Рішення № 87753403, 21.02.2020, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.02.2020
Номер справи
240/12173/19
Номер документу
87753403
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 лютого 2020 року м. Житомир справа № 240/12173/19

категорія 112030300

Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гуріна Д.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради Житомирської області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

9 грудня 2019 року до Житомирського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 із позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради Житомирської області, у якому просить:

- визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради Житомирської області щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 щомісячної грошової допомоги у зв`язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з 17 липня 2018 року;

- зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради Житомирської області, яке призвело до ненарахування та не виплати ОСОБА_1 щомісячної грошової допомоги у зв`язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з 17 липня 2018 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, проживає в м. Коростені, Житомирської області, яке віднесено до зони гарантованого добровільного відселення, та перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради Житомирської області, де отримувала щомісячну грошову допомогу у зв`язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, передбачену статтею 37 Закону №796-XII. Позивач вважає, що з 17 липня 2018 року відновлено дію статті 37 Закону №796-XII, яка підлягає застосуванню без будь-яких обмежень, але відповідачем не відновлено нарахування та виплату позивачу вказаної соціальної допомоги у зв`язку з тим, що в Державному бюджеті України не передбачено відповідних видатків. На думку позивача, реалізація ним права, пов`язаного з отриманням бюджетних коштів, не може бути поставлена в залежність від бюджетних асигнувань.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 16 грудня 2019 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику (повідомлення) учасників справи та встановлено відповідачу строк для надання відзиву на позовну заяву.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 16 грудня 2019 року провадження у справі №240/12173/19 зупинено до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у зразковій справі №240/4946/18.

27 грудня 2019 року відповідач надіслав на адресу суду відзив на адміністративний позов (а.с.23) в якому просив відмовити в задоволенні позову з тих підстав, що відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 20 вересня 2005 року №936 "Про затвердження Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов`язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" призначення громадянам компенсації, допомоги певних видів та надання пільг здійснюється та єдиною заявою; призначення здійснюється з дати звернення при умові подання відповідних документів, а ОСОБА_1 , всупереч заявленому в позовній заяві твердженню ніколи до 1 січня 2015 року не зверталась до управління з відповідною заявою про призначення вищезазначеної допомоги.

23 січня 2020 року на адресу суду від позивача надійшла відповідь на відзив в якій позивач заперечує проти відзиву та просить залишити його без уваги, зазначає, що перебувала на обліку в Управлінні і до 1 січня 2015 року їй відповідна допомога виплачувалась (а.с.28-29).

Постановою Великої Палати Верховного Суду від 11 грудня 2019 року залишено без змін у частині рішення Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 21 січня 2019 року у зразковій справі №240/4946/18, яким позов задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області, яка призвела до ненарахування та невиплати з 17 липня 2018 року щомісячної грошової допомоги у зв`язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Зобов`язано Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області провести з 17 липня 2018 року нарахування та виплату щомісячної грошової допомоги у зв`язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі, що дорівнює 40% від мінімальної заробітної плати, встановленої законом про Державний бюджет України на відповідний рік.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 24 січня 2020 року поновлено провадження у справі у зв`язку з набранням законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі №240/4946/18.

30 січня 2020 року на адресу суду від відповідача на відповідь на відзив надійшли заперечення, в яких відповідач проти заявлених вимог заперечував та просив відмовити позивачу у задоволенні позову за безпідставністю, оскільки позивач не перебуває на обліку в Управлінні, як отримувач допомоги у зв`язку з обмеженням продуктів харчування (а.с.37).

Відповідно до положень частини 5 статті 262, частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Згідно з частиною 4 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Частиною 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України, встановлено, що датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Як встановлено з матеріалів справи та не заперечується учасниками справ, позивач має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, проживає (зареєстрована) з 8 лютого 2012 року (а.с.10) у м.Коростень, Житомирської області, яке відповідно до Переліку населених пунктів, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 1991 року №106, віднесено до зони гарантованого добровільного відселення.

4 листопада 2019 року позивач звернулась до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради Житомирської області з заявою, в якій просила провести їй з 17 липня 2018 року нарахування та виплату щомісячної грошової допомоги у зв`язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства відповідно до статті 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в розмірі, що дорівнює 40% від мінімальної заробітної плати, встановленої законом про Державний бюджет України на відповідний рік (а.с.12).

22 листопада 2019 року листом №3716/19.5 (а.с.13) відповідач повідомив позивача про те, що оскільки вона не перебувала на обліку в Управлінні як отримувач щомісячної грошової допомоги у зв`язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, відповідно і не проводилось нарахування (а.с.13).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Після прийняття Конституційним Судом України рішення від 17 липня 2018 року №6-р/2018 відповідачем не нараховувалась та не виплачувалась позивачу щомісячна грошова допомога у зв`язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, передбачена статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", внаслідок чого останній звернувся до суду з даним позовом.

Предметом спору є нарахування та виплата щомісячної грошової допомоги у зв`язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Суд звертає увагу, що дана справа та зразкова справа №240/4946/18 є типовими, а відповідно до частини 3 статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Згідно з висновками Верховного суду, викладених у рішенні від 21 січня 2019 року та постанові від 11 грудня 2019 року у справі №240/4946/18, громадянин, який проживає на територіях радіоактивного забруднення, відповідно до рішення Конституційного Суду України від 17 липня 2018 року №6-р/2018 та статті 37 Закону України №796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", має право на нарахування та виплату з 17 липня 2018 року щомісячної грошової допомоги у зв`язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ( в редакції від 9 липня 2007 року), при цьому, у зв`язку з набранням чинності Законом №1774-VІІІ, яким на даний час установлено розрахункову величину в розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 01 січня календарного року, для визначення посадових окладів, заробітної плати працівників та інших виплат і заборонено застосовувати мінімальну заробітну плату після набрання чинності цим Законом, положення статті 37 Закону №796-XII щодо обчислення щомісячної грошової допомоги у процентному співвідношенні до мінімальної заробітної плати застосуванню не підлягають, а застосовується прожитковий мінімум для працездатних осіб, установлений на 01 січня календарного року.

Статтею 37 цього Закону (в редакції, чинній з 9 липня 2007 року) встановлено:

"Громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зв`язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства в таких розмірах:

- у зоні посиленого радіоекологічного контролю - 30 процентів від мінімальної заробітної плати;

- у зоні гарантованого добровільного відселення - 40 процентів від мінімальної заробітної плати;

- у зоні безумовного (обов`язкового) відселення - 50 процентів від мінімальної заробітної плати."

Відповідно до пункту 1 Постанови КМУ "Про вдосконалення механізму надання соціальної допомоги" від 17 серпня 2002 року №1146, постановлено запровадити з 1 січня 2003 року призначення всіх видів соціальної допомоги місцевими органами праці та соціального захисту населення за єдиною заявою.

Тобто, громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зв`язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства після їх звернення до органу, що здійснює таку виплату з відповідною заявою.

Як встановлено з матеріалів справи та не заперечується сторонами, позивач до 4 листопада 2019 року з такою заявою до відповідача не зверталася.

Аналізуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що позивачу повинна була нараховуватись щомісячна грошова допомога у зв`язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з моменту звернення з заявою до відповідача про її нарахування, тобто з 4 листопада 2019 року.

Щодо твердження відповідача, що позивач не перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради Житомирської області, а тому не має права для отримання вказаної вище допомоги, то суд не приймає його до уваги, так як чинним законодавством не передбачено прямої залежності права отримання допомоги від факту перебування особи на обліку в органах праці та соціального захисту населення.

При цьому суд звертає увагу, що діюча на даний час форма заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, яка затверджена наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 21 квітня 2015 року №441, не передбачає такої соціальної допомоги, як щомісячна грошова допомога у зв`язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства.

Враховуючи правові висновки Великої Палати Верховного Суду у зразковій справі, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправною відмови Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради Житомирської області, яка призвела до ненарахування та невиплати ОСОБА_1 з 4 листопада 2019 року щомісячної грошової допомоги у зв`язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Порушене право позивача підлягає судовому захисту шляхом зобов`язання відповідача поновити з 4 листопада 2019 року нарахування та виплату позивачу зазначеної щомісячної грошової допомоги в розмірі, що дорівнює 40% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року.

Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України сплачений позивачем судовий збір підлягає відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 77, 90, 139, 243, 262, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради Житомирської області (вул.Кірова, 8, м.Коростень, 11501, код ЄДРПОУ 03192709) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради Житомирської області, оформлену листом від 22 листопада 2019 року за №3716/19.5 у нарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 з 4 листопада 2019 року щомісячної грошової допомоги у зв`язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради Житомирської області поновити з 4 листопада 2019 року нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної грошової допомоги у зв`язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у розмірі, що дорівнює 40% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року.

У задоволенні решти позовних вимог — відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради Житомирської області на користь ОСОБА_1 судові витрати у сумі 768,40 грн.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Д.М. Гурін