ВІННИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
м. Вінниця, вул. Островського, 14
тел/факс (0432) 55-15-10, 55-15-15, e-mail: inbox@adm.vn.court.gov.ua
____________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 березня 2010 р. Справа № 2-а-243/10/0270
Вінницький окружний адміністративний суд в складі
Головуючого судді Альчука Максима Петровича,
при секретарі судового засідання: Педорук Олесі Сергіївні
за участю представників сторін:
позивача : Федорченко Р.О. - представник за довіреністю
відповідача : Далевського А.М. - представник за довіреністю
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом: Державної податкової інспекції у м. Вінниці
до: відкритого акціонерного товариства "Керамік"
про: примусове стягнення активів платника податків
ВСТАНОВИВ :
Державна податкова інспекція у м. Вінниці звернулась в суд з адміністративним позовом до відкритого акціонерного товариства "Керамік" про стягнення з останнього на користь бюджету активів в рахунок погашення податкового боргу в загальній сумі 1001414,38 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилався на несплату відповідачем узгоджених сум податкових зобов’язань, які станом на 21.01.2010 року склали 1001414,38 грн. в т.ч.: 578,69 грн. по податку на прибуток; 86,55 грн. – по збору за спеціальне водокористування; 2316,05 грн. – по збору на геологорозвідувальні роботи; 746606,60 грн. – по податку на додану вартість; 10775,01 грн. – по податку з власників транспортних засобів; 235741,13 грн. – по земельному податку; 1945,48 грн. – по комунальному податку; 3354,87 грн. – по збору за забруднення навколишнього природного середовища.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову не заперечував, на підтвердження чого надав заяву від 03.03.2010 року, в якій позовні вимоги визнає в повному обсязі.
Заслухавши пояснення представників сторін щодо викладених позовних вимог, дослідивши та оцінивши докази у справі в їх сукупності, судом встановлено наступне.
Відкрите акціонерне товариство «Керамік» зареєстроване виконавчим комітетом Ленінської районної ради народних депутатів 27.06.1996 року, та взято на облік як платник податків в Державній податковій інспекції м.Вінниця.
Як вбачається з матеріалів справи, станом на 21.01.2010 року за відповідачем рахується заборгованість перед бюджетом в загальній сумі 1001414,38 грн., зокрема: по податку на прибуток заборгованість становить 578,69 грн., з яких 408,00 грн. – основний платіж, 170,00 грн. – штрафні санкції, 0,69 грн. – пеня. Вказана заборгованість виникла у результаті поданої відповідачем декларації з податку на прибуток № 241716 від 11.11.2009 року, крім того податковим повідомленням рішенням № 0097141520/0 від 20.11.2009 року застосовано фінансову санкцію у розмірі 170,00 грн. По збору за спеціальне водокористування заборгованість становить 86,55 грн., яка виникла у результаті поданої відповідачем декларації з податку на прибуток №216596 від 22.10.2009 року. По збору на геологорозвідувальні роботи заборгованість становить 2316,05 грн., що виникла у результаті поданої відповідачем декларації з податку на прибуток №216547 від 22.10.2009 року. По податку на додану вартість заборгованість складає 746606,60 грн., з яких 741558,00 грн. – основний платіж, 5048,60 грн. – пеня. Дана заборгованість виникла з поданих відповідачем податкових декларацій з податку на додану вартість № 212614 від 20.10.2009 року на суму 166461,00 грн., № 249031 від 19.11.2009 року на суму 50705,00 грн., № 177934 від 30.09.2009 року на суму 257587,00 грн., № 177983 від 30.09.2009 року на суму 37535,00 грн., № 177926 від 05.10.2009 року на суму 277664,00 грн. По податку з власників транспортних засобів заборгованість становить 10775,01 грн., що виникла в результаті поданого відповідачем розрахунку суми податку з власників транспортних засобів № 1852 від 26.01.2009 року. По земельному податку заборгованість складає 235741,13 грн., з них основний платіж – 235254,68 грн.; 0,27 грн. – штрафна санкція; 486,18 грн. – пеня, яка виникла на підставі поданого відкритим акціонерним товариством «Керамік» податкового розрахунку земельного податку №2051 від 27.01.2009 року, крім того відповідно до податкового повідомлення-рішення №0008711503/0 від 10.08.2009 року до відповідача застосована фінансова санкція у розмірі 0,27 коп. По комунальному податку заборгованість становить 1945,48 грн., з них 1885,28 грн. – основний платіж; 60,00 грн. – фінансова санкція; 0,2 коп. – пеня. Дана заборгованість виникла в результаті поданих товариством податкових розрахунків комунального податку від 21.07.2009 року № 132601 у сумі 1785,00 грн. від 14.10.2009 року та № 216594 в сумі 846,60 грн. Крім того, відповідно до податкового повідомлення-рішення № 0009381503/0 від 26.08.2009 року до відповідача застосована фінансова санкція у розмірі 60,00 грн. По збору за забруднення навколишнього природного середовища заборгованість відкритого акціонерного товариства «Керамік» становить 3354,87 грн., з них 3322,37 грн. – основний платіж; 3,23 грн. – фінансова санкція; 0,2 коп. – пеня, яка виникла на підставі податкових розрахунків збору навколишнього природного середовища № 132602 від 22.07.2009 року на суму 2036,81 грн. та № 222364 від 28.10.2009 року на суму 1972,10 грн.
Частиною 1 статті 2 Закону України "Про систему оподаткування" дано визначення, що під податком і збором (обов’язковим платежем) до бюджетів та до державних цільових фондів слід розуміти обов’язковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платниками у порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування.
Пунктом 3 частини 1 статті 9 Закону України "Про систему оподаткування" встановлено, що платники податків і зборів (обов’язкових платежів) зобов’язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов’язкових платежів) у встановлені законами терміни. Згідно частини 3 цієї ж статті, обов’язок юридичної особи щодо сплати податків і зборів (обов’язкових платежів) припиняється із сплатою податку, збору (обов’язкового платежу) або його скасуванням або списанням податкової заборгованості відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Статтею 11 Закону України "Про систему оподаткування" встановлено, що відповідальність за своєчасність сплати податків і зборів і додержання Законів про оподаткування несуть платники податків і зборів відповідно до Законів України.
Спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобов’язань юридичних осіб або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов’язкових платежів), включаючи збір на обов’язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення є Закон України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (далі Закон № 2181).
Згідно з пункту 1.2 статті 1 Закону № 2181 податкове зобов’язання – це зобов’язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
У відповідності до норм підпункту 4.1.1. пункту 4.1 статті 4 Закону № 2181 платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов’язання, яку зазначає у податковій декларації, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.2.2 пункту 4.2, а також пунктом 4.3 цієї статті.
Згідно підпункту 5.1 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкове зобов’язання, самостійно визначене у податковій декларації (розрахунку), вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
В силу підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону № 2181 платник податків зобов’язаний самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до підпункту 6.2.1 пункту 6.2 статті 6 зазначеного вище Закону, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов’язання у встановлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Перша податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов’язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов’язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк (пункт "а" підпункту 6.2.3 пункту 6.2 статті 6 Закону № 2181).
Друга податкова вимога надсилається не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки (пункт "б" підпункту 6.2.3 пункту 6.2 статті 6 Закону № 2181).
У разі коли податковий орган чи пошта не може вручити платнику податків податкові вимоги у зв’язку з незнаходженням посадових осіб, податковий орган розміщує податкові вимоги на дошці податкових оголошень. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення (підпункт 6.2.4 пункту 6.2 статті 6 Закону № 2181).
Виконуючи зазначену норму Закону, позивач надіслав відповідачу першу № 1/1345 від 25.08.2009 року та другу податкову вимогу № 2/1545 від 06.10.2009 року.
В матеріалах справи відсутні докази з яких вбачалося б, що зазначені податкові вимоги відповідачем оскаржувались, останні податковим органом не відкликані, а відтак є чинними на час розгляду справи. При цьому сплата податкового боргу в повному обсязі не відбулась.
Відповідальність за несвоєчасність сплати податкових зобов’язань платники податків несуть у відповідності із законодавством України. Статтею 11 Закону України "Про систему оподаткування" встановлено, що відповідальність за своєчасність сплати податків і зборів і додержання Законів про оподаткування несуть платники податків і зборів відповідно до Законів України. Примусове стягнення податкового боргу – передбачена законодавством України процедура погашення податкового боргу платника податків шляхом звернення стягнення на активи відповідного платника податків.
Згідно підпункту 7.1.1 пункту 7.1 статті 7 Закону України № 2181 джерелами самостійної сплати податкових зобов’язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна і немайнових цінностей, випуску цінних паперів, у тому числі корпоративних прав, отримані у позику (кредит), а також з інших джерел з урахуванням особливостей, визначених цією статтею.
Джерелами погашення податкового боргу платника податків за рішенням органу стягнення, які є виконавчими документами, є будь-які активи платника податків (його філій, відділень, інших відокремлених підрозділів) з урахуванням обмежень, визначених цим Законом, а також іншими законами (підпункт 7.2.1 пункту 7.2 статті 7 вказаного Закону).
Згідно підпункту 3.1.1 пункту 3.1 статті 3 Закону № 2181 активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду. В інших випадках платники податків самостійно визначають черговість та форми задоволення претензій кредиторів за рахунок активів, вільних від заставних зобов’язань забезпечення боргу.
Оцінюючи визнання відповідачем позову в повному обсязі заявленої суми, суд бере до уваги наступне.
Частиною 3 ст. 136 КАС України передбачено, що судове рішення у зв’язку з визнанням адміністративного позову ухвалюється за правилами, встановленими статтею 112 КАС України.
Відповідно до ч. 1 ст. 112 КАС України відповідач може визнати адміністративний позов повністю або частково. Згідно з ч. 4 цієї статті суд не приймає визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Відповідно до статтей 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.
За таких обставин суд вважає, що позовні вимоги Державної податкової інспекції у м.Вінниці є доведеними, відповідають фактичним обставинам та матеріалам справи, а відтак позов підлягає задоволенню шляхом стягнення за рахунок активів відкритого акціонерного товариства «Керамік» суму заборгованості у розмірі 1001414 грн. 38 коп.
Згідно з частиною 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ :
Адміністративний позов Державної податкової інспекції у м. Вінниці задовольнити.
Стягнути з відкритого акціонерного товариства "Керамік" (м. Вінниця, пров. Цегельний, 12, код. 05517593) 1001414,38 грн.(один мільйон тисяча чотириста чотирнадцять гривень тридцять вісім копійок) в рахунок погашення перед бюджетом за рахунок його активів.
Відповідно до ст. 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження , якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд , який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до ст. 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови оформлено: 05.03.10
Суддя Альчук Максим Петрович
03.03.2010