Рішення № 87674371, 17.02.2020, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.02.2020
Номер справи
280/5423/19
Номер документу
87674371
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

17 лютого 2020 року Справа № 280/5423/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стрельнікова Н.В., розглянувши у порядку спрощеного (письмового) провадження адміністративну справу

за позовною заявою ОСОБА_1

до Квартирно-експлуатаційного відділу міста Запоріжжя

про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі – позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Квартирно-експлуатаційного відділу міста Запоріжжя (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:

-визнати протиправними дії посадових осіб відповідача щодо не відпрацювання списку надання житлової площі для постійного проживання та не направлення документів позивача до ГКЕУ Міністерства оборони України, для узагальнення та внесення на розгляд Комісії з контролю, з метою прийняття рішення окремо щодо кожного військовослужбовця з питань надання житлової площі для постійного проживання;

-зобов`язати посадових осіб відповідача відпрацювати і направити список надання житлової площі для постійного проживання та документи позивача до ГКЕУ Міністерства оборони України, для узагальнення та внесення на розгляд Комісії з контролю, з метою прийняття рішення окремо щодо кожного військовослужбовця з питань надання житлової площі для постійного проживання.

В обгрунтування позову зазначає, що дії відповідача щодо відмови позивачу у підготовці та направленні документів на розгляд Комісії є перевищенням службових повноважень з боку працівників Квартирно-експлуатаційного відділу міста Запоріжжя. Вказує, що до повноважень КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району у даному випадку входить лише підготовка та направлення документів, а рішення стосовно погодження або відмови у погоджені надання житла приймає Комісія з контролю. Просить позов задовольнити.

Відповідач проти позову заперечує з підстав, викладених у наданому письмовому відзиві (вх. №50023 від 28.11.2019) В обґрунтування зазначив, що оскільки позивач та члени його родини не забезпечені житловим приміщенням на рівні середньої забезпеченості, відповідач не бачить законних підстав для підготовки списку надання житлової площі для постійного проживання, а також направлення облікової справи до ГКЕУ для узагальнення та внесення на розгляд Комісії з контролю. Просить відмовити у задоволенні позову.

Ухвалою суду від 11.11.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.

Згідно ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Статтею 258 КАС України передбачено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до п. 10 ч.1 ст. 4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Отже, відповідно до вищевказаних приписів КАС України, справу розглянуто судом в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами у межах строку.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив такі обставини.

Як встановлено з матеріалів справи та не заперечується сторонами підполковник Чаплигін Олексій В`ячеславович та члени його родини перебувають на квартирному обліку в Запорізькому ОВК та КЕВ м.Запоріжжя в загальній черзі та в першочерговій черзі як учасник бойових дій; на теперішній час мешкає в службовій двокімнатній квартирі за адресою: АДРЕСА_1 .

04.09.2019 позивачем було подано начальнику Запорізької КЕВ запит про надання публічної інформації у якому позивач просив надати інформацію щодо заходів проведених та запланованих станом на 01.09.2019 з приводу підготовки списку надання житлової площі для постійного проживання, на підполковника ОСОБА_1 та членів його сім`ї, відповідно до Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом Міністра оборони України № 380 від 31.07.2018 (а.с.15).

10.09.2019 за вих. № 2398 начальником КЕВ міста Запоріжжя було надано відповідь у якій зазначено, що у зв`язку з тим, що позивач та члени його родини не забезпечені житловим приміщенням на рівні середньої забезпеченості, КЕВ міста Запоріжжя не бачить законних підстав для підготовки списку надання житлової площі для постійного проживання, а також направлення облікової справи до ГКЕУ для узагальнення та внесення на розгляд Комісії з контролю (а.с. 16).

23.10.2019 позивачем повторно було подано запит про надання публічної інформації начальнику КЕВ міста Запоріжжя, у якому просив надати інформацію щодо заходів проведених та запланованих станом на 01.09.2019 з приводу підготовки списку надання житлової площі для постійного проживання, на підполковника ОСОБА_1 та членів його сім`ї, відповідно до Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом Міністра оборони України № 380 від 31.07.2018 (а.с.17).

28.10.2019 за вих. № 2766 (а.с. 18) начальником КЕВ міста Запоріжжя було надано відповідь з аналогічним змістом наданим у відповіді від 10.09.2019 за вих. № 2398.

Не погоджуючись із такою відмовою відповідача, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з приписів ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), відповідно до яких у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно із вимогами ст. 12 Закону №2011-XII, держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями на підставах, у порядку і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом УРСР та іншими нормативно-правовими актами.

Наказом Міністерства оборони України №380 від 31.07.2018, затверджено Інструкцію з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями (далі – Інструкція №388).

У відповідності до п.1 розділу VII Інструкції №388, особи, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання, забезпечуються жилим приміщенням згідно з чергою у військовій частині, що визначається часом зарахування на облік (включення до списків осіб, які користуються правом першочергового одержання житлових приміщень, або до списків осіб, які користуються правом позачергового одержання житлових приміщень) за рішенням житлової комісії військової частини (об`єднаної житлової комісії), яке затверджується наказом командира військової частини.

Пунктом 3 розділу VII Інструкції №388 встановлено, що для прийняття рішення про надання житлових приміщень для постійного проживання житлова комісія військової частини (об`єднана житлова комісія) розглядає документи облікових справ військовослужбовців.

Після розгляду документів облікової справи житлова комісія військової частини (об`єднана житлова комісія) приймає рішення про надання житлового приміщення для постійного проживання.

Затверджений командиром військової частини протокол засідання житлової комісії військової частини (об`єднаної житлової комісії) разом з обліковою справою направляється військовою частиною до КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району, що є підставою для видання наказу командира військової частини про надання військовослужбовцю житлового приміщення для постійного проживання.

Згідно із п.4 розділу VII Інструкції №388, на підставі отриманих документів КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району готує список надання житлової площі для постійного проживання (далі - Список надання постійного житла) (додаток 23).

Список надання постійного житла, підписаний начальником КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району, з обліковою справою військовослужбовця, витягом із наказу командира військової частини про надання військовослужбовцю жилого приміщення для постійного проживання, копією протоколу засідання житлової комісії військової частини (об`єднаної житлової комісії) направляється до ГКЕУ для узагальнення та внесення на розгляд Комісії з контролю.

Пунктом 5 розділу VII Інструкції №388 передбачено, що для розгляду Списку надання постійного житла Комісією з контролю на її засідання можуть запрошуватися голови житлових комісій військових частин (об`єднаних житлових комісій).

За результатами розгляду Списку надання постійного житла Комісія з контролю приймає рішення окремо щодо кожного військовослужбовця про:

погодження надання постійного житла;

відмову в погодженні надання постійного житла із зазначенням причини такої відмови.

Рішення Комісії з контролю оформлюється протоколом.

Отже, суд погоджується із позивачем, що КЕВ м.Запоріжжя на підставі протоколу засідання житлової комісії Запорізького ОВК разом з обліковою справою та наказом військового комісара Запорізького ОВК мали підготувати список надання житлової площі для постійного проживання та направити до ГКЕУ для винесення на розгляд Комісії з контролю. Тобто рішення щодо надання постійного житла повинна була прийняти Комісія з контролю, тоді як до повноважень працівників КЕВ м.Запоріжжя не входить прийняття будь яких рішень.

Відповідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

За результатами розгляду адміністративної справи суд дійшов висновку про нобґрунтованість заявлених ОСОБА_1 позовних вимог та наявність підстав для їх задоволення.

Згідно з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Питання про розподіл судових витрат відповідно до вимог ст. 139 КАС України судом не вирішується, оскільки позивач згідно з пунктом 13 частини 1 статті 5 Закону України “Про судовий збір” від сплати судового збору звільнений.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративий позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Квартирно-експлуатаційного відділу міста Запоріжжя (69063, м.Запоріжжя, вул. Земського лікаря Лукашевича, б.4, код ЄДРПОУ 07809992) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Квартирно-експлуатаційного відділу міста Запоріжжя щодо не відпрацювання списку надання житлової площі для постійного проживання та не направлення документів ОСОБА_1 до ГКЕУ Міністерства оборони України, для узагальнення та внесення на розгляд Комісії з контролю, з метою прийняття рішення окремо щодо кожного військовослужбовця з питань надання житлової площі для постійного проживання.

Зобов`язати Квартирно-експлуатаційний відділ міста Запоріжжя відпрацювати і направити список надання житлової площі для постійного проживання та документи ОСОБА_1 до ГКЕУ Міністерства оборони України, для узагальнення та внесення на розгляд Комісії з контролю, з метою прийняття рішення окремо щодо кожного військовослужбовця з питань надання житлової площі для постійного проживання.

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини 1 статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень КАС України рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Н.В.Стрельнікова