Рішення № 87553118, 05.02.2020, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.02.2020
Номер справи
320/6455/19
Номер документу
87553118
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 лютого 2020 року м. Київ № 320/6455/19

Київський окружний адміністративний суд у складі судді Колеснікової І.С., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області

про визнання неправомірним рішення та зобов`язання вчинити дії

В С Т А Н О В И В:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання рішення №26 від 30.05.2019 про відмову у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 неправомірним; зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити з 23.03.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , виходячи із заробітної плати за роботу в зоні відчуження за період з 27.04.1986 по 28.04.1986 в розмірі 737 крб. 76 коп.: 2 дні х 30 календарних днів без обмеження її максимального розміру та з урахуванням уже проведених виплат.

Позов мотивовано безпідставністю відмови відповідача у перерахунку та виплаті пенсії позивачу, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, на підставі довідки про заробітну плату, одержаної позивачем за роботу в м. Прип`ять у період з 27.04.1986 по 28.04.1986, виданої ГУ МВС України в Київській області на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 28.12.2018.

Ухвалою суду від 25.11.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), запропоновано відповідачу подати відзив на позовну заяву.

Відповідачем подано відзив на позовну заяву, згідно якого позов не визнано. Зазначено, що позивачем не надано разом із заявою про перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки про заробітну плату, одержаної позивачем за роботу в зоні відчуження, первинних документів про тривалість робочого дня та місця її виконання або довідки архіву Міністерства оборони України, які мають підтверджувати час, місце і тривалість робочого для та довідки підприємств, установ, організацій про заробітну плату. Також, відповідачем зазначено про безпідставність визначення позивачем формули розрахунку пенсії, оскільки чинним пенсійним законодавством встановлено множення заробітної плати за весь фактично відпрацьований час, попередньо поділеної на число відпрацьованих днів, на 25,4, а не на 30, як зазначено позивачем у позовній заяві.

Дослідивши наявні у матеріалах справи докази та з`ясувавши обставини справи, судом встановлено таке.

ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , є постраждалим внаслідок чорнобильської катастрофи категорії 1, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 та вкладкою до нього від 23.03.2004 №119655.

Позивачу призначено пенсію по інвалідності 2 групи як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, про що 28.10.2002 видано посвідчення серії НОМЕР_3 .

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 28.12.2018 у справі №810/5103/18 задоволено частково адміністративний позов ОСОБА_1 , визнано неправомірними дії Фастівського міського відділу (з обслуговування міста Фастова і Фастівського району) ГУ МВС України в Київській області у видачі ОСОБА_1 довідки про грошове забезпечення на роботах в зоні відчуження в період з 27 квітня по 28 квітня 1986 року без урахування одноразової виплати коштів у сумі 660 крб. за отриману гранично допустиму дозу радіоактивного опромінювання, зобов`язано Фастівський міський відділ (з обслуговування міста Фастова і Фастівського району) ГУ МВС України в Київській області видати ОСОБА_1 нову довідку про грошове забезпечення з урахуванням одноразової виплати коштів у сумі 660 крб. за отриману гранично допустиму дозу радіоактивного опромінювання.

Фастівським міським відділом (з обслуговування міста Фастова і Фастівського району) ГУ МВС України в Київській області позивачу видано довідку від 18.03.2019 №4 про заробітну плату за роботу в зоні відчуження, із якої визначається пенсія, згідно якої на підставі зазначеного судового рішення позивачу донараховано 660,00 крб. одноразової виплати. Вказану довідку направлено позивачу супровідним листом від 22.03.2019 №29/М-161.

Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області із заявою від 15.04.2019 про перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки про заробітну плату від 22.03.2019 №29/М-161.

Рішенням Фастівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області від 30.05.2019 №26 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії на підставі довідки про заробітну плату від 18.03.2019 №4, оскільки зазначена довідка видана на підставі судового рішення, яке не містить зобов`язань щодо включення певних виплат, які носять разовий характер, та ненаданням заявником первинних документів.

Крім того, листом Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 27.09.2019 №1063/М-01 позивачу повідомлено про відмову в перерахунку пенсії на підставі наданої довідки, оскілки вказана довідка містить виплати одноразового характеру і у матеріалах пенсійної справи відсутня довідка від 23.03.2019 №29/М-161.

Вважаючи неправомірною відмову відповідача у перерахунку пенсії на підставі наданої довідки про заробітну плату, одержану за роботу в зоні відчуження, позивач звернувся з позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я, визначення соціального захисту потерпілого населення встановлено Законом України від 28.02.1991 №796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі по тексту - Закон №796-XII).

Згідно частини першої статті 54 Закону №796-ХІІ, пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців. Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.

Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.11.2011 №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі по тексту - Порядок №1210), передбачено, що пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Відповідно до підпункту 4 пункту 3 Порядку №1210, в разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.

За змістом наведеної норми, розмір пенсії по інвалідності залежить від заробітку, фактично отриманого особою у період її роботи в зоні відчуження.

Згідно частини четвертої статті 15 Закону№796-ХІІ, видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Відповідно до частини першої статті 57 Закону №796-ХІІ, обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Пунктом 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №22-1 від 25.11.2005, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846, встановлено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми. Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об`єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.

З аналізу наведених норм убачається, що підставою для обчислення пенсії у розмірі відшкодування фактичних збитків є довідка про заробітну плату за період роботи в зоні відчуження, яка видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за призначенням (перерахунком) пенсії. Якщо такі підприємства ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки видаються правонаступником або державними архівними установами.

Форму довідки про заробітну плату (грошове забезпечення), одержану особою за роботу (службу) в зоні відчуження в 1986-1990 роках затверджено наказом Міністерства соціальної політики України від 03.09.2012 №536 «Про затвердження форми Довідки про заробітну плату (грошове забезпечення), одержану особою за роботу (службу) в зоні відчуження в 1986-1990 роках», зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 19.09.2012 за №1605/21917.

Судом встановлено, що на підставі рішення Київського окружного адміністративного суду від 28.12.2018 у справі №810/5103/18, Фастівським міським відділом (з обслуговування міста Фастова і Фастівського району) ГУ МВС України в Київській області позивачу видано довідку від 18.03.2019 №4 про заробітну плату за роботу в зоні відчуження, із якої визначається пенсія, згідно якої на підставі зазначеного судового рішення позивачу донараховано 660,00 крб. одноразової виплати. Загальна сума фактичної заробітної плати по довідці становить 737,76 крб.

Зазначена довідка за формою відповідає наказу Міністерства соціальної політики України від 03.09.2012 №536 та містить усі відомості, необхідні для перерахунку пенсії.

Як убачається з рішення Київського окружного адміністративного суду від 28.12.2018 у справі №810/5103/18, судом встановлено, що розрахунок грошового утримання позивача на час виконання роботи в зоні відчуження має бути здійснений з урахуванням одноразової виплати коштів у розмірі 660 крб. за отриману гранично допустиму дозу радіоактивного опромінення.

Не зважаючи на ту обставину, що розмір пенсії по інвалідності залежить від заробітку, фактично отриманого особою у період її роботи в зоні відчуження, суд дійшов висновку про наявність підстав для здійснення перерахунку пенсії позивачу з урахуванням довідки від 18.03.2019 №4 про заробітну плату, одержану за роботу в зоні відчуження, оскільки, безпідставне невключення одноразової винагороди до довідки, на підставі якої здійснено розрахунок пенсії позивачу, призвело до нарахування та виплати позивачу пенсії у розмірі, меншому, ніж належить позивачу по праву.

Відтак, відмова відповідача у проведенні перерахунку пенсії позивачу на підставі довідки від 18.03.2019 №4 про заробітну плату, одержану позивачем за роботу в зоні відчуження є неправомірною, відповідно рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 30.05.2019 №26 про відмову у проведенні перерахунку пенсії позивачу є протиправним та підлягає скасуванню.

При цьому суд зауважує, що відповідно до положень статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відтак, для ефективного захисту порушеного права позивача на перерахунок пенсії у належному розмірі недостатньо визнання рішення суб`єкта владних повноважень, яким порушено право позивача, протиправним, оскільки чинність такого рішення свідчитиме про певну визначеність у відносинах між позивачем та суб`єктом владних повноважень щодо прав та інтересів позивача. Тому, для відновлення порушених прав та інтересів позивача спірне рішення підлягає також скасуванню.

Щодо зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити з 23.03.2019 перерахунок та виплату пенсії позивачу, виходячи із заробітної плати за роботу в зоні відчуження за період з 27.04.1986 по 28.04.1986 в розмірі 737 крб. 76 коп.: 2 дні х 30 календарних днів без обмеження її максимального розміру та з урахуванням уже проведених виплат, суд зазначає таке.

Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження від 04.04.2001 №125-р «Про порядок обчислення пенсій працівникам органів внутрішніх справ та військовослужбовцям внутрішніх військ МВС, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і стали інвалідами внаслідок променевої хвороби», яким встановлено, що працівникам органів внутрішніх справ та військовослужбовцям внутрішніх військ МВС, які брали безпосередню участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і стали інвалідами внаслідок променевої хвороби, пенсії по інвалідності відповідно до статей 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи» призначаються (перераховуються) із заробітку, одержаного за роботу у зоні відчуження за фактично відпрацьований час, який обчислюється у такому порядку: сума грошового утримання, що складається з посадового окладу і окладу за спеціальними званнями, у кратних розмірах в одному з календарних місяців роботи 1986 року ділиться на кількість фактично відпрацьованих днів у цьому місяці. Заробіток за один день збільшується на розмір премії, що була виплачена за безпосередню участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у цьому місяці, і множиться на 30 календарних днів. До одержаного умовного місячного заробітку додається надбавка за вислугу років.

Зазначеним нормативним актом визначено інший механізм обчислення пенсій, ніж Порядком №1210, окремим категоріям осіб, а саме: працівникам органів внутрішніх справ та військовослужбовцям внутрішніх військ МВС, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і стали інвалідами внаслідок променевої хвороби, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, в частині множення заробітку за один день, збільшеного на розмір премії, що була виплачена за безпосередню участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, на 30 календарних днів.

З наявної у матеріалах справи копії пенсійної справи позивача убачається, що позивачу призначено пенсію по інвалідності як колишньому працівнику органів внутрішніх справ. Відтак, суд вважає необґрунтованими заперечення відповідача щодо безпідставності визначення позивачем формули розрахунку пенсії в частині множення денного заробітку на 30, а не на 25,4.

При цьому суд зауважує, що частиною третьою статті 67 Закону №796-ХІІ, в редакції Закону №107-VI від 28.12.2007, встановлено обмеження максимального розміру пенсії, яка виплачується відповідно до Закону №796-ХІІ. Вказану зміну визнано неконституційною згідно Рішення Конституційного Суду № 10-рп/2008 від 22.05.2008. Відтак, Закон №796-ХІІ не передбачає обмеження максимального розміру пенсії, яка виплачується постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до зазначеного закону.

Крім того, як встановлено судом, 15.04.2019 позивач звернувся до Пенсійного фонду із заявою про перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки про заробітну плату від 18.03.2019 №4. Відтак, саме з часу звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії у Пенсійного фонду виник обов`язок здійснити перерахунок пенсії з урахуванням оновленої довідки про заробітну плату, відповідно, вимога про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити з 23.03.2019 перерахунок та виплату пенсії позивачу підлягає частковому задоволенню.

Отже, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області №26 від 30.05.2019 про відмову у проведенні перерахунку пенсії позивачу та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити з 15.04.2019 перерахунок та виплату пенсії позивачу, виходячи із заробітної плати за роботу в зоні відчуження за період з 27.04.1986 по 28.04.1986 в розмірі 737 крб. 76 коп.: 2 дні х 30 календарних днів без обмеження її максимального розміру та з урахуванням уже проведених виплат. Відтак, позов підлягає частковому задоволенню.

Згідно частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Згідно абзацу другого частини п`ятої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від сплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 10 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» передбачено звільнення від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях позивачів - громадян, віднесених до 1 та 2 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Судом встановлено, що позивач є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, відповідно звільнений від сплати судового збору. Оскільки сторонами не надано доказів понесення ними інших судових витрат, будь-які судові витрати присудженню не підлягають.

Керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області №26 від 30.05.2019 про відмову у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити з 15.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , виходячи із заробітної плати за роботу в зоні відчуження за період з 27.04.1986 по 28.04.1986 в розмірі 737 крб. 76 коп.: 2 дні х 30 календарних днів без обмеження її максимального розміру та з урахуванням уже проведених виплат.

У задоволенні решти вимог адміністративного позову відмовити.

Позивач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ).

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (ідентифікаційний код 22933548, місцезнаходження: 04071, м. Київ, вул. Ярославська, 40).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Колеснікова І.С.

Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення - 05 лютого 2020 року.