Рішення № 87673670, 03.02.2020, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.02.2020
Номер справи
160/9630/19
Номер документу
87673670
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 лютого 2020 року Справа № 160/9630/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіТулянцевої І.В. при секретарі судового засіданняШурпіновій К.О. за участю: представника позивача представника відповідача Волік Г.О. Єфіменка О.П. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Комунального підприємства Кам`янської міської ради «Кам`янське автотранспортне підприємство 042802» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

02.10.2019 Комунальне підприємство Кам`янської міської ради «Кам`янське автотранспортне підприємство 042802» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, у якій просило скасувати податкове повідомлення-рішення №0066115530 від 04.09.2019.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилався на те, що податкова накладна № 49 від 09.04.2019 направлена на реєстрацію 30.04.2019 в 08 год.03 хв., своєчасно без порушення граничних строків реєстрації і позивачем належно виконано зобов`язання про реєстрацію податкової накладної. За таких обставин, висновки акту камеральної перевірки від 07.08.2019 року № 44083/836/04-36-55-41-21/03341701 щодо порушення граничних строків реєстрації вказаної податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, є безпідставними, а штрафні санкції, визначені в оскаржуваному податковому повідомленні – рішенні №0066115530 від 04.09.2019, застосовані неправомірно.

Ухвалою суду від 07.10.2019 у вказаній справі відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи та призначено до розгляду на 11.11.2019 року на 11:00 год. Вказаною ухвалою також було запропоновано відповідачу надати відзив на позовну заяву протягом 15 днів з дня отримання вказаної ухвали.

Представником відповідача 11.11.2019 подано до суду відзив на позовну заяву (а.с. 44-45), відповідно до змісту якого відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує у повному обсязі. В обґрунтування власної правової позиції зазначено, що згідно баз даних ЄРПН по КП Кам`янської міської ради «Кам`янське автотранспортне підприємство 042802» ГУ ДФС у Дніпропетровської області встановлено, що податкова накладна складена 09.04.2019 на суму податку на додану вартість 1 166 678,83 грн., зареєстрована в ЄРПН із порушенням строку встановленого п.201.10 ст.201 ПКУ, а саме: податкова накладна від 09.04.2019 №49 на суму ПДВ 1 166 678,83 грн. на контрагента неплатника (код ІПН 100000000000) зареєстрована в ЄРПН 03.05.2019 о 10 год. 52 хв. за реєстраційним №9088885893 з порушенням терміну реєстрації на 3 календарних дні при граничному терміні реєстрації - 30.04.2019. Відповідно до наявної в ЄРПН інформації, 30.04.2019 не встановлені спроби реєстрації підприємством податкової накладної. Отже, факти порушення позивачем терміну реєстрації вказаної податкової накладної підтверджені даними ЄРПН.

11.11.2019 року справу було знято з розгляду у зв`язку із відсутністю електропостачання в суді протягом робочого дня та призначено до розгляду на 13.11.2019 року на 11:00 год.

В судовому засіданні 13.11.2019 року було оголошено перерву до 02.12.2019 року до 12:00 год.

02.12.2019 представником відповідача було подано до суду додаткові письмові пояснення до відзиву (а.с. 65), у яких наголошено на тому, що при відправленні електронних документів платник податків самостійно визначає кінцевий термін їх відправлення (враховуючи час на своєчасну доставку документів до органів ДПС у разі можливих технічних проблем). За порушення строків реєстрації зазначеної податкової накладної передбачено застосування штрафу в розмірі 10 відсотків, що складає 116 667,88 грн.

В судовому засіданні 02.12.2019 року було оголошено перерву до 04.12.2019 року до 10:30 год.

Ухвалою суду від 04.12.2019 року провадження у справі було зупинено до 03.02.2020 року у зв`язку із необхідністю витребування доказів по справі від Державної податкової служби та ТОВ «АЙФІН».

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала, на їх задоволенні наполягала, з посиланням на обставини викладені у позові.

Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував, просив відмовити у задоволенні адміністративного позову. В обґрунтування заперечень посилались на обставини викладені у акті перевірки, відзиві на позовну заяву та додаткових поясненнях до відзиву.

Заслухавши пояснення представників сторін, заслухавши пояснення свідка ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

З матеріалів справи судом встановлено, що КП Кам`янської міської ради «Кам`янське автотранспортне підприємство 042802» (код ЄДРПОУ 03341701) з 17.07.1997 зареєстровано у Реєстрі платників податків на додану вартість, що підтверджується витягом №1604034500597 від 27.10.2016 (а.с. 16).

Головним державним ревізором-інспектором відділу ПДВ Кам`янського управління ГУ ДФС у Дніпропетровській області, ОСОБА_2 А.А., проведено камеральну перевірку КП Кам`янської міської ради «Кам`янське автотранспортне підприємство 042802» (код ЄДРПОУ 03341701) з питання своєчасності реєстрації податкової накладної/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних складеної за квітень 2019 року, зареєстрованої в Єдиному реєстрі податкових накладних 03.05.2019 та складено акт №44083/836/04-36-55-41-21/03341701 від 07.08.2019 «Про результати камеральної перевірки КП КМР «КАТП 042802» (код ЄДРПОУ 03341701) з питання своєчасності реєстрації податкової накладної/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних складеної за квітень 2019 року» (а.с. 10).

Дані камеральної перевірки свідчать про порушення граничних строків реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних КП КМР «КАТП 042802» (код ЄДРПОУ 03341701), а саме податкова накладна складена 09.04.2019 на суму податку на додану вартість 1 166 678,83 грн., а зареєстрована 03.05.2019.

На підставі акту № 44083/836/04-36-55-41-21/03341701 від 07.08.2019 Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області винесено податкове повідомлення-рішення №0066115530 від 04.09.2019, яким до КП Кам`янської міської ради «Кам`янське автотранспортне підприємство 042802» застосовано штраф у 10 % розмірі у суму і 116 667,88 грн. за затримку реєстрації податкової накладної на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 1 166 678,83 грн. (а.с. 12).

Згідно матеріалів справи, податкова накладна № 49 від 09.04.2019 складена КП Кам`янської міської ради «Кам`янське автотранспортне підприємство 042802» на суму податку на додану вартість 1 166 678,83 грн. (а.с. 13) зареєстрована в ЄРПН 03.05.2019 о 10:52:17 год. за реєстраційним № 9088885893, що підтверджується Квитанцією про реєстрацію податкової накладної (а.с. 66).

Згідно пункту 11 Підрозділу 2 Розділу ХХ ПК України з 1 лютого 2015 року реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних підлягають всі податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних (у тому числі які не надаються покупцю, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування) незалежно від розміру податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.

Відповідно до пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Абзацом 11 пункту 201.10 статті 201 ПК України передбачено, що реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені. У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Пунктом 120-1.1 статті 120-1ПК України передбачено, що порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів.

У постанові від 23.07.2019 у справі № 620/3609/18 Верховний Суд зазначив, що в процедурі внесення інформації (відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування) до ЄРПН є дві окремі стадії: 1) надання платником податку на додану вартість податкової накладної (розрахунку коригування); 2) прийняття/неприйняття податкової накладної (розрахунку коригування ) та внесення відомостей щодо неї (нього) безпосередньо до ЄРПН. Перша із цих стадій залежить від платника податку на додану вартість і є результатом його дій, тоді як друга - це результат виконання роботи програмного забезпечення , що контролюється ДФС, та/або безпосередніх дій працівників ДФС, на який платник податку не має впливу.

У цьому контексті встановлена нормою пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України відповідальність платника податку на додану вартість за порушення граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу для реєстрації податкової накладної та /або розрахунку коригування до такої податкової накладної в ЄРПН, у вигляді накладення штрафу може застосовуватися в разі якщо платник податку не надав (не надіслав) податкову накладну (розрахунок коригування) ДФС в строк, встановлений цією статтею.

Суд відноситься критично до наданого позивачем скріншоту з інформацією про направлення 30.04.2019 податкової накладної від 09.04.2019 №49 на суму ПДВ 1 166 678,83 грн., оскільки поданий документ не є належним та допустимим доказом на підтвердження факту направлення податкової накладної від 09.04.2019 №49 на суму ПДВ 1 166 678,83 грн. у встановлені законодавством України строки.

Згідно пунктів 2, 8 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою КМ України від 29 грудня 2010 року № 1246, внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування, до Реєстру (далі - реєстрація) здійснюється шляхом подання протягом операційного дня зазначених документів в електронній формі ДФС з використанням електронного цифрового підпису та внесення відповідних відомостей до Реєстру. Операційний день - частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації. Операційний день триває з 0 до 23-ї години.

Для підтвердження прийняття податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації платникові податку, який здійснює реєстрацію, видається квитанція в електронній формі.

Наказом Міністерства Фінансів України від 06.06.2017р. №557 затверджено Порядок обміну електронними документами з контролюючими органами, пунктом 2 розділу І якого передбачено, що перша квитанція - електронне повідомлення, що формується у форматі (стандарті), затвердженому в установленому законодавством порядку, програмним забезпеченням контролюючого органу за результатами автоматизованої перевірки електронного документа та засвідчує факт і час отримання такого електронного документа в момент такого отримання; друга квитанція - електронне повідомлення, що формується у форматі, затвердженому в установленому законодавством порядку, програмним забезпеченням контролюючого органу (адресатом) за результатами ідентифікації, обробки електронного документа та засвідчує факт і час приймання (неприймання) чи реєстрації такого електронного документа.

Відповідно до пункту 11 розділу ІІ Порядку №557, перша квитанція надсилається автору електронного документа протягом двох годин з часу його отримання контролюючим органом, в іншому разі - протягом перших двох годин наступного операційного дня. У першій квитанції, що формується за результатами автоматизованої перевірки, зазначеної у пункті 10 цього розділу, повідомляється про результати такої перевірки. У разі негативних результатів автоматизованої перевірки у першій квитанції повідомляється про неприйняття електронного документа із зазначенням причин, у такому випадку друга квитанція не формується. На першу квитанцію накладається електронна печатка контролюючого органу, здійснюється її шифрування та надсилання автору електронного документа. Другий примірник першої квитанції в електронному вигляді зберігається в контролюючому органі. Якщо автору протягом встановленого строку після відправки електронного документа не надійшла перша квитанція, електронний документ вважається не одержаним адресатом.

Відповідно до п.12 розділу ІІ Порядку №557 не пізніше наступного робочого дня з моменту формування першої квитанції, якщо інше не встановлено законодавством та цим Порядком, формується друга квитанція. Друга квитанція є підтвердженням про прийняття (реєстрацію) або повідомленням про неприйняття в контролюючому органі електронного документа. В другій квитанції зазначаються реквізити прийнятого (зареєстрованого) або неприйнятого (із зазначенням причини) електронного документа, результати обробки в контролюючому органі (дата та час прийняття (реєстрації) або неприйняття, реєстраційний номер, дані про автора та підписувача (підписувачів) електронного документа та автора квитанції).

З аналізу вказаних норм слідує, що перша квитанція є документом, який підтверджує факт і час отримання податкової накладної. У зв`язку з цим, платник податку вважається таким, що належно виконав свій обов`язок із реєстрації податкової накладної, за умови підтвердження ним першою квитанцією факту надання податкової накладної до ДФС з метою її реєстрації. При цьому, якщо платнику протягом двох годин після відправки накладної не надійшла перша квитанція, податкова накладна вважається не одержаною адресатом.

Лише за умови отримання платником податку першої квитанції та не надходження другої квитанції (яка підтверджує факт прийняття його податкової накладної) застосуванню підлягають норми п.201.10 ст.201 ПК України. Тобто, якщо перша квитанція надійшла, то платник податку вважається таким, що виконав свій обов`язок із надання податкової накладної незалежно від того чи отримав він другу квитанцію.

Тобто, єдиним належним та допустимим доказом у спірних правовідносинах щодо підтвердження виконання позивачем свого обов`язку із подання податкової накладної для її реєстрації в ЄРПН, є перша квитанція (повідомлення про отримання звітності).

Проте, позивачем не надано суду доказу щодо отримання першої квитанції.

Крім того, з відповіді Державної податкової служби України за вих. № 3918/5/99-00-02-07-02-16 від 19.12.2019 судом встановлено, що за даними підсистеми «Архів електронної звітності» інформаційно- телекомунікаційної системи «Єдине вікно подання електронної звітності» від КП Кам`янсько міської ради «Кам`янське автотранспортне підприємство 042802» (код ЄДРПОУ 03341701) 25.04.2019 надійшла до контролюючого органу податкова накладна від 09.04.2019 № 49, але не була зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних оскільки сума ПДВ в документі перевищувала суму ПДВ, на яку платник мав право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування. Платнику була надіслана квитанція № 1 з причиною відмови. Податкова накладна від 09.04.2019 № 49 до контролюючого органу 30.04.2019 не надходила. Повторно податкова накладна від 09.04.2019 № 49 надійшла на реєстрацію 03.05.2019 та була зареєстрована в ЄРПН, про що платника було повідомлено відповідною квитанцією.

Щодо пояснень свідка ОСОБА_1 , яка в судовому засіданні зазначила, що будучі відповідальною на підприємстві особою за відправку податкових накладних до Єдиного державного реєстру податкових накладних впевнена, що податкова накладна № 49 від 09.04.2019 року була направлена до реєстру саме 30.04.2019 року о 08:03 год. 03 травня 2019 року року до Реєстру вказана накладна повторно нею, чи будь – якою іншою особою підприємства до Реєстру не направлялась і причину її реєстрації саме цією датою вона пояснити не може.

Між тим, суд звертає увагу на ту обставину, що матеріалами справи підтверджено, що податкова накладна № 49 від 09.04.2019 року надійшла на реєстрацію 03.05.2019 та була зареєстрована в ЄРПН цього ж дня. За таких обставин, суд критично ставиться до пояснень свідка та не приймає їх до уваги у якості достовірних доказів по справі.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на зміст наведеної норми на контролюючий орган покладається обов`язок надати достатні докази на обґрунтування правомірності свого рішення.

Згідно з частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З огляду на встановлені обставини, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов КП Кам`янської міської ради «Кам`янське автотранспортне підприємство 042802» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області задоволенню не підлягає.

Позивачем сплачено при поданні позовної заяви судовий збір у сумі 1 921,00 грн.

Оскільки судом у задоволенні адміністративного позову відмовлено, то у відповідності до статті 139 КАС України, судові витрати відносяться за рахунок позивача і не підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень.

Керуючись статтями 9, 73-78, 90, 139, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви Комунального підприємства Кам`янської міської ради «Кам`янське автотранспортне підприємство 042802» (51905, Дніпропетровська обл., м.Кам`янське, вул.Дальня, буд.64; код ЄДРПОУ 03341701) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49005, місто Дніпро, вулиця Сімферопольська, будинок 17-А; код ЄДРПОУ 43145015) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення – відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені статтями 295 та 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складений 10 лютого 2020 року.

Суддя І.В. Тулянцева