
Справа № 715/48/20
Провадження № 2/715/119/20
ЗАОЧНЕ РIШЕННЯ
I М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 лютого 2020 року Глибоцький районний суд Чернівецької області
в складі: головуючого судді Цуренка В.А.
секретар судового засідання Оршевська С.М.
розглянувши у відкритому судовому засiданнi в смт. Глибока в залі суду справу за позовом керівника Сторожинецької місцевої прокуратури Чернівецької області, який діє в інтересах держави в особі: Купської сільської ради Глибоцького району Чернівецької області до ОСОБА_1 , третя особа: Державне підприємство «Сторожинецьке лісове господарство» про відшкодування шкоди, заподіяної незаконною порубкою дерев,-
В С Т А Н О В И В:
Керівник Сторожинецької місцевої прокуратури Чернівецької області, який діє в інтересах держави в особі: Купської сільської ради Глибоцького району Чернівецької області звернувся в суд із вказаною позовною заявою, вказавши в позові, що за результатами опрацювання інформації ДП «Сторожинецький лісгосп» встановлено, що працівниками лісової охорони ДП «Сторожинецький лісгосп» ( ОСОБА_2 та ОСОБА_3 ) 08.08.2019 у кварталі 7 виділі 8 Верхньопетрівецького лісництва виявлено самовільну рубку трьох дерев породи дуб.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №000022 від 08.08.2019 року самовільна порубка вищевказаних 3 дерев здійснена ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканцем с.Купка Глибоцького району Чернівецької області.
Постановою про накладення адміністративного стягнення №000022 від 08.08.2019 ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ст.65 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі 510 грн.
Постанова 19.08.2019 надіслана лісопорушнику рекомендованим листом та у встановлені законодавством строки не оскаржена.
Згідно із розрахунком шкоди, завданої незаконною порубкою вказаних дерев, обчисленої відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України № 665 від 23.07.2008, діями відповідача ОСОБА_1 спричинено шкоду навколишньому природному середовищу в розмірі 55591,38 грн.
Відповідно до довідки ДП «Сторожинецький лісгосп» №779 від 27.08.2019 вбачається, що квартал 7 виділ 8 Верхньопетрівецького лісництва знаходиться в адміністративних межах Купської сільської ради Глибоцького району, а відтак кошти за шкоду, завдану протиправними діями ОСОБА_1 повинні зараховуватись на рахунок Купської сільської ради з подальшим їх розподілом у відповідних пропорціях між місцевим, обласним та Державним бюджетами.
01.09.2019 року та 24.10.2019 року на адресу Купської сільської ради місцевою прокуратурою направлені листи з приводу надання інформації про вжиття сільською радою заходів щодо стягнення збитків, завданих навколишньому природному середовищу.
З листів Купської сільської ради №253 від 25.09.2019 року та №307 від 25.11.2019 року вбачається, що заходи, спрямовані на стягнення шкоди, завданої незаконною порубкою дерев ОСОБА_1 в судовому порядку не вживались, що свідчить про пасивну поведінку та бездіяльність міської ради, як органу, який уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. В інших судах України відсутні справи за позовом позивача до ОСОБА_1 з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Не вжиття заходів щодо відшкодування шкоди, завданої гр. ОСОБА_1 довкіллю перешкоджає фінансуванню у повному обсязі місцевих та загальнодержавних природоохоронних програм, в тому числі, пов`язаних із відновленням лісових насаджень, збереженням флори та фауни, забезпеченням сталого екологічного розвитку, що є порушенням інтересів держави, яка у відповідності із ст. 16 Конституції України гарантує забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України.
У зв`язку із вищенаведеним, враховуючи бездіяльність органу, який уповноважений здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - Купської сільської ради Глибоцького району, яка не дивлячись на обізнаність про завдання шкоди навколишньому природному середовищу в її адміністративних межах, встановлення винної особи, яка її завдала, не вжила жодних заходів для її стягнення для зарахування до відповідних бюджетів.
Наведене порушує інтереси держави, яка у зв`язку із цим позбавлена можливості гарантувати та забезпечити проведення лісовідновлювальних та інших природоохоронних заходів на відповідній території, що зумовлює необхідність звернення з даним позовом керівником Сторожинецької місцевої прокуратури.
Залучення до справи в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ДП «Сторожинецький лісгосп» викликано тим, що вказане державне підприємство є постійним лісокористувачем, на території якого згідно матеріалів лісовпорядкування відбулася самовільна порубка дерев, а тому рішення у даній справі може вплинути на права та обов`язки вказаного підприємства.
Просить суд, ухвалити рішення, яким стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя с. Купка Глибоцького району Чернівецької області на користь держави в особі Купської сільської ради Глибоцького району Чернівецької області (р/р НОМЕР_1 в УДКСУ в Глибоцькому районі, код24062100, МФО899998, «грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності») шкоду, заподіяну незаконною порубкою дерев в сумі 55591,38 грн., яку перерахувати одержувачам коштів:
50 відсотків до спеціального фонду місцевого бюджету Купської сільської ради Глибоцького району в сумі 27795,69 грн.;
20 відсотків до спеціального фонду Чернівецького обласного бюджету в сумі 11118,28 грн.;
30 відсотків до Державного бюджету України в сумі 16677,41 грн.
Судовий збір стягнути з відповідача на користь прокуратури Чернівецької області, код 02910120, банк платника ДКСУ м. Київ, код банку 820172, р/р 35219056004946 , класифікація видатків бюджету - 2800.
В судове засiдання прокурор Сторожинецької місцевої прокуратури Чернівецької області не з`явився, однак подав до суду заяву, в якій вказує, що позовні вимоги підтримує повністю та просить суд позов задовольнити, а справу розглянути у відсутності представника прокуратури.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, хоча належним чином повідомлявся про час і місце розгляду справи, причину неявки в судове засідання не повідомив і не просив суд відкласти розгляд справи. Зі згоди позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.
Суд, дослідивши письмові матеріали справи, дійшов висновку, що зменшенні позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню повністю.
Згідно із п. 3 ч. 1 ст. 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
У відповідності із ч.4 ст.56 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК України) прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній заяві чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Таким органом, відповідно до ст.ст. 6,7,13 та 143 Конституції України, може виступати орган державної влади чи місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.
Рішенням Конституційного Суду України від 8 квітня 1999 року (справа про представництво прокуратурою України інтересів держави в арбітражному суді) визначено, що прокурор або його заступник самостійно визначає та обґрунтовує в позовній заяві, в чому полягає порушення інтересів держави чи в чому існує загроза інтересам держави. Інтереси держави є оціночним поняттям, прокурор у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство в чому саме відбулося або може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави. Інтереси держави можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій чи з інтересами господарських товариств з часткою державної власності у статутному фонді.
Із врахуванням того, що «інтереси держави» є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Вищевказану правову позицію підтверджено Постановою Верховного суду від 26.07.2018 в справі №926/1111/15 за позовом прокурора міста Чернівці до Чернівецької міської ради та обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Захисник 37».
Таким чином, наведені вище норми законів та рішення Конституційного Суду України, надають прокуророві право звертатися до суду з позовами про захист інтересів держави, обґрунтовуючи при цьому, в чому саме полягає таке порушення.
Згідно з положеннями ст.142 Конституції України державною гарантією місцевого самоврядування є участь держави у формуванні доходної частини його бюджетів та компенсація у необхідних випадках витрат місцевого самоврядування.
Держава фінансово підтримує місцеве самоврядування, бере участь у формуванні доходів місцевих бюджетів, здійснює контроль за законним, доцільним, економним, ефективним витрачанням коштів та належним їх обліком. Вона гарантує органам місцевого самоврядування доходну базу, достатню для забезпечення населення послугами на рівні мінімальних соціальних потреб (ст.62 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Відповідно до положень ст.16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є, зокрема, доходи місцевих бюджетів. Доходи місцевих бюджетів формуються за рахунок власних, визначених законом, джерел та закріплених у встановленому законом порядку загальнодержавних податків, зборів та інших обов`язкових платежів. Склад доходів місцевих бюджетів визначається Бюджетним кодексом України та законом про Державний бюджет України (ст.63 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Місцеві бюджети мають бути достатніми для забезпечення виконання органами місцевого самоврядування наданих їм законом повноважень на забезпечення населення послугами не нижче рівня мінімальних соціальних потреб. Повноваження на здійснення витрат місцевого бюджету мають відповідати обсягу надходжень місцевого бюджету.
Згідно вимог ч. 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
До відання органів місцевого самоврядування, згідно із ст. 33 вказаного Закону віднесено визначення в установленому порядку розмірів відшкодувань за забруднення довкілля та інші екологічні збитки, а також здійснення контролю за додержанням природоохоронного законодавства, використанням і охороною природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення. Повноваження місцевих рад у галузі охорони навколишнього природного середовища, крім іншого, також встановлені в статтях 15, 19 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», до компетенції яких віднесено здійснення координації діяльності відповідних, спеціально уповноважених, державних органів управління в галузі охорони навколишнього природного середовища на їх території. Місцеві ради можуть здійснювати й інші повноваження відповідно до законодавства України.
Згідно з правовою позицією, викладеною у Постанові Великої Палати Верховного Суду від 15.10.2019 у справі №903/129/18 сам факт не звернення до суду уповноваженим органом з позовом, який би відповідав вимогам процесуального законодавства, свідчить про те, що указаний орган неналежно виконує свої повноваження, у зв`язку із чим у органів прокуратури виникають обґрунтовані підстави для захисту інтересів держави та звернення до суду із позовом, що відповідає нормам національного законодавства та практиці Європейського суду з прав людини.
У зв`язку із вищенаведеним, враховуючи бездіяльність органу, який уповноважений здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - Купської сільської ради Глибоцького району, яка не дивлячись на обізнаність про завдання шкоди навколишньому природному середовищу в її адміністративних межах, встановлення винної особи, яка її завдала, не вжила жодних заходів для її стягнення для зарахування до відповідних бюджетів.
Наведене порушує інтереси держави, яка у зв`язку із цим позбавлена можливості гарантувати та забезпечити проведення лісовідновлювальних та інших природоохоронних заходів на відповідній території, що зумовило необхідність звернення з даним позовом керівником Сторожинецької місцевої прокуратури.
Згідно копії акту огляду місця вчинення правопорушення лісового законодавства від 08.08.2019 року, за результатами опрацювання інформації ДП «Сторожинецький лісгосп» встановлено, що працівниками лісової охорони ДП «Сторожинецький лісгосп» ( ОСОБА_2 та ОСОБА_3 ) 08.08.2019 у кварталі 7 виділі 8 Верхньопетрівецького лісництва виявлено самовільну рубку трьох дерев породи дуб.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №000022 від 08.08.2019 самовільна порубка вищевказаних 3 дерев здійснена ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканцем с.Купка Глибоцького району Чернівецької області.
Постановою про накладення адміністративного стягнення №000022 від 08.08.2019 року ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ст.65 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі 510 грн.
Постанова 19.08.2019 року надіслана лісопорушнику рекомендованим листом та у встановлені законодавством строки не оскаржена, що підтверджується копією поштової квитанції.
Згідно із розрахунком шкоди, завданої незаконною порубкою вказаних дерев, обчисленої відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України № 665 від 23.07.2008 року, діями відповідача ОСОБА_1 спричинено шкоду навколишньому природному середовищу в розмірі 55591,38 грн.
Відповідно до довідки ДП «Сторожинецький лісгосп» №779 від 27.08.2019 року вбачається, що квартал 7 виділ 8 Верхньопетрівецького лісництва знаходиться в адміністративних межах Купської сільської ради Глибоцького району, а відтак кошти за шкоду, завдану протиправними діями ОСОБА_1 повинні зараховуватись на рахунок Купської сільської ради з подальшим їх розподілом у відповідних пропорціях між місцевим, обласним та Державним бюджетами.
01.09.2019 року та 24.10.2019 року на адресу Купської сільської ради місцевою прокуратурою направлені листи з приводу надання інформації про вжиття сільською радою заходів щодо стягнення збитків, завданих навколишньому природному середовищу.
З листів Купської сільської ради №253 від 25.09.2019 року та №307 від 25.11.2019 року вбачається, що заходи, спрямовані на стягнення шкоди, завданої незаконною порубкою дерев ОСОБА_1 в судовому порядку не вживались, що свідчить про пасивну поведінку та бездіяльність сільської ради, як органу, який уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Не вжиття заходів щодо відшкодування шкоди, завданої гр. ОСОБА_1 довкіллю перешкоджає фінансуванню у повному обсязі місцевих та загальнодержавних природоохоронних програм, в тому числі, пов`язаних із відновленням лісових насаджень, збереженням флори та фауни, забезпеченням сталого екологічного розвитку, що є порушенням інтересів держави, яка у відповідності із ст. 16 Конституції України гарантує забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України.
У зв`язку із вищенаведеним, враховуючи бездіяльність органу, який уповноважений здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - Купської сільської ради Глибоцького району, яка не дивлячись на обізнаність про завдання шкоди навколишньому природному середовищу в її адміністративних межах, встановлення винної особи, яка її завдала, не вжила жодних заходів для її стягнення для зарахування до відповідних бюджетів.
Наведене порушує інтереси держави, яка у зв`язку із цим позбавлена можливості гарантувати та забезпечити проведення лісовідновлювальних та інших природоохоронних заходів на відповідній території, що зумовлює необхідність звернення з даним позовом керівником Сторожинецької місцевої прокуратури.
Залучення до справи в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ДП «Сторожинецький лісгосп» викликано тим, що вказане державне підприємство є постійним лісокористувачем, на території якого згідно матеріалів лісовпорядкування відбулася самовільна порубка дерев, а тому рішення у даній справі може вплинути на права та обов`язки вказаного підприємства.
Тому, враховуючи вище викладене, та дослідивши матеріали справи і правові норми, які регулюють дані правовідносини суд, приходить до висновку, що даний позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
На пiдставi ст. 131-1 Конституції України, ст.23 Закону України «Про прокуратуру», ст. 128 КПК України, ч.1 ст. 1166 ЦКУ, керуючись ст.ст. 3-13, 19, 23, 76-81, 141, 259, 265, 280-282, 289 ЦПК України, суд,-
У Х В А Л И В:
Позовні вимоги керівника Сторожинецької місцевої прокуратури Чернівецької області, який діє в інтересах держави в особі: Купської сільської ради Глибоцького району Чернівецької області до ОСОБА_1 , третя особа: Державне підприємство «Сторожинецьке лісове господарство» про відшкодування шкоди, заподіяної незаконною порубкою дерев - задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця с. Купка Глибоцького району Чернівецької області на користь держави в особі Купської сільської ради Глибоцького району Чернівецької області (р/р НОМЕР_1 в УДКСУ в Глибоцькому районі, код24062100, МФО899998, «грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності») шкоду, заподіяну незаконною порубкою дерев в сумі 55591 (п`ятдесят п`ять тисяч п`ятсот дев`яносто одна) гривня, 38 (тридцять вісім) копійок, яку перерахувати одержувачам коштів:
50 відсотків до спеціального фонду місцевого бюджету Купської сільської ради Глибоцького району в сумі 27795 (двадцять сім тисяч сімсот дев`яносто п`ять) гривень, 69 (шістдесят дев`ять) копійок;
20 відсотків до спеціального фонду Чернівецького обласного бюджету в сумі 11118 (одинадцять тисяч сто вісімнадцять) гривень, 28 (двадцять вісім) копійок;
30 відсотків до Державного бюджету України в сумі 16677 (шістнадцять тисяч шістсот сімдесят сім) гривень, 41 (сорок одна) копійка.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця с. Купка Глибоцького району Чернівецької області на користь прокуратури Чернівецької області, (р/р НОМЕР_3 , ДКСУ м. Київ, Код ЄДРПОУ: 02910120) витрати по сплаті судового збору в розмірі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) гривня, 20 (двадцять) копійок.
Повний текст судового рішення виготовлено 12 лютого 2020 року.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в загальному порядку, встановленому ЦПК України. У цьому разі строк на апеляційне оскарження починається відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому ЦПК України.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Чернівецького апеляційного суду через Глибоцький районний суд Чернівецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя: