
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11.02.2020
м. Дніпро
Справа № 904/4274/19
за позовом Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, м.Дніпро
до Товариства з обмеженою відповідальністю "БУДІВЕЛЬНІ ВІДХОДИ", м.Дніпро
про стягнення 452 653,64 грн. шкоди, завданої внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки
Суддя Красота О.І.
За участю секретаря судового засідання Сліпченко С.В.
Представники:
від Позивача: Алєксєєнко Р.Ю., Довіреність №4-0.62-242/62-19 від 28.12.2019р., представник
від Відповідача: не з'явився
СУТЬ СПОРУ:
Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області звернулося до господарського суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "БУДІВЕЛЬНІ ВІДХОДИ" і просить суд стягнути 452 653,64 грн. - шкоду, заподіяну в наслідок самовільного використання земельної ділянки загальною площею 9,183 га та стягнути судовий збір.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 30.09.2019р. відкрито провадження у справі. Розгляд справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 22.10.2019р. о 12:00 год.
Представник Позивача в підготовчому засіданні 22.10.2019р. позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд їх задовольнити.
22.10.2019р. представник Відповідача в підготовче засідання не з'явився, клопотання про відкладення розгляду справи не заявляв, про час, дату та місце засідання повідомлений належним чином.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 22.10.2019р. відкладено підготовче засідання на 12.11.2019 року о 10 год. 00 хв.
30.10.2019р. на адресу суду від Позивача надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи документів.
Представник Позивача в підготовчому засіданні 12.11.2019р. позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд їх задовольнити.
12.11.2019р. представник Відповідача в підготовче засідання не з'явився, клопотання про відкладення розгляду справи не заявляв, про час, дату та місце засідання повідомлений належним чином.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 12.11.2019р. закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 05.12.2019р. о 10:00год.
Представник Позивача в судовому засіданні 05.12.2019р. позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд їх задовольнити.
Представник Відповідача в підготовче засідання не з'явився, 05.12.2019р. надіслав заяву, в якій просить відкласти розгляд справи у зв'язку з тим, що між Відповідачем та адвокатом Яворською Ю.Г. укладено договір про надання правової допомоги 04.12.2019р. і тому представнику необхідний час для підготовки письмових пояснень.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 05.12.2019р. відкладено розгляд справи на 17.12.2019 року о 15 год. 00 хв.
12.12.2019р. Товариство з обмеженою відповідальністю "БУДІВЕЛЬНІ ВІДХОДИ" подало зустрічну позовну заяву і просить суд наказ Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області №433-ДК від 03.11.2017р. "Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, за використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності" - скасувати. Визнати протиправними висновки результатів перевірки, які визначені в акті перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об'єктом - земельної ділянки від 28.12.2017р. за №517-ДК/506/АП/09/01/-17 та стягнути судовий збір.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 13.12.2019р. повернуто зустрічну позовну заяву і додані до неї документи.
16.12.2019р. Товариство з обмеженою відповідальністю "БУДІВЕЛЬНІ ВІДХОДИ" подало апеляційну скаргу на ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 13.12.2019р. про повернення зустрічної позовної заяви і доданих до неї документів.
Зважаючи на те, що Товариство з обмеженою відповідальністю "БУДІВЕЛЬНІ ВІДХОДИ" подало апеляційну скаргу на ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 13.12.2019р. про повернення зустрічної позовної заяви і доданих до неї документів, яка відповідно до п.6 ст.255 Господарського процесуального кодексу України, оскаржується в апеляційному порядку окремо від рішення суду першої інстанції ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 16.12.2019р. зупинено провадження у справі №904/4274/19, а справу направлено до Центрального апеляційного господарського суду.
Постановою Центрального апеляційного господарського суду від 14.01.2020р. апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельні відходи" - залишено без задоволення. Ухвалу Господарського суду Дніпропетровської області від 13.12.2019 у справі №904/4274/19 - залишено без змін.
15.01.2020р. справа надійшла до господарського суду з Центрального апеляційного господарського суду.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 20.01.2020 провадження у справі поновлено з 11.02.2020р. та призначено справу до розгляду в судовому засіданні на 11.02.20 р. о 10:00год.
Представник Позивача в судовому засіданні 11.02.2020р. позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд їх задовольнити.
11.02.2020 представник Відповідача в судове засідання не з’явився, 11.02.2020 надіслав заяву та просить суд відкласти розгляд справи з метою підготовки письмових доказів в рівних примірниках, як для суду так і для сторони по справі – Позивача, які повинні бути направлені заздалегідь та надати можливість Позивачу ознайомитись із зазначеними документами.
Крім того, представник Відповідача зазначив, що згідно п.1.2., п.4.2.1. Договору підряду від 07.06.2007р. ТОВ «Будівельні матеріали» була передана спірна земельна ділянка.
Також ТОВ «Будівельні матеріали» погоджений проект «Санація двох ярів правого схилу Євпаторійської балки з використанням будівельних відходів та у подальшому створення лісопаркової зони». Отже, представник Відповідача зазначає, що спірна земельна ділянка не є самовільно зайнятою, тому нараховані збитки є безпідставними.
Позивач заперечує проти заяви представника Відповідача щодо відкладення розгляду справи, вважає, що вказаною заявою останній намагається затягнути розгляд справи.
Суд не вбачає підстав для задоволення заяви представника Відповідача про відкладення розгляду справи з огляду на наступне.
Відповідно до ч.1 ст. 202 ГПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Під час розгляду справи за період з вересня 2019 року та до 11.02.2020 року Відповідачем не надано суду ні відзиву на позовну заяву, ні заперечень щодо позовних вимог, ані належних та допустимих доказів, що спростовують доводи Позивача, тобто Відповідач не скористався своїм правом на захист.
Крім того, в матеріалах справи наявні повідомлення про вручення Відповідачу поштових відправлень (а.с.62, 88, 95, 143, 145), таким чином Відповідач був заздалегідь обізнаний про час, дату та місце судового засідання.
Враховуючи наведене, а також строк розгляду спарви та приймаючи до уваги положення ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод 1950 року стосовно права кожного на розгляд його справи судом упродовж розумного строку, господарський суд не знаходить підстав для задоволення заяви представника Відповідача про відкладення розгляду справи.
У порядку ст.240 Господарського процесуального кодексу України у судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника Позивача, оцінивши надані докази в їх сукупності, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
Положенням про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 № 15 “Про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру” (з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2016 № 482 “Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України”) визначено, що державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.
Частиною а підпункту 251 пункту 4 Положення встановлено, що Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань організовує та здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності.
У грудні 2017 року Управлінням з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області проведено обстеження земельної ділянки загальною площею 9,183 га (2,4672 га + 6,7158 га), які розташовані в 4 кв. виділів 15 і 32 Микільського лісництва ДП «Дніпровське лісове господарство» за кадастровим номером 1210100000:03:018:0026 та земельної ділянки біля кадастрового номеру 1210100000:03:018:0026, як об’єкта перевірки.
За результатами перевірки складено Акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об’єктом – земельної ділянки від 28.12.2017р. №517-ДК/506/АП/09/01/-17 (а.с. 16-18), в якому зафіксовано наступне.
ТОВ "Будівельні відходи" використовується земельна ділянка за кадастровим номером 1210100000:03:018:0026 та земельні ділянки в районі кадастрового номеру 1210100000:03:018:0026.
Доступ до оглянутих земельних ділянок обмежено капітальним парканом, на якому зазначена інформація щодо «прийому безпечних будівельних відходів. Робочий проект «санація двох вершків правого схилу Євпаторійської балки в районі пр.Праці з використанням будівельних відходів і наступним створенням на цьому місці лісопаркової зони». Невстановлена особа, яка знаходилась на земельній ділянці, відмовилась надавати будь-які пояснення щодо її знаходження на земельних ділянках, які є об’єктом перевірки. В наявності були вантажні транспортні засоби, які здійснювали вивантаження відходів на оглянуті земельні. Згідно з наявною інформацією вивантаження відходів відбувається на платній основі.
Крім того, у результаті перевірки з'ясовано, що ТОВ "Будівельні відходи" використовує земельні ділянки площею 2,4672 га і 6,7158 га, розташовані в кв. 4 виділів 15 і 32 Микільського лісництва ДП "Дніпропетровське лісове господарство" без вилучення зі складу земель лісгоспу.
В наявності Договір підряду від 07.06.2007 укладений між Державним підприємством Дніпропетровське лісове господарство" (далі-Замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Будівельні відходи" (далі-Підрядник), у відповідності до якого Підрядник і зобов'язується виконати своїми власними силами і за власний рахунок проектні та планувальні роботи по санації, і безпосередньо провести санацію двох ярів правого схилу Євпаторійської балки в районі проси. Праці з використанням будівельних відходів та з наступним створенням на їх місці лісопаркових зон.
Зазначений договір був укладений на підставі рішення виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради від 23.04.2007 №1187 "Про дозвіл Державному підприємству "Дніпропетровське лісове господарство" виконання проектних та планувальних робіт із санації двох ярів правого схилу Євпаторійської балки в районі просп. Праці з використанням будівельних відходів". Зазначений договір був укладений на десять років, строком дії до 06.06.2017. З боку Дніпропетровської міської ради відсутнє погодження такого договору.
Рішенням Виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради від 23.04.2007 №1187 «Про дозвіл Державному підприємству "Дніпропетровське лісове господарство" виконання проектних та планувальних робіт із санації двох ярів правого схилу Євпаторійської балки в районі просп. Праці з використанням будівельних відходів» (надалі за текстом - Рішення) було надано дозвіл ДП " Дніпропетровське лісове господарство" на виконання проектних та планувальних робіт по санації двох ярів правого схилу Євпаторійської балки в районі просп. Праці з використанням будівельних відходів та з наступним створенням на їх місці лісопаркових зон. Встановлено термін проведення робіт із санації - десять років (до 22.04.2017). Зобов'язано саме ДП "Дніпропетровське лісове господарство" виконати санацію ярів згідно з розробленою та затвердженою в установленому порядку документацією (а.с. 68).
У зазначеному Рішенні передбачалось виконання санації ДП "Дніпропетровське лісове господарство" без залучення третіх сторін. Крім цього строк санації передбачалось до 22.04.2017, однак роботи щодо санації виконуються по сьогоднішній день з порушенням строків які були зазначені у Рішенні.
За наявною інформацією земельні ділянки площею 2,4672 га і 6,7158 га розташовані в кв. 4 виділів 15 і 32 Микільського лісництва ДП "Дніпропетровське лісове господарство" без вилучення зі складу земель лісгоспу перебувають у користуванні за відсутністю відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про їх передачу у власність або надання у користування (оренду) та за відсутності вчиненого правочину у ТОВ «Будівельні відходи» код ЄДРПОУ 34365747.
Також Управлінням з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області видано припис на усунення Товариством з обмеженою відповідальністю "Будівельні відходи" у 30-денний термін виявленого правопорушення, а саме: звільнити самовільно зайняту земельну ділянку.
За результатами проведеної перевірки державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель Держгеокадастру у Дніпропетровській області – заступником начальника відділу контролю за використанням та охороною земель у Дніпровському, Синельниківському, Солонянському районах та м.Дніпро управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області Семеняком М.В. 29.12.2017р. складено протокол про адміністративне правопорушення №517-ДК/0183П/07/01-17 про порушення керівником Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельні відходи" вимог статей 125, 126 Земельного кодексу України (а.с.23-24).
ДП "Дніпропетровське лісове господарство" земельні ділянки загальною площею 9,183 га розташовані в кв.4 виділи 15 і 32 Микільського лісництва ДП "Дніпропетровське лісове господарство" без вилучення зі складу земель лісгоспу не використовує за цільовим призначенням, що є порушення ст.96 Земельного кодексу України, відповідальність за що передбачена пунктом «ґ» ст. 211 Земельного кодексу України та ст.53 КУпАП.
04.01.2018р. державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель Держгеокадастру у Дніпропетровській області – заступником начальника відділу контролю за використанням та охороною земель у Дніпровському, Синельниківському, Солонянському районах та м.Дніпро управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області Семеняком М.В. складено Акт обстеження земельної ділянки №517-ДК/166/АО/10/01-17 (а.с.14-15).
04.01.2018р. постановою головного державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель Держгеокадастру у Дніпропетровській області - заступника начальника управління контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області Тягло С.П. справу про адміністративне правопорушення, яке вчинено директором Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельні відходи" Шульга В.П. – закрито(а.с.25-26).
Матеріали справи передано до слідчого управління Головного управління національної поліції в Дніпропетровській області.
Розрахунок шкоди, завданий Відповідачем, здійснений відповідно до Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару, ґрунту) без спеціального дозволу затвердженої постановою КМУ від 25.07.2007 № 963 (далі-Методика) (а.с.21-22).
Згідно із п.7 Методики, підставою розрахунку шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, проводиться Держгеокадастром та його територіальними органами, на підставі матеріалів обстежень земельних ділянок.
Відповідно до п. 4 Методики розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, визначається за такою формулою:
Шс = Пс х Нп х Кф х Кі(1),
де Шс - розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, гривень;
Пс - площа самовільно зайнятої земельної ділянки, гектарів;
Нп - середньорічний дохід, який можна отримати від використання земель за цільовим призначенням, визначений у додатку 1, з урахуванням переліків, наведених у додатках 2 і 3;
Кф - коефіцієнт функціонального використання земель, визначений у додатку 4;
Кі - коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель, який дорівнює добутку коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель за 2007 та наступні роки, що визначаються відповідно до Порядку проведення індексації грошової оцінки земель, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2000р. №783 (Офіційний вісник України, 2000р., N 20, ст. 823)
Згідно розрахунку, розмір шкоди завданий Відповідачем, становить суму збитків у розмірі 452 653,64грн.
Проведеною перевіркою дотримання вимог земельного законодавства за об’єктом – земельною ділянкою, Позивачем встановлено факт використання Відповідачем земельної ділянки самовільно, чим завдано збитки у розмірі 452 653,64грн., що і є причиною виникнення спору.
Приймаючи рішення господарський суд виходив з наступних підстав.
Приписами статті 16 Цивільного кодексу України встановлено, що одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є відшкодування збитків (шкоди).
Майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала; особа, яка її завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини (частина 1 статті 1166 Цивільного кодексу України).
Відшкодування шкоди, заподіяної порушенням земельного законодавства, за своєю правовою природою є відшкодуванням позадоговірної шкоди, тобто деліктною відповідальністю.
При цьому, для настання деліктної відповідальності необхідна наявність всіх складових правопорушення: протиправна поведінка особи; настання шкоди; причинний зв'язок між двома першими елементами; вина завдавача шкоди.
Протиправна поведінка особи може виявлятися у прийнятті нею неправомірного рішення або у неправомірній поведінці (діях або бездіяльності). Протиправною вважається поведінка, яка порушує імперативні норми права або санкціоновані законом умови договору, внаслідок чого порушуються права іншої особи.
Шкода це не тільки обов'язкова умова, але й міра відповідальності, оскільки за загальним правилом статті, завдана шкода відшкодовується у повному обсязі.
Для застосування такої міри відповідальності, як стягнення шкоди, потрібна наявність причинного зв'язку між протиправною поведінкою особи та завданою шкодою, що є обов'язковою умовою відповідальності, яка передбачає, що шкода стала об'єктивним наслідком поведінки завдавача шкоди.
Деліктна відповідальність за загальним правилом настає лише за вини заподіювача шкоди. Тобто відсутність у діях особи умислу або необережності звільняє її від відповідальності, крім випадків, коли за нормами Цивільного кодексу відповідальність настає незалежно від вини.
Для застосування такої міри відповідальності як стягнення шкоди, позивач повинен довести наявність шкоди (її розмір), протиправність дій відповідача та причинний зв’язок між шкодою позивача та протиправними діями відповідача.
Позивач свої позовні вимоги ґрунтує на протиправній поведінці Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельні відходи", яка полягає у самовільному користуванні земельною ділянкою без достатніх на це правових підстав.
Статтею 211 Земельного кодексу України передбачено, що за самовільне зайняття земельної ділянки громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства.
Земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності українського народу; від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією (стаття 13 Конституції України).
Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав; порядок передачі в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, передбачений статтею 124 цього ж Кодексу (стаття 125 Земельного кодексу України).
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки (частина 1 статті 124 Земельного кодексу України).
Згідно ст. 126 Земельного кодексу України, право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Відповідно до ч. 2 статті 152 Земельного кодексу України, власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Статтею 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" передбачено, що самовільним зайняттям земельної ділянки є будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Факт самовільного зайняття Відповідачем земельної ділянки виявлено перевіркою вимог дотримання земельного законодавства, проведеною Управлінням з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, зафіксовано Актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об’єктом – земельної ділянки від 28.12.2017р. №517-ДК/506/АП/09/01/-17, Актом обстеження земельної ділянки від 04.01.2018р. №517-ДК/166/АО/10/01-17 та складено протокол про адміністративне правопорушення від 29.12.2017р. №517-ДК/0183П/07/01-17, які не оскаржені у визначеному законом порядку.
Слід зазначити, що існує Договір підряду від 07.06.2007 укладений між Державним підприємством Дніпропетровське лісове господарство" (далі-Замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Будівельні відходи" (далі-Підрядник), (а.с.70-72).
Крім того, в наявності рішення Дніпропетровської міської ради від 23.04.2007 №1187 «Про дозвіл Державного підприємства "Дніпропетровське лісове господарство" виконання проектних та планувальних робіт із санації двох ярів правого схилу Євпаторійської балки в районі просп. Праці з використанням будівельних відходів».
В розділі 3 вказаного рішення Дніпропетровської міської ради викладені питання щодо розробки проектної документації тощо (а.с.68).
Розділ 3 рішення Дніпропетровської міської ради від 23.04.2007 №1187 фактично кореспондується з п.1.2. Договору підряду, згідно якого Підрядник – ТОВ «Будівельні відходи» зобов'язується виконати своїми власними силами і за власний рахунок проектні та планувальні роботи по санації, і безпосередньо провести санацію двох ярів правого схилу Євпаторійської балки в районі проси.
Згідно п.1.3. Договору підряду, з метою виконання п.1.1. Договору, сторони домовились, що безпосереднім замовником із отримання вихідних даних на проектування, замовлення проектної документації, її розгляд та узгодження, отримання будь-яких документів, довідок, висновків, тощо, які стосуються виконання робіт за даним Договором, а також вчинення будь-яких дій, що стосується виконання даного договору є ТОВ «Будівельні відходи».
Пунктом 3.1. Договору визначено, Підрядник виконає роботи, передбачені п.1.1. Договору, в строк встановлений календарним планом робіт (Додаток 2), який складає 10 років, з моменту передачі Замовником території для виконання робіт, передбачених п.4.2.1. даного Договору.
Замовник зобов»язаний передати Підрядчику територію для виконання робіт, передбачених п. 1.1. даного Договору, в обсязі передбаченому проектно-кошторисною документацією, та протягом 10 днів після отримання письмового повідомлення від Підрядчика про наявність погодженого робочого проекту санації території (п.4.2.1. Договору).
Як вбачається зі змісту листа №01-05/333 від 07.11.2017р. Державного підприємства «Дніпропетровське лісове господарство» слідчому СУ ГУНП в Дніпропетровській області серед іншого, що роботи по санації ярів розпочато з 01.08.2008 року (а.с.73).
Будь-яких доказів стосовно наявності погодженої проектної документації (згідно п.1.2, 1.3., 4.1.1. Договору підряду), доказів передачі території для виконання робіт Підрядчику (згідно з п. 3.1 та 4.2.1 Договору) та доказів початку робіт по санації ярів саме з 01.08.2008 року Відповідачем та Позивачем суду не надано.
Таким чином, Відповідачем не надано належних та допустимих доказів, заперечень, що спростовують доводи Позивача.
Як вказувалось вище, Рішенням Виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради від 23.04.2007 №1187 «Про дозвіл Державному підприємству "Дніпропетровське лісове господарство" виконання проектних та планувальних робіт із санації двох ярів правого схилу Євпаторійської балки в районі просп. Праці з використанням будівельних відходів» (надалі за текстом - Рішення) було надано дозвіл ДП " Дніпропетровське лісове господарство" на виконання проектних та планувальних робіт по санації двох ярів правого схилу Євпаторійської балки в районі просп. Праці з використанням будівельних відходів та з наступним створенням на їх місці лісопаркових зон. Встановлено термін проведення робіт із санації - десять років (до 22.04.2017). Дозволено саме ДП "Дніпропетровське лісове господарство" виконати санацію ярів згідно з розробленою та затвердженою в установленому порядку документацією.
У зазначеному вище Рішенні Виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради від 23.04.2007 №1187 ДП "Дніпропетровське лісове господарство" не надано останньому будь-якого дозволу стосовно залучення третіх осіб до виконання робіт із санації двох ярів правого схилу Євпаторійської балки в районі просп. Праці з використанням будівельних відходів.
Порядок визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок визначений постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007р. № 963 "Про затвердження Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття та знесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу".
Землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: землі сільськогосподарського призначення; землі житлової та громадської забудови; землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; землі оздоровчого призначення; землі рекреаційного призначення; землі історико-культурного призначення; землі лісогосподарського призначення; землі водного фонду; землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення. Земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадян чи юридичних осіб, можуть перебувати у запасі (стаття 19 Земельного кодексу України).
Відомості про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами, як передбачено частини 1 статті 1 Закону України "Про державний земельний кадастр", містяться в єдиній державній геоінформаційній системі - Державний земельний кадастр.
Згідно ст. 2 Закону України "Про державний земельний кадастр", державний земельний кадастр ведеться з метою інформаційного забезпечення органів державної влади та органів місцевого самоврядування, фізичних та юридичних осіб при: регулюванні земельних відносин; управлінні земельними ресурсами; організації раціонального використання та охорони земель; здійсненні землеустрою; проведенні оцінки землі; формуванні та веденні містобудівного кадастру, кадастрів інших природних ресурсів; справлянні плати за землю.
Відповідно до ст. 3 Закону України "Про державний земельний кадастр", державний земельний кадастр базується на таких основних принципах: обов'язковості внесення до Державного земельного кадастру відомостей про всі його об'єкти; єдності методології ведення Державного земельного кадастру; об'єктивності, достовірності та повноти відомостей у Державному земельному кадастрі; внесення відомостей до Державного земельного кадастру виключно на підставі та відповідно до цього Закону; відкритості та доступності відомостей Державного земельного кадастру, законності їх одержання, поширення і зберігання; безперервності внесення до Державного земельного кадастру відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру, що змінюються; документування всіх відомостей Державного земельного кадастру
Держателем Державного земельного кадастру є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (частина 2 статті 6 Закону України "Про державний земельний кадастр").
Приписами частини 1 статті 18 Закону України "Про державний земельний кадастр" визначено, документами Державного земельного кадастру, які створюються під час його ведення, є: індексні кадастрові карти (плани) України, Автономної Республіки Крим, областей, районів, сіл, селищ, міст; індексні кадастрові карти (плани) кадастрової зони, кадастрового кварталу; кадастрові карти (плани) Автономної Республіки Крим, областей, районів, сіл, селищ, міст, інші тематичні карти (плани), перелік яких встановлюється Порядком ведення Державного земельного кадастру; Поземельні книги.
Індексна кадастрова карта (план) є картографічний документ, що відображає місцезнаходження, межі і нумерацію кадастрових зон і кварталів та використовується для присвоєння кадастрових номерів земельним ділянкам і ведення кадастрової карти (плану) (частина 1 статті 1 Закону України "Про державний земельний кадастр").
Відомості Державного земельного кадастру є офіційними. Внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру є обов'язковим (частина 1 статті 20 Закону України "Про державний земельний кадастр").
Згідно ч. 1 та 2 статті 20 Земельного кодексу України, віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.
Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення. Зміна цільового призначення земельних ділянок державної або комунальної власності провадиться Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу цих ділянок у власність або надання у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі або територіальній громаді внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, є зазначені документи в їх сукупності, оскільки саме вони можуть підтвердити сам факт самовільного зайняття земельної ділянки, розмір зайнятої ділянки та період часу, протягом якого вона використовується без належних правових підстав.
Станом на час розгляду справи доказів відшкодування шкоди у повному обсязі від представників сторін не надійшло.
З урахуванням викладеного, господарський суд дійшов висновку, що позовна вимога Позивача щодо стягнення з Відповідача шкоди завданої внаслідок використання земельної ділянки у розмірі 452 653,64 грн. підлягає задоволенню.
Відповідно статті 129 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір покладається на Відповідача.
Керуючись ст. 13 Конституції України, ст.ст.19, 20, 124, 125, 126, 152, 211 Земельного кодексу України, ст. ст.1, 3, 6, 18 Закону України "Про державний земельний кадастр", ст.ст.16, 1166 Цивільного кодексу України, ст. ст. 123, 129, 232, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "БУДІВЕЛЬНІ ВІДХОДИ", (49000, м.Дніпро, вул.Космічна, 51, оф.3, ЄДРПОУ 34365747) шкоду, заподіяну в наслідок самовільного використання земельної ділянки загальною площею 9,183га у розмірі 452 653,64 грн. на ГУК у Дніпропетровській області м.Дніпро 24062200, ЄДРПОУ 37988155, Казначейство України (ЕАП), номер рахунку UA538999980000031413611004002, ККДБ 24062200.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "БУДІВЕЛЬНІ ВІДХОДИ", (49000, м.Дніпро, вул.Космічна, 51, оф.3, ЄДРПОУ 34365747) на користь Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, (49004, м.Дніпро, пр.О.Поля, 2, ЄДРПОУ 39835428) судовий збір в сумі 6 789,81 грн.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено до Центрального апеляційного господарського суду через господарський суд Дніпропетровської області протягом 20 днів з дня його оголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.І. Красота
Повне рішення складено
12.02.2020р.