Рішення № 87550616, 12.02.2020, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.02.2020
Номер справи
320/5599/19
Номер документу
87550616
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 лютого 2020 року № 320/5599/19

Суддя Київського окружного адміністративного суду Лапій С.М., розглянувши в м. Києві у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом гр. ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання відмови протиправною та зобов`язання здійснити перерахунок пенсії, -

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся гр. ОСОБА_1 з позовом, в якому просить:

- визнати неправомірною відмову Кагарлицького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області у здійсненні йому перерахунку пенсії згідно довідки ПрАТ «Миронівське АТП 13243» від 29.05.2019 року № 34.

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок та виплату йому пенсії, виходячи з суми його заробітної плати за період роботи в зоні відчуження з 13.05.1987 року по 28.05.1987 року, відповідно до довідки ПрАТ «Миронівське АТП 13243» від 29.05.2019 року № 34, з врахуванням вимог п. п. 4 п. 3 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210, починаючи з 19.06.2019 з урахуванням вже виплачених сум.

На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем неправомірно відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки від 29 травня 2019 року № 34, оскільки вона видана згідно рішення суду та відповідно до вимог статті 15 Закону України «Про статус і соціальний захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зазначив, що відповідно до вказаних відомостей у довідці за період з 13 травня 1987 по 28 травня 1987 за роботу в зоні відчуження ЧАЕС йому було нараховано та виплачено 2 502 крб. 25 коп., які мають бути враховані при перерахунку його пенсії.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 17.10.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Представник відповідача надав суду відзив на позовну заяву, в якому проти позову заперечує та просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Представник позивача надав суду клопотання, в якому просив розглядати справу за його відсутності.

На підставі ст.ст. 194, 205 КАС України судом прийнято рішення про розгляд справи у порядку письмового провадження.

Судом встановлено, що позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням від 11 лютого 2016 року категорія 1, серія НОМЕР_1 .

Згідно із вкладкою № 710783 до вказаного посвідчення є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Як слідує з акту огляду МСЕК серії АВ № 0512160, позивач є інвалідом другої групи з 25 серпня 2015 року, захворювання пов`язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС .

Рішенням Миронівського районного суду Київської області від 27 липня 2017 у справі № 371/891/17 зобов`язано ПрАТ «Миронівське АТП 132433» здійснити перерахунок та виплату пенсії, а також видати довідку про заробітну плату в зоні відчуження.

На виконання вимог вказаного рішення суду позивачу ПрАТ «Миронівське АТП 13243» було здійснено перерахунок заробітної плати за роботу в зоні відчуження Чорнобильської АЕС та видано довідку про заробітну плату від 29.05.2019 № 34, відповідно до якої за роботу в населених пунктах зони відчуження у період з 13.05.1987 по 28.05.1986 нараховано 2 502 крб. 25 коп.

Позивач 19.06.2019 звернувся до відповідача із заявою № 139 про проведення перерахунку та виплату йому пенсії згідно нової довідки ПрАТ «Миронівське АТП 13243» від 29.05.2019 № 34.

Листом ГУ ПФУ у Київській області від 09.08.2019 № 141/Я-02 позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії за його заявою у зв`язку з відсутністю підстав для обчислення пенсії за новою довідкою ПрАТ «Миронівське АТП 13243» від 29.05.2019 № 34, оскільки в матеріалах пенсійної справи ОСОБА_1 вже міститься довідка № 63 від 06.10.2015, видана ПАТ «Миронівське АТП 13243» про заробітну плату, одержану особою за роботу в зоні відчуження у 1986-1987 роки, згідно якої позивачу був проведений перерахунок пенсії.

Не погоджуючись з даною відмовою, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.

Обчислення пенсій відповідно до статті 15 цього Закону здійснюється на підставі довідок про заробітну плату, які видаються установами і організаціями на підставі первинних документів (особових рахунків, відомостей та інших документів про нараховану і сплачену заробітну плату), а також фактичну тривалість роботи безпосередньо в зоні відчуження.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із змінами, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2014 року № 112, був затверджений «Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», згідно якого визначено механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв`язку із втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Пенсії за бажанням осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної цією особою за роботу в зоні відчуження у 1986-1990 роках.

Згідно з п. 4 п. 3 цього Порядку, у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986 - 1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.

Відповідно статті 49 Кодексу законів про працю України власник або уповноважений ним орган зобов`язаний видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на даному підприємстві, в установі, організації із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати.

Згідно пункту 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією.

Аналіз норм Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» дає підстави для висновку про те, що підприємство де працювала особа, яка звертається за пенсією, може видати довідку про розмір заробітної плати відповідно до даних, що містяться у розрахунковому листі позивача за відповідний період.

Підставою для перерахунку пенсії є довідка, видана підприємством, де працювала особа, яка була призвана на військові збори, а підставою проведення розрахунку заробітної плати за період роботи в зоні відчуження є первинні документи про нараховану та виплачену заробітну плату, періоду та фактичної тривалості робочого дня і місця її виконання.

Відповідно, єдиною і обов`язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписками з особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.

Доводи відповідача про відсутність первинних документів бухгалтерського обліку про нараховану та виплачені заробітну плату позивача, на підставі яких була видана довідка № 34 від 29.05.2019, є необґрунтованими, оскільки такі первинні документи знаходяться в матеріалах справи, зокрема, лист ПрАТ «Миронівське АТП 13243» від 13.11.2019 № 58; наказ № 18 від 07.08.2017 «Про проведення перерахунку заробітної плати ліквідатору аварії на ЧАЕС ОСОБА_1 »; розрахункова-платіжна відомість працівника за травень 1987 року; відомість перерахунку заробітної плати ліквідаторам аварії на Чорнобильській АЕС за 1986-1987 роки.

Отже, суд дійшов висновку, що довідка ПрАТ «Миронівське АТП 13243» від 29.05.2019 № 34 про заробітну плату під час роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є підставою для перерахунку пенсії.

Суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до пункту 4.2 Порядку № 22-1, при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Тотожні повноваження територіальних органів Пенсійного фонду України визначені й у статті 64 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, відповідно до якої виконавча дирекція Пенсійного фонду та її територіальні органи мають право отримувати безоплатно від органів державної влади, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання і від фізичних осіб - суб`єктів підприємницької діяльності відомості, пов`язані з нарахуванням, обчисленням та сплатою страхових внесків, а також інші відомості, необхідні для виконання ними функцій, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Доказів того, що на виконання даних повноважень відповідачем направлялись запити про надання підтверджуючих документів або вчинялись інші дії і за наслідками таких дій відповідачем були отримані докази, що свідчать про невідповідність сум, зазначених у довідці про заробітну плату фактичним обставинам, відповідач під час розгляду справи не надав.

Таким чином, відмова відповідача у перерахунку пенсії позивача з урахуванням довідки Приватного акціонерного товариства «Миронівське АТП 13243» від 29.05.2019 № 34 є необґрунтованою та протиправною.

Аналогічний висновок викладено у постановах Шостого апеляційного адміністративного суду від 23.05.2019 у справі № 810/4223/18, від 18.12.2019 у справі № 810/1903/18.

Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч. 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 139,143, 242- 246, 250, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

в и р і ш и в:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати неправомірною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області у здійсненні перерахунку пенсії гр. ОСОБА_1 згідно довідки ПрАТ «Миронівське АТП 13243» від 29.05.2019 року № 34.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок та виплату пенсії гр. ОСОБА_1 , виходячи з суми заробітної плати за період роботи в зоні відчуження з 13.05.1987 по 28.05.1987 відповідно до довідки ПрАТ «Миронівське АТП 13243» від 29.05.2019 року № 34, з урахуванням вимог п.п. 4 п. 3 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210, починаючи з 19 .06.2019 року з урахуванням вже виплачених сум.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Лапій С.М.