Постанова № 8775555, 29.03.2010, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.03.2010
Номер справи
2а-2798/10/1870
Номер документу
8775555
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 березня 2010 р.                                                             Справа № 2а-2798/10/1870

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кунець О.М.

          за участю секретаря судового засідання-Мороз Т.М.,< Текст >

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Роменської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області до Державного підприємства Дослідного господарства "Іскра" Сумського інституту агропромислового виробництва УААН про стягнення податкової заборгованості в сумі 66413 грн. 07 коп. ,-

В С Т А Н О В И В:

Роменська міжрайонна державна податкова інспекція Сумської області (далі по тексту – позивач, Роменська МДПІ) звернулася до суду з адміністративним позовом до Державного підприємства Дослідного господарства "Іскра" Сумського інституту агропромислового виробництва УААН (далі по тексту – відповідач, ДП ДГ "Іскра") про стягнення податкової заборгованості по податку з доходів фізичних осіб в сумі 66413 грн. 07 коп., в тому числі пеня в розмірі 2442 грн. 88 коп. Свої вимоги мотивує тим, що відповідач зареєстрований рішенням виконкому Роменської районної Ради народних депутатів та взятий на облік, як платник податків в Роменській МДПІ. Всупереч вимог ст. 9 Закону України "Про систему оподаткування", ст. 19 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" відповідач порушив строки та повноту обсягів сплати податку з доходів з фізичних осіб, у зв’язку з чим за ним утворилася заборгованість по податку з доходів фізичних осіб в сумі 66413 грн. 07 коп. Тому позивач просить стягнути з відповідача вказану суму боргу.

В судове засідання представник позивача не з’явився, про день, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином /а.с.15/, але в письмовому клопотанні, що надійшло до суду, просить справу розглядати без участі їх представника /а.с.17/.

Представник відповідача в судове засідання не з’явився, про день, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином /а.с.16/. Про причину неявки суд не повідомив, заперечень стосовно позовних вимог та клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надходило.

Суд вважає можливим розглядати справу без участі сторін за наявними в ній доказами.

Суд вивчивши матеріали справи, вважає, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню в повному обсязі, виходячи з наступного:

В судовому засіданні встановлено, що відповідач – ДП ДГ "Іскра", зареєстрований рішенням виконкому Роменської районної Ради народних депутатів від 27.12.1991 року №205, та 17.12.1996 року включений до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України. З 03.12.1992 року відповідач перебуває на податковому обліку в Роменській МДПІ за №109.

В період з 19.09.2009 року по 18.09.2009 року уповноваженою особою Роменської МДПІ Сумської області була проведена позапланова виїзна перевірка Державного підприємства Дослідного господарства "Іскра" Сумського інституту агропромислового виробництва УААН з питань достовірності, повноти обчислення та своєчасності внесення до бюджету сум податку з доходів фізичних осіб за період з 01.08.2006 року по 01.8.2009 року, про що складено акт перевірки №559/7/-04312009 від 18.09.2009 року /а.с.6-11/. В ході перевірки було встановлено несвоєчасне перерахування відповідачем податку з доходів фізичних осіб до бюджету у перевіряємому періоді на загальну суму 73526 грн. 77 коп., а саме, у 2008 році в сумі 45355 грн. 60 коп., у 2009 році в сумі 28171 грн. 17 коп. Крім цього, встановлено, що станом на 01.08.2009 року не перераховано податок з доходів фізичних осіб в сумі 196209 грн. 03 коп. Таким чином, ДП ДГ "Іскра" було порушено вимоги п.п. 3.2.1 п. 3.2 ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року №2181 та п.п. 8.1.2 п. 8.1 ст. 8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» від 22.05.2003 року №889-IV.

Отже, відповідно до вищевказаного акту перевірки, встановлено фактичну заборгованість по податку з доходів фізичних осіб Державного підприємства Дослідного господарства "Іскра" Сумського інституту агропромислового виробництва УААН у розмірі 196209 грн. 03 коп. Крім того, у зв’язку з несвоєчасним перерахуванням відповідачем у 2008-2009 роках податку з доходів фізичних осіб у розмірі 73526 грн. 77 коп., Роменською МДПІ у відповідності до п.п. 16.4.1 п. 16.4 ст. 16 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» було нараховано пеню в розмірі 2442 грн. 88 коп., що підтверджується копією розрахунку пені до акту позапланової документальної перевірки №559/7/-04312009 від18.09.2009 року /а.с.12/.

Вищезазначену заборгованість відповідачем було сплачено лише частково в сумі 132238 грн. 84 коп., а тому заборгованість по податку з доходів фізичних осіб ДП ДГ "Іскра" перед бюджетом становить 66413 грн. 07 коп., в тому числі пеня в розмірі 2442 грн. 88 коп.

Згідно п. 4 ч. 1 ст. 14 Закону України “Про систему оподаткування ” податок з доходів фізичних осіб належить до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів).

Платники податків, відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 9 вищевказаного Закону зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Відповідно до ч.2 п. 1.13 ст. 1 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» від 22.05.2003 року №889-IV, податок з доходів фізичних осіб (далі - податок) - плата фізичної особи за послуги, які надаються їй територіальною громадою, на території якої така фізична особа має податкову адресу або розташовано особу, що утримує цей податок згідно з цим Законом.

Даний Закон передбачає, що нарахування та сплата податку здійснюється двома типами суб'єктів: самостійно або податковим агентом.

Відповідно до п. 1.15 ст. 1 вищевказаного Закону, податковий агент - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону.

У п. «а» п. 19.2 ст. 19 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» №889-ІV від 22.05.2003 року зазначено, що особи, які відповідно до цього Закону мають статус податкових агентів, зобов'язані: своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, який виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати та за її рахунок;

Згідно п.п. 8.1.1 п. 8.1. ст. 8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» №889-ІV від 22.05.2003 року, податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 цього Закону.

Відповідно п.п. 8.1.2 п. 8.1 ст. 8 вищевказаного Закону, податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки не мають права приймати платіжні документи на виплату доходу, які не передбачають сплати (перерахування) цього податку до бюджету. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.

Згідно п.п. 3.2.1 п. 3.2 ст. 3 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” у будь-яких випадках, коли платник податків згідно із законами з питань оподаткування уповноважений утримувати податок, збір (обов'язковий платіж), якими оподатковуються інші особи, у тому числі податки на доходи фізичних осіб, а також будь-які інші податки, що утримуються з джерела виплати, сума таких податків, зборів (обов'язкових платежів) вважається бюджетним фондом, який належить державі або територіальній громаді та створюється від їх імені.

Таким чином, враховуючи, що сума податку з доходів фізичних осіб в повному обсязі відповідачем не була сплачена, заборгованість Державного підприємства Дослідного господарства "Іскра" Сумського інституту агропромислового виробництва УААН перед позивачем на момент розгляду справи не погашена та складає 66413 грн. 07 коп., суд, приходить до висновку, що вимоги позивача є правомірними, обґрунтованими і відповідно, підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Роменської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області до Державного підприємства Дослідного господарства "Іскра" Сумського інституту агропромислового виробництва УААН про стягнення податкової заборгованості в сумі 66413 грн. 07 коп. – задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Державного підприємства Дослідного господарства "Іскра" Сумського інституту агропромислового виробництва УААН (42074, Сумська область, Роменський район, с. Кашпури, вул. Гагаріна, 25, код 04312009) на користь держави в особі Роменської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області (4200, Сумська область, м. Ромни, вул. Пролетарської солідарності, 37 б, код 21103069, р/р 35219001000446 в УДК у Сумській області, МФО 837013) податкову заборгованість по податку з доходів фізичних осіб в сумі 66413 грн. 07 коп. /шістдесят шість тисяч чотириста тринадцять грн. 07 коп./.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня складення постанови в повному обсязі та подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови складено 02.04.2010 року.

Суддя                               (підпис)                               О.М. Кунець

          З оригіналом згідно

          Суддя                                                                                 О.М. Кунець