
УХВАЛА
про поновлення провадження в адміністративній справі
м. Вінниця
12 лютого 2020 р. Справа № 802/4040/14-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Дмитришеної Руслани Миколаївни,
суддів: Крапівницької Наталі Леонідівни
Мультян Марини Бондівни,
розглянувши клопотання по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області про скасування наказу та поновлення на службі
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Вінницького окружного адміністративного суду знаходиться адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області про скасування наказу та поновлення на службі.
Ухвалою суду від 16.03.2018 задоволено клопотання та зупинено провадження у справі до прийняття Конституційним Судом України рішення щодо конституційного подання Верховного Суду України та 47 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України положень ч. 3 ст. 1, п.п. 7, 8, 9 ч. 1, п. 4 ч. 2 ст. 3, п. 2 розділу "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про очищення влади".
В подальшому на адресу суду від представника позивача надійшло клопотання про поновлення провадження у справі. Клопотання мотивоване тим, що рішення Конституційним Судом щодо конституційного подання Верховного Суду України та 47 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України положень ч. 3 ст. 1, п.п. 7, 8, 9 ч. 1, п.4 ч. 2 ст. 3, п. 2 розділу "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про очищення влади" не прийнято, а строк розгляду даної справи триває понад п`ять років, що не може вважатись розумним строком в розумінні п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Відтак з метою забезпечення розгляду справи у межах розумного строку, звернувся до суду з даним клопотанням.
Визначаючись щодо підстав для поновлення провадження у справі з урахуванням поданого клопотання, суд керується наступним.
Питання поновлення провадження у справі врегульовано статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до частини першої якої провадження у справі поновлюється за клопотанням учасників справи або за ініціативою суду не пізніше десяти днів з дня отримання судом повідомлення про усунення обставин, що викликали його зупинення. Про поновлення провадження у справі суд постановляє ухвалу.
Порядок організації та діяльності Конституційного Суду України, статус суддів Конституційного Суду України, підстави і порядок звернення до нього, процедуру розгляду ним справ і виконання його рішень визначає Закон України "Про Конституційний Суд України".
Відповідно до статті 57 Закону України "Про Конституційний Суд України" строк провадження у справах за конституційними поданнями та конституційними зверненнями не повинен перевищувати трьох місяців.
У разі провадження за конституційним поданням, яке визнано Конституційним Судом України невідкладним, строк розгляду такого подання не повинен перевищувати одного місяця.
Ухвалами колегії суддів Конституційного Суду України відкриті конституційні провадження у справах щодо конституційності Закону України "Про очищення влади", а в подальшому ухвалами колегії суддів об`єднано в одне конституційне провадження та справа розглядається судом з 16 квітня 2015 року.
На даний час Конституційним Судом України не вирішено вказане конституційне подання.
Разом з тим, Верховний Суд у складі об`єднаної палати Касаційного адміністративного суду, у постанові від 12 грудня 2019 року у справі №826/25204/15 зазначив наступне.
За правилом пункту 3 частини першої статті 236 КАС України, у чинній редакції, суд зупиняє провадження у справі у разі об`єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об`єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Вирішуючи питання щодо зупинення провадження в адміністративній справі з підстав неможливості її розгляду до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, суд повинен належним чином проаналізувати імовірні наслідки ухвалення Конституційним Судом України рішення за результатом розгляду справи, їх взаємозв`язок із спірними правовідносинами, що є предметом розгляду в адміністративній справі, підставами позову, та відобразити відповідні висновки у своїй ухвалі.
Щодо зупинення провадження в адміністративній справі до розгляду Конституційним Судом України питання конституційності окремих положень Закону України "Про очищення влади" необхідно врахувати наступне.
Відповідно до частин першої, другої статті 1 Закону України "Про очищення влади" (надалі - Закон № 1682-VII) очищення влади (люстрація) - це встановлена цим Законом або рішенням суду заборона окремим фізичним особам обіймати певні посади (перебувати на службі) (крім виборних посад) в органах державної влади та органах місцевого самоврядування.
Очищення влади (люстрація) здійснюється з метою недопущення до участі в управлінні державними справами осіб, які своїми рішеннями, діями чи бездіяльністю здійснювали заходи (та/або сприяли їх здійсненню), спрямовані на узурпацію влади Президентом України Віктором Януковичем, підрив основ національної безпеки і оборони України або протиправне порушення прав і свобод людини, і ґрунтується на принципах: верховенства права та законності; відкритості, прозорості та публічності; презумпції невинуватості; індивідуальної відповідальності; гарантування права на захист.
Згідно з частинами третьою, четвертою цієї ж статті: протягом десяти років з дня набрання чинності цим Законом посади, щодо яких здійснюється очищення влади (люстрація), не можуть обіймати особи, зазначені у частинах першій, другій, четвертій та восьмій статті 3 Закону, а також особи, які не подали у строк, визначений цим Законом, заяви, передбачені частиною першою статті 4 цього Закону.
Особи, зазначені у частинах третій, п`ятій – сьомій статті 3 цього Закону, не можуть обіймати посади, щодо яких здійснюється очищення влади (люстрація), протягом п`яти років з дня набрання чинності відповідним рішенням суду.
Посади, щодо яких здійснюються заходи з очищення влади (люстрації), та критерії її здійснення визначені у статтях 2, 3 Закону.
Загальний аналіз Закону №1682, зокрема, запроваджених ним заборон обіймати певні посади (перебувати на службі) за ознакою обіймання певних посад (у тому числі у певний період) або встановлення недостовірності відомостей щодо наявності майна (майнових прав), зазначених у деклараціях про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру, а також у випадку неподання заяви про проходження відповідної перевірки, дає підстави для висновку про те, що застосування до фізичної особи названих заборон є специфічним видом юридичної відповідальності.
У спорах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, пов`язаних із реалізацією Закону №1682, зупинення провадження в адміністративних справах до розгляду Конституційним Судом України питання щодо конституційності окремих положень цього Закону може бути визнано доцільним за умов дійсної пов`язаності потенційного результату розгляду цього питання з фактичними обставинами адміністративної справи та належного обґрунтування судом необхідності такого зупинення.
Враховуючи зазначене, колегія суддів приходить до висновку, що оскільки згадане конституційне провадження за конституційними поданнями Верховного Суду України та 47 народних депутатів щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень Закону №1682, розглядається з 16 квітня 2015 року, і на даний час справа залишається нерозглянутою, це викликає сумнів у доцільності подальшого зупинення провадження у цій справі.
Враховуючи встановлені у справі обставини, беручи до уваги висновки Верховного Суду, висловлені у постанові від 12 грудня 2019 року у справі №826/25204/15, колегія суддів приходить до висновку, що клопотання підлягає задоволенню, а провадження у справі - поновленню.
Керуючись статтями 237, 241, 243 КАС України, суд -
УХВАЛИВ:
Провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області про скасування наказу та поновлення на службі поновити.
Призначити підготовче засідання на 04 березня 2020 р. о 14:30 год. в залі судового засідання № 7 Вінницького окружного адміністративного суду, що знаходиться за адресою: м. Вінниця, вул. Брацлавська, 14.
Виклик учасників процесу здійснити судовими повістками.
Ухвала оскарженню не підлягає. Відповідно до 256 КАС України ухвали суду, які не можуть бути оскаржені, набирають законної сили з моменту постановлення.
Головуючий суддя Дмитришена Руслана Миколаївна
Судді Крапівницька Наталя Леонідівна
Мультян Марина Бондівна