Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 березня 2010 р. справа № 2а-5626/09/0570
час прийняття постанови: <година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Галатіної О.О.
при секретарі Мичак О.С.
за участю представника позивача Новаковської Г.П.
представника відповідача Ткаченко Н.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання в м. Донецьку, по вул. 50 Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Закритого акціонерного товариства «Селідівський завод залізобетонних виробів» до управління Пенсійного фонду України у м. Селідове про визнання дій протиправними, зобов’язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Закрите акціонерне товариство «Селідівський завод залізобетонних виробів» звернулось до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України у м. Селідове про визнання дій протиправними, зобов’язання вчинити певні дії. Позовні вимоги позивач мотивує тим, що постановою Донецького окружного адміністративного суду від 11 червня 2008 року відповідача було зобов’язано здійснити списання суми недоїмки Закритого акціонерного товариства «Селідівський завод залізобетонних виробів» у розмірі 68341,32 грн., яка виникла станом до 31 грудня 1999 року, відповідно до ст. 18 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами». Постанова суду набрала законної сили. Управлінням Пенсійного фонду України у м. Селідове була нарахована пеня в розмірі 33022,21 грн. та штрафні санкції у сумі 13437,50 грн. на недоїмку та до моменту списання недоїмки. Такі дії відповідача позивач вважає неправомірними та такими, що порушують його оправа, оскільки Законом України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» передбачено, що списанню з платників податків підлягають пеня та штрафні санкції, нараховані на податковий борг. Підприємство зверталось до відповідача з заявою про проведення звірки, але відповідач відмовив. Просить суд визнати дії управління Пенсійного фонду України у м. Селідове щодо відмови списати суми пені та штрафу, зобов’язати управління Пенсійного фонду України у м. Селідове списати з Закритого акціонерного товариства «Селідівський завод залізобетонних виробів» пеню в сумі 33022,21 грн. та штрафні санкції у сумі 13437,50 грн.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, надав пояснення аналогічні обставинам викладеним в позовній заяві та просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, пояснивши, що страхові внески не включаються до складу податків, інших обов’язкових платежів, що складають систему оподаткування, на ці внески не поширюється на податкове законодавство, оскільки правові, фінансові та організаційні засади загальнообов’язкового пенсійного страхування з 01.01.2004 року регулюються нормами Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Порядок стягнення заборгованості зі страхових внесків визначений цим Законом, відповідно до якого погашення заборгованості зі сплати збору на обов’язкове пенсійне страхування, що виникла до 1 січня 2004 року і не погашена у встановленому порядку, здійснюється відповідно до ст. 106 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Також відповідач вказує, що позивачем пропущений строк для звернення до суду. Просить в задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази, суд вважає, що позов Закритого акціонерного товариства «Селідівський завод залізобетонних виробів» до управління Пенсійного фонду України у м. Селідове про визнання дій протиправними, зобов’язання вчинити певні дії підлягає частковому задоволенню.
Позивач Закрите акціонерне товариство «Селідівський завод залізобетонних виробів» зареєстровано в якості юридичної особи на підставі свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи, державна реєстрація проведена 08.02.1997 року виконавчим комітетом Селідівської міської ради (а.с. 5), включено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України за № 24653994 (а.с. 6), у відповідності до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» є платником страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, несе обв’язки з нарахування, обчислення в сплати страхових внесків в установлені строки в повному обсязі.
Відповідач управління Пенсійного фонду України у м. Селідове є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями.
У відповідності до ст. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.
Згідно зі ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями, пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України. Згідно ст. 15 Положення, пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.
У відповідності до п. 5 ст. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не сплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; призначення і виплати пенсій; забезпечення повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України.
Управління Пенсійного фонду України у м. Селідове діє на підставі Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.
Судом встановлено, постановою Донецького окружного адміністративного суду від 11 червня 2008 року зобов’язано управління Пенсійного фонду України в м. Селідове здійснити списання суми недоїмки Закритого акціонерного товариства «Селідівський завод залізобетонних виробів» у розмірі 68341,32 грн., яка виникла станом до 31.12.1999 року відповідно до ст. 18 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Постанова Донецького окружного адміністративного суду вступила в закону силу, тому факт списання суми недоїмки Закритого акціонерного товариства «Селідівський завод залізобетонних виробів» у розмірі 68341,32 грн., яка виникла станом до 31.12.1999 року. не підлягає доказуванню
Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Так, на підставі вказаного рішення списана сума заборгованості в розмірі 68341,32 грн., про що складено акт № 4 від 16.07.2008 року (а.с. 28).
Відповідно до п. 1.4, 1.5 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», пеня - плата у вигляді процентів, нарахованих на суму податкового боргу (без урахування пені), що справляється з платника податків у зв'язку з несвоєчасним погашенням податкового зобов'язання; штрафна санкція (штраф) - плата у фіксованій сумі або у вигляді відсотків від суми податкового зобов'язання (без урахування пені та штрафних санкцій), яка справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним правил оподаткування, визначених відповідними законами.
Управлінням Пенсійного фонду України у м. Селідове було нараховано Закритому акціонерному товариству «Селідівський завод залізобетонних виробів» пеня у сумі 33022,21 грн. та штрафні санкції у сумі 13437,50 грн. на недоїмку в розмірі 68341,32 грн.
Закрите акціонерне товариство «Селідівський завод залізобетонних виробів» зверталось до пенсійного органу із заявою для списання вказаних пені та штрафних санкцій (а.с. 9), але листом управління Пенсійного фонду України у м. Селідове від 06.01.2009 року № 56/02 було повідомлено лише про списану заборгованість по страховим внескам в сумі 68341,32 грн. (а.с. 10).
У відповідності до п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі:
10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно;
20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно;
50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів.
Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Представник відповідача в обґрунтування своєї позиції посилається на ч. 5 ст. 106 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», відповідно до якої за рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.
Суд вважає, що відповідачем неправильно застосована зазначена правова норма до даних правовідносин, з огляду на наступне.
Відповідно до пп. 18.1.1, 18.1.3 п. 18.1 ст. 18 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», списанню з платників податків підлягає податковий борг (крім пені та штрафних санкцій), який виник станом на 31 грудня 1999 року і не сплачений на день набрання чинності цією статтею.
Списанню з платників податків підлягають пеня та штрафні санкції, нараховані на податковий борг, визначений у підпунктах 18.1.1 та 18.1.2 цього пункту, та не сплачені до дня набрання чинності цією статтею, у тому числі пеня та штрафні санкції, нараховані у зв'язку з порушенням строків розрахунків під час здійснення операцій у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Підпунктом 18.2.2. п. 18.2 ст. 18 Закону встановлено, що органи стягнення відкликають розрахункові документи, які передбачають стягнення пені, штрафних санкцій та безнадійного податкового боргу, списаних відповідно до цієї статті.
Отже, оскільки сума недоїмки Закритого акціонерного товариства «Селідівський завод залізобетонних виробів» у розмірі 68341,32 грн., яка виникла станом до 31.12.1999 року, відповідно до вищевказаної статті Закону підлягає списанню, то управління Пенсійного фонду України у м. Селідове не мала підстав для нарахування пені та штрафних санкцій на вказану суму.
Заявою № 112 від 26.12.2008 року Закрите акціонерне товариство «Селідівський завод залізобетонних виробів» зверталось до відповідача про списання вказаної суми, але письмової відповіді на вказану заяву управлінням Пенсійного фонду України у м. Селідове суду надано не було.
Відповідно до статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Оскільки позивачем не доведено суду факт відмови управлінням Пенсійного фонду України у м. Селідове щодо списання з нього пені в сумі 33022,21 грн. та штрафних санкцій у сумі 13437,50 грн., суд відмовляє в задоволенні позовних вимог в частини визнання таких дій протиправними.
Відповідно до частини 2 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
При вирішенні позову суд виходить за межі позовної заяви, а саме визнає дії управління Пенсійного фонду України у м. Селідове щодо нарахування пені в сумі 33022,21 грн. та штрафних санкцій у сумі 13437,50 грн. на недоїмку в сумі 68431,32 грн., яка була списана відповідно до ст. 18 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» неправомірними.
Згідно з п. 1 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 зазначеного Кодексу суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядну, їхні посадові і службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи викладене, суд вважає, що відповідач в даному випадку діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Крім того, відповідно до вимог ч.ч. 1, 2 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно ч. 1 ст. 100 КАС України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
Так, в судовому засіданні представник відповідача управління Пенсійного фонду України у м. Селідове наполягав на застуванні наслідків пропущення строків звернення до адміністративного суду.
Оскільки Закрите акціонерне товариство «Селідівський завод залізобетонних виробів» неодноразово звертався до суду з позовом для вирішення цього самого питання, що в даній справі, суд приходить до висновку , що причина пропущення строку є поважною.
З урахуванням викладеного, суд частково задовольняє позовні вимоги Закритого акціонерного товариства «Селідівський завод залізобетонних виробів» до управління Пенсійного фонду України у м. Селідове про визнання дій протиправними, зобов’язання вчинити певні дії.
У відповідності до ст. 94 КАС України, з Державного бюджету України суд стягує на користь позивача понесені судові витрати відповідно до задоволених вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Позов Закритого акціонерного товариства «Селідівський завод залізобетонних виробів» до управління Пенсійного фонду України у м. Селідове про визнання дій протиправними, зобов’язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України у м. Селідове щодо нарахування Закритому акціонерному товариству «Селідівський завод залізобетонних виробів» пені в сумі 33022,21 грн. та штрафні санкції у сумі 13437,50 грн., які були нараховані на недоїмку у сумі 68341,32 грн. що була списана управлінням пенсійного фонду України у м. Селідове відповідно до ст. 18 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Зобов’язати управління Пенсійного фонду України у м. Селідове списати із Закритого акціонерного товариства «Селідівський завод залізобетонних виробів» пеню в сумі 33022,21 грн. та штрафні санкції у сумі 13437,50 грн., які були нараховані на недоїмку у сумі 68341,32 грн. що була списана управлінням пенсійного фонду України у м. Селідове відповідно до ст. 18 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Стягнути з Державного бюджету України на користь Закритого акціонерного товариства «Селідівський завод залізобетонних виробів» 1 (одна) грн. 70 коп.
Повний текст постанови виготовлений 27 березня 2010 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Галатіна О.О.