Рішення № 87583825, 20.01.2020, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.01.2020
Номер справи
160/11786/19
Номер документу
87583825
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 січня 2020 року Справа № 160/11786/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді: Букіної Л.Є., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду 25.11.2019 надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому позивач просить суд:

- визнати дії відповідача із встановлення ОСОБА_1 відсоткової надбавки за стаж служби в органах внутрішніх справ виходячи з розрахунку вислуги років у календарному нарахуванні - 21 рік, у розмірі 40 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням протиправними;

- зобов`язати відповідача провести перерахунок пенсії позивачу з урахуванням відсоткової надбавки за стаж служби в органах внутрішніх справ виходячи з розрахунку вислуги років у пільговому нарахуванні - 28 років, у розмірі 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням;

- зобов`язати відповідача здійснити виплату пенсії позивачу з урахуванням відсоткової надбавки за стаж служби в органах внутрішніх справ виходячи з розрахунку вислуги років у пільговому нарахуванні - 28 років, у розмірі 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням, з 01.01.2016 року

- зобов`язати відповідача подати, у встановлений судом строк, звіт про виконання судового рішення.

В обґрунтування позову позивач посилався на протиправні дії відповідача, які на його думку полягали у безпідставному обрахунку відсоткової надбавки за стаж служби в органах внутрішніх справ виходячи з розрахунку вислуги років у календарному нарахуванні замість здійснення такого розрахунку виходячи з розрахунку вислуги років у пільговому нарахуванні.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.12.2019 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні). Тією ж ухвалою суду відповідачу запропоновано надати відзив на позовну заяву.

Відповідач скористався наданим правом і надіслав на адресу суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив про відсутність підстав для задоволення позову з огляду на їх необґрунтованість.

Дослідивши письмові докази, долучені до матеріалів справи, проаналізувавши відповідні норми чинного законодавства, суд виходить із такого.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку у відповідача як військовий пенсіонер та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

ГУМВС України в Дніпропетровській області видано довідку №83/31122 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, з якої слідує, що вислуга років останнього для призначення пенсії складає:

- у пільговому нарахуванні - 28 повних років;

- у календарному нарахуванні - 21 повний рік.

Постановою Жовтневого районного суду м.Дніпропетровська від 15 листопада 2017 року адміністративний позов позивача задоволено.

Визнано дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , у зв`язку зі зміною грошового забезпечення особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України з 01.02.2016 року - протиправними.

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 у зв`язку з зміною грошового забезпечення співробітників органів внутрішніх справ України з 01.01.2016 року.

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням проведеного перерахунку пенсії у зв`язку зі зміною грошового забезпечення співробітників органів внутрішніх України за період з 01.01.2016 року.

У серпні 2018 року позивач звернувся до Пенсійного органу із заявою, в якій просив встановити надбавку за стаж служби у пільговому нарахуванні – 28 років 10 місяців 08 днів, у розмірі 50 відсотків посадового окладу за спеціальним званням та провести перерахунок пенсі.

Листом ПФУ від 30.08.2019 року позивача повідомлено про відсутність підстав для пільгового обчислення вислуги років поліцейським при обчисленні надбавки за стаж роботи.

Вважаючи, що відсотковий розмір надбавки за стаж служби в ОВС повинен обчислюватися виходячи з вислугу років у пільговому нарахуванні, а не календарному, позивач звернувся до суду із цим позовом.

При вирішені спору суд виходить із того, що спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі Закон № 2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Статтею 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45; у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі - Закон), у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мінюсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзвязку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи) (пункт 1 Порядку 345).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (пункт 2 Порядку №45).

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п`ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України (пункт 3 Порядку №45).

Аналізуючи наведені норми суд зазначає, що на органи Пенсійний фонду покладено функції, у тому числі, з призначення і виплати пенсії, тоді як функції розрахунку вислуги років, визначення розміру грошового забезпечення чи окремих його складових для обчислення пенсії, належить до компетенції уповноваженого органу, звідки військовослужбовця або особу начальницького складу було звільнено.

Тобто, органи Пенсійного органу не наділені повноваженнями визначати розмір грошового забезпечення та змінювати його, відповідальність за винесення тих чи інших складових грошового забезпечення до відповідної довідки покладається на установу, якою така довідка видавалася.

Аналогічна правова позиція викладена у Постанові Верхового Суду України від 25.11.2014 року у справі № 21-322а14.

Судом встановлено та із матеріалів справи слідує, що Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Дніпропетровській області видано довідку №83/31122 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, з якої слідує, що надбавка за стаж служби останнього складає 40 відсотків, на підставі якої відповідачем здійснено перерахунок його пенсії.

Тобто, відповідач у справі не визначив певні складові грошового забезпечення позивача, а лише провів на підставі виданої довідки перерахунок пенсії позивача.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що в межах спірних правовідносин відповідач протиправної бездіяльності відносно позивача не допустив.

Суд вважає також звернути увагу, що розмір надбавки за стаж повинен розраховуватися з пільгової вислуги років, оскільки норми законодавства встановлюють вимоги, за якими, надбавка розраховується виходячи до фактично відпрацьованого часу (стажу служби), тобто, у календарному обчисленні, а не відповідно до пільгової вислуги років, яка застосовується для вирішення питання про призначення пенсії

Вищезазначені висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у рішенні від 12.03.2018 року за результатами розгляду зразкової справи № Пз/9901/1/18 (802/2196/17-а), правові висновки якої, відповідно до ч.4 ст.291 КАС України, мають враховуватись судом.

Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Керуючись ст. 241-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позову ОСОБА_1 – відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, у разі якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного перегляду справи.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його складення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Л.Є. Букіна