умовах на підставі пунктів "а" ст. 13 Закону України „Про пенсійне забезпечення” за списком № 1 та 36 працівників, яким було призначено пенсію на пільгових умовах на підставі пунктів „б”- "з" ст. 13 Закону України „Про пенсійне забезпечення” за списком № 2.
Відповідно до вимог ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлений законом.
Згідно з абз. 4 п.1 ст.2 та абз. 2 п.1 ст. 4 Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» від 26 червня 1997 року №400/97-ВР суб’єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об’єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об’єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи – суб’єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників сплачують до Пенсійного фонду України 100% фактичних витрат на виплату і доставку пенсій працівникам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2, призначених відповідно до п.п. «б»-«з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до досягнення ними пенсійного віку, передбаченого ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідно до абз. 5 ч. 2 розділу 15 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003р., №1058 до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Порядок відшкодування підприємством витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах встановлено Інструкцією «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України №21-1 від 19.12.2003 року, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України №64/8663 від 16.01.2004 року.
Згідно з п. 2 прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом. До набрання чинності Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» діяв Закон України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.97. № 400/97-ВР. Відповідно до ч. 4 п. 1 ст. 2 Закон України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.97. № 400/97-ВР для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Таким чином, відповідач зобов'язаний відшкодовувати органам Пенсійного фонду суми фактичних витрат на доставку пільгових пенсій.
Відповідно до п. 6.4 зазначеної Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч. 2 «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», які надсилаються підприємствам.
Згідно з п. 6.5 зазначеної Інструкції повідомлення складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком №8 до Інструкції.
Відповідно до п. 6.8. вказаної вище Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Внаслідок невиконання вимог діючого законодавства щодо відшкодування витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах у відповідача склалась заборгованість перед Пенсійним фондом у розмірі 368107,27 грн.
Управління Пенсійного фонду України у Ленінському районі міста Харкова направляло до відповідача повідомлення від 02.11.2009 р. № 72 для відшкодування сум фактичних витрат на виплату і доставку пенсій призначених відповідно до п.п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (список №1) в розмірі 76543,29 грн. та п.п. «б»-«з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (список №2) в розмірі 291563,98 грн.
Повідомлення отримані відповідачем, але у встановлені законодавством строки Відкрите акціонерне товариство "Електромашина" не виконало вимоги чинного законодавства щодо перерахування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «а» та «б» - «з» ст. 13 Закону України „Про пенсійне забезпечення".
При цьому слід зауважити на те, що відповідачем не оскаржувалося в будь-якому порядку надіслане позивачем повідомлення про необхідність сплати сум відшкодування понесених витрат по виплаті пільгових пенсій. Зазначена сума коштів відповідачем на час розгляду справи не сплачена.
Згідно Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 № 121/2001, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій. Одним із основних завдань Пенсійного фонду України є забезпечення збирання та акумулювання коштів, призначених для пенсійного забезпечення, повного і своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій. Пенсійний фонд України має право стягувати з платників страхових внесків несплачені суми страхових внесків.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що відповідні витрати Пенсійного фонду є страховими внесками, які відповідач, підпадаючи під коло платників як страхових внесків, так і збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, був зобов'язаний щомісячно до 25-го числа вносити до Пенсійного фонду.
відповідно до ч. 1 ст. 136 Кодексу адміністративного судочинства України відповідач може визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду.
Згідно з ч. 3 ст. 112 Кодексу адміністративного судочинства України у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття цього судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.
Відповідно до приписів ч. 4 даної статті суд не приймає визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Розглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку, що визнання суми заборгованості відповідачем не суперечить законодавству та не порушує чиї-небудь права, свободи або інтереси, у зв’язку з чим така заява про визнання позову приймається окружним адміністративним судом.
Відповідно до ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду, що видав виконавчий лист, із поданням, а сторона виконавчого провадження – із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Згідно з ч. 1 ст. 257 Кодексу адміністративного судочинства України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши заявлене клопотання щодо надання відповідачу розстрочення виконання судового рішення та заслухавши думку представника органу пенсійного фонду, суд дійшов висновку про задоволення цього клопотання.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 6-14, 72, 94, 112-136, 159-163, 167, 186, 254, 257, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі міста Харкова до Відкритого акціонерного товариства "Електромашина" про стягнення заборгованості –задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Електромашина" (61016, м. Харків, вул. Муранова, 106, код ЄДРПОУ 00214868) на користь Управління пенсійного фонду в Ленінському районі м. Харкова (61052, м. Харків, вул. Ярославська, 18/15 А, код ЄДРПОУ 22682106) заборгованість зі сплати коштів на відшкодування виплати та доставки пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Перехідних положень Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування" за списком 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим КМУ у розмірі 76543,29 грн. (сімдесят шість тисяч п'ятсот сорок три гривні 29 коп.) та списком 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним КМУ у розмірі 291563,98 грн. (двісті дев'яносто одна тисяча п'ятсот шістдесят три грн. 98 коп.).
Розстрочити сплату заборгованості зі сплати коштів на відшкодування виплати та доставки пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Перехідних положень Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування" за списком 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим КМУ, відповідно до узгодженого графіку: квітень - грудень 2010 р., січень - грудень 2011 р., січень - грудень 2012 р., січень - грудень 2013 р., січень - грудень 2014 р., січень, лютий 2015 р. – рівними частинами щомісяця по 1276 грн., березень 2015 р. - 1259,29 грн.
Розстрочити сплату заборгованості зі сплати коштів на відшкодування виплати та доставки пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Перехідних положень Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування" за списком 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним КМУ, відповідно до узгодженого графіку: квітень - грудень 2010 р., січень - грудень 2011 р., січень - грудень 2012 р., січень - грудень 2013 р., січень - грудень 2014 р., січень, лютий 2015 р. – рівними частинами щомісяця по 4859,00 грн., березень 2015 р. - 4882,98 грн.
На постанову через суд першої інстанції може бути подана заява про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно направляється до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.
У повному обсязі постанова виготовлена 18.01.2010р.
Суддя підпис< Текст > П'янова Я.В.
Постанова не набрала чинності. Оригінал знаходиться в матеріалах справи.< Текст >
З оригіналом згідно< Текст >
Суддя Я.В. П*янова< Текст >
Секретар О.В. Нікітіна< Текст >