Рішення № 87550599, 11.02.2020, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.02.2020
Номер справи
320/4824/19
Номер документу
87550599
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 лютого 2020 року № 320/4824/19

Суддя Київського окружного адміністративного суду Леонтович А.М., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Приватного підприємства «ОІЛ БОСС»

до Головного Управління державної фіскальної служби у Київській області

про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

в с т а н о в и в:

І. Зміст позовних вимог

До Київського окружного адміністративного суду звернулося Приватне підприємство «ОІЛ БОСС» з позовом до Головного Управління державної фіскальної служби у Київській області, в якому просить суд (з урахуванням уточнених позовних вимог):

- визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного Управління державної фіскальної служби у Київській області від 04.06.2019 №0005594003 про сплату 17000,00 грн. фінансової санкції та від 04.06.2019 року № 0005584003 про сплату 17000,00 грн. фінансової санкції винесених на підставі акту фактичної перевірки від 24.04.2019 року №276/10-36-40-00-10/39934782.

ІІ. Виклад позиції позивача та заперечень відповідача

Позивач обґрунтовує позов тим, що фактична перевірка контролюючим органом здійснена без передбачених законодавством документів, а саме: рішення керівника податкового органу, направлення на перевірку, що уповноважують його представників на здійснення відповідної перевірки. Вказує, що штраф застосований до позивача без законних підстав, оскільки фактично пляшка лікеру «Sheridans» позначалася маркою акцизного податку, але дана марка була пошкоджена внаслідок неодноразового її відкоркування, оскільки кафе «Родина» є закладом громадського харчування, та відповідно до положень Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» та Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями, затверджених Постановою КМУ №854 від 30.07.1996, може здійснювати продаж алкогольних напоїв на розлив. Також, позивач зазнає, що акт про відмову від підпису у направлених на перевірку від 24.04.2019 підписано не уповноваженими особами суб`єкта господарювання. Також позивач заперечив законність застосування штрафу за зберігання тютюнових виробів, посилаючись на те, що суміш для куріння кальяну "Serbetli" у розмірі 50 гр. не була призначена для використання у господарській діяльності.

Заперечуючи проти позову, відповідач вказав, що акт перевірки та винесене на підставі нього податкові повідомлення-рішення прийняті у повній відповідності до чинного законодавства України.

ІІІ. Процесуальні дії суду у справі

Ухвалою суду від 11.09.2019 позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою суду від 03.10.2019 відкрите спрощене позовне провадження у справі №320/4823/19 та вирішено здійснювати її розгляд без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.

Ухвалою суду від 30.10.2019 первісного відповідача у справі - Головне управління Державної фіскальної служби у Київській області замінено на правонаступника - Головне управління Державної податкової служби у Київській області.

05.11.2019 через канцелярію суду від представника відповідача надійшло клопотання про розгляд справи у відкритому судовому засіданні з участю довіреного представника (вх.№30374/19).

Ухвалою суду від 19.11.2019 клопотання Головного управління ДПС у Київській області розглядати справу № 320/4824/19 у відкритому судовому засіданні за участю довіреного представника відповідача залишено без задоволення.

Частиною 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Згідно з частиною 2 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання; якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів.

З огляду на завершення 30-ти денного терміну для подання заяв по суті справи, суд вважає можливим розглянути та вирішити справу по суті за наявними у ній матеріалами.

IV. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин

Приватне підприємство «ОІЛ БОСС» зареєстроване як юридична особа 05.08.2015, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Одними із основиних видів діяльності ПП «ОІЛ БОСС» є за кодом КВЕД 47.11 роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами, та - 56.10 діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування.

Наказом ГУ ДФС у Київській області від 29.03.2019 №706 визначено провести фактичні перевірки у квітні 2019 з метою здійснення контролю за діяльністю субєктів господарювання у сфері виробництва та обігу спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв та тютюнових виробів (а.с5.4 а).

Згідно витягу з додатку №1 до наказу ГУ ДФС у Київській області від 29.03.2019 №706 позивача включено до переліку субєктів господарювання, які підлягають фактичним перевіркам (а.с.55).

У період з 24.04.2019 по 26.04.2019 працівниками контролюючого органу була проведена фактична перевірка кафе «Родина» за адресою: АДРЕСА_1 , який належить Приватному підприємству «ОІЛ БОСС» (а.с.48-54).

В акті (довідці) перевірки №276/10-36-40-00-10/39934782 від 26.04.2019 про результати фактичної перевірки з питань додержання суб`єктами господарювання вимог законодавства встановлено: знаходження в місці реалізації пляшки лікеру «Sheridans» 0.5 л., міцністю 15,5 %, без марки акцизного податку встановленого зразка по ціні 650, 00 грн., чим порушено вимогу ст.11 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995 р. №481/95-ВР., та виявлено факт зберігання тютюнових виробів, а саме тютюнова суміш для кальяну «Sarbetli» 50 гр. без марки акцизного податку.

Як вбачається з акту перевірки, перевірку проведено у присутності представника суб`єкта господарської діяльності кафе «Родина» оператора А. ОСОБА_1 .

В акті перевірки зазначено про те, що під час перевірки була здійснена фотофіксація.

За наслідками перевірки, відповідачем було прийнято податкові повідомлення-рішення №0005594003 від 04.06.2019, №0005584003 від 04.06.2019 за порушення ст.11 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995 р. №481/95-ВР та застосовано штрафну санкцію за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів в сумі 17 000 грн. (а.с.16, 28).

Не погоджуючись із такими податковими повідомленнями-рішеннями відповідача, яким до позивача застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 17000,00 грн., позивач звернувся з позовом до суду.

V. Норми права, які застосував суд

За вимогами ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Спірні правовідносини регулюються Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995 р. №481/95-ВР, який, в свою чергу, визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України.

Відповідно до ст.11 Закону України « Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» N 481/95-ВР від 19.12.1995 алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.

Згідно зі ст.17 «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» N 481/95-ВР від 19.12.1995 до суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі виробництва, зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку, або з використанням тари, що не відповідає вимогам, визначеним частиною першою статті 11 цього Закону, - 200 відсотків вартості товару, але не менше 17000 гривень.

Відповідно до абз. 3 ч. 4 ст. 11 цього Закону, алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного збору в порядку, визначеному законодавством.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає ПК України.

Марка акцизного податку - спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів (п.14.1.107 ст.14 ПК України).

Згідно з пп. 14.1.109 п. 14.1 ст. 14 ПК України маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів - це наклеювання марки акцизного податку на пляшку (упаковку) алкогольного напою чи пачку (упаковку) тютюнового виробу в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України щодо виробництва, зберігання та продажу марок акцизного податку.

Відповідно до п. 226.1 ст. 226 ПК України у разі виробництва на митній території України алкогольних напоїв і тютюнових виробів чи ввезення таких товарів на митну територію України платники податку зобов`язані забезпечити їх маркування марками встановленого зразка у такий спосіб, щоб марка акцизного податку розривалася під час відкупорювання (розкривання) товару.

Наявність наклеєної в установленому порядку марки акцизного податку встановленого зразка на пляшці (упаковці) алкогольного напою та пачці (упаковці) тютюнового виробу є однією з умов для ввезення на митну територію України і продажу таких товарів споживачам, а також підтвердженням сплати податку та легальності ввезення товарів (п. 226.2 ст. 226 ПК України).

Як встановлено п. 226.3 ст. 226 ПК України, виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів здійснюються відповідно до положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п. 226.9 ст. 226 ПК України вважаються такими, що немарковані:

- алкогольні напої та тютюнові вироби з підробленими марками акцизного податку;

- алкогольні напої та тютюнові вироби, марковані з відхиленням від вимог положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України, відповідно до якого здійснюються виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, та/або марками, що не видавалися безпосередньо виробнику або імпортеру зазначеної продукції;

- вироблені в Україні алкогольні напої з марками акцизного податку, на яких зазначення суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням чинних на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари;

- алкогольні напої іноземного виробництва з марками акцизного податку, на яких зазначена сума акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням міцності продукції, місткості тари та розміру ставок акцизного податку, діючих на момент виробництва марки.

Також, згідно із п. 20 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 № 1251 (далі - Положення № 1251), маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів здійснюється виробниками зазначеної продукції.

Вважаються такими, що немарковані, алкогольні напої та тютюнові вироби у випадках, визначених п. 226.9 ст. 226 ПК України, а також алкогольні напої з марками, що мають такі пошкодження:

- пошкодження, які унеможливлюють встановлення реквізитів, передбачених абзацом сьомим пункту 5 цього Положення;

- наявність відкритого надриву з краю марки, розмір якого (ширина, довжина) перевищує такі значення: вертикальний надрив - 4 х 10 міліметрів; горизонтальний - 4 х 20 міліметрів; діагональний - 4 х 18 міліметрів (довжина діагонального розриву визначається як прямокутна проекція);

- пошкодження, внаслідок яких зменшилася довжина марки на 10 чи більше міліметрів або ширина марки - на 5 чи більше міліметрів;

- відсутність кута марки площею більше ніж 150 кв. міліметрів, довжина меншої сторони якого становить більше ніж 10 міліметрів.

Для прикріплення марок використовується клей (дисперсійний, дескрин тощо), який не дає змоги зняти їх з виробів без пошкодження, у тому числі під час відкупорювання (розкривання) товару, і змивається у разі потреби в митті пляшок для повторного їх використання (п.21 Положення № 1251).

На тютюнові вироби марки наклеюються:

на пачки сигарет та цигарок серійного виробництва, сигар, сигарил, а також цигарок, упакованих у сувенірні коробки (незалежно від їх розміру), - у такій спосіб, щоб марки обов`язково розривалися під час відкривання;

на тютюнові вироби в упаковці, що підлягає обгортанню у поліпропіленову плівку, - під плівку (п.23 Положення № 1251).

Абзацом 4 ч. 4 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» встановлено, що у разі зміни зразка марок акцизного податку вже закуплені марки попереднього зразка застосовуються у виробництві алкогольних напоїв та тютюнових виробів до їх повного використання, а марковані такими марками алкогольні напої та тютюнові вироби знаходяться в обігу до їх повної реалізації в межах терміну придатності для споживання.

Відповідно до абз. 16 ч. 2 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» у разі виробництва, зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку, або з використанням тари, що не відповідає вимогам, визначеним частиною першою статті 11 цього Закону, до суб`єктів господарювання застосовуються штрафні санкції в розмірі 200 відсотків вартості товару, але не менше 17000 гривень.

VI. Оцінка суду

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Щодо позовних вимог про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 04.06.2019 №0005584003, суд зазначає наступне.

В силу положень статті 11 Закону України "Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного та плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" алкогольні та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну позначаються марками акцизного збору в порядку визначеному законодавством.

Відповідно до абзацу 4 частини 4 статті 11 Закону України "Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного та плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" у разі зміни зразка марок акцизного податку вже закуплені марки попереднього зразка застосовуються у виробництві алкогольних напоїв та тютюнових виробів до їх повного використання, а марковані такими марками алкогольні напої та тютюнові вироби знаходяться в обігу до їх повної реалізації в межах терміну придатності для споживання.

Податковий орган, вказуючи на порушення вищенаведеної норми, вважає, що алкогольні напої, які марковані марками акцизного податку попереднього зразка та знаходяться в реалізації поза межами придатності для вживання алкогольних напоїв, є немаркованими.

За визначенням, наведеним у підпункті 14.1.107 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, марка акцизного податку - це спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів.

Згідно із пунктом 226.5 статті 226 Податкового кодексу України, маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється марками акцизного податку, зразки яких затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 226.7 статті 226 Податкового кодексу України, кожна марка акцизного податку на алкогольні напої повинна мати окремий номер, місяць і рік випуску марки та позначення про суму сплаченого акцизного податку за одиницю маркованої продукції, крім суми акцизного податку з реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі алкогольних напоїв.

Пунктом 226.2 статті 226 Податкового кодексу України передбачено, що наявність наклеєної в установленому порядку марки акцизного податку встановленого зразка на пляшці (упаковці) алкогольного напою та пачці (упаковці) тютюнового виробу є однією з умов для ввезення на митну територію України і продажу таких товарів споживачам, а також підтвердженням сплати податку та легальності ввезення товарів.

Відповідно до пункту 226.11 статті 226 Податкового кодексу України ввезення на митну територію України, зберігання, транспортування, прийняття на комісію з метою продажу та продаж на митній території України не маркованих в установленому порядку алкогольних напоїв та тютюнових виробів забороняються.

Пунктом 228.9 статті 228 Податкового кодексу України визначено, що відповідальність за недодержання порядку маркування, продажу алкогольних напоїв і тютюнових виробів, несплату чи несвоєчасну сплату податку несуть виробники (замовники), імпортери, продавці таких товарів та їх посадові особи відповідно до закону.

Спеціальним законом, що визначає перелік правопорушень у сфері обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів, є Закон України "Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".

Абзацом 15 (16) частини 2 статті 17 Закону №481/95-ВР передбачено, що за виробництво, зберігання, транспортування, реалізацію алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку до суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 200 відсотків вартості товару, але не менше 17000 гривень.

Відтак, об`єктивною стороною правопорушення, відповідальність за яке передбачена абзацом 15 частини 2 статті 17 Закону №481/95-ВР, є вчинення суб`єктом господарювання дій, що полягають у виробництві, зберіганні, транспортуванні або реалізації алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка.

Під час розгляду справи суд встановив, що фактичною перевіркою, яка була проведена 26.04.2019, встановлено факт зберігання пляшки лікеру «Sheridans» 0.5 л., міцністю 15,5 %, без марки акцизного податку встановленого зразка по ціні 650, 00 грн.

У позовній заяві позивач не заперечував щодо фактичних обставин, відображених в описовій частині акта (довідки) перевірки від 26.04.2019, однак, позивач зазначив, що пляшка лікеру «Sheridans» була відкрита і не повна, а тому акцизна марка була відірвана, але не повністю, залишок акцизної марки на пляшці є. Даний товар продається на розлив, а тому акцизна марка була пошкоджена.

У зв`язку з чим, позивач вважає, що така марка відклеїлась з причин, що не залежали від його волі, а відповідач не врахував вказану обставину, у зв`язку з чим дійшов упередженого висновку про порушення вимог законодавства, що регулює обіг алкогольних напоїв.

Пунктом 226.3 статті 226 Податкового кодексу України передбачено, що виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів здійснюються відповідно до положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пунктів 20 та 21 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, затвердженого, маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів здійснюється виробниками зазначеної продукції. Для прикріплення марок використовується клей (дисперсійний, дескрин тощо), який не дає змоги зняти їх з виробів без пошкодження і змивається у разі потреби в митті пляшок для повторного їх використання.

Отже, законодавець у вказаному Положенні імперативно визначив вимоги до маркування тютюнових виробів у такий спосіб, що виключає можливість зняття марки з алкогольного напою без її пошкодження, тобто виключає можливість її відклеєння та збереження у цілому вигляді.

У свою чергу положеннями пункту 226.9 статті 226 Податкового кодексу України визначено, що вважаються такими, що немарковані алкогольні напої та тютюнові вироби, марковані з відхиленням від вимог положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України, відповідно до якого здійснюються виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, та/або марками, що не видавалися безпосередньо виробнику або імпортеру зазначеної продукції.

Аналіз викладених положень чинного законодавства свідчить про те, що алкогольні напої, марковані із застосуванням марок акцизного податку, для прикріплення яких використано клей, що дозволяє зняти марку акцизного податку при звичайному зберіганні, переміщенні, транспортуванні є такими, що марковані з відхиленнями від вимог Положення, а відтак - немаркованими.

Відповідем надано до суду матеріали фотофіксації виявленої пляшки алкогольного напою без марки акцизного податку, а саме, лікеру «Sheridans» 0.5 л., міцністю 15,5 % об., по ціні 650, 00 грн. (а.с.60-63).

Оглянувши зазначений речовий доказ, судом встановлено, що пляшка лікеру «Sheridans» 0.5 л., міцністю 15,5 % об., є відкритою, тобто на момент перевірки знаходилась у реалізації, оскільки пляшка лікеру є неповною, марка акцизного податку на останній відсутня.

Отже, матеріалами фотофіксації, що була здійснена під час перевірки, підтверджується відсутність на пляшці лікеру «Sheridans» марки акцизного податку.

Суд звертає увагу, що позивач посилаючись на правомірність придбання лікеру «Sheridans» 0.5 л., міцністю 15,5 %, по ціні 650, 00 грн., а саме у ТЦ №11 ТОВ «МЕТРО КЕШ ЕНД КЕРІ УКРАЇНА», зазначив, що придбання вказаного товару підтверджується податковою накладною №1103022 від 21.02.2019, проте на підтвердження своїх доводів таку податкову накладу до суду не надав, інші документи що підтверджують факт придбання позивачем товару у матеріалах справи відсутні.

З огляду на положення пункту 228.9 статті 228 Податкового кодексу України, статті 17 Закону №481/95-ВР, відповідальність за недодержання порядку маркування, продажу алкогольних напоїв і тютюнових виробів, несплату чи несвоєчасну сплату податку несуть виробники (замовники), імпортери, продавці таких товарів та їх посадові особи відповідно до закону.

Суд звертає увагу, що обов`язок забезпечити належні технічні, санітарно-гігієнічні умови при продажу алкогольних напоїв та контролю за наявністю марок акцизного податку на алкогольних напоях покладається на продавця таких товарів, а тому можливий вплив факторів навколишнього середовища (вологість, температура тощо), або ж порушення правил маркування тютюнових виробів імпортером чи виробником, внаслідок яких марка акцизного податку відклеїлась, не звільняє суб`єкта господарювання - продавця від відповідальності за правопорушення, передбачене абзацом 16 частини 2 статті 17 Закону №481/95-ВР.

Отже, для притягнення суб`єкта господарювання до відповідальності за правопорушення, передбачене абзацом 16 частини 2 статті 17 Закону №481/95-ВР, достатньо самого лише факту зберігання продавцем алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка, незалежно від причин, з яких марка акцизного податку була відсутня безпосередньо на упаковці.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що податкове повідомлення-рішення від 04.06.2019 №0005584003 про нарахування позивачу штрафних (фінансових) санкцій в сумі 17000,00 грн. за зберігання алкогольного напою без марки акцизного податку є правомірним.

Щодо позовних вимог про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 04.06.2019 №0005594003, суд зазначає наступне.

Як було встановлено судом, під час проведення перевірки посадовими особами ГУ ДФС у Київській області було встановлено, що в приміщенні кафе «Родина» зберігаються тютюнові вироби, а саме тютюнова суміш для кальяну «Sarbetli» 50 гр. без етикетки на українській мові та без марки акцизного податку.

Вказані порушення були розцінені відповідачем як порушення вимог статті 11 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995 №481/95-ВР.

Суд погоджується з такими висновками відповідача, з огляду на наступне.

Абзацом третім частини четвертої статті 11 Закону №481/95-ВР встановлено правило, згідно з яким алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.

За правилами підпункту 14.1.107 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (марка акцизного податку - це спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів.

Згідно з підпунктом 14.1.109 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів - це наклеювання марки акцизного податку на пляшку (упаковку) алкогольного напою чи пачку (упаковку) тютюнового виробу в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України щодо виробництва, зберігання та продажу марок акцизного податку.

Відповідно до пунктів 226.1, 226.9 статті 226 Податкового кодексу України в разі виробництва на митній території України алкогольних напоїв і тютюнових виробів чи ввезення таких товарів на митну територію України платники податку зобов`язані забезпечити їх маркування марками встановленого зразка у такий спосіб, щоб марка акцизного податку розривалася під час відкупорювання (розкривання) товару. Вважаються такими, що немарковані: алкогольні напої та тютюнові вироби з підробленими марками акцизного податку; алкогольні напої та тютюнові вироби, марковані з відхиленням від вимог положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України, відповідно до якого здійснюються виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, та/або марками, що не видавалися безпосередньо виробнику або імпортеру зазначеної продукції; алкогольні напої з марками акцизного податку, на яких зазначення суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням чинних на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари; алкогольні напої іноземного виробництва з марками акцизного податку, на яких зазначена сума акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням міцності продукції, місткості тари та розміру ставок акцизного податку, діючих на момент виробництва марки.

Згідно з пунктом 226.11 статті 226 Податкового кодексу України ввезення на митну територію України, зберігання, транспортування, прийняття на комісію з метою продажу та продаж на митній території України не маркованих в установленому порядку алкогольних напоїв та тютюнових виробів забороняються.

У розумінні статті 1 Закону №481/95-ВР тютюнові вироби - сигарети з фільтром або без фільтру, цигарки, сигари, сигарили, а також люльковий, нюхальний, смоктальний, жувальний тютюн, махорка та інші вироби з тютюну чи його замінників для куріння, нюхання, смоктання чи жування.

Пунктом 20 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року №1251 (далі - Положення №1251) встановлено, що маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів здійснюється виробниками зазначеної продукції.

Відповідно до пункту 23 Положення №1251 на тютюнові вироби марки наклеюються: на пачки сигарет та цигарок серійного виробництва, сигар, сигарил, а також цигарок, упакованих у сувенірні коробки (незалежно від їх розміру), - у такій спосіб, щоб марки обов`язково розривалися під час відкривання; на тютюнові вироби в упаковці, що підлягає обгортанню у поліпропіленову плівку, - під плівку.

Отже, аналіз норм чинного законодавства свідчить про те, що обіг тютюнових виробів (після їх виробництва до продажу кінцевому споживачу) повинен здійснюватися з обов`язковим нанесенням на пачки марок акцизного податку встановленого зразка.

Суд зазначає, що підставою для притягнення суб`єкта господарювання до відповідальності за порушення вимог Закону №481/95-ВР є наявність у його діях складу порушень, передбачених даним нормативним актом, та доведення вини особи у його вчиненні.

Так, судом встановлено, на підставі наданих до суду матеріалів фотофіксації, що при проведенні перевірки кафе «Родина» за адресою: АДРЕСА_1 , виявлено зберігання тютюнової суміші для кальяну «Sarbetli» 50 гр. без наявності марок акцизного податку. Водночас, будь-яких документів, які підтверджують ведення обліку товарних запасів за місцем їх зберігання позивачем до суду не надано.

Позивач вказав, що тютюнова суміш для кальяну «Sarbetli» не реалізується кафе «Родина», з огляду на вказане вважає, що податкове повідомлення-рішення є незаконним та безпідставним.

З наведеного слідує, якщо тютюнова суміш для кальяну «Sarbetli» не реалізується суб`єктом господарювання, остання використовується для власних потреб працівниками, однак позивачем не надано до суду будь-яких доказів придбання тютюну для власного споживання та потребу його зберігання за місцем здійснення господарської діяльності, а отже є не доведеним правомірність зберігання у місці знаходження суб`єкта господарювання тютюнової суміші для кальяну «Sarbetli» у кількості 50 гр. без марки акцизного податку.

Згідно зі статтею 17 Закону №481/95-ВР за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

Так, зокрема, абзацом 15 (16) частини другої статті 17 вказаного Закону визначено, що до суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: виробництва, зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку, або з використанням тари, що не відповідає вимогам, визначеним частиною першою статті 11 цього Закону, - 200 відсотків вартості товару, але не менше 17000 гривень.

Отже, Закон передбачає застосування до суб`єкта господарювання штрафних (фінансових) санкцій за будь-яке із діянь: або за виробництво, або за зберігання, або за транспортування, або за реалізацію підакцизних товарів (алкогольних напоїв або тютюнових виробів) без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку.

Вказуючи на протиправність прийнятих податкових повідомлень-рішень позивач зазначає, що згідно наказу та направлення на перевірку ГУ ДФС у Київській області здійснено фактичну перевірку Автозаправної станції, а не кафе «Родина», а також вказує на відсутність наказу та направлення на перевірку ПП «ОІЛ БОСС». Однак суд критично ставиться до таких посилань позивача, оскільки вказуючи на відсутність наказу, направлення на перевірку, та на те, що позивач з такими документами не ознайомлювався суду є не зрозумілим на підставі яких фактичних даний та матеріалів останнім зроблено висновок про те, що в наказі та направлені на перевірку зазначається об`єктом перевірки Автозаправна станція, а не кафе «Родина».

Також, суд звертає увагу, що наявність наказу про проведення фактичних перевірок та напевлення на перевірку ПП «ОІЛ БОСС» за адресою: Київська область, м. Тетіїв, вул. Соборна, буд.3-а, кафе «Родина» підтверджується матеріалами справи (а.с.54а-59).

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що податкове повідомлення-рішення від 04.06.2019 №0005594003 про нарахування позивачу штрафних (фінансових) санкцій в сумі 17000,00 грн. за зберігання тютюнових виробів без марки акцизного податку є правомірним.

VII. Висновок суду

Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною першою статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до частини другої статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (частини перша та друга статті 76 Кодексу адміністративного судочинства України).

Частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78цього Кодексу.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що вимоги позивача про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень Головного Управління державної фіскальної служби у Київській області від 04.06.2019 №0005594003 про сплату 17000,00 грн. фінансової санкції та від 04.06.2019 року № 0005584003 про сплату 17000,00 грн. фінансової санкції винесених на підставі акту фактичної перевірки від 24.04.2019 року №276/10-36-40-00-10/39934782, є необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.

ІX. Розподіл судових витрат

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, відповідно до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для їх розподілу, у зв`язку з відмовою у задоволенні позовних вимог.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Дата виготовлення і підпичання повного тексту рішення: 11 лютого 2020 р.

Суддя Леонтович А.М.