
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 лютого 2020 року Справа № 160/12408/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горбалінського В.В., розглянувши у місті Дніпрі у порядку письмового провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військової частини 3011 Національної гвардії України про визнання бездіяльності протиправною та стягнення грошової компенсації, -
ВСТАНОВИВ:
10.12.2019 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Військової частини 3011 Національної гвардії України, в якому позивач просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не нарахування та невиплати позивачу грошової компенсації за невикористані в 2016, 2017, 2018 та 2019 роках щорічні додаткові відпустки, встановлені учасникам бойових дій Законом України «Про правовий статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
- стягнути з військової частини 3011 грошову компенсацію за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій в розмірі 18 544,40 грн. (вісімнадцять тисяч п`ятсот сорок чотири гривень 40 копійок).
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що Військовою частиною 3011 Національної гвардії України безпідставно не нараховано та не виплачено позивачу, як учаснику бойових дій, грошову компенсацію за невикористані календарні дні додаткової відпустки, передбаченої п.12 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та ст. 16-2 Закону України «Про відпустки» за 2016, 2017, 2018, 2019 роки, виходячи з грошового забезпечення останнього станом на день звільнення з військової служби, а саме: 11.11.2019 року. Позивач зазначає, що вказана бездіяльність відповідача порушує його законні права та інтереси щодо отримання грошової компенсації при звільненні в повному обсязі, з огляду на викладене останній звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.12.2019 року відкрито провадження у даній справі та призначено до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи; зобов`язано відповідача в п`ятнадцятиденний строк, з дати отримання копії даної ухвали, подати відзив на позовну заяву.
На виконання вимог вищенаведеної ухвали, 11.01.2020 року до канцелярії адміністративного суду Військовою частиною 3011 Національної гвардії України подано відзив на адміністративний позов, в якому відповідач щодо задоволення позовних вимог заперечує в повному обсязі.
Свою позицію суб`єкт владних повноважень ґрунтує на тому, що грошова компенсація як соціальна гарантія може бути виплачена у разі наявності відповідного права на відпустки. Позивач не набув відповідного права на отримання грошової компенсації за не отриману додаткову відпустку, оскільки частиною 19 статті 10-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» припинено надання військовослужбовцям додаткової відпустки.
31.01.2020 року до канцелярії адміністративного суду позивачем подано відповідь на відзив, в якому останній повністю заперечує позицію відповідача та наголошує, що у зв`язку з настанням особливого періоду він не мав змоги скористатися додатковою відпусткою. Натомість, законодавством встановлено можливість виплати грошової компенсації за всі невикористані дні щорічної основної відпустки, а також дні додаткової відпустки, зокрема, за минулі роки.
Дослідивши повно і всебічно письмові докази, які містяться в матеріалах справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги позову, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Позивач – ОСОБА_1 в період з 10.11.2016 року по 11.11.2019 року проходив військову службу за контрактом у Військовій частині 3011 Національної гвардії України.
Відповідно до копії посвідчення серії НОМЕР_1 , яке наявне в матеріалах справи, з 29.03.2016 року позивачу присвоєний статус учасника бойових дій.
Згідно з копією витягу з наказу командира Військової частини 3011 Центрального оперативно-територіального об`єднання Національної гвардії України №293, 11.11.2019 року з позивачем припинено контракт про проходження громадянами України військової служби у Національній гвардії України та виключено останнього зі списків особового складу військової частини та всіх видів забезпечення.
Крім цього, зазначеним наказом зобов`язано виплатити ОСОБА_1 : премію за особливий внесок у загальні результати служби з 01.11.2019 року по 11.11.2019 року в розмірі 140 відсотків посадового окладу.
Проте, відомостей щодо нарахування та присудження до виплати грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки наведений вище наказ немає.
Не погодившись бездіяльністю відповідача щодо не нарахування та невиплати грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Закон України «Про відпустки» від 15.11.1996 року №504/96-ВР (далі – Закон №504/96-ВР) встановлює державні гарантії права на відпустки, визначає умови, тривалість і порядок надання їх працівникам для відновлення працездатності, зміцнення здоров`я, а також для виховання дітей, задоволення власних життєво важливих потреб та інтересів, всебічного розвитку особи.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 4 Закону №504/96-ВР встановлені наступні види щорічних відпусток: основна відпустка; додаткова відпустка за роботу із шкідливими та важкими умовами праці; додаткова відпустка за особливий характер праці; інші додаткові відпустки, передбачені законодавством.
Згідно з ст. 16-2 Закону №504/96-ВР учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності, особам з інвалідністю внаслідок війни, статус яких визначений Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», особам, реабілітованим відповідно до Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років», із числа тих, яких було піддано репресіям у формі (формах) позбавлення волі (ув`язнення) або обмеження волі чи примусового безпідставного поміщення здорової людини до психіатричного закладу за рішенням позасудового або іншого репресивного органу, надається додаткова відпустка із збереженням заробітної плати тривалістю 14 календарних днів на рік.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 року №3551-XII (далі – Закон №3551-XII) учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з`єднань, об`єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.
Пунктом 12 ст. 12 Закону №3551-XII передбачено, що використання учасниками бойових дій чергової щорічної відпустки у зручний для них час, а також одержання додаткової відпустки із збереженням заробітної плати строком 14 календарних днів на рік.
З аналізу вищенаведених норм встановлено, що учасники бойових дій мають право на отримання додаткової відпустки із збереженням заробітної плати за певних умов.
Указом Президента України від 17.03.2014 року №303/2014 «Про часткову мобілізацію», затвердженого Законом України від 17.03.2014 року №1126-VI, постановлено оголосити та провести часткову мобілізацію.
Отже, спірні правовідносини щодо отримання грошової компенсації за невикористані дні додаткової відпустки у зв`язку із звільненням позивача виникли в особливий період.
Відповідно до положень ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 року №3543-ХІІ (далі – Закон №3543-ХІІ), що особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
В особливий період з моменту оголошення мобілізації до припинення відповідного періоду надання військовослужбовцям інших видів відпусток, зокрема, додаткової відпустки, передбаченої пунктом 12 частини першої статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», припиняється.
Згідно з п. 8 ст. 10-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 року №2011-ХІІ (далі – Закон №2011-ХІІ) військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, додаткові відпустки у зв`язку з навчанням, творчі відпустки та соціальні відпустки надаються відповідно до Закону України «Про відпустки». Інші додаткові відпустки надаються їм на підставах та в порядку, визначених відповідними законами України.
У разі якщо Законом України «Про відпустки» або іншими законами України передбачено надання додаткових відпусток без збереження заробітної плати, такі відпустки військовослужбовцям надаються без збереження грошового забезпечення.
Абзацом 3 п. 14 ст. 10-1 Закону №2011-ХІІ передбачено, що у рік звільнення зазначених в абзацах першому та другому цього пункту військовослужбовців зі служби у разі невикористання ними щорічної основної або додаткової відпустки їм виплачується грошова компенсація за всі невикористані дні щорічної основної відпустки, а також дні додаткової відпустки, у тому числі військовослужбовцям-жінкам, які мають дітей.
Відповідно до п. 17 ст. 10-1 Закону №2011-ХІІ в особливий період з моменту оголошення мобілізації до часу введення воєнного стану або до моменту прийняття рішення про демобілізацію військовослужбовцям надаються відпустки, передбачені частинами першою, шостою та дванадцятою цієї статті, і відпустки за сімейними обставинами та з інших поважних причин. Надання військовослужбовцям відпусток, передбачених частиною першою цієї статті, здійснюється за умови одночасної відсутності не більше 30 відсотків загальної чисельності військовослужбовців певної категорії відповідного підрозділу. Відпустки за сімейними обставинами та з інших поважних причин військовослужбовцям надаються із збереженням грошового забезпечення тривалістю не більш як 10 календарних днів.
Згідно з п. 18 статті 10-1 Закону №2011-ХІІ в особливий період під час дії воєнного стану військовослужбовцям можуть надаватися відпустки за сімейними обставинами та з інших поважних причин зі збереженням грошового забезпечення тривалістю не більш як 10 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду в межах України до місця проведення відпустки та назад, але не більше двох діб в один кінець.
Відповідно до п. 19 ст. 10-1 Закону №2011-ХІІ надання військовослужбовцям у періоди, передбачені пунктами 17 і 18 цієї статті, інших видів відпусток, крім відпусток військовослужбовцям-жінкам у зв`язку з вагітністю та пологами, для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а в разі якщо дитина потребує домашнього догляду, - тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення нею шестирічного віку, а також відпусток у зв`язку з хворобою або для лікування після тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської комісії, припиняється.
З огляду на положення Закону №2011-XII, то останні не обмежують та не припиняють право учасника бойових дій на отримання у рік звільнення виплати грошової компенсації за всі невикористані дні додаткової відпустки, право на яку набуто під час проходження військової служби в особливий період з моменту оголошення мобілізації.
Таким чином, суд критично ставиться до доводів відповідача, що під час особливого періоду призупиняється право військовослужбовців на використання додаткових відпусток, через що позивач не набуває відповідного права на отримання грошової компенсації за не отриману додаткову відпустку, оскільки припинення відпустки на час особливого періоду не означає припинення права на відпустку, яке може бути реалізовано в один з двох способів:
1) безпосереднє надання особі відпустки після закінчення особливого періоду, який може тривати не визначений термін;
2) грошова компенсація відпустки особі.
Аналогічна правова позиція викладена в рішенні Верховного Суду від 16.05.2019 року у зразковій справі №620/4218/18.
Велика Палата Верховного Суду в постанові від 21.08.2019 року по зразковій справі №620/4218/18 підтримала наведене рішення та залишила його без змін рішення.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Крім того, у постанові Великої Палати Верховного Суду від 21.08.2019 року також зазначено, що грошова компенсація виплачується за всі невикористані дні щорічної основної відпустки, а також дні додаткової відпустки, в тому числі за минулі роки. Право на отримання таких виплат не обмежується жодним строком.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що станом на день прийняття наказу про виключення позивача зі списків особового складу, відповідачем протиправно не здійснено розрахунків щодо нарахування та виплати грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки, передбаченої п. 12 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» за 2016 – 2019 роки.
Стосовно позовної вимоги щодо стягнення з військової частини 3011 грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій в розмірі 18 544,40 грн (вісімнадцять тисяч п`ятсот сорок чотири гривень 40 копійок), суд зазначає наступне.
Згідно з ч. 6 ст. 9 Закону України «Про Національну гвардію України» трудові відносини працівників Національної гвардії України регулюються законодавством про працю, державну службу та укладеними трудовими договорами (контрактами).
Відповідно до ст. 47 Кодексу законів про працю України власник або уповноважений ним орган зобов`язаний в день звільнення видати працівникові належно оформлену трудову книжку і провести з ним розрахунок у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу.
Частиною 1 ст. 116 Кодексу законів про працю України визначено, що при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред`явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум.
Отже, з аналізу вищенаведених норм вбачається, що повний розрахунок та виплата відповідних сум при звільненні, в даному випадку це грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових, проводиться саме підприємством, установою, організацією де була працевлаштована особа.
Таким чином, саме на Військову частину 3011 Національної гвардії України покладений обов`язок щодо проведення такого розрахунку та виплати.
Проте, з матеріалів справи судом встановлено, що позивачем була самостійно розрахована сума компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки за 2016, 2017, 2018 та 2019 роки, як учаснику бойових дій, яка становить - 18 544, 40 грн.
При цьому, суд звертає увагу, що матеріали справи не містять даних такого розрахунку, який би дійсно підтверджував, що сума стягнення складає суму в розмірі 18 544, 40 грн.
Частиною 1 ст. 77 КАС України закріплено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
З огляду на викладене, оскільки позивачем в підтвердження заявленої позовної вимоги не надано жодного допустимого доказу, суд не вбачає підстав для її задоволення.
Однак, з метою належного захисту порушеного права позивача та керуючись положеннями ч. 2 ст. 9 КАС України, суд вважає за необхідне слід зобов`язати Військову частину 3011 Національної гвардії України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за невикористані у 2016, 2017, 2018, 2019 роках щорічні додаткові відпустки, як учаснику бойових дій виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби, а саме: 11.11.2019 року.
Частиною 1 ст. 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до положень ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Згідно з ч. ч. 1 та 4 ст. 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Відповідно до приписів ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Враховуючи наведене вище, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення адміністративного позову ОСОБА_1 до Військової частини 3011 Національної гвардії України про визнання бездіяльності протиправною та стягнення грошової компенсації.
Керуючись статтями 9, 73-77, 139, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Військової частини 3011 Національної гвардії України про визнання бездіяльності протиправною та стягнення грошової компенсації – задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Військової частини 3011 Національної гвардії України щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 грошової компенсації за невикористані в 2016, 2017, 2018 та 2019 роках щорічні додаткові відпустки, встановлені учасникам бойових дій Законом України «Про правовий статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Зобов`язати Військову частину 3011 Національної гвардії України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за невикористані у 2016, 2017, 2018, 2019 роках щорічні додаткові відпустки, як учаснику бойових дій виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби, а саме: 11.11.2019 року.
В задоволенні іншої частини позовних вимог – відмовити.
Відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду – якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції, проте, відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя В.В. Горбалінський