Рішення № 87705503, 19.02.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.02.2020
Номер справи
420/7725/19
Номер документу
87705503
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/7725/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 лютого 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Танцюри К.О., розглянувши у порядку письмового провадження у м.Одесі справу за адміністративним позовом Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю “Аптека оригінальних препаратів” про стягнення заборгованості ,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю “Аптека оригінальних препаратів” про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю “Аптека оригінальних препаратів” на користь Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів загальну суму заборгованості 101 290,53 грн. з яких: адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу з працевлаштування осіб з інвалідністю за 2017 рік в сумі 77 735, 31 грн. та пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій в сумі 23 555,22 грн., зобов`язання Товариство з обмеженою відповідальністю “Аптека оригінальних препаратів” зареєструватися в Одеському обласному відділенні Фонду соціального захисту інвалідів та надати звіт за формою №10-ПІ “Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів” (річна, поштова) за 2014, 2015, 2016, 2017, 2018 роки.

Ухвалою суду від 21.12.2019р. відкрито провадження у справі та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

Ухвалою суду від 28.01.2020р. задоволено заяву Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів від 20.01.2020р. про залишення без розгляду позовних вимог в частині; залишено без розгляду адміністративний позов Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю “Аптека оригінальних препаратів” в частині позовних вимог про зобов`язання Товариство з обмеженою відповідальністю “Аптека оригінальних препаратів” зареєструватися в Одеському обласному відділенні Фонду соціального захисту інвалідів та надати звіт за формою №10-ПІ “Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів” (річна, поштова) за 2014, 2015, 2016, 2017, 2018 роки.

В обґрунтування позовних вимог позивач у позовній заяві зазначив, що у ході документальної перевірки Управлінням Держпраці у Одеській області встановлено, що за період з 01.01.2017р. по 31.12.2017р. на підприємстві не було працевлаштовано жодного працівника, якому встановлена група інвалідності, чим було порушено вимоги ч. 1 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», про що зазначено п. 3 Розділу IV «Опис виявлених порушень» акту від 18.10.2019 рік № 15-01-032/0313. За результатами проведеної документальної перевірки ТОВ «Аптека оригінальних препаратів» встановлено, що підприємство не виконало норматив у працевлаштуванні 1 особи з інвалідністю. Позивач зазначив, що згідно з отриманою інформацією від Пенсійного фонду середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу у 2017 році в ТОВ «Аптека оригінальних препаратів» становила 32 особи, а середньомісячний фонд заробітної плати за 2017 рік на ТОВ «Аптека оригінальних препаратів» складає 77 735,31грн. У зв`язку з викладеним та посилаючись на ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», позивач просить суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Аптека оригінальних препаратів” на користь Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів загальну суму заборгованості 101 290,53 грн. з яких: адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу з працевлаштування осіб з інвалідністю за 2017 рік в сумі 77 735, 31 грн. та пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у сумі 23 555,22 грн.

03.01.2020р. до суду від ТОВ «Аптека оригінальних препаратів» надійшов відзив на позовну заяву у якому відповідач зазначив, що створивши та маючи в наявності вакансію для працевлаштування інваліда, ТОВ «Аптека оригінальних препаратів» подало звітність за формою №3-ПН (затверджену Наказом Міністерства соціальної політики України від 31.05.2013р. за №316) щодо інформації про попит на робочу силу (вакансії) про наявність вакансії за посадою «Провізор» до Одеського міського центру зайнятості, однак Одеський міський центр зайнятості протягом 2017-2019 років не направив на працевлаштування до ТОВ «Аптека оригінальних препаратів» жодного інваліда і вакансія для працевлаштування на посаду «Провізор» залишається відкритою. Відповідач, посилаючись на те, що у діях ТОВ «Аптека оригінальних препаратів» відсутній склад правопорушення та на нього не може бути покладена відповідальність за ненаправлення уповноваженими органами необхідної кількості інвалідів для працевлаштування, відсутність у населеному пункті за місцем знаходження ТОВ «Аптека оригінальних препаратів» інвалідів, які бажають працевлаштуватись та з огляду на те, що ТОВ «Аптека оригінальних препаратів» створило всі умови робочого місця та виконало вимоги законодавства, що регулює основи соціальної захищеності інвалідів, вважає, що відсутні підстави для застосування до ТОВ «Аптека оригінальних препаратів» адміністративно-господарських санкцій та пені. Разом з тим, відповідач, посилаючись на положення п. 3.3. Порядку нарахування пені та її сплати, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15.05.2007р. №223, зазначив, що розрахунок не може бути обґрунтуванням стягнення адміністративно – господарських санкцій та просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Головним управлінням Держпраці в Одеській області за результатами проведення перевірки щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства про зайнятість населення, зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю ТОВ “Аптека оригінальних препаратів”, складено акт №15-01-032/0113 від 18.10.2019р.

У ході перевірки встановлено порушення ТОВ “Аптека оригінальних препаратів” ч.1 ст.19 Закону України “Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні”, а саме: норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за перевіряємий період товариством не виконувався, але товариство подає звітність Форми 3-ПН до центру зайнятості щодо інформації про попит на робочу силу, а саме: інваліди, які не досягли пенсійного віку встановленого статтею 26 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” (а.с.10-11).

Листом від 10.12.2019р. вих. 32766/05-5 Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області надіслало на адресу Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів інформацію щодо кількості штатних працівників та фонду заробітної плати по ТОВ “Аптека оригінальних препаратів” за 2017-2018 року.

Одеським обласним відділенням ФСЗІ надіслано на адресу ТОВ “Аптека оригінальних препаратів” розрахунок адміністративно-господарських санкцій за 2017 рік відповідно до акту перевірки ГУ Держпраці в Одеській області №15-01-032/0113 від 18.10.2019р. та інформації ГУПФУ в Одеській області від 10.12.2019 р.№32766/05-5, яким визначено суму адміністративно-господарських санкцій у розмірі 77735,31грн.(а.с.12).

Основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні, які гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість особам з інвалідністю ефективно реалізувати права та свободи людини і громадянина та вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними можливостями, здібностями і інтересами визначені в Законі України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від 21 березня 1991 року № 875-XII.

Статтею 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» визначено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, де працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів. Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. Сплату адміністративно-господарських санкцій і пені підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, проводять відповідно до закону за рахунок прибутку, який залишається в їх розпорядженні після сплати всіх податків і зборів (обов`язкових платежів).

Так, відповідно до частин першої та другої статті 218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов`язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

Спірні у цій справі санкції застосовуються до суб`єктів господарювання уповноваженими органами державної влади за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, а тому є адміністративно-господарськими санкціями. Про це також вказано у статті 20 Закону № 875-XII.

Згідно із пунктом 4 частини третьої статті 50 Закону України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012р. №5067-VI роботодавці зобов`язані: своєчасно та в повному обсязі у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, за погодженням з центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики у галузі статистики, подавати територіальним органам центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, інформацію про попит на робочу силу (вакансії); заплановане масове вивільнення працівників у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці, у тому числі ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників підприємства, установи, організації незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання за два місяці до вивільнення.

Відповідно до пункту 2 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007р. №70 інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування осіб з інвалідністю роботодавці подають до базового центру зайнятості незалежно від місцезнаходження роботодавця за формою, затвердженою Мінсоцполітики за погодженням із Держстатом.

Наказом Міністерства соціальної політики України від 31.05.2013р. № 316 затверджено Форму звітності № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)», яка подається за наявності у роботодавця попиту на робочу силу (вакансії) не пізніше 10-ти робочих днів з дати відкриття вакансії(й). Датою відкриття вакансії є наступний день після створення робочого місця чи припинення трудових відносин з працівником, робоче місце якого стає вакантним, або дата, починаючи з якої може бути укладений трудовий договір з найманим працівником.

Наведене свідчить про те, що обов`язок підприємства щодо створення робочих місць для осіб з інвалідністю не супроводжується його обов`язком підбирати і працевлаштовувати таких осіб на створені робочі місця. Такий обов`язок покладається на органи працевлаштування, що перелічені в частині першій статті 18 Закону № 875-XII.

Підприємство не несе відповідальності за невиконання нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю, якщо воно розробило необхідні заходи по створенню для них робочих місць, зокрема, створило робочі місця для таких осіб та своєчасно, достовірно, в повному обсязі проінформувало відповідні установи, але фактично не працевлаштувало інваліда з причин незалежних від нього: відсутність інвалідів, відмова інваліда від працевлаштування на підприємство, бездіяльність державних установ, які повинні сприяти працевлаштуванню інвалідів.

Як вбачається з акту перевірки ГУ Держпраці в Одеській області №15-01-032/0113 від 18.10.2019р. та інформації ГУПФУ в Одеській області від 10.12.2019 р. №32766/05-5 середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу відповідача впродовж 2017 року становила 32 особи, із них: середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність - 0 осіб. Втім, на час подання відповідного звіту у Одеському міському центрі зайнятості були відсутні особи, які б могли зайняти вакантну посаду в ТОВ «Аптека оригінальних препаратів».

З огляду на те, що відповідачем були виконані вимоги Закону № 875-XII щодо прийняття заходів для працевлаштування інвалідів, доказів того, що відповідач не створив робочі місця для інвалідів, відмовляв інвалідам у прийнятті на роботу, несвоєчасно надавав державній службі зайнятості інформацію щодо наявності вакансій, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, суд приходить висновку, що в діях відповідача відсутній склад правопорушення, за вчинення якого Законом № 875-XII передбачено застосування адміністративно-господарських санкцій та відсутні підстави для задоволення позовних вимог про стягнення адміністративно-господарських санкцій за недотримання установленого нормативу робочих місць для людей з інвалідністю.

У зв`язку з викладеним, позовні вимоги Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю “Аптека оригінальних препаратів” на користь Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів загальну суму заборгованості 101 290,53 грн. з яких: адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу з працевлаштування осіб з інвалідністю за 2017 рік в сумі 77 735, 31 грн. та пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій в сумі 23 555,22 грн., задоволенню не підлягають.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволення адміністративного позову Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів - відмовити.

Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя К.О. Танцюра

.