
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 лютого 2020 року м. Київ № 320/6873/19
Київський окружний адміністративний суд у складі судді Колеснікової І.С., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області
про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії
В С Т А Н О В И В:
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання неправомірною відмови Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 згідно довідки ВАТ «Білоцерківсільмаш» від 10.10.2019 №14; зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 виходячи з суми його заробітної плати за довідкою ВАТ «Білоцерківсільмаш» від 10.10.2019 №14, з врахуванням вимог підпункту 4 пункту 3 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210, починаючи з 15.10.2019, з врахуванням вже виплачених сум.
Позов мотивовано безпідставністю відмови відповідача у перерахунку та виплаті пенсії позивачу, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, на підставі довідки про заробітну плату, одержаної позивачем за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, виданої ВАТ «Білоцерківсільмаш» на виконання рішення Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 12.12.2018.
Ухвалою суду від 17.12.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), запропоновано відповідачу подати відзив на позовну заяву.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву, згідно якого позов не визнано. Зазначено, що у зв`язку з відсутністю належним чином оформлених документів (табель обліку робочого часу, довідка про відпрацьований час та ін.), складених і завірених під час виконання роботи в зоні відчуження на підтвердження довідки ВАТ «Білоцерківсільмаш» від 10.10.2019 №14, зазначена довідка не може бути врахована для перерахунку позивачу пенсії в розмірі відшкодування фактичних збитків.
Позивачем подано відповідь на відзив, в якій зазначено, що первинним документом про місце виконання робіт та кількість відпрацьованого часу є маршрутний лист, копія якого наявна у матеріалах пенсійної справи. Первинні документи щодо нарахування (перерахунку) та виплати заробітної плати зберігаються на підприємстві ВАТ «Білоцерківсільмаш», яким видано довідку від 10.10.2019 №14. Законність нарахування позивачу заробітної плати, зазначеної у вказаній довідці, досліджено судом у іншій справі, рішення в якій набрало законної сили.
Дослідивши наявні у матеріалах справи докази та з`ясувавши обставини справи, судом встановлено таке.
ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 та вкладкою до нього від 29.07.2004 НОМЕР_4.
Згідно посвідчення серії НОМЕР_3 , позивач є інвалідом ІІ групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни.
Заочним рішенням Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 12.12.2018 у справі №357/13154/18 задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 до ліквідатора ВАТ «Білоцерківсільмаш», зобов`язано ліквідатора ВАТ «Білоцерківсільмаш» здійснити ОСОБА_1 перерахунок заробітної плати за дні роботи в зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 13.05.1986 по 20.05.1986 в 4-кратному розмірі в порівнянні з нормами, встановленими діючим законодавством, та збільшити тарифну ставку на 100%, провести оплату праці за роботу у вихідні та святкові дні у подвійному розмірі та нарахувати премію у розмірі 60% тарифної ставки, зобов`язано ліквідатора ВАТ «Білоцерківсільмаш» видати ОСОБА_1 нову довідку про заробітну плату встановленого зразка з відображенням перерахованої заробітної плати за дні роботи в зоні відчуження для пред`явлення її до Пенсійного фонду України.
На виконання вказаного рішення Білоцерківським міськрайонним судом Київської області видано виконавчий лист від 27.05.2019.
ВАТ «Білоцерківсільмаш» видано наказ від 10.09.2019 №1 «Про перерахунок заробітної плати ліквідатору аварії на ЧАЕС ОСОБА_1 », яким встановлено, зокрема: здійснити перерахунок заробітної плати ОСОБА_1 за дні його виїздів до зони відчуження в період ліквідації аварії на ЧАЕС, а саме: з 13 по 20 травня 1986 року, відповідно до постанови ЦК КПРС, ВР СРСР, КМ СРСР, ВЦРПС за №524-156 від 07.05.1986 та постанови Державного Комітету СРСР по праці та соціальним питанням, Секретаріату ВЦРПС за №153/10-43 від 07.05.1986 (відповідно до змісту якої тарифну ставку ОСОБА_1 потрібно збільшити на 100%), постанови РМ СРСР і ВЦРПС за №665-195 від 05.06.1986 та постанови РМ УРСР і УРРПС за №207-7 від 10.06.1986 (нарахувати премії 60%), розпорядження РМ СРСР №964 рс від 17.05.1986 (оплату праці провести у 4-х кратному розмірі), постанови РМ УРСР і УРРПС за №207-7 від 10.06.1986 (відповідно до умов якої, оплата праці у вихідні та святкові дні проводиться у 2-х кратному розмірі); видати довідку про заробітну плату встановленого зразка за період виконання роботи по ліквідації аварії на ЧАЕС з 13 по 20 травня 1986 року та розрахунок до неї; раніше видані ОСОБА_1 довідки про заробітну плату за роботу в зоні відчуження вважати недійсними.
На підставі зазначеного наказу ВАТ «Білоцерківсільмаш» видано позивачу довідку від 10.10.2019 №14 про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, згідно якої фактична заробітна плата за роботу в зоні відчуження, з якої визначається пенсія, складає 968,67 грн.
Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області із заявою від 15.10.2019 про перерахунок пенсії відповідно до довідки про заробітну плату від 10.10.2019 №14.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 08.11.2019 №5897 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії на підставі довідки про заробітну плату від 10.10.2019 №14 з підстав відсутності належно оформлених документів за виконану роботу в зоні (табель обліку робочого часу, довідка про відпрацьований час та інших документів), складених і завірених під час виконання роботи в зоні відчуження на підтвердження довідки від 10.10.2019 №14, виданої позивачу, відповідно, вказана довідка не може бути врахована для перерахунку пенсії в розмірі відшкодування фактичних збитків.
Вважаючи неправомірною відмову відповідача у перерахунку пенсії на підставі наданої довідки про заробітну плату, одержану за роботу в зоні відчуження, позивач звернувся з позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я, визначення соціального захисту потерпілого населення встановлено Законом України від 28.02.1991 №796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»(далі по тексту - Закон №796-XII).
Згідно частини першої статті 54 Закону №796-ХІІ, пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців. Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.11.2011 №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі по тексту - Порядок №1210), передбачено, що пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Відповідно до підпункту 4 пункту 3 Порядку №1210, в разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.
За змістом наведеної норми, розмір пенсії по інвалідності залежить від заробітку, фактично отриманого особою у період її роботи в зоні відчуження.
Згідно частини четвертої статті 15 Закону№796-ХІІ, видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Відповідно до частини першої статті 57 Закону №796-ХІІ, обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Пунктом 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №22-1 від 25.11.2005, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846, встановлено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми. Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об`єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.
З аналізу наведених норм убачається, що підставою для обчислення пенсії у розмірі відшкодування фактичних збитків є довідка про заробітну плату за період роботи в зоні відчуження, яка видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за призначенням (перерахунком) пенсії. Якщо такі підприємства ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки видаються правонаступником або державними архівними установами.
Форму довідки про заробітну плату (грошове забезпечення), одержану особою за роботу (службу) в зоні відчуження в 1986-1990 роках затверджено наказом Міністерства соціальної політики України від 03.09.2012 №536 «Про затвердження форми Довідки про заробітну плату (грошове забезпечення), одержану особою за роботу (службу) в зоні відчуження в 1986-1990 роках», зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 19.09.2012 за №1605/21917.
Судом встановлено, що на підставі рішення Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 12.12.2018 у справі №357/13154/18, яке набрало законної сили 21.01.2019, про що зазначено у виконавчому листі №2/357/4575/18, виданому Білоцерківським міськрайонним судом Київської області 27.05.2019, ліквідатором ВАТ «Білоцерківсільмаш» позивачу видано довідку від 10.10.2019 №14 про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, згідно якої фактична заробітна плата за роботу в зоні відчуження, з якої визначається пенсія, складає 968,67 грн.
Зазначена довідка за формою відповідає наказу Міністерства соціальної політики України від 03.09.2012 №536 та містить усі відомості, необхідні для перерахунку пенсії.
При цьому у наказі ВАТ «Білоцерківсільмаш» від 10.09.2019 №1 «Про перерахунок заробітної плати ліквідатору аварії на ЧАЕС ОСОБА_1 » зазначено, що раніше видані ОСОБА_1 довідки про заробітну плату за роботу в зоні відчуження вважати недійсними.
Як убачається зі змісту рішення Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 12.12.2018 у справі №357/13154/18), ОСОБА_1 в період з 13 травня по 20 травня 1986 року в якості водія приймав участь в ліквідації наслідків аварії в 30-кілометровій зоні Чорнобильської АЕС, а саме: в м. Прип`ять виконував дозиметричний контроль забруднення місцевості з занесенням на карту. Втім, ОСОБА_1 заробітну плату за роботу в зоні відчуження нараховували без врахування приписів відповідного законодавства, що призвело до порушення Порядку обчислення пенсії, згідно якого заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період. У зв`язку із наведеними обставинами суд дійшов висновку, що заробітна плата ОСОБА_1 за період ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС повинна бути нарахована відповідно до постанови ЦК КПРС, ВР СРСР, КМ СРСР, ВЦРПС за №524-156 від 07.05.1986 та постанови Державного Комітету СРСР по праці та соціальним питанням, Секретаріату ВЦРПС за №153/10-43 від 07.05.1986 (збільшити тарифну ставку на 100%), розпорядження РМ СРСР №964 рс від 17.05.1986 (оплату праці провести у 3-х, 4-х, 5-ти кратному розмірі), постанови РМ СРСР і ВЦРПС за №665-195 від 05.06.1986 та постанови РМ УРСР і УРРПС за №207-7 від 10.06.1986 (нарахувати премії 60%), постанови РМ УРСР і УРРПС за №207-7 від 10.06.1986 (оплату праці у вихідні та святкові дні провести у 2-х кратному розмірі).
Незважаючи на висновок суду про те, що розмір пенсії по інвалідності залежить від заробітку, фактично отриманого особою у період її роботи в зоні відчуження, суд вважає обґрунтованими доводи позивача про наявність підстав для здійснення перерахунку пенсії позивачу з урахуванням довідки від 10.10.2019 №14 про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, оскільки, нарахування позивачу заробітної плати за роботу в зоні відчуження у розмірі, що не відповідав положенням відповідного законодавства, що встановлено судовим рішенням, яке набрало законної сили, призвело до нарахування та виплати позивачу пенсії у розмірі, меншому, ніж належить позивачу по праву.
Відтак, відмова відповідача у проведенні перерахунку пенсії позивачу на підставі довідки від 10.10.2019 №14 про заробітну плату, одержану позивачем за роботу в зоні відчуження, є неправомірною, відповідно, рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 08.11.2019 №5897 про відмову у проведенні перерахунку пенсії позивачу є протиправним та підлягає скасуванню.
Суд зауважує, що згідно положень статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Тому, для ефективного захисту порушеного права позивача на перерахунок пенсії у належному розмірі недостатньо визнання протиправною відмови суб`єкта владних повноважень, що оформлена відповідним рішенням, яким порушено право позивача, оскільки чинність такого рішення свідчитиме про певну визначеність у відносинах між позивачем та суб`єктом владних повноважень щодо прав та інтересів позивача. Тому, для відновлення порушених прав та інтересів позивача спірне рішення підлягає також скасуванню.
При цьому порушене право позивача на отримання належного йому розміру пенсії підлягає відновленню шляхом здійснення перерахунку та виплати позивачу пенсії на підставі виданої йому довідки ВАТ «Білоцерківсільмаш» від 10.10.2019 №14 про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках.
Отже, суд дійшов висновку про наявність підстав для зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу виходячи з суми його заробітної плати за довідкою ВАТ «Білоцерківсільмаш» від 10.10.2019 №14, починаючи з 15.10.2019, з врахуванням вже виплачених сум.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно абзацу другого частини п`ятої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від сплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 10 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» передбачено звільнення від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях позивачів - громадян, віднесених до 1 та 2 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Судом встановлено, що позивач є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, відповідно звільнений від сплати судового збору. Оскільки позивачем не надано доказів понесення ним інших судових витрат, будь-які судові витрати стягненню з відповідача на користь позивача не підлягають.
Керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати неправомірною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 згідно довідки ВАТ «Білоцерківсільмаш» від 10.10.2019 №14.
Скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 08.11.2019 №5897 про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії на підставі довідки про заробітну плату від 10.10.2019 №14
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , виходячи з суми його заробітної плати за довідкою ВАТ «Білоцерківсільмаш» від 10.10.2019 №14, з врахуванням вимог підпункту 4 пункту 3 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210, починаючи з 15.10.2019, з врахуванням вже виплачених сум.
Позивач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (ідентифікаційний код 22933548, місцезнаходження: 04071, м. Київ, вул. Ярославська, 40).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Колеснікова І.С.
Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення - 17 лютого 2020 року.