
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 лютого 2020 року м. Київ № 826/16322/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Донця В.А. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов`язання вчинити дії.
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про:
- визнання протиправними дій та бездіяльності Міністерства оборони України щодо неприйняття у визначений строк відповідного рішення, передбаченого пунктом 13 "Порядку виплати одноразової грошової допомоги", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013№975, з дня отримання заяви ОСОБА_1 від 06.08.2018;
- зобов`язання Міністерства оборони України прийняти рішення з питання виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , відповідно до поданої 06.08.2018 заяви з додатками.
Ухвалами суду: від 21.05.2019 - відкрито провадження в адміністративній справі, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), встановлено строк відповідачу для подання відзиву; від 19.04.2019 - заяву про збільшення розміру позовних вимог повернуто позивачу; від 07.06.2019 - відмовлено у прийнятті заяви про зміну предмета позову.
Позов мотивовано тим, що позивач як член сім`ї померлого військовослужбовця ОСОБА_2 внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням ним обов`язків військової служби має право на отримання одноразової грошової допомоги відповідно до вимог статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в якому позовні вимоги заперечуються, оскільки Міністерством оборони України питання щодо призначення одноразової грошової допомоги позивачу не розглядалося, відповідні документи для розгляду не надходили.
Представником позивача адвокатом Шевчуком В.В. подано до суду відповідь на відзив, в якій він спростовує мотиви заперечень відповідача, наведені у відзиві, посилаючись на те, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, пов`язаних з проходженням військової служби.
Дослідивши письмові докази, суд установив.
Відповідно до витягу з наказу командира військової частини польова пошта В4745 №90 від 08.04.2016: - солдата ОСОБА_2 , акумуляторника відділення слюсарно-механічних робіт і поточного ремонту агрегатів ремонтного взводу автомобільної техніки ремонтної роти військової служби за призовом під час мобілізації на особливий період, звільненого указом Президента України від 25.03.2016 №115/2016 відповідно до частини восьмої статті 26 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" від 25.03.1992 №2232-ХІІ з військової служби у запас за пунктом 1 підпункт "є" ( у зв`язку з вислугою встановлених строків військової служби), вважати, що справи та посаду здав і направити для зарахування на військовий облік до Макарівського РВК Київської області; - з 08.04.2016 виключено із списків особового складу частини та всіх видів забезпечення; -- зараховано солдата ОСОБА_2 до оперативного резерву 1-ої черги до Макарівського РВК Київської області.
Свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 03.08.2016 підтверджується факт смерті ОСОБА_2 - актовий запис №10, вчинений виконавчим комітетом Чорногородської сільської ради Макарівського району Київської області.
У витязі з протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв від 04.10.2016 №4215 зазначено про те, що захворювання солдата у відставці ОСОБА_2 , пухлинна інтоксикація, плоскоклітинний рак лівої легені з багаточисельними метастазами, яке послужило причиною смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 , - захворювання і причина смерті, пов`язані із захистом Батьківщини.
Згідно з свідоцтвом про народження від 05.01.1998 №464985 ОСОБА_2 є батьком ОСОБА_1 (позивача в цій адміністративній справі).
Позивач звернувся до військового комісара Макарівського РВК із заявою від 06.12.2016 про виплату одноразової грошової допомоги в зв`язку зі смертю батька, яка пов`язана з виконанням обов`язків військової служби.
Листом Макарівського РВК Київської області за вих. №76 від 24.01.2017 ОСОБА_1 поінформовано, що його заяву від 06.12.2016 розглянуто та направлено до Київського обласного військового комісаріату, яку останнім було повернуто за вих.№2/5/3978 від 23.12.2016. Також зазначається про те, що заяву позивача задовольнити неможливо, оскільки на час смерті ОСОБА_2 був звільнений з військової служби.
Заявою від 06.08.2018 ОСОБА_1 звернувся до Київського обласного військового комісаріату з заявою, в якій просив прийняти рішення про виплату йому одноразової грошової допомоги у зв`язку зі смертю батька, яка настала внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби. До заяви додано копії відповідних документів.
Київським обласним військовим комісаріатом листом від 27.08.2018 за вих.№2/5/1501 повідомлено заявника ОСОБА_1 про те, що стаття 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" передбачає виплату одноразової грошової допомоги у разі смерті військовослужбовців, а не осіб, звільнених зі служби.
На адвокатський запит представника позивача Департамент фінансів Міністерства оборони України листом від 21.02.2019 №248/1370 повідомив, що станом на 21.09.2019 документи для призначення одноразової грошової допомоги сину померлого ОСОБА_2 в Департамент не надходили.
Вирішуючи спір, суд виходить з такого.
Відповідно до Конституції України: держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей (частина п`ята статті 17); громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом (частина перша статті 46).
Статтею 41 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" від 25.03.1992 №2232-ХІІ визначено, що виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлені Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-ХІІ.
Відповідно до частини першої статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (у редакції, чинній на час встановлення причин смерті солдата ОСОБА_2 ): одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання (частина перша); одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, пов`язаних з проходженням військової служби (пункт 2 частини другої).
Згідно зі статтею 16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (у редакції, чинній на час встановлення причин смерті солдата ОСОБА_2 ): у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають члени сім`ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов`язаного або резервіста (частина перша); члени сім`ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов`язаного або резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (частина друга).
Наведені положення Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" залишились незмінними станом на час звернення позивача для отримання допомоги в 2018 році.
Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві врегульовано "Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності, військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві", затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975 (Порядок №975).
Порядком №975 встановлено, зокрема: одноразова грошова допомога призначається у разі смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, пов`язаних із проходженням військової служби (підпункт 2 пункту 4); члени сім`ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується одноразова грошова допомога, подають за місцем проходження служби (зборів) військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста або уповноваженим структурним підрозділам державних органів, на які покладаються функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів <…> (пункт 10); призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов`язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов`язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (пункт 12); керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку. Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови (пункт 13); рішення про відмову у призначенні грошової допомоги може бути оскаржено в установленому порядку (пункт 15).
Отже, Порядком №975 визначено процедуру розгляду питання щодо призначення одноразової грошової допомоги, яка передбачає подання документів за місцем проходження служби військовослужбовця або уповноваженим структурним підрозділам державних органів, на які покладаються функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів, подання уповноваженим структурним підрозділом розпорядникові бюджетних коштів висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються відповідні документи, прийняття розпорядником бюджетних коштів у місячний строк після надходження документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги та надсилання рішення разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.
З матеріалів справи убачається, що померлого ОСОБА_2 зараховано до оперативного резерву 1-ої черги до Макарівського районного військового комісаріату Київської області (а.с. 21).
Згідно з пунктом 9 "Положення про військові комісаріати", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №389 від 03.06.2013 військові комісаріати відповідно до покладених на них завдань: забезпечують згідно із законодавством соціальний і правовий захист військовослужбовців, військовозобов`язаних і резервістів, призваних на збори, ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів та членів їх сімей (абзац п`ятнадцятий); розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції військових комісаріатів, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи (абзац вісімнадцятий).
Як уже вказувалось судом, Київський обласний військовий комісаріат листом від 27.08.2018 №2/5/1501 повідомив, що стаття 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" передбачає виплату одноразової грошової допомоги у разі смерті військовослужбовців, а не осіб, звільнених зі служби. Департамент фінансів Міністерства оборони України листом від 21.02.2019 №248/1370 повідомив, що станом 21.09.2019 документи для призначення одноразової грошової допомоги не надходили. Представником відповідача у відзиві також наголошувалось, що документи на розгляд до Міністерства оборони України не надходили, рішення щодо призначення позивачу чи відмову в призначенні одноразової допомоги не приймалось.
На думку суду, оскільки до Міністерства оборони України не надходили документи щодо призначення позивачу одноразової грошової допомоги, відсутні підстави для визнання протиправними дій, бездіяльності відповідача щодо неприйняття у визначений строк відповідного рішення, передбаченого пунктом 13 Порядку №975 та зобов`язання прийняти рішення з питання виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 . При цьому судом ураховано, що з заявою від 06.08.2018 ОСОБА_1 звертавася до Київського обласного військового комісаріату.
Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 704,80 грн. (квитанція від 02.10.2018 №2128). Оскільки в задоволенні позову відмовлено повністю, відповідачем не надано доказів понесення судових витрат, такі витрати розподілу та присудженню не підлягають.
Керуючись статтею 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову відмовити повністю.
Позивач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ).
Відповідач - Міністерство оборони України (ідентифікаційний код: 00034022, місце знаходження: 03168, місто Київ, проспект Повітрофлотський, будинок 6).
Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Підпунктом 15.5 пункту 15 Розділ VII "Перехідні положення" Закону України від 03 жовтня 2017 року №2147-VIII передбачено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя В.А. Донець