
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Вінниця
05 лютого 2020 р. Справа № 120/3325/19-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Крапівницької Н.Л.,
секретаря судового засідання: Гродської В.О.,
за участю представників сторін:
представника позивача: Яцкової Г.О., Кучабської В.В.,
представника відповідача: Янковенко В.О., Кордонського О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Вінниці в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом:
Північного офісу Держаудитслужби, в особі управління Північного офісу Держаудитслужби у Вінницькій області
до комунального некомерційного підприємства «Тиврівська центральна районна лікарня» Тиврівської районної ради
про зобов'язання виконати вимогу,
В С Т А Н О В И В:
Північний офіс Держаудитслужби, в особі управління Північного офісу Держаудитслужби у Вінницькій області звернувся з адміністративним позовом до комунального некомерційного підприємства “Тиврівська центральна районна лікарня” Тиврівської районної ради про зобов'язання виконати зобов'язання в повному обсязі виконати вимогу.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, Позивач зазначає, що на виконання п. 2.3.2.1 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Північного офісу Держаудитслужби на І квартал 2019 року проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності комунального некомерційного підприємства “Тиврівська центральна районна лікарня” Тиврівської районної ради за період з 01.01.2016 року по 31.01.2019 року, під час проведення якої встановлено ряд порушень законодавства, які задокументовані в акті ревізії від 30.05.2019 року №04- 30/06.
Керуючись п.7 ч.1 ст. 10 Закону №2939, Позивач листом від 13.06.2019 №26-02-04-14/3166 на адресу Відповідача направив вимогу про усунення виявлених порушень, а саме:
1. Протягом травня - грудня 2018 року Лікарнею, за рахунок коштів медичної субвенції державного бюджету, виділеної на лікування мешканців Тиврівського району проведено видатки на суму 108,76 тисяч грн на лікування мешканців Гніванської об'єднаної територіальної громади без послідуючого відшкодування зазначених видатків останньою, що є порушенням вимог ч.1 ст. 103-4 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 року №2456 - VI, ч.3 ст.8 Закону України “Про добровільне об’єднання територіальних громад” від 05.02.2015 №157-УІІІ та п.3 Порядку та умов надання медичної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.01.2015 року №11;
2. У порушення вимог ст. 31 Закону України "Про оплату праці”, Лікарнею протягом періоду з 01.01 2017 року по 31.01.2019 року проведено нарахування та виплата доплати до мінімальної заробітної плати працівникам госпрозрахункового підрозділу при “виконанні ними встановлених умовних одиниць працеємкості (норм праці) на суму 68,59 тис. грн, та як наслідок проведено нарахувань єдиного соціального внеску на суму 11,82 тис. грн;
3. Протягом ревізійного періоду Лікарнею не перераховане в дохід районного бюджету кошти, як такі, за якими видатки були проведені в минулих бюджетних періодах, а саме кошти, які були утримані із заробітної плати працівників, у січні 2017 року за грудень 2016 року, в січні 2018 року за 2017 року, на суму 4,40 тис. грн та відповідно на уму 0,97 тис. грн на яку було зменшено єдиний соціальний внесок, чим не дотримано вимог п. 2.4 "Порядку бухгалтерського обліку окремих активів та зобов’язань бюджетних установ", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02.04.2014 року №372, яким завдано матеріальної шкоди на загальну суму 05,37 тис. грн;
4. Протягом ревізійного періоду через несплату квартирної плати мешканцями гуртожитку (2 кімнатами, які перебувають на баланс Лікарні), Лікарнею недоотримано доходів (квартплату) в загальній е умі 0,42 тис. грн, що є порушенням вимог ч.4 ст.13 Бюджетного кодексу;
5. Протягом 2016 - 2018 років та січня 2019 року в Лікарні у відділенні невідкладної (екстреної) медичної допомоги, основним завданням якого згідно Положення про відділення невідкладної (екстреної) медичної допомоги, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 01.06.2009 року №370, цілодобовий прийом пацієнтів та надання їм екстреної (невідкладної) медичної допомоги, яких доставлено бригадами швидкої медичної допомоги, направлено на госпіталізацію лікарями лікувально-профілактичних закладів, утримувалось 3,5 посади водіїв, які згідно табелів обліку робочого часу чергували в неробочий час, доставляючи в нічний час, вихідні та святкові дні до Лікарні ургентний медичний персонал. На утримання зазначених посад з районного бюджету використано понад 434,83 тис. грн;
6. Лікарнею протягом ревізійного періоду, за рахунок коштів загального фонду кошторису, утримувались посади медичного персоналу, який, згідно наказів головного лікаря, надавав платні медичні послуги, чим порушено ч.4 ст. 1 Бюджетного кодексу, п.23 Порядку складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 року №228.
Також, у зазначеній вимозі комунальному некомерційному підприємству “Тиврівська центральна районна лікарня” Тиврівської районної ради запропоновано надіслати інформацію про стан усунення порушень до 15.07.2019 року.
Однак, у зазначений період, вимоги управління Північного офісу Держаудитслужби у Вінницькій області не виконано, що стало підставою для звернення до суду, відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 10 Закону №2939.
Ухвалою суду від 21.10.2019 року позовну заяву Північного офісу Держаудитслужби, в особі управління Північного офісу Держаудитслужби у Вінницькій області до комунального некомерційного підприємства “Тиврівська центральна районна лікарня” Тиврівської районної ради про зобов'язання вчинити дії залишено без руху та запропоновано Позивачу в 5 - денний строк, з дня отримання копії ухвали, усунути недоліки позовної заяви, зазначені в мотивувальній частині ухвали суду.
25.10.2019 року недоліки позовної заяви Позивачем усунуто.
Ухвалою суду від 08.11.2019 року відкрито провадження в адміністративній справі, ухвалено розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін та призначено справу до судового розгляду на 02 грудня 2019 р. о 11:00 год. Також, зазначеною ухвалою встановлено сторонам строки для надання відзиву, відповіді на відзив та заперечень.
На адресу суду 03.12.2019 року від комунального некомерційного підприємства “Тиврівська центральна районна лікарня” Тиврівської районної ради, надійшов відзив на позовну заяву. У зазначеному відзиві Відповідач проти позовних вимог заперечує в повному обсязі, вважає їх безпідставними та необґрунтованими, з таких підстав:
1. Щодо порушення ч. 1 ст. 1034 Бюджетного Кодексу України, п. 3 Порядку №11, а саме: що за рахунок коштів медичної субвенції державного бюджету, виділеної на лікування мешканців Тиврівського району (крім мешканців населених пунктів, які відносяться до Гніванської ОТГ), проведено видатки на лікування мешканців Гніванської ОТГ, без послідуючого відшкодування останньою, в сумі 108759 грн, що є порушенням вимог ч.1 ст. 1034 Бюджетного кодексу України, ч. 3 ст. 8 Закону України “Про добровільне об ’єднання територіальних громад” та п. 3 Порядку умов надання медичної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам” затвердженого постановою КМ України від 23.01.2015 року, №11.” зазначає,
- що чинним законодавством України не визначено порядку відшкодування коштів за пролікованого в стаціонарному відділені лікарні хворого, що є мешканцем об’єднаної територіальної громади. Зазначеними законодавчими актами не встановлено порядок та механізм проведення розрахунків вартості ліжко/дня та відшкодування витрат за проведення лікування стаціонарного хворого. Не встановлено цей механізм і будь яким іншими законодавчими актами. Окрім цього Конституцією України визначено права громадянина України на безоплатне медичне страхування. Додатково зазначає, що КНП “Тиврівська центральна районна лікарня” в межах повноважень, визначених статутом, не має важелів впливу на територіальні громади з питань відшкодування визначених видатків на лікування мешканців Гніванської ОТГ, але неодноразова зверталась з відповідними листами до керівництва ОТГ про здійснення такого відшкодування однак відповіді на листи та відповідного відшкодування не отримало. Останній лист з вимогою відшкодування коштів на адресу Гніванської ОТГ направлено 12.06.2019 року, вих. №609, однак кошти не відшкодовано, відповідь не отримано.
2. Щодо порушення вимог ст. 31 Закону України від 24.03.1995 року №108/95ВР “Про оплату праці”, а саме: що Лікарнею протягом періоду з 01.01.2017 року по 31.01.2019 року проведено нарахування та виплати доплат до мінімальної заробітної плати працівникам госпрозрахункового підрозділу при невиконанні ними встановлених умовних одиниць працеємкості (норми праці) на суму 68589,31 грн та як наслідок проведено нарахування єдиного соціального внеску на суму 11817,06 грн”, зазначає,
- що ст. 31 Закону України “Про оплату праці” мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією, обов’язковою на всій території України для підприємств усіх форм власності і господарювання та фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників, за будь-якою системою оплати праці. Розмір заробітної плати працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчим за розмір мінімальної заробітної плати. При обчисленні розміру заробітної плати працівника для забезпечення її мінімального розміру не враховуються доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я, за роботу в нічний та надурочний час, роз’їзний характер робіт, премії до святкових і ювілейних дат. Якщо нарахована заробітна плата працівника, який виконав місячну норму праці, є нижчою за законодавчо встановлений розмір мінімальної заробітної плати, роботодавець проводить доплату до рівня мінімальної заробітної плати, яка виплачується щомісячно одночасно з виплатою заробітної плати. Якщо розмір заробітної плати у зв’язку з періодичністю виплати її складових є нижчим за розмір мінімальної заробітної плати, проводиться доплата до рівня мінімальної заробітної плати. У разі укладення трудового договору про роботу на умовах неповного робочого часу, а також при невиконанні працівником у повному обсязі місячної (годинної) норми праці мінімальна заробітна плата виплачується пропорційно до виконаної норми праці. Мінімальна заробітна плата у погодинному розмірі застосовується на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності та у фізичних осіб, які використовують найману працю, у разі застосування погодинної оплати праці. У відповідності до правил внутрішнього трудового розпорядку у госпрозрахунковому відділенні Лікарні встановлені норми годин відпрацювання робочого часу, а саме: лікар - 6 год. 36 хв.; технік - 6 год. 36 хв.; санітарка 0,5 ставки (6 год. 36 хв.) Відповідні посади та оклади працівників госпрозрахункового підрозділу передбачені у штатному розписі Відповідача з визначенням окладу згідно тарифікації. Табелювання працівників проводиться відповідно до виконаної місячної (годинної) норми праці. Умовні одиниці праці (УОП) застосовуються в госпрозрахунку для “Нарядів” виконаної роботи де по УОП розраховується вартість наданої послуги Замовнику який їх оплачує. УОП не є обсягом місячної (годинної) норми праці.
З роз’яснення по даному питанню Відповідач за направленим зверненням отримав відповідь оформлену листом Управління Держпраці у Вінницькій області від 01.07.2019 року за №02-П272/25-107, яким підтверджено правильність проведених Відповідачем нарахувань та виплат. Крім того в отриманому листі зазначено, що Законом України не передбачені нарахування заробітної плати працівникам за умовні одиниці праці. Відповідачем була забезпечена виплата доплати до мінімального розміру заробітної плати у відповідності до вимог чинного законодавства України;
3. Стосовно виявлених “випадків проведення перерахунку заробітної плати шляхом зменшення нарахованих сум, не перерахування в дохід районного бюджету коштів, як таких за якими видатки були проведені в минулих бюджетних періодах, а саме кошти, які були утримані із заробітної плати працівників в січні 2017 року за грудень 2016 року, у січні 2018 року за грудень 2017 року, на суму 4400,35 грн та відповідно на суму 968,08 грн було зменшено єдиний соціальний внесок, чим не дотримано вимог п. 2.4 Порядку бухгалтерського обліку окремих активів та зобов’язань бюджетних установ, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02.04.2014 №372, чим завдано матеріальної шкоди на загальну суму 5368,43 грн” повідомляє,
- що при проведенні перерахунку заробітної плати порушення вимог п. 2.4 Порядку бухгалтерського обліку окремих активів та зобов'язань бюджетних установ та внесення змін до деяких нормативно-правових актів з бухгалтерського обліку бюджетних установ затвердженому Наказом Міністерства фінансів України від 02.04.2014 № 372 не має. Збитків з використання державних коштів не нанесено. Відповідно до ч. 1 ст. 3 Бюджетного кодексу України бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року. Відповідно до Порядку ведення обліку та закриття бюджетного періоду, у зв’язку з особливостями обслуговування Державним казначейством України останніх днів бюджетного року закриття року проводиться в період з 22 до 25 числі грудня місяця. Заробітна плати працівникам нараховується та виплачується достроково, відповідно до наданих “Табелів обліку використанні робочого часу”. У період груднів місяців 2016 року та 2017 року нарахування заробітної плати проведено у відповідності до зданих “Табелів обліку робочого часу”. Помилок при нарахуванні не встановлено. На дату закриття бюджетного періоду також порушень не має. Про проведенні перерахунку коригуються суми нарахувань заробітної плати (перші 5 днів) за рахунок медичної субвенції, наступний час перебування на лікарняному здійснюється за рахунок коштів Фонду соціального страхування. Заявка по нарахованих лисках непрацездатності подається до Фонду за минулий період. Кошти від Фонду надходять на окремі рахунки лікарні і при їх одержані проводиться виплати працівникам. У результаті проведеного перерахунку матеріальної шкоди не завдано. Разом з тим в січні місяці в бухгалтерію подаються додаткові “Табеля робочого часу” в яких коригуються випадки перебування працівників на лікарняному, у відпустках, які оплачуються відповідно до законодавства. Перерахунок по даним випадкам проводиться на протязі місяця, як це передбачено чинним законодавством. Із суми заробітної плати в січні місяці утримується сума за лікарняним листом (нарахована заробітна плата за січень за “-” нарахувань за лікарняним листом. Оскільки на кінець бюджетного періоду факту встановленої заборгованості, яка виникла у попередні періоди не має, що підтверджується річною бухгалтерською звітністю. Перерахунок по заробітній платі не може трактуватися як наявна дебіторська заборгованість так як кошти поверненні на рахунки відповідача.
4. Стосовно “недоотримання доходів (квартплати) в сумі 421,80 грн через не оплату мешканцями гуртожитку квартплати” заперечує та зазначає, що:
- на балансі Відповідача рахується дві кімнати №311 площею 18 м2 та №313 площею 12 м2, що розташовані в будинку №51 в смт. Тиврів. Будинок не перебуває на балансі селищної ради чи будь яких інших підприємств. На балансі Відповідача дана будівля також не перебуває. Застосування Позивачем нарахування квартплати за проживання у вказаних кімнатах із застосуванням тарифів на житлово-комунальні послуги, що надаються Тиврівським ККП, затверджених Рішенням №533 35 сесії 6 скликання Тиврівської селищної ради Тиврівського району від 26.02.2015 року є незаконним, оскільки відповідні послуги надаються Тиврівським ККП на утримання будинків які перебувають на балансі Тиврівського ККП і в ніякому разі не є квартплатою. Відповідно до листа Тиврівського ККП від 04.06.20119 року, №40 житлово-комунальні послуги мешканцям будинку по вул. Тиверській 51, кім. 311, 313 не надаються. Вказане Рішення від 26.02.2015 року та Лист були надані при проведені перевірки, але не прийняті Позивачем до уваги. Зареєстровані в кімнатах особи самостійно сплачують послуги за надані їм послуги з енерго-водопостачання, інше на підставі укладених ними угод з постачальниками послуг. З наведеного видно, що Відповідач - КНП “Тиврівська центральна районна лікарня”, не порушував вимог Бюджетного кодексу України, Закону України “Про оплату праці”, Порядку бухгалтерського обліку окремих активів та зобов’язань бюджетних установ, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02.04.2014 №372, та інших законодавчих актів та діяв в межах чинного законодавства.
10.12.2019 року від представника відповідача надійшла відповідь на відзив, у якій останній вважає доводи надуманими та необґрунтованими, а тому такими, що не спростовують встановлених порушень та вимог позовної заяви. Також, звертає увагу суду, що посадовими особами Лікарні акт ревізії підписано без заперечень, а відтак погоджено з встановленими Позивачем фактами порушень.
Від представника відповідача 24.12.2019 року надійшли заперечення з підстав, які більшою мірою висвітлені у відзиві на позовну заяву.
Позивачем до початку розгляду по суті подано суду заяву про уточнення позовних вимог, а саме, зобов'язано відповідача виконати пункти 1-4 Вимоги. Усною ухвалою суду дані зміни до позову прийнято до розгляду.
У судовому засіданні представник Позивача позов підтримав у повному обсязі уточнених позовних вимог, просив його задовольнити та надав пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві та відповіді на відзив.
Представник Відповідача позов не визнав, просив у його задоволенні відмовити з підстав зазначених у відзиві та запереченнях.
Вислухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що на виконання п. 2.3.2.1 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Північного офісу Держаудитслужби на І квартал 2019 року проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності комунального некомерційного підприємства “Тиврівська центральна районна лікарня” Тиврівської районної ради за період з 01.01.2016 року по 31.01.2019 року.
Під час проведення ревізії встановлено ряд порушень законодавства, які задокументовані в акті ревізії від 30.05.2019 року №04- 30/06.
Листом від 13.06.2019 за №26-02-04-14/3166 Позивач на адресу комунального некомерційного підприємства “Тиврівська центральна районна лікарня” Тиврівської районної ради направив вимогу про усунення виявлених порушень, а саме:
1. Протягом травня - грудня 2018 року Лікарнею, за рахунок коштів медичної субвенції державного бюджету, виділеної на лікування мешканців Тиврівського району проведено видатки на суму 108,76 тисяч грн на лікування мешканців Гніванської об'єднаної територіальної громади без послідуючого відшкодування зазначених видатків останньою, що є порушенням вимог ч.1 ст. 103-4 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 року №2456 - VI, ч.3 ст.8 Закону України “Про добровільне об’єднання територіальних громад” від 05.02.2015 №157-УІІІ та п.3 Порядку та умов надання медичної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.01.2015 року №11;
2. У порушення вимог ст. 31 Закону України "Про оплату праці”, Лікарнею протягом періоду з 01.01 2017 року по 31.01.2019 року проведено нарахування та виплата доплати до мінімальної заробітної плати працівникам госпрозрахункового підрозділу при “виконанні ними встановлених умовних одиниць працеємкості (норм праці) на суму 68,59 тис. грн, та як наслідок проведено нарахувань єдиного соціального внеску на суму 11,82 тис. грн;
3. Протягом ревізійного періоду Лікарнею не перераховане в дохід районного бюджету кошти, як такі за якими видатки були проведені в минулих бюджетних періодах, а саме кошти, які були утримані із заробітної плати працівників, у січні 2017 року за грудень 2016 року, в січні 2018 року за 2017 року, на суму 4,40 тис. грн та відповідно на уму 0,97 тис. грн на яку було зменшено єдиний соціальний внесок, чим не дотримано вимог п. 2.4 "Порядку бухгалтерського обліку окремих активів та зобов’язань бюджетних установ", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02.04.2014 року №372, яким завдано матеріальної шкоди на загальну суму 05,37 тис. грн;
4. Протягом ревізійного періоду, через несплату квартирної плати мешканцями гуртожитку (2 кімнатами, які перебувають на баланс Лікарні), Лікарнею недоотримано доходів (квартплату) в загальній е умі 0,42 тис. грн, що є порушенням вимог ч.4 ст.13 Бюджетного кодексу.
Спірною вимогою від 13.06.2019 за №26-02-04-14/3166 зобов'язано усунути комунальним некомерційним підприємством “Тиврівська центральна районна лікарня” Тиврівської районної ради виявлені порушення, шляхом забезпечення:
1. Повернення до районного бюджету коштів на суму 108,76 тис. грн використаних на лікування мешканців населених пунктів, які відносяться до новоутвореної Гніванської об'єднаної територіальної громади відповідно до норм cm. 1212-1214 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 року №435-І;
2. Відшкодування до районного бюджету коштів на суму 68,59 тис. грн, використаних на неправомірне нарах звання та виплату до мінімальної заробітної плати, відповідно до статей 130-135 Кодексу законів про працю від 10.12.1971 за №322-VІІІ; повернення до районного бюджету зайво перерахованого соціального внеску на суму 11,82 тис. грн, відповідно до вимог п.13 ч.2 ст. 11 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” від 08.07.2010 за №2464-11 та Порядку зарахування у рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування або повернення та/або помилково сплачених коштів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 16.01.2016 №6;
3. Відшкодування до районного бюджету матеріальної шкоди на суму 4,40 тис. грн, заподіяної внаслідок неперерахування коштів, як такі за якими видатки були проведені в минулих бюджетних періодах, відповідно до ст. 22, 610-625 ЦКУ та з урахуванням норм, визначених ст. 136 КЗпП України; повернення до районного бюджету зайво перерахованого соціального внеску на суму 0,97 тис. грн, відповідно до вимог п.13 ст.9, п.2 ч.2 п. 11 Закону №2464 та Порядку №6;
4. Надходження до спеціального фонду Лікарні коштів на суму 0,42 тис. грн за користування кімнатами гуртожитку (квартплати) Лікарні відповідно до cm. 22, 610-625 ЦКУ, cm.216-229 Господарського кодексу України від 16.01.2003 року №436-VII, з урахуванням норм, визначених cm. 130 КЗпП;
5. Недопущення у подальшій роботі фактів встановлених порушень законодавства.
Усунути виявлені ревізією порушення вимагалось до 15.07.2019 року, з одночасним інформуванням про вжиті заходи, з поданням завірених копій первинних, розпорядчих та інших документів, що підтверджують усунення порушення.
Однак пункти 1-4 вимоги залишились невиконані, що стало підставою для звернення з даним позовом до суду.
Правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні визначені Законом України “Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні” № 2939-ХІІ від 26.01.1993 (далі - Закон № 2939-ХІІ).
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону № 2939-ХІІ здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю).
Положенням про Державну аудиторську службу України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 лютого 2016 року № 43 (далі - Положення), визначено, що державна аудиторська служба України (Держаудитслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів та який реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.
Держаудитслужба у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
Держаудитслужба відповідно до покладених на неї завдань, вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб, а саме: вимагає від керівників та інших осіб підприємств, установ та організацій, що контролюються, усунення виявлених порушень законодавства; здійснює контроль за виконанням таких вимог; звертається до суду в інтересах держави у разі незабезпечення виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів; застосовує заходи впливу за порушення бюджетного законодавства, накладає адміністративні стягнення на осіб, винних у порушенні законодавства; передає в установленому порядку правоохоронним органам матеріали за результатами державного фінансового контролю у разі встановлення порушень законодавства, за які передбачено кримінальну відповідальність або які містять ознаки корупційних діянь; (підпункт 9 пункту 4 Положення).
Відповідно до пункту 6 Положення Держаудитслужба для виконання покладених на неї завдань має право в установленому порядку, зокрема, пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства; при виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.
Положенням також установлено, що у разі якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів Держаудитслужба має право звернутися до суду в інтересах держави.
Зазначені норми узгоджуються з положеннями статті 10 Закону № 2939-ХІІ, якою визначені права органу державного фінансового контролю.
Зокрема, пунктом 7 вказаної статті органу державного фінансового контролю надано право пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
Відповідно до пункту 10 цієї ж статті, органу державного фінансового контролю надається право, звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Статтею 15 Закону № 2939-ХІІ визначено, що законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.
Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що органу державного фінансового контролю надано можливість здійснювати контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджетів та у разі виявлення порушень законодавства пред`являти обов`язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.
При виявленні збитків, завданих державі чи об`єкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, та звернутися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Вимога органу державного фінансового контролю спрямована на коригування роботи підконтрольної організації та приведення її у відповідність із вимогами законодавства і у цій частині вона є обов`язковою до виконання. Що стосується відшкодування виявлених збитків, завданих державі чи об`єкту контролю, то про їх наявність може бути зазначено у вимозі, але вони не можуть бути примусово стягнуті шляхом вимоги. Такі збитки відшкодовуються у добровільному порядку або шляхом звернення до суду з відповідним позовом.
На підставі наведеного Верховний Суд вказує про наявність у органу державного фінансового контролю права заявляти вимогу про усунення порушень, виявлених у ході перевірки підконтрольних установ, яка обов`язкова до виконання лише в частині усунення допущених порушень законодавства і за допомогою якої неможливо примусово стягнути виявлені в ході перевірки збитки. У порядку адміністративного судочинства може бути оскаржене лише таке рішення, яке породжує безпосередньо права чи обов`язки для позивача. (див. Постанова Верховного Суду від17.12.2019 (КАС) №808/2102/15).
У даній справі Держаудитслужба пред`явила відповідачу лист-вимогу, у пунктах якої виклала їх зміст, який наведений у описовій частині рішення. Ця вимога вказує на виявлені збитки та їхній розмір. Зважаючи на те, що збитки стягуються у судовому порядку за позовом органу державного фінансового контролю, правильність їх обчислення перевіряє суд, який розглядає цей позов.
Наведена правова позиція неодноразово викладена у постановах Вищого адміністративного суду України, у постановах Верховного Суду України, зокрема, від 15.04.2014 у справі №21-63а14, 20.01.2015 у справі №21-603а14.
За таких обставин суд дійшов висновку, про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.
Відповідно до статей 9, 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно зі статтею 90 цього Кодексу оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
При цьому, в силу положень частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності свого рішення та докази, надані позивачем, суд не вбачає підстав для визнання протиправними дій щодо внесення даних до інформаційної системи про наявність нарахувань з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та задоволення позову цій частині. Похідна позовна вимога щодо виключення сум з обліку відповідно також не підлягає задоволенню. Відтак, в позові необхідно відмовити повністю.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зважає на те, що підстав для відшкодування понесених судових витрат у разі відмови у задоволенні позову статтею 139 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено.
Керуючись статтями 7-77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд,-
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач - Північний офіс Держаудитслужби, в особі Управління Північного офісу Держаудитслужби у Вінницькій області (Юридична адреса: вул. Січових стрільців, 18, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ-40479560, тел./факс: (044) 272-60-18, Е- mail: mailbox@das gov.ua, Адреса для листування: вул. Хмельницьке шосе, 7 м. Вінниця, 21100, тел./факс: (0432) 66-12-82, Е- mail: vinnitsia@dkrs.gov.ua).
Відповідач - Комунальне некомерційне підприємство «Тиврівська центральна районна лікарня» Тиврівської районної ради (Юридична та фактична адреси: вул. Шевченка, 2А, смт. Тиврів, Вінницька область, 23300, Код ЄДРПОУ - 01982689, тел. 04355 21234, E-mail: tyvrov crl@ukr.net)
Суддя Крапівницька Н. Л.