Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 березня 2010 р. справа № 2а-1708/10/0570
час прийняття постанови: 10-45
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді Шинкарьової І.В.
при секретаріГорюновій Л.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом
Краматорського міського центру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_1 про стягнення переплати допомоги по безробіттю у розмірі 28,67 грн.,
за участю представників:
від позивача: Моренець В.С. за дов. від 28.01.2010 р.
від відповідача: не зявився
ВСТАНОВИВ:
Краматорський міський центр зайнятості робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття звернувсь до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення переплати допомоги по безробіттю у розмірі 28,67 грн.
У позовній заяві позивач зазначив, що ОСОБА_1 на підставі наказу Краматорського міського центру зайнятості від 21 листопада 2008 року №НТ081121 призначено допомогу по безробіттю. Однак, під час реєстрації у центрі зайнятості не повідомила, що з 28 вересня 2008 року отримала право на пенсію за віком та скористалась цим правом. За період з 21 листопада 2008 року по 28 грудня 2008 року відповідач незаконно отримала матеріальне забезпечення на випадок безробіття у сумі 28,67 грн. Відповідно до п. 2, 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг. У звязку з цим, позивач просить суд стягнути переплату допомоги по безробіттю в сумі 28,67 грн. (арк. справи 3-4).
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.
Відповідач у судове засідання не зявився, про дату, час та місце судового розгляду справи був належним чином повідомлений.
Вислухавши у судовому засіданні представника позивача, дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.
Стаття 46 Конституції України визначає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає, зокрема, право на забезпечення їх у разі безробіття з незалежних від них обставин. У частині 2 наведеної статті зазначено, що це право гарантується загальнообовязковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Відповідно до статті 3 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 2 березня 2000 року № 1533-ІІІ (з наступними змінами та доповненнями), (надалі Закон № 1533) законодавство про страхування на випадок безробіття складається з Основ законодавства про загальнообовязкове державне соціальне страхування, цього Закону, Закону України «Про зайнятість населення» та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері страхування на випадок безробіття, а також міжнародних договорів України, згода на обовязковість яких надана Верховною Радою України.
Згідно з Основами законодавства України про загальнообовязкове державне соціальне страхування управління у цій сфері здійснюють страхові фонди, які, відповідно до статті 14, є органами, що здійснюють керівництво та управління окремими видами загальнообовязкового державного соціального страхування, провадять збір та акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечують фінансування виплат за загальнообовязковим державним соціальним страхуванням та здійснюють інші функції згідно з затвердженими статутами.
Відповідно до статті 15 Основ управління фондами загальнообовязкового державного соціального страхування здійснюють правління та виконавчі дирекції страхових фондів, які забезпечують визначені законами конкретні види соціального страхування. Робочими органами виконавчої дирекції є їх відділення.
Згідно зі статтею 12 Закону № 1533 функції виконавчої дирекції Фонду покладаються на органи державної служби зайнятості. Функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.
Таким чином, Краматорський міський центр зайнятості як робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття є субєктом, який здійснює владні управлінські функції на виконання делегованих йому державою повноважень, внаслідок чого зазначена справа є справою адміністративної юрисдикції.
Наказом Краматорського міського центру зайнятості від 21 листопада 2008 року №НТ081121 відповідачу надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю з 21 листопада 2008 року.
Відповідно до Акту розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним від 01 грудня 2009 року №091201 та даних Управління Пенсійного фонду України у місті Краматорськ Донецької області від 18 листопада 2009 року №7353/03 встановлено, що відповідач з 28 вересня 2008 року отримала право на пенсію за віком (список №2) та скористалась цим правом (арк. справи 7, 13).
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про зайнятість населення» зайнятість - це діяльність громадян, повязана із задоволенням особистих та суспільних потреб і така, що приносить доход у грошовій або іншій формі.
Згідно зі статтею 2 Закону України «Про зайнятість населення» безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
Відповідно до частин 2, 3 статті 36 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно з Довідкою, наданого Краматорським міським центром зайнятості, нарахована та сплачена матеріальна допомога за період з 21 листопада по 28 грудня 2008 року складає: за листопад 2008 року 28,67 грн.; за грудень 2008 року 0,00 грн. Таким чином, загальна сума матеріальної допомоги складає 28,67 грн. (арк. справи 9).
Суд встановив, що 02 грудня 2009 року листом №01-14/5421 Краматорський міський центр зайнятості проінформував відповідача про необхідність повернути вказані кошти в пятнадцятиденний термін (арк. справи 10), однак сума заборгованості сплачена не була.
Відомостей про повернення зазначених коштів сторонами до суду не надано.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги податкового органу підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-61, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов Краматорського міського центру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_1 про стягнення переплати допомоги по безробіттю у розмірі 28,67 грн. (двадцять вісім гривень, 67 коп.) задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) на користь Краматорського міського центру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття 28,67 грн. (двадцять вісім гривень, 67 коп.) на р/р №37173300901059 Управління державного казначейства Донецької області, МФО 834016, ЄДРПОУ 23419575, з вказанням: «повернення допомоги по безробіттю».
Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 23 березня 2010 року в присутності представника позивача. Постанова у повному обсязі складена 29 березня 2010 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Шинкарьова І.В.