
Справа № 560/4037/19
РІШЕННЯ
іменем України
10 лютого 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Божук Д.А. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 , ОСОБА_3 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 до Дунаєвецького районного відділу управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , ОСОБА_3 звернулися в суд з позовом в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 до Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області в особі Дунаєвецького районного відділу, в якому просять:
- визнати протиправною відмову Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області в особі Дунаєвецького районного відділу у видачі ОСОБА_2 у зв`язку із досягненням 16-річного віку паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ;
- зобов`язати Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області в особі Дунаєвецького районного відділу оформити та видати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв`язку із досягненням ним 16-річного віку паспорта громадянина України у форму книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ.
В обґрунтування позовних вимог зазначають, що відмова відповідача в оформленні та видачі паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки є протиправною, що підтверджується також рішенням Великої Палати Верховного суді від 19.09.2018 по справі №806/3265/17.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 12.12.2019 відкрито провадження в цій адміністративній справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
27.12.2019 судом отримано відзив на позов, згідно якого відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Вказує, що Дунаєвецьким РВ УДМС України в Хмельницькій області розглянуто заяву позивача та надіслано письмову відповідь щодо можливості та порядку отримання паспорта громадянина України. Оскільки ОСОБА_2 не звертався до підрозділу міграційної служби із заявою-анкетою встановленого зразка про надання адміністративної послуги та необхідним переліком документів, рішення Дунаєвецьким РВ УДМС України в Хмельницькій області про відмову у наданні вказаної адміністративної послуги відносно нього не приймалося, тобто відсутнє, а відтак не може бути предметом оскарження в суді. Також зазначає, що Законом № 5492-VІ, а саме ч.4 ст.21, передбачено, що паспорт громадянина України виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій. Таким чином, відповідач зобов`язаний забезпечувати оформлення та видачу паспортів громадянам України у відповідності до вимог чинного законодавства, а саме здійснювати видачу паспортів у вигляді картки.
Розглянувши подані матеріали, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 та ОСОБА_3 є батьками ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 .
ОСОБА_1 , ОСОБА_3 та ОСОБА_2 звернулись до Дунаєвецького районного відділу Державної міграційної служби України в Хмельницькій області із заявою від 04 вересня 2019 року з проханням оформити і видати ОСОБА_2 паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до чинного Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 №2503-ХП, без застосування засобів Єдиного Державного демографічного реєстру, без присвоєння унікального номера запису в Реєстрі.
У заяві повідомлено, що копію свідоцтва про народження і дві фотокартки для оформлення паспорта буде подано у разі позитивної відповіді на заяву. Також у заяві висловлено прохання відповідно до Закону України "Про звернення громадян" надіслати заявнику письмову відповідь на адресу.
Дунаєвецький районний відділ УДМС в Хмельницькій області листом від 08.10.2019 р. вих.№ КО-106/6/6802-19/6819.25/97-19 за результатами розгляду заяви повідомив, зокрема, що видача документу, що посвідчує особу (незалежно від його вигляду - книжка чи картка, що містить безконтактний електронний носій), неможлива без обробки персональних даних особи. Відповідно до п.2 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 №302, паспорт виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій. Разом з тим, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 3 квітня 2019 року № 398 Державна міграційна служба до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року може здійснювати оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, виключно громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов`язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року.
Надаючи правову оцінку таким правовідносинам, суд звертає увагу на наступне.
Згідно із ст.5 Закону України "Про громадянство України" №2235-III, документом, що підтверджує громадянство України, є, зокрема, паспорт громадянина України.
Положення про паспорт громадянина України затверджено Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ (далі - Положення №2503-ХІІ).
Згідно пунктів 1 та 3 Положення №2503-ХІІ, паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України. Бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.3 ст.13 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" №5492-VI (далі - Закон №5492-VI) паспорт громадянина України містить безконтактний електронний носій.
Згідно із ч.2 ст.21 Закону №5492-VI кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов`язаний отримати паспорт громадянина України. Оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 №302 затверджено Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України (далі - Порядок №302).
При цьому, пунктом 3 Порядку №302 встановлено, що прийняття документів для оформлення паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразок бланка якого затверджено цією постановою, з 1 листопада 2016 року припиняється.
Відповідно до п.п.1 п.7 Порядку №302, оформлення (у тому числі замість втраченого), обмін та видача паспорта здійснюється особі, яка досягла 14-річного віку - на підставі заяви-анкети, поданої нею особисто.
Згідно пункту 13 Положення №2503-ХІІ, для одержання паспорта громадянин подає: заяву за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України; свідоцтво про народження; дві фотокартки розміром 35х45 мм; у необхідних випадках - документи, що підтверджують громадянство України.
Згідно пункту 3 Розділу І Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.06.2019 №456 (далі - Тимчасовий порядок №456), оформлення і видачу паспорта здійснюють територіальні підрозділи Державної міграційної служби України особі, яка досягла 16-річного віку, - на підставі заяви про видачу паспорта громадянина України за зразком, наведеним у додатку 1 до цього Тимчасового порядку, поданої нею особисто.
Таким чином, передумовою оформлення та видачі паспорта громадянина України є особисте звернення особи до уповноваженого органу з відповідною заявою встановленого зразка, з долученням відповідного переліку документів.
Відповідно до п.п.23, 26, 28 Порядку №302, керівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС визначає працівників, які здійснюють функції з прийняття документів, оформлення заяв-анкет та видачі паспорта, і працівників, які здійснюють функції з оформлення паспорта (розгляд заяви-анкети, ідентифікація особи та прийняття рішення). Після формування заяви-анкети працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта друкує її та надає заявнику для перевірки правильності внесених до заяви-анкети відомостей. Реєстрація заяви-анкети здійснюється із застосуванням засобів Реєстру під час її формування. Після перевірки заявником правильності внесених до заяви-анкети відомостей про особу заява-анкета перевіряється та підписується (із зазначенням дати, прізвища та ініціалів) працівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта, який прийняв документи та сформував заяву-анкету.
Згідно з п. 8 Розділу I "Загальні положення" Тимчасового порядку №456, після заповнення заявником заяви працівник територіального підрозділу ДМС перевіряє правильність заповнення заяви та її відповідність наданим документам, про що вчиняє відповідний запис у графі 9 заяви.
Таким чином, реалізація волевиявлення громадянина на отримання паспорта, незалежно від форми такого, здійснюється шляхом подання заяви-анкети до компетентного органу особисто особою, яка звертається за отриманням паспорта, із зазначенням інформації та долученням документів, які передбачені вимогами чинного законодавства. При цьому, дотримання особою певних правил, пов`язаних з процедурою оформлення та видачі паспорта, зокрема, щодо дотримання форми заяви, порядку її подання та надання визначеного переліку документів, є обов`язковим.
Заява від 04.09.2019, подана з метою отримання неповнолітньою дитиною паспорта громадянина України, за формою і змістом не відповідає вимогам до заяви-анкети, яка є підставою для вчинення територіальними органами і підрозділами ДМС відповідних дій/прийняття рішень щодо оформлення паспорта громадянина України встановленого зразка. Також до заяви не долучено законодавчо встановлених документів, що є передумовою для розгляду питання щодо видачі паспорта у формі паспортної книжечки.
За відсутності заяви встановленого зразка та необхідних документів (копії свідоцтва про народження та двох фотокарток розміром 35 х 45 мм) відповідач позбавлений можливості видати паспорт громадянина України будь-якого зразка.
Оскільки позивач та його законні представники не зверталися до відповідача із заявою, сформованою відповідно до вимог законодавства, із долученням до такої заяви обов`язкового переліку документів, суд дійшов висновку, що розгляд поданої заяви відповідно до Закону України "Про звернення громадян" з роз`ясненням законодавчо визначеного алгоритму дій, необхідних для отримання паспорта громадянина України, не є порушенням прав позивача з боку Дунаєвецького районного відділу управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області. Аналогічна правова позиція викладена п.65 постанови Верховного Суду від 29 листопада 2019 року по справі №260/1414/18.
Також суд звертає увагу на те, що листом відповідача не відмовлено в оформленні та видачі паспорта громадянина України у формі книжечки, а надано відповідь відповідно до вимог Закону України "Про звернення громадян", оскільки позивачем та його законними представниками не використано право особистого звернення до територіального підрозділу міграційної служби із заявою-анкетою про надання адміністративної послуги із долученням необхідних документів, а в заяві містилось прохання відповідно до Закону України "Про звернення громадян" надіслати заявнику письмову відповідь на адресу.
Сама по собі незгода позивача зі змістом відповіді не спростовує факту розгляду звернення в установленому законом порядку та не може бути підставою для визнання протиправними дій відповідача і задоволення позовних вимог щодо зобов`язання видати паспорт у формі книжечки, навіть у разі наявності в позивача такого права, оскільки заявником не було дотримано процедури звернення за паспортом та не надано необхідних для цього документів. Аналогічна правова позиція викладена у п.62 постанови Верховного Суду від 24 січня 2020 року по справі №820/3352/18.
Отже, позивачем не було дотримано необхідної процедури, передбаченої законодавством, а тому відповідний лист відповідача, з яким висловив незгоду позивач, не є рішенням суб`єкта владних повноважень у розумінні КАС України. Відсутність факту відмови відповідача в оформленні паспорта на підставі належно оформленої та поданої заяви з необхідними документами робить передчасним звернення до суду із заявленими позовними вимогами.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що на день звернення із заявою у відповідача були відсутні правові підстави для видачі позивачу паспорта громадянина України у формі книжечки. При цьому, позивач не позбавлений права на звернення до суду за судовим захистом у разі, коли буде дотримано всіх необхідних процедур, проте за наслідком розгляду заяви буде відмовлено у видачі паспорта у формі книжечки..
Отже, відповідач діяв у спосіб, визначений чинним законодавством України та у межах своїх повноважень, а відтак позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Також суд враховує, що правова позиція щодо наявності права громадян на отримання паспорта у формі книжечки була викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 19 вересня 2018 року в зразковій справі №806/3265/17. Велика Палата Верховного Суду констатувала, що позбавлення особи можливості отримання паспорта у традиційній формі - у вигляді книжечки, і спричинені цим побоювання окремої суспільної групи, що отримання паспорта у вигляді ID-картки може спричинити шкоду приватному життю, становить втручання держави, яке не було необхідним у демократичному суспільстві, і воно є непропорційним цілям, які мали б бути досягнуті без покладення на особу такого особистого надмірного тягаря.
Однак щодо доводів позивача про необхідність застосування висновків Великої Палати Верховного Суду, викладених у зразковій справі №806/3265/17, суд зазначає, що справа у спірних правовідносинах не відповідає ознакам типової справи, визначених у вищезазначеному рішенні, оскільки позивачем та його законними представниками не було використане право на звернення до підрозділу міграційної служби із заявою - анкетою про надання адміністративної послуги та необхідним переліком документів. Аналогічна правова позиція викладена у п.64 постанови Верховного Суду від 24 січня 2020 року по справі №820/3352/18.
Частиною 1 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. При цьому, згідно частини 2 статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Враховуючи зазначене, суд вважає, що відповідач діяв правомірно, у межах своїх повноважень та у спосіб, передбачений законодавством, а тому суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити у повному обсязі.
Враховуючи вимоги статті 139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат, понесених позивачем, відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
в задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 10 лютого 2020 року
Позивач:ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ОСОБА_3 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 Відповідач:Дунаєвецький районний відділ Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області (вул. Громадська, 42, м.Дунаївці, Дунаєвецький район, Хмельницька область,32400 , код ЄДРПОУ - 37864148)
Головуючий суддя Д.А. Божук