
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 лютого 2020 року справа № 580/3281/19
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гаврилюка В.О.,
розглянувши за правилами загального позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Черкаській області про стягнення частини невиплаченого грошового забезпечення та індексації,
встановив:
ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 , позивач) подав позов, в якому просить стягнути з Головного управління Національної поліції в Черкаській області (далі – Головне управління, відповідач) на користь ОСОБА_1 :
- заборгованість по грошовому забезпеченню у вигляді доплати за службу в нічний час за період з 01.03.2016 по 15.02.2019 в сумі 10395,84 грн;
- заборгованість по індексації грошового забезпечення за період з 01.06.2016 по 31.10.2017 в сумі 3377,17 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено те, що позивач з 07.11.2015 по 15.02.2019 проходив службу в поліції особливого призначення ГУНП в Черкаській області на посаді поліцейського взводу № 2 роти № 1 батальйону поліції особливого призначення ГУПН в Черкаській області, однак йому не виплачувалася доплата за службу в нічний час на загальну суму 10395,84 грн. Позивач вважає невиплату доплати за службу в нічний час протиправною, оскільки затвердження граничних розмірів грошового забезпечення не відміняє обов`язковості виплати вказаної надбавки.
За період 07.11.2015 по 15.02.2019 позивачеві не виплачувалась індексація грошового забезпечення на загальну суму 3377,17 грн. Позивач вважає невиплату індексації грошового забезпечення протиправною, оскільки відповідно до статті 94 Закону України “Про Національну поліцію” грошове забезпечення поліцейського підлягає індексації.
Ухвалами судді Черкаського окружного адміністративного суду від 23.10.2018 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та витребувано в Головного управління Національної поліції України в Черкаській області додаткові докази по справі.
07 листопада 2019 року до суду надійшов письмовий відзив на адміністративний позов, в якому відповідач просив в його задоволенні відмовити повністю, зазначивши при цьому, що у зв`язку з тим, що за період з листопада 2015 року по жовтень 2016 року та з березня 2017 по лютий 2019 року відсутні довідки обліку несення поліцейським служби в нічний час до управління фінансового забезпечення не надходили, тому доплати за службу в нічний час не проводилася, оскільки відсутні підстави для такої виплати.
Відповідач звертає увагу, що за період з листопада 2016 по лютий 2017 року позивачеві виплачена надбавка за службу в нічний час на загальну суму 724,09 грн, тому позивач просить безпідставно та необґрунтовано стягнути з ГУНП в Черкаській області надбавку за службу в нічний час за вказаний період.
Крім того, правові підстави для здійснення та виплати індексації позивачеві за період з листопада 2015 по жовтень 2017 року, як поліцейському були відсутні, оскільки постановою № 1078, якою визначено порядок проведення індексації, грошове забезпечення поліцейських не було віднесено до доходів, які підлягають індексації.
Відсутність правового регулювання спірних відносин на момент їх виникнення підтверджується тим, що постановою № 1078 внесено зміни 18.10.2019 постановою Кабінету міністрів України від 18 жовтня 2017 року № 782, якими включено поліцейських до переліку категорій осіб, яким здійснюється індексація грошового забезпечення, а саме: до п. 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення – визначено підстави здійснення індексації грошового забезпечення поліцейських.
Ухвалами Черкаського окружного адміністративного суду від 23 грудня 2019 року вирішено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання у справі на 15 січня 2020 року, витребувано у Головного управління Національної поліції в Черкаській області копії довідок обліку несення поліцейським (позивачем) служби в нічний час за 2018 та 2019 роки та продовжено строк проведення підготовчого провадження у справі № 580/3281/19 на тридцять днів.
13 січня 2020 року до суду надійшло пояснення Головного управління, відповідно до яких довідки обліку несення ОСОБА_1 служби в нічний час за 2018 та 2019 роки відсутні.
14 січня 2020 року позивач подав до суду клопотання, в якому просив судове засідання, призначене на 15.01.2020, проводити без його у часті.
15 січня 2020 року представник відповідача подав до суду клопотання про розгляд справи без участі представника Головного управління Національної поліції у Черкаській області.
15 січня 2020 року усною ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду, занесеною до протоколу судового засідання закрито підготовче провадження, призначено справу до судового розгляду по суті та вирішено розглянути справу у порядку письмового провадження на підставі частини 3 статті 194 Кодексу адміністративного судочинства України
Розглянувши матеріали адміністративної справи, повно, всебічно, об`єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.
Суд встановив, що ОСОБА_1 у період з 07.11.2015 по 15.02.2019 проходив службу в Головному управління Національної поліції в Черкаській області та перебував на посаді поліцейського взводу № 2 роти № 1 батальйону поліції особливого призначення Головного управління Національної поліції в Черкаській області.
Відповідно до таблиці розрахунку відпрацьованих нічних змін та копій книг обліку нарядів БПОП ГУНП в Черкаській області ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 по 15.02.2019, перебуваючи на службі в поліції особливого призначення ГУНП в Черкаській області залучався до несення добових чергувань та відпрацював 110 нічних зміни.
Як стверджує позивач, за весь період проходження служби він відпрацював 238 нічних змін по вісім годин кожна, а доплату за службу в нічний час відповідач не провів. Також позивачеві не виплачена індексація грошового забезпечення за весь період служби в поліції.
Під час надання правової оцінки обставинам справи, суд враховує, що відповідно по ч. ч. 1, 2 ст. 94 Закону України “Про Національну поліцію”, поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно пп. 3 п. 5 вищевказаної Постанови № 988, визначено обов`язок виплачувати доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.
Відповідно до статті 94 Закону України “Про Національну поліцію”, постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських – затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (наказ Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260).
Згідно п. 5 Розділу І вказаного Порядку № 260, грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Пунктом 11 Розділу І Порядку № 260 визначено, що грошове забезпечення, виплачене поліцейському несвоєчасно або в меншому розмірі, ніж належало, виплачується за весь період, протягом якого поліцейський мав на нього право, але не більше ніж за три роки, що передували зверненню за одержанням грошового забезпечення.
Відповідно до п. 11 Розділу ІІ Порядку № 260, поліцейським, які виконують службові обов`язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час. Годинна ставка обчислюється шляхом ділення місячного посадового окладу на кількість годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні.
Підставами для виконання службових обов`язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції.
Облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною у додатку 1 до цих Порядку та умов.
Поліцейським, що залучалися до служби в нічний час, виплата доплати за службу в нічний час за минулий місяць здійснюється одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць.
Суд встановив, що за період з 01.03.2016 по 15.02.2019, ОСОБА_1 відпрацював в БПОП ГУПН в Черкаській області 110 нічних змін, з урахуванням відпусток, лікарняних та вихідних днів, що підтверджується наявними у матеріалах адміністративної справи таблицею розрахунку кількості відпрацьованих нічних змін та копіями книг обліку нарядів.
З врахуванням п. 11 Розділу ІІ Порядку № 260 ОСОБА_1 повинна була виплачена відповідачем доплата за службу в нічний час за період з 01.03.2016 по 15.02.2019, зокрема:
- 2400 грн (посадовий оклад позивача) поділити на 175 (кількість годин фактичного часу служби у березні 2016 року при 40 годинному робочому тижні = 13,71 грн (годинна ставка за службу в нічний час) помножити на 6 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час) помножити на 2 нічних зміни позивача у березні 2016 року помножити на 35% (посадовий оклад з розрахунку за кожну годину служби в нічний час) = 57,58 грн;
- 2400 грн (посадовий оклад позивача) поділити на 168 (кількість годин фактичного часу служби у липні 2016 року при 40 годинному робочому тижні = 14,29 грн (годинна ставка за службу в нічний час) помножити на 6 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час) помножити на 9 нічних змін позивача у липні 2016 року помножити на 35% (посадовий оклад з розрахунку за кожну годину служби в нічний час) = 270,00 грн;
- 2400 грн (посадовий оклад позивача) поділити на 175 (кількість годин фактичного часу служби у серпні 2016 року при 40 годинному робочому тижні = 13,71 грн (годинна ставка за службу в нічний час) помножити на 6 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час) помножити на 1 нічну зміну позивача у серпні 2016 року помножити на 35% (посадовий оклад з розрахунку за кожну годину служби в нічний час) = 28,80 грн;
- 2400 грн (посадовий оклад позивача) поділити на 176 (кількість годин фактичного часу служби у вересні 2016 року при 40 годинному робочому тижні = 13,64 грн (годинна ставка за службу в нічний час) помножити на 6 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час) помножити на 1 нічну зміну позивача у вересні 2016 року помножити на 35% (посадовий оклад з розрахунку за кожну годину служби в нічний час) = 28,64 грн;
- 2400 грн (посадовий оклад позивача) поділити на 159 (кількість годин фактичного часу служби у січні 2017 року при 40 годинному робочому тижні = 15,10 грн (годинна ставка за службу в нічний час) помножити на 6 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час) помножити на 4 нічних змін позивача у січні 2017 року помножити на 35% (посадовий оклад з розрахунку за кожну годину служби в нічний час) = 126,84 грн (взято 4 нічні зміни, оскільки згідно розрахункового листа за лютий 2017 року позивачу виплатили за 7 нічних змін у січні 2017 року;
- 2400 грн (посадовий оклад позивача) поділити на 175 (кількість годин фактичного часу служби у березні 2017 року при 40 годинному робочому тижні = 13,71 грн (годинна ставка за службу в нічний час) помножити на 6 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час) помножити на 9 нічних змін позивача у березні 2017 року помножити на 35% (посадовий оклад з розрахунку за кожну годину служби в нічний час) = 259,20 грн;
- 2400 грн (посадовий оклад позивача) поділити на 152 (кількість годин фактичного часу служби у квітні 2017 року при 40 годинному робочому тижні = 15,79 грн (годинна ставка за службу в нічний час) помножити на 6 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час) помножити на 3 нічних зміни позивача у квітні 2017 року помножити на 35% (посадовий оклад з розрахунку за кожну годину служби в нічний час) = 99,47 грн;
- 2400 грн (посадовий оклад позивача) поділити на 159 (кількість годин фактичного часу служби у травні 2017 року при 40 годинному робочому тижні = 15,09 грн (годинна ставка за службу в нічний час) помножити на 6 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час) помножити на 7 нічних змін позивача у травні 2017 року помножити на 35% (посадовий оклад з розрахунку за кожну годину служби в нічний час) = 221,89 грн;
- 2400 грн (посадовий оклад позивача) поділити на 159 (кількість годин фактичного часу служби у червні 2017 року при 40 годинному робочому тижні = 15,09 грн (годинна ставка за службу в нічний час) помножити на 6 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час) помножити на 3 нічних змін позивача у червні 2017 року помножити на 35% (посадовий оклад з розрахунку за кожну годину служби в нічний час) = 95,09? грн;
- 2400 грн (посадовий оклад позивача) поділити на 168 (кількість годин фактичного часу служби у липні 2017 року при 40 годинному робочому тижні = 14,29 грн (годинна ставка за службу в нічний час) помножити на 6 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час) помножити на 1 нічну зміну позивача у липні 2017 року помножити на 35% (посадовий оклад з розрахунку за кожну годину служби в нічний час) = 30,00 грн;
- 2400 грн. (посадовий оклад позивача) поділити на 168 (кількість годин фактичного часу служби у вересні 2017 року при 40 годинному робочому тижні = 14,29 грн (годинна ставка за службу в нічний час) помножити на 6 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час) помножити на 2 нічних змін позивача у вересні 2017 року помножити на 35% (посадовий оклад з розрахунку за кожну годину служби в нічний час) = 60,00 грн;
- 2400 грн (посадовий оклад позивача) поділити на 167 (кількість годин фактичного часу служби у жовтні 2017 року при 40 годинному робочому тижні = 14,37 грн (годинна ставка за службу в нічний час) помножити на 6 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час) помножити на 4 нічних змін позивача у жовтні 2017 року помножити на 35% (посадовий оклад з розрахунку за кожну годину служби в нічний час) = 120,72 грн;
- 2400 грн (посадовий оклад позивача) поділити на 176 (кількість годин фактичного часу служби у листопаді 2017 року при 40 годинному робочому тижні = 13,64 грн (годинна ставка за службу в нічний час) помножити на 6 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час) помножити на 5 нічних змін у листопаді 2017 року помножити на 35% (посадовий оклад з розрахунку за кожну годину служби в нічний час) = 143,18 грн;
- 2400 грн (посадовий оклад позивача) поділити на 160 (кількість годин фактичного часу служби у грудні 2017 року при 40 годинному робочому тижні = 15,00 грн (годинна ставка за службу в нічний час) помножити на 6 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час) помножити на 7 нічних змін позивача у грудні 2017 року помножити на 35% (посадовий оклад з розрахунку за кожну годину служби в нічний час) = 220?,50 грн;
- 2400 грн (посадовий оклад позивача) поділити на 168 (кількість годин фактичного часу служби у січні 2018 року при 40 годинному робочому тижні = 14,29 грн (годинна ставка за службу в нічний час) помножити на 6 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час) помножити на 2 нічних зміни позивача у січні 2018 року помножити на 35% (посадовий оклад з розрахунку за кожну годину служби в нічний час) = 60,00 грн;
- 2400 грн (посадовий оклад позивача) поділити на 160 (кількість годин фактичного часу служби у лютому 2018 року при 40 годинному робочому тижні = 15,00 грн (годинна ставка за службу в нічний час) помножити на 6 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час) помножити на 2 нічних зміни позивача у лютому 2018 року помножити на 35% (посадовий оклад з розрахунку за кожну годину служби в нічний час) = 63?,00 грн;
- 2400 грн (посадовий оклад позивача) поділити на 167 (кількість годин фактичного часу служби у березні 2018 року при 40 годинному робочому тижні = 14,37 грн (годинна ставка за службу в нічний час) помножити на 6 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час) помножити на 6 нічних змін позивача у березні 2018 року помножити на 35% (посадовий оклад з розрахунку за кожну годину служби в нічний час) = 181,08 грн;
- 2400 грн (посадовий оклад позивача) поділити на 159 (кількість годин фактичного часу служби у травні 2018 року при 40 годинному робочому тижні = 15,09 грн (годинна ставка за службу в нічний час) помножити на 6 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час) помножити на 1 нічну зміну позивача у травні 2018 року помножити на 35% (посадовий оклад з розрахунку за кожну годину служби в нічний час) = 31,70 грн;
- 2400 грн (посадовий оклад позивача) поділити на 159 (кількість годин фактичного часу служби у червні 2018 року при 40 годинному робочому тижні = 15,09 грн (годинна ставка за службу в нічний час) помножити на 6 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час) помножити на 2 нічні зміни позивача у червні 2018 року помножити на 35% (посадовий оклад з розрахунку за кожну годину служби в нічний час) = 63,40? грн;
- 2400 грн (посадовий оклад позивача) поділити на 176 (кількість годин фактичного часу служби у липні 2018 року при 40 годинному робочому тижні = 13,64 гр. (годинна ставка за службу в нічний час) помножити на 6 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час) помножити на 1 нічну зміну позивача у липень 2018 року помножити на 35% (посадовий оклад з розрахунку за кожну годину служби в нічний час) = 28,64 грн;
- 2400 грн (посадовий оклад позивача) поділити на 160 (кількість годин фактичного часу служби у вересні 2018 року при 40 годинному робочому тижні = 15,00 грн (годинна ставка за службу в нічний час) помножити на 6 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час) помножити на 5 нічних змін позивача у вересень 2018 року помножити на 35% (посадовий оклад з розрахунку за кожну годину служби в нічний час) = 157,50? грн;
- 2400 грн (посадовий оклад позивача) поділити на 176 (кількість годин фактичного часу служби у жовтні 2018 року при 40 годинному робочому тижні = 13,64 грн (годинна ставка за службу в нічний час) помножити на 6 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час) помножити на 2 нічні зміни позивача у жовтень 2018 року помножити на 35% (посадовий оклад з розрахунку за кожну годину служби в нічний час) = 57,27? грн;
- 2400 грн (посадовий оклад позивача) поділити на 176 (кількість годин фактичного часу служби у листопаді 2018 року при 40 годинному робочому тижні = 13,64 грн (годинна ставка за службу в нічний час) помножити на 6 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час) помножити на 4 нічну зміну позивача у листопаді 2018 року помножити на 35% (посадовий оклад з розрахунку за кожну годину служби в нічний час) = 114,55 грн;
- 2400 грн (посадовий оклад позивача) поділити на 168 (кількість годин фактичного часу служби у січні 2019 року при 40 годинному робочому тижні = 14,29 грн (годинна ставка за службу в нічний час) помножити на 6 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час) помножити на 2 нічні зміни позивача у січні 2019 року помножити на 35% (посадовий оклад з розрахунку за кожну годину служби в нічний час) = 60,01 грн.
Як свідчать матеріали справи, Головне управління здійснило позивачеві доплати за службу в нічний час за листопад-грудень 2016 року, та за лютий 2017 року, що підтверджується розрахунковими листами за відповідні періоди, отже за ці період суд розрахунку вказаної доплати не робив.
Розрахунок доплати за службу в нічний час за січень 2017 року здійснений судом за 4 нічні зміни, оскільки згідно розрахункового листа за лютий 2017 року позивачеві виплачено за 7 нічних змін у січні 2017 року.
Таким чином, заборгованість відповідача перед позивачем у вигляді доплати за службу в нічний час за вищевказаний період становить у загальній сумі 2579,06 грн, тому в цій частині позов підлягає до часткового задоволення.
Твердження позивача щодо того, що останнім бралася обідня перерва до 22 год. 00 хв., а тому загальна кількість відпрацьованих годин під час нічних складає 8 год, суд не бере до уваги, оскільки позивачем не надано жодного доказу на підтвердження вказаного.
Посилання представника відповідача на те, що позивачеві виплачувалося грошове забезпечення в межах граничних розмірів такого грошового забезпечення, зокрема, здійснено виплату посадового окладу, доплату за спеціальне звання, за вислугу років, а решту грошового забезпечення до граничних його розмірів компенсувалось щомісячною премією – не приймається до уваги, оскільки у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” та положень Порядку та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (наказ Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260) - доплата за службу в нічний час є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення поліцейського, який входить до складу грошового забезпечення поліцейського, а обов`язок виплачувати доплату за службу в нічний час встановлений пп. 3 п. 5 вищевказаної Постанови № 988.
Щодо вимоги позивача про стягнення з відповідача заборгованість по індексації грошового забезпечення за період з 01.06.2016 по 31.10.2017 в сумі 3377,17 грн, суд зазначає таке.
Відповідно до абзацу другого частини 4 статті 9 Закону України від 20 рудня 1991 року №2011-XII “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” (далі - Закон № 2011-XII) встановлено, що порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.
Частинами 2, 3 статті 9 Закону № 2011-XII визначено, що до складу грошового забезпечення входять посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця та підлягає індексації відповідно до закону.
Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.
Преамбулою Закону України від 3 липня 1991 року № 1282-XII “Про індексацію грошових доходів населення” (далі - Закон № 1282-XII) встановлено, що цей Закон визначає правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.
Приписами статті 1 Закону № 1282-XII визначено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення трудових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Частиною 1 статті 2 Закону № 1282-XII, який визначає правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України, передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.
Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Індексація грошових доходів населення здійснюється за місцем їх отримання за рахунок відповідних коштів (стаття 9 Закону № 1282-XII).
Положеннями статті 18 Закону України від 5 жовтня 2000 року № 2017-III “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії” визначено, що індексацію доходів населення, яка встановлюється для підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, віднесено до державних соціальних гарантій, що, згідно зі статтею 19 цього Закону є обов`язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, що поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17 липня 2003 року, з наступними змінами та доповненнями (далі - Порядок № 1078).
Пунктом 6 Порядку № 1078, визначено, що виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких проводяться відповідні грошові виплати населенню, а саме: 1) підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів; 2) підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету; 3) об`єднання громадян підвищують розміри оплати праці за рахунок власних коштів; 4) індексація допомоги по безробіттю, що надається відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, проводиться за рахунок коштів Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування на випадок безробіття; 5) індексація стипендій особам, які навчаються, проводиться за рахунок джерел, з яких вони сплачуються; 6) індексація розміру аліментів, визначеного судом у твердій грошовій сумі, проводиться за рахунок коштів платника аліментів; 7) індексація сум відшкодування шкоди, заподіяної фізичній особі каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, а також сум, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, проводиться за рахунок джерел, з яких вони сплачуються.
У разі коли грошовий дохід формується з різних джерел і цим Порядком не встановлено черговості його індексації, сума додаткового доходу від індексації виплачується за рахунок кожного джерела пропорційно його частині у загальному доході.
Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на відповідний рік.
Аналіз вищевикладених норм дає підстави вважати, що основною метою індексації грошових доходів населення є забезпечення достатнього життєвого рівня населення України за рахунок відшкодування подорожчання споживчих товарів і послуг.
Положеннями статті 4 Закону № 1282-XII визначено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Статтею 6 Закону № 1282-XII передбачено, що у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до абзацу восьмого пункту 4 Порядку № 1078 у разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до законодавства.
Відповідно до пункту 5 Порядку № 1078 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку, що індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці. За вимогами вказаних нормативно-правових актів проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов`язковою для всіх юридичних осіб роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи. Крім того на підприємства, установи, організації незалежно від форм власності покладається обов`язок проводити індексацію заробітної плати (грошового забезпечення) у разі перевищення величини індексу споживчих цін встановленого порогу індексації, при цьому базовим місяцем при обчисленні індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації слід вважати підвищення грошового забезпечення за рахунок зростання його складових, які не мають разового характеру.
Заробітна плата підлягає обов`язковій індексації як державна соціальна гарантія, яка надається для підтримки населення в умовах зростання цін. Право на індексацію виникає тоді, коли індекс споживчих цін, розрахований наростаючим підсумком перевищить поріг індексації в 103%. У свою чергу обов`язок проводити індексацію заробітної плати у разі перевищення величини індексу споживчих цін встановленого порогу індексації покладається на всі державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації незалежно від форми власності.
Базовим вважається місяць прийняття на роботу або місяць підвищення заробітної плати. Індекс споживчих цін наростаючим підсумком починає розраховуватися у місяці, наступному за базовим (крім місяця прийняття на роботу).
Зважаючи на викладене, вказані відповідачем обставини не позбавляють його обов`язку провести позивачеві індексацію грошового забезпечення з 01.06.2016 по 31.10.2017 у встановленому законом порядку.
Суд встановив, у період проходження позивачем військової служби з 01.06.2016 по 31.10.2017, індексація його грошового забезпечення не нараховувалася та не виплачувалася, що свідчить про протиправну бездіяльність, оскільки будь-які дії стосовно вказаних виплат не вчинялися. При цьому суд наголошує, що відповідачем не доведено відсутність обставин, передбачених статтею 4 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення”.
З огляду на викладене, а також враховуючи обставини даної справи, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позову шляхом визнання протиправною бездіяльності Головного управління Національної поліції в Черкаській області щодо не нарахування та невиплати позивачеві індексації грошового забезпечення за період з 01.06.2016 по 31.10.2017 та зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити позивачеві індексацію грошового забезпечення за вказаний період.
Стосовно сум розрахунку сум індексації, які наводить позивач у своїй позовній заяві суд зазначає, що дані суми не є законодавчо обґрунтованими, а тому суд позбавлений можливості визначити правомірність їх нарахування.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд при вирішенні спору враховує приписи статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є частково обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити частково.
Під час вирішення питання про розподіл судових витрат, суд враховує таке.
Згідно статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; сторін та їхніх представників, що пов`язані із прибуттям до суду; пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз; пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов`язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.
Відповідно до частини 1 статті 139 вказаного Кодексу при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи на те, що позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до Закону України “Про судовий збір” та не надав доказів понесення інших судових витрат, то підстави для їх розподілу відсутні.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 14, 73-77, 139, 242 – 246, 255, 295, підпунктом 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
вирішив:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Стягнути з Головного управління Національної поліції в Черкаській області на користь ОСОБА_1 заборгованість у вигляді доплати за службу в нічний час за період з 01.03.2016 по 15.02.2019 в сумі 2579 (дві тисячі п`ятсот сімдесят дев`ять) грн 06 коп.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Черкаській області щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.06.2016 до 31.10.2017.
Зобов`язати Головне управління Національної поліції в Черкаській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.06.2016 до 31.10.2017.
У задоволенні решти вимог відмовити.
Розподіл судових витрат не здійснювати.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Учасники справи:
1) позивач – ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );
2) відповідач – Головне управління Національної поліції в Черкаській області (18036, м. Черкаси, вул. Смілянська, 57, код ЄДРПОУ 40108667).
Рішення складене у повному обсязі та підписане 14.02.2019.
Суддя В.О. Гаврилюк