
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 лютого 2020 р. Справа № 480/4890/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Шевченко І.Г.,
за участю секретаря судового засідання - Мельник О.П.,
позивача - ОСОБА_1 ,
представника відповідача - Бундюк Т.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовною заявою (а.с.22-24) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Сумській області), в якій просив:
1) визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно ст.59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» і п.9 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ від 23.11.2011 №1210 з 25 квітня 2019 року;
2) здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії, обчисленої відповідно ст.59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» і п.9 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ від 23.11.2011 №1210 з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня відповідного року та здійснювати відповідне коригування у разі збільшення її розміру в подальшому, починаючи з 25 квітня 2019 року.
Свої вимоги мотивував тим, що є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Рішенням №1-рп (ІІ) 2019 Конституційного Суду України було визнано такими, що не відповідає Конституції України (є неконституційними) словосполучення «дійсної строкової», яке міститься у положеннях частини третьої статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», від 28.02.1991 №796-ХІІ. У зв`язку з чим позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, обчисленої відповідно до статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», п.9 постанови КМУ від 23.11.2011 №1210 та здійснювати відповідне коригування у разі збільшення її розміру в подальшому, однак, відповідач відмовив у здійсненні такого перерахунку, з чим позивач не погодився та звернувся до суду за захистом своїх прав.
Ухвалою суду від 18.12.2019 вказану позовну заяву було прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідач, заперечуючи проти позовних вимог, подав до суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого представник вказав, що на підставі особистої заяви позивача від 01.07.2019 ОСОБА_1 з 01.08.2019 було припинено виплату пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у зв`язку з переходом на отримання пенсії відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Проте, 05.07.2019 надійшла заява про поновлення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Таким чином, пенсія йому була поновлена без перерви.
В матеріалах пенсійної справи відсутня інформація щодо проведення перерахунку пенсії відповідно до ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", оскільки Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" такий перерахунок не передбачено.
Вважає, що права позивача щодо перерахунку пенсії не були порушені ГУ ПФУ в Сумській області.
Ухвалою суду від 20.01.2020 ухвалено здійснювати розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін та призначено судове засідання на 04.02.2020 (а.с.42).
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав, просив суд їх задовольнити з підстав, викладених у позові.
Представник відповідача заперечував проти позовних вимог, просив у задоволенні позову відмовити з підстав, викладених у відзиві.
Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши наявні матеріали справи, заяви по суті справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи та об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд не вбачає підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, віднесений до 1 категорії, що підтверджується експертним висновком №3 (а.с.9) та посвідченням особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи серії НОМЕР_1 (а.с.3). Також позивачу була встановлена IІ група інвалідності внаслідок захворювань, пов`язаних з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується довідкою до акта огляду МСЕК серії АС №019328 (а.с.10), довідкою про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, потреби у додаткових видах допомоги (а.с.10), посвідченням інваліда II групи (а.с.3).
З пояснень сторін встановлено, що з 01.01.2017 по 31.07.2010 позивач перебував на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області як отримувач пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року №2262-XII (далі - Закон №2262-XII).
У період з 01.08.2010 по 05.04.2018 ОСОБА_1 отримував пенсію у Охтирському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області, призначену відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року №796-XII (далі - Закон №796-XII).
На підставі особистої заяви ОСОБА_1 (а.с.32) з 06.04.2018 йому було поновлено виплату пенсії по інвалідності відповідно до Закону №2262-XII, що вбачається з копії протоколу про поновлення пенсії (а.с.34).
На підставі особистої заяви позивача від 01.07.2019 про припинення виплати пенсії у зв`язку з переходом на пенсію відповідно до Закону №796-XII (а.с.35) ОСОБА_1 було припинено виплату пенсії з 01.08.2019 у зв`язку з переходом на отримання пенсії згідно Закону №796-XII.
Однак, позивач 05.07.2019, тобто ще до 01.08.2019 подав до ГУ ПФУ в Сумській області заяву про поновлення пенсії по інвалідності відповідно до Закону №2262-XII (а.с.36) та, як вбачається з протоколу (а.с.37), виплата пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону №2262-XII була поновлена без перерви.
Вказані обставини в судовому засіданні не заперечувалися позивачем та представником відповідача.
ОСОБА_1 звертався із заявами до відповідача від 31.05.2019 та від 06.11.2019 про перерахунок пенсії відповідно до ч.3 ст.59 Закону №796-XII з урахуванням Рішенням №1-рп(ІІ) 2019 Конституційного Суду України, на які ГУ ПФУ в Сумській області (а.с.14,16) повідомив позивача про те, що підстав для перерахунку за умов, викладених у його заявах немає, оскільки ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області як отримувач пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону №2262-XII (а.с.15,17).
Позивач з вказаною відмовою відповідача не погодився та звернувся до суду за захистом своїх прав.
Надаючи правову оцінку відносинам, що в даному випадку склалися між сторонами, суд виходить з наступного.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбаченим законом.
Основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України (пункт 6 частини 1 статті 92 Конституції України).
Відповідно до ст.1 Закону №2262-XII, в редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин, особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі і на службі в органах внутрішніх справ мають право на довічну пенсію за вислугу років. Військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які стали інвалідами за умов, передбачених цим Законом, набувають право на пенсію по інвалідності.
Як встановлено судом позивач у період з 01.01.2007 по 31.07.2010, з 06.04.2018 по 01.08.2019 перебував на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області як отримувач пенсії по інвалідності відповідно до вказаного Закону№2262-XII. Крім того, з 01.08.2019 ОСОБА_1 вкотре була поновлена пенсія по інвалідності відповідно до вказаного Закону№2262-XII за його особистою заявою.
Відповідно до ст.7 Закону №2262-XII військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором.
Судом встановлено, що 05.07.2019 позивачем була подана заява про припинення виплати пенсії відповідно до Закону №796-XII, у зв`язку з переходом на пенсію відповідно до Закону№2262-XII та ГУ ПФУ в Сумській з 01.08.2019 позивачу поновлено виплату пенсія по інвалідності відповідно до Закону№2262-XII без перерви (а.с.35,36,37).
Тобто, позивач реалізував, визначене статтею 7 вказаного Закону №2262-XII право на вибір пенсії, подавши заяву про переведення з пенсії відповідно до Закону №796-XII на пенсію по інвалідності відповідно до Закону№2262-XII, яку отримує станом і на сьогодні.
Дійсно, відповідно до ч.ч.1,3 ст.59 Закону №796-XII в редакції Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 №2148-VIII пенсії військовослужбовцям призначаються з їх грошового забезпечення згідно з цим Законом та іншими законодавчими актами. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, призначається відповідно до статті 51 цього Закону.
Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
В свою чергу, Рішенням Конституційного Суду України від 25.04.2019 у справі №1-рп (ІІ)/2019 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення «дійсної строкової», яке міститься у положеннях частини третьої статті 59 Закону №796-XII, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.
Позивач, посилаючись на вказане, вважає, що відповідач протиправно відмовив йому у перерахунку пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року. Однак, на переконання суду, позивачем помилково розуміються вказані норми ст. 59 Закону №796-XII, аналіз яких свідчить про те, що обчислення пенсії з вказаного розміру можливе лише тим пенсіонерам, які отримують пенсію по інвалідності саме відповідно до Закону №796-XII. Водночас, як встановлено в судовому засіданні, позивач станом на момент звернення до відповідача із заявами від 31.05.2019 та від 06.11.2019 про перерахунок пенсії відповідно до ч.3 ст.59 Закону №796-XII з урахуванням Рішення №1-рп(11)/2019 Конституційного Суду України, перебував на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області як отримувач пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону №2262-XII (а.с.36,37).
В свою чергу згідно ст. 51, ч.4 ст. 63 Закону №2262-XII перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, Закон №2262-XII не передбачає підстав для перерахунку пенсії пенсіонерам, які є отримувачами пенсії відповідно до Закону №796-XII.
Відтак, суд зазначає, що у даному випадку, як на момент звернення із заявою від 31.05.2019 (а.с.14), так і на момент звернення із заявою від 06.11.2019 (а.с.16), у зв`язку з перебуванням позивача на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області як отримувач пенсії, призначеної відповідно до Закону №2262-ХІІ, у відповідача були відсутні підстави обчислення пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону №796-ХІІ з 25.04.2019 з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої частиною 3 статті 59 Зaкoну №796-ХІІ на 1 січня відповідного року, без дотримання передбаченої процедури попереднього переходу позивача за заявою з одного виду пенсії - призначеної за Законом України №2262-ХІІ, на інший - за Законом України №796-ХІІ.
Такий порядок звернення особи щодо призначення та перерахунку пенсії, подання та оформлення відповідних документів, врегульований Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.205 №22-1 (далі - Порядок №22-1), пунктом 4.1 якого встановлено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою, форма якої затверджена додатком 3 до Порядку №22-1. Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Відповідно пунктів 4.2, 4.3 Порядку 22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію: перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів. Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Аналіз наведених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на поновлення пенсії, є подання особою відповідної заяви та доданих до неї необхідних документів, поданих до уповноваженого органу Пенсійного фонду України відповідно до Порядку 22-1.
Враховуючи встановлені в судовому обставини у справі та досліджені докази, суд приходить до висновку, що відмовляючи позивачу у здійснення перерахунку та виплаті пенсії, обчисленої відповідно ст.59 Закону №796-ХІІ і п.9 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ від 23.11.2011 №1210 з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня відповідного року, починаючи з 25 квітня 2019 року, відповідач діяв у відповідності до вимог Закону №2262-XII, Закону №796-ХІІ, Порядку №22-1, його дії відповідають критеріям правомірності, визначених ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв`язку з чим суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії.
Керуючись ст.ст. 90, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 255, 295, 297, п.15.5 Розділу VІІ Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м.Суми, вул.Пушкіна, буд.1, код ЄДРПОУ 21108013) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення складено 10.02.2020.
Суддя І.Г. Шевченко