Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 квітня 2010 р. справа № 2а-5242/10/0570
час прийняття постанови: <година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді Крилової М.М.
при секретарі< Призвище секретаря >
при секретарі Гумуржи Т.В.
за участю
представника позивача Еллі В.В.
розглянувши позовну заяву Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області до субєкта підприємницької діяльності ОСОБА_2 про примусове стягнення суми економічної санкції за порушення державної дисципліни цін,
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Державна інспекція з контролю за цінами в Донецькій області, звернулась до суду з позовом до субєкта підприємницької діяльності ОСОБА_2 про примусове стягнення суми економічної санкції за порушення державної дисципліни цін.
В обґрунтуванні позовних вимог позивач зазначив, що Державною інспекцією з контролю за цінами в Донецькій області проведена перевірка відповідача з питань порядку формування, встановлення та застосування цін на продукти харчування, щодо яких встановлене державне регулювання, якою встановлено порушення порядку формування та застосування роздрібних цін на продовольчі товари за рахунок застосування торговельних надбавок понад установлений граничний розмір до 128,8 відс. замість затверджено-встановленого на рівні 15,0 відс.
За матеріалами проведеної перевірки прийнято рішення від 22.12.2008 року №279 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін на загальну суму 223,83 грн., яке направлено відповідачу рекомендованим листом для виконання в 10-денний термін шляхом самостійного перерахування суми застосованих економічних санкцій.
Відповідно до вимог чинного законодавства разом з рішенням відповідачу направлена претензія від 22.12.2008 року № 05-04/279-279.
Разом з тим, інформація щодо виконання рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін на цей час відповідачем не надано, рішення не скасовано.
Позивач посилається на Інструкцію про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, відповідно до якої Державні інспекції з контролю за цінами приймають рішення про вилучення сум економічних та фінансових санкцій у порядку передбаченому законодавством.
Просить стягнути з відповідача несплачену суму економічних санкцій в розмірі 223,83 грн.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та надав пояснення аналогічні викладеним в позові.
Відповідач в судове засідання не з'явився з невідомих суду причин. Про час і місце судового засідання відповідач повідомлявся у встановленому законом порядку. Заяв про відкладення розгляду справи не надходило. Відповідно до ч. 1 ст. 128 КАС України, - суд відкладає розгляд справи у разі неприбуття у судове засідання сторони, про яких немає відомостей, що їм вручені повістки. Оскільки, є відомості про те, що судова повістка відповідачу вручена, то неприбуття у судове засідання не перешкоджає розгляду справи.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідно до ст. 13 Закону України «Про ціни та ціноутворення» державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції. Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України.
Таким урядовим органом контролю є Державна інспекція з контролю за цінами, яка діє у складі Мінекономіки і підпорядковується йому (п.п. 1, 2 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року № 1819).
У відповідності до п. 11 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року № 1819, Державна інспекція з контролю за цінами має територіальні органи - державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, які становлять єдину систему органів державного контролю за цінами і мають права, передбачені пунктами 5, 6 цього Положення. Керівники територіальних органів призначаються на посаду та звільняються з посади Міністром економіки.
Таким чином, позивач - Державна інспекція з контролю за цінами в Донецькій області є субєктом владних повноважень, який у даних правовідносинах здійснює повноваження з контролю за цінами, наданими їй вищенаведеними нормативно-правовими актами.
Наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 3 грудня 2001 року № 298/519 затверджена Інструкція про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, яку розроблено відповідно до вимог Закону України «Про ціни і ціноутворення», постанови Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року N 1819 та інших законодавчих актів, які визначають порядок формування, установлення та застосування цін (тарифів) і встановлюють відповідальність за його порушення.
Так, положення розділу 3 зазначеної Інструкції встановлюють, що Державна інспекція з контролю за цінами та державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі приймають рішення про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій у порядку, передбаченому законодавством.
Підставою для прийняття рішень про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій є акти перевірок, які складаються посадовими особами органів державного контролю за цінами.
Державною інспекцією з контролю за цінами в Донецькій області проведена перевірка субєкта підприємницької діяльності ОСОБА_2 з питань дотримання порядку формування, встановлення та застосування цін на продукти харчування, щодо яких встановлене державне регулювання, якою встановлено порушення порядку формування та застосування роздрібних цін на продовольчі товари за рахунок застосування торговельних надбавок понад установлений граничний розмір до 128,8 відс. замість затверджено-встановленого на рівні 15,0 відс.
За матеріалами проведеної перевірки прийнято рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 22.12.2008 року №279, яке направлено відповідачу рекомендованим листом для виконання в 10-денний термін шляхом самостійного перерахування суми застосованих економічних санкцій у розмірі 223,83 грн.
Державною інспекцією з контролю за цінами в Донецькій області на адресу субєкта підприємницької діяльності ОСОБА_2 направлена претензія від 22.12.2008 року № 05-04/279-279.
На підставі п. 4.1. Інструкції «Про порядок застосування економічних та фінансових санкцій органами державного контролю за цінами» скарги на рішення про застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій, прийняті органами державного контролю за цінами, можуть направлятись керівникам цих органів або Державній інспекції з контролю за цінами.
У разі незгоди з прийнятим рішенням спір про визнання його недійсним вирішується судом.
Відповідно до матеріалів справи, відповідач не звертався до позивача зі скаргою з приводу зазначеного рішення, а також не оскаржував його в суді. Отже, рішення позивача про застосування економічних санкцій вступило в законну силу, а відповідач самостійно у встановлений строк його не виконав.
Згідно п. 3.6. Інструкції «Про порядок застосування економічних та фінансових санкцій органами державного контролю за цінами» у разі невиконання рішення, повного або часткового відхилення претензії чи залишення її без відповіді орган державного контролю за цінами в 30-денний термін подає позов до суду про примусове стягнення суми економічних санкцій.
Таким чином, позивач правомірно звернувся до суду з позовом щодо стягнення в примусовому порядку з субєкта підприємницької діяльності ОСОБА_2 суми економічних санкцій, застосованих рішенням від 22.12.2008 року №279.
Відповідно до ст.14 Закону України «Про ціни та ціноутворення», вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.
Сума економічної санкції сплачена відповідачем не була, таким чином сума економічної санкції складає 223,83 грн.
Суд приходить до висновку, що позивач правомірно застосував до відповідача економічні санкції за порушення державної дисципліни цін, а тому відсутні будь які підстави у відмові в задоволені позовних вимог.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 45-46, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 160, 162, 163, 167, 185-186, 254, п.2-1 розділу 7 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області до субєкта підприємницької діяльності ОСОБА_2 про примусове стягнення суми економічної санкції за порушення державної дисципліни цін задовольнити повністю.
Стягнути з субєкта підприємницької діяльності ОСОБА_2 в доход бюджету суму економічної санкції у розмірі 223,83 грн. за порушення державної дисципліни цін на д/р № 31111106700058 в УДК м. Костянтинівки Донецької області, одержувач УДК м. Костянтинівки Донецької області, код ЄДРПОУ 34686631, банк одержувача ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016, код надходжень за бюджетною класифікацією - 21081100.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Крилова М.М.