Рішення № 87575481, 03.02.2020, Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Дата ухвалення
03.02.2020
Номер справи
308/9668/17
Номер документу
87575481
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 308/9668/17

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 лютого 2020 року місто Ужгород

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області у складі:

головуючого судді – Бенца К.К.,

при секретарі судового засідання - Секереш О.В.

за участі:

позивача - ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ужгород справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної фіскальної служби України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Державна казначейська служба України про визнання бездіяльності протиправною, стягнення вартості санаторно- курортного лікування, стягнення завданої матеріальної та моральної шкоди , -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області з адміністративним позовом до Державної фіскальної служби України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача- Державна казначейська служба України, за яким просить суд : 1) визнати протиправною бездіяльність суб`єкта владних повноважень ДФС України стосовно порушення п. 3 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; 2) стягнути із розрахункових рахунків суб`єкта владних повноважень ДФС України вартість його санаторно-курортного оздоровлення в ДП «Клінічний санаторій Карпати» в розмірі 8365,00 грн. згідно п. 3 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; 3) стягнути із розрахункових рахунків суб`єкта владних повноважень ДФС України матеріальну шкоду в розмірі 5500,00 грн. та моральну шкоду в розмірі 7800,00 грн.

Заявлені позовні вимоги обґрунтовує тим, що працював в органах ДПА в Закарпатській області 20 років 6 місяців 15 днів. Являється інвалідом ІІІ групи та має право на пільги, встановлені для ветеранів війни - інвалідів війни. У зв`язку з чим вважає, що має право на отримання безоплатного позачергового щорічного забезпечення санаторно-курортним лікуванням з компенсацією вартості проїзду до санаторно-курортного закладу і назад на підставі п. 3 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Разом з тим, на подану 15 серпня 2017 року до ДФС України заяву отримав протиправну відмову.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримував в повному обсязі, просив їх задовольнити з підстав та мотивів викладених у позові. Просить стягнути з ДФС України вартість саме щорічного санаторно-курортного лікування за 2016 рік, гарантованого нормами п. 3 ч. 1 ст. 13 Закону, та наголошує на тому, що така жодним чином не стосується компенсації вартості путівки, яка, відповідно до абз. 5 п. 3 ч. 1 ст. 13 Закону, передбачена 1 раз на два роки.

Представник відповідача Державної фіскальної служби Українив судове засідання не з`явився, про причини неявки суд не повідомив, надіслав на адресу суду відзив на адміністративний позов. Просить у задоволенні позовних вимог відмовити.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Державна казначейська служба України в судове засідання не з`явився , про причини неявки суд не повідомив.

Ухвалою судді Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Бенца К.К. від 12.10.2018 р. прийнято справу №308/9668/17 до свого провадження за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою судді Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Бенца К.К. від 03.09.2019 р. закрито підготовче провадження по справі та призначено розгляд справи по суті.

У даній справі заходи забезпечення доказів та забезпечення позову судом не засто-совувалися.

Провадження у справі ухвалою суду не зупинялося, а тому не було підстав для його поновлення.

06 березня 2019 року до Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від представника відповідача надійшов відзив на позов, відповідно до змісту якого проти задоволення позовних вимог заперечив з мотивів їх безпідставності. Зокрема, зазначив, що норми п. 3 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», на яку посилається позивач, як на правову підставу заявлених позовних вимог, передбачають право інвалідів війни на забезпечення путівками на санаторно-курортне лікування або грошову компенсацію такого, однак виключно один раз на два роки у передбаченому законом розмірі. Виплата компенсації проводить для жителів Закарпатської області Закарпатське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів за списками, наданими ДФС. Оплата самостійного курортного лікування чинним законодавством не передбачена. Окрім того, звертає увагу суду на те, що право на отримання компенсації санаторно-курортної путівки настає через два роки після звернення із заявою про виділення путівки за умови, якщо особа протягом цих двох років не одержувала безоплатних санаторно-курортних путівок. Наголошує на тому, що позивач уже самостійно скористався правом отримати грошову компенсацію на санаторно – курортне лікування, що підтверджується судовими рішеннями у справі № 876/9116/16 та у справі № 308/11674/16-а. Просить також врахувати правову позицію ВС у справі № 308/11674/16-а.

Заслухавши пояснення позивача , дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, враховуючи принципи рівності сторін, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Згідно ч. 2 ст. 9, ч. 2 ст. 77 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 15 лютого 2010 року звільнений з органів Державної податкової адміністрації України у відставку за станом здоров`я.

Дана обставина встановлена судовим рішенням у справі №308/11674/16-а за участю тих самих осіб, яке набрало законної сили, а отже, вказані обставини повторно не доводяться.

Згідно з нормами ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

ОСОБА_1 є інвалідом 3 групи, що засвідчується наявною в матеріалах справи копією посвідчення від 26 квітня 2010 року серії ААБ № НОМЕР_1 , та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни. ( а.с. 5);

25 серпня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Державної фіскальної служби України (далі - ДФС України) із заявою, в якій просив провести оплату його санаторно-курортного лікування в ДП «Клінічний санаторій Карпати» згідно рахунку-фактури №СК-0000881 від 03.07.2017 р. в розмірі 8365,00 грн. на підставі п. 3 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та Постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2011 року №446. До поданої заяви долучив копію посвідчення інваліда війни; копію рахунку-фактури; довідку для одержання путівки на санаторно-курортне лікування від 23.08.2017 року; копію сторінок паспорта та ідентифікаційного коду; реквізити та номер банківського рахунку .

Листом від 26.10.2017 р. №14145/Б/99-99-04-04-02 -14 ДФС України повідомила ОСОБА_1 , що забезпечення санаторно-курортними путівками пенсіонерів податкової міліції (інвалідів, учасників бойових дій, ветеранів) проводиться відповідно до Порядку забезпечення санаторно-курортними путівками до санаторно-курортних закладів військовослужбовців, ветеранів війни, ветеранів військової служби, органів внутрішніх справ та деяких інших осіб і членів їх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2011 року № 446, за рахунок та у межах коштів, передбачених кошторисом на утримання ДФС у порядку черги. За бажанням осіб з інвалідністю замість путівки на санаторно-курортне лікування такі можуть отримати один раз на два роки грошову компенсацію. Виплату компенсації проводить відділення Фонду соціального захисту інвалідів , а не ДФС.

Вважаючи відмову ДФС України оплатити вартість санаторно-курортного оздоровлення протиправною та такою, що порушує гарантоване п. 3 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» право на безплатне позачергове щорічне забезпечення санаторно-курортним лікуванням, позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Правовий статус ветеранів війни, забезпечення створення належних умов для їх життєзабезпечення регламентується нормами Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII (далі - Закон).

Положеннями ст. 13 Закону встановлено перелік пільг, що надаються особам з інвалідністю внаслідок війни та прирівняним до них особам, серед яких, в тому числі, безплатне позачергове щорічне забезпечення санаторно-курортним лікуванням з компенсацією вартості проїзду до санаторно-курортного закладу і назад. Особи з інвалідністю внаслідок війни забезпечуються путівками відповідно Міністерством оборони України, Міністерством внутрішніх справ України, Службою безпеки України, центральними органами виконавчої влади, що реалізують державну політику у сферах охорони здоров`я, соціального захисту населення, захисту державного кордону, та іншими органами за місцем перебування особи з інвалідністю на обліку або за місцем її роботи.

Поряд з цим абз. 5 п. 3 ч. 1 ст. 13 Закону передбачена можливість за бажанням осіб з інвалідністю замість путівки на санаторно-курортне лікування отримати один раз на два роки грошову компенсацію: особи з інвалідністю внаслідок війни I - II груп - у розмірі середньої вартості путівки, особи з інвалідністю внаслідок війни III групи - у розмірі 75 процентів середньої вартості путівки. Грошова компенсація надається незалежно від наявності медичного висновку про необхідність санаторно-курортного лікування або медичних протипоказань.

Судом встановлено та не заперечується відповідачем, що позивач відноситься до категорій осіб, на яких поширюється вимоги п. 3 ч. 1 ст. 13 Закону.

Відповідно до заявлених позовних вимог, позивач просить стягнути з ДФС України вартість саме щорічного санаторно-курортного лікування за 2017 рік, гарантованого нормами п. 3 ч. 1 ст. 13 Закону, та наголошує на тому, що така жодним чином не стосується компенсації вартості путівки, яка, відповідно до абз. 5 п. 3 ч. 1 ст. 13 Закону, передбачена 1 раз на два роки.

З цього приводу суд зазначає, що норми п. 3 ч. 1 ст. 13 Закону передбачають два можливі варіанти реалізації передбаченого особам з інвалідністю внаслідок війни та прирівняним до них особам права на забезпечення санаторно-курортним лікуванням, а саме, шляхом безпосереднього отримання путівки на санаторно-курортне лікування або шляхом грошової компенсації їх вартості.

П. 3 ч. 1 ст. 13 Закону встановлено, що порядок надання путівок, розмір та порядок виплати компенсації визначаються Кабінетом Міністрів України.

Отже, нормами Закону Кабінету Міністрів України делеговано повноваження на визначення порядку надання путівок, розмір та порядок виплати компенсації, передбачених п. 3 ч. 1 ст. 13 зазначеного законодавчого акту.

Порядок забезпечення санаторно-курортними путівками до санаторно-курортних закладів військовослужбовців, ветеранів війни, ветеранів військової служби, органів внутрішніх справ та деяких інших категорій осіб і членів їх сімей затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2011 року № 446 (далі - Порядок №446).

Порядок №446 регулює саме механізм забезпечення Міноборони, МВС, Міністерством інфраструктури, Мін`юстом, СБУ, ДСНС, Адміністрацією Держприкордонслужби, Адміністрацією Держспецзв`язку, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Державною фіскальною службою, в тому числі, осіб, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", санаторно-курортними путівками до санаторно-курортних закладів в частині гарантованого нормами п. 3 ч. 1 ст. 13 Закону права на щорічне забезпечення санаторно-курортним лікуванням.

Відповідно до п. 2 Порядку №446, державні органи забезпечують путівками до санаторно-курортних закладів не більше одного разу на рік, зокрема, інвалідів із числа осіб, на яких поширюється дія Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та які отримують пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно п. 6 Порядку №446 за рахунок коштів, виділених з державного бюджету, безоплатними путівками до санаторно-курортних закладів забезпечуються, зокрема, інваліди з числа осіб, на яких поширюється дія Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та які отримують пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», - щороку (із січня по грудень).

Відповідно до п. 4 Порядку №446, путівки надаються особам, зазначеним у пункті 2 цього Порядку, відповідно до медичних рекомендацій з урахуванням пільг, передбачених законодавством для конкретної категорії осіб, в порядку черговості у міру надходження путівок, зокрема: ветеранам військової служби, органів внутрішніх справ, податкової міліції, державної пожежної охорони, Державної кримінально-виконавчої служби, служби цивільного захисту, Держспецзв`язку і членам їх сімей, особам, зазначеним у статтях 61 - 64 Закону України "Про жертви нацистських переслідувань", ветеранам війни та особам, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та які отримують пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", - на підставі заяви, медичної довідки лікувальної установи за формою 070/о, посвідчення, яке дає право на пільги, та довідки з Пенсійного фонду України про отримання пенсії.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернувся до ДФС України із заявою про оплату санаторно-курортного лікування, в якій з посиланням на норми Закону просить забезпечити виконання його права на щорічне забезпечення санаторно-курортним оздоровленням. Разом з тим, перелік документів, передбачених Порядком №446, зокрема, довідку з Пенсійного фонду України про отримання пенсії, не подав.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З огляду на вищезазначене суд вважає безпідставною позовну вимогу про визнання протиправною бездіяльності ДФС України стосовно невиконання п. 3 ч. 1 ст. 13 Закону щодо ненадання безоплатного позачергового щорічного забезпечення санаторно-курортним лікуванням (як вбачається з тексту позовної заяви), оскільки ОСОБА_1 не було дотримано встановленого законодавством порядку для реалізації такого.

Окрім того, п.п. 10, 12 Порядку №446 визначено, що закупівля та забезпечення путівками здійснюються в межах коштів, передбачених відповідному державному органу на зазначену мету в державному бюджеті на відповідний рік. Закупівля санаторно-курортних путівок здійснюється відповідно до законодавства.

Таким чином, Порядок №446 передбачає надання особам, передбаченим п. 3 ч. 1 ст. 13 Закону, путівок до санаторно-курортних закладів в порядку черговості у міру їх надходження шляхом закупівлі у встановленому законом порядку в межах коштів, передбачених відповідному державному органу на зазначену мету в державному бюджеті на відповідний рік. Тобто, Порядком №446 не передбачена можливість реалізації права, гарантованого п. 3 ч. 1 ст. 13 Закону, на отримання безплатного позачергового щорічного забезпечення санаторно-курортним лікуванням шляхом самостійного придбання такими особами путівок до санаторно-курортних закладів за їх вибором з подальшим відшкодуванням їх вартості відповідним органом.

Натомість норми Закону передбачають альтернативний варіант реалізації особами права, гарантованого п. 3 ч. 1 ст. 13 Закону, шляхом отримання один раз на два роки грошової компенсації замість путівки на санаторно-курортне лікування.

Так, механізм виплати грошової компенсації замість санаторно-курортної путівки та компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування, передбачених Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", "Про жертви нацистських переслідувань" та "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні", визначається порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2004 р. №785 (далі - Порядок №785).

П. 2 Порядку №785 визначено, що грошова компенсація виплачується особам з інвалідністю внаслідок війни та особам з інвалідністю, зазначеним у статті 62 Закону України "Про жертви нацистських переслідувань", за місцем їх обліку один раз на два роки з дня звернення із заявою про виділення путівки або виплату грошової компенсації за бажанням, якщо ці особи протягом двох років не одержували безоплатних санаторно-курортних путівок, незалежно від наявності медичного висновку про необхідність санаторно-курортного лікування або медичних протипоказань.

Грошова компенсація виплачується у таких розмірах:

- інвалідам I і II груп - 100 відсотків середньої вартості путівки;

- інвалідам III групи - 75 відсотків середньої вартості путівки.

У разі зміни групи інвалідності за період перебування інваліда на обліку грошова компенсація виплачується у розмірі відповідно до групи інвалідності, встановленої йому на дату виплати.

Згідно п. 3 Порядку №785 підставою для виплати грошової компенсації є такі документи:

- заява про виплату грошової компенсації;

- посвідчення особи, що підтверджує її належність до категорії громадян, зазначених у пункті 2 цього Порядку;

- облікові дані про одержання путівок та грошової компенсації.

Відповідно до п. 4 Порядку №785, компенсація вартості самостійного санаторно-курортного лікування учасникам бойових дій, учасникам війни, особам, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особам, зазначеним у статтях 61, 63 і 64 Закону України "Про жертви нацистських переслідувань", та ветеранам праці відповідно до Закону України "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні" виплачується за їх бажанням у розмірі вартості самостійного санаторно-курортного лікування на час проведення оздоровлення, але не більше ніж середня вартість санаторно-курортної путівки, визначена відповідно до пункту 7 цього Порядку.

П. 41 Порядку №785 встановлено, що після отримання компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування особами, зазначеними у пункті 4 цього Порядку, період наступного їх перебування на обліку для забезпечення санаторно-курортним лікуванням або для отримання наступної компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування обчислюється з дня подання ними заяви та необхідних документів.

Згідно п. 5 Порядку №785 підставою для виплати компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування є такі документи:

- заява про виплату компенсації;

- про сплату повної вартості санаторно-курортної путівки, про підтвердження проходження санаторно-курортного лікування або зворотний талон санаторно-курортної путівки строком санаторно-курортного лікування не менш як 18 днів;

- посвідчення особи, що підтверджує її належність до категорії громадян, зазначених у пункті 4 цього Порядку.

Норми п. 6 Порядку №785 передбачають, що грошова компенсація виплачується особам через два роки після звернення із заявою про виділення путівки або виплату грошової компенсації, якщо вони протягом цього періоду не одержували безоплатної санаторно-курортної путівки. Право на компенсацію вартості самостійного санаторно-курортного лікування настає з дня звернення із заявою про її виплату один раз на два роки (з урахуванням року проходження самостійного санаторно-курортного лікування).

Відповідно до п. 8 Порядку №785, грошова компенсація за умови подання довідки з місця роботи, навчання, служби про те, що протягом попередніх двох років особа не одержувала безоплатної санаторно-курортної путівки, виплачується:

- структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами міських, районних у містах у разі їх утворення (крім мм. Києва та Севастополя) рад особам, які перебувають в них на обліку для забезпечення санаторно-курортним лікуванням;

- територіальними відділеннями Фонду соціального захисту інвалідів особам, які перебувають на обліку для забезпечення санаторно-курортним лікуванням у Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, ДСНС, Службі зовнішньої розвідки, Мін`юсту, Управлінні державної охорони, Адміністрації Держприкордонслужби, Держспецзв`язку, Держспецтрансслужбі та ДФС.

Грошова компенсація особам, які перебувають на обліку в органах Міноборони, ДСНС, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Державної кримінально-виконавчої служби, Управління державної охорони, Адміністрації Держприкордонслужби, Держспецзв`язку, Держспецтрансслужби та ДФС для забезпечення санаторно-курортним лікуванням, проводиться у порядку, визначеному Мінсоцполітики разом з Мінфіном та Казначейством.

На підставі проведеного правового аналізу законодавчих норм, що регулюють порядок компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування, суд дійшов висновку, що підставою для виплати такої є звернення особи із заявою з долученням відповідних документів. При цьому така виплачується органом, передбаченим п. 8 Порядку №785, виключно 1 раз на два роки та тільки через два роки після звернення за умови, якщо заявник протягом цього періоду не одержав безоплатної санаторно-курортної путівки.

Судом встановлено, що в серпні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до ДФС України із заявою про оплату санаторно-курортного лікування, здійсненого позивачем в липні 2017 року (стягнення коштів за якою є предметом позову в даній адміністративній справі), а тому право на отримання грошової компенсації вартості такого в позивача ще не настало.

Суд не може встановити обов`язок здійснити виплату компенсації на майбутнє. Встановлення будь-яких виплат на майбутнє не узгоджується з існуючими способами захисту, оскільки прийняття рішення під умовою неможливо. Закон передбачає виплату компенсації тільки у разі ненадання безоплатної санаторно-курортної путівки. Тому, у разі прийняття рішення про зобов`язання виплатити компенсацію суд припустить, що путівка не буде надана, що виходить за межі встановленого порядку захисту порушених прав.

Така ж правова позиція висловлена Верховним Судом в постанові від 17.04.2018 р. у справі №308/11674/16-а.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

З огляду на вищенаведене суд вважає, що заявлені позовні вимоги щодо визнання протиправної бездіяльності ДФС України стосовно невиконання п. 3 ч. 1 ст. 13 Закону та стягнення з рахунків відповідача вартості його санаторно-курортного оздоровлення у 2017 році задоволенню не підлягають.

Так, відповідно до ч. 3 ст. 286 КАС України, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: 1) залишити рішення суб`єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; 4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.

Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Згідно зі ст. 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Судом враховується положення ст. 55 Конституції України, згідно з якою права і свободи людини і громадянина захищаються судом.

Відповідно до ст.242 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Так, у п.29 Рішення Європейського суду з прав людини від 09.12.1994р. Справа «Руїз Торіха проти Іспанії» (серія А, №303А) Суд повторює, що згідно з його установленою практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтованості рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення. З огляду на вищенаведене суд вважає, що заявлені позовні вимоги щодо визнання протиправної бездіяльності ДФС України стосовно невиконання п. 3 ч. 1 ст. 13 Закону та стягнення з рахунків відповідача вартості його санаторно-курортного оздоровлення у 2017 році задоволенню не підлягають.

У зв`язку з не встановленням протиправності рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень у спірних правовідносинах позовна вимоги про стягнення моральної та матеріальної шкоди задоволенню також не підлягає.

З огляду на відмову у задоволенні позову судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. 241, 243, 255, 257, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , АДРЕСА_1 ) до Державної фіскальної служби України (місцезнаходження: пл. Львівська, буд. 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ - 39292197), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, Державна казначейська служба України (місцезнаходження: вул. Бастіонна, буд. 6, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ - 37567646) про визнання бездіяльності протиправною , стягнення вартості санаторно- курортного лікування, стягнення завданої матеріальної та моральної шкоди - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до суду апеляційної інстанції Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчис- люється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду першої інстанції, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Відповідно до п. 15.5 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , АДРЕСА_1 )

Відповідач:

Державна фіскальна служба України (місцезнаходження: пл. Львівська, буд. 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ - 39292197),

Третя особа :

Державна казначейська служба України (місцезнаходження: вул. Бастіонна, буд. 6, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ - 37567646)

Дата складання повного тексту рішення суду 12.02.2020 року.

Суддя Ужгородського

міськрайонного суду К.К. Бенца