
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№1.380.2019.005345
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 січня 2020 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Грень Н.М.,
за участю:
секретаря судового засідання Редкевич О.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Відокремлений підрозділ "Шахта Червоноградська" Державного підприємства "Львіввугілля" про визнання протиправним та скасування рішення, зобовязання вчинити дії, -
в с т а н о в и в:
17.10.2019 до Львівського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Відділу з питань призначення та перерахунків пенсій № 5 Управління застосування пенсійного законодавства ГУ ПФУ у Львівській області від 09.08.2019 № 3990/03.06-36/1 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 за віком на пільгових умовах;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу роботи зі шкідливими і особливо важкими умовами праці, який дає право для призначення пенсії відповідно до п.1 ч.2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" період роботи гірником підземним 3 розряду з 30.11.2017 по 10.07.2019.
В обґрунтування вимог позивач зазначив, що при вирішенні питання щодо призначення пенсії відповідачем не включено до страхового стажу період роботи на роботі з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 (на підземних роботах) - гірником 3 розряду з повним робочим днем під землею з 01.12.2017 по 10.07.2019 (1 рік 7 місяців 8 днів) відповідачем не включено до страхового стажу на таких роботах через несплату підприємством як страхувальником страхових внесків за вказаний період. Позивач зазначає, що у випадку невиконання страхувальником обов`язку щодо сплати єдиного внеску, в т.ч. порушення строків його сплати, законодавством передбачає відповідальність страхувальника, в т.ч. шляхом сплати недоїмки, штрафу та пені на вимогу органу доходів і зборів, встановлюючи можливість виконання такої вимоги як виконавчого документа державною виконавчою службою та наділяючи орган доходів і зборів правом звернення до суду з позовом про стягнення такої недоїмки. Позивач зазначив, що у випадку спірних правовідносин, пропрацювавши понад 10 років на роботах зі з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 (на підземних роботах), він позбавлений можливості отримати пенсію за віком на пільгових умовах, а відповідно й реалізувати своє конституційне право на соціальний захист, з незалежних від нього причин, за відсутності будь-яких порушень з його боку, через невиконання свого обов`язку іншою особою.
Відповідач позов не визнав, долучив до матеріалів справи відзив на позовну заяву в якому зазначив, що період роботи позивача з 01.12.2017 по 31.05.2019 не зараховано до страхового стажу та до стажу роботи з повним робочим днем на підземних роботах за Списком №1, оскільки згідно "Індивідуальних відомостей про застраховану особу" Форми ОК-5 ОСОБА_1 , за вказаний період відсутні відомості про сплату страхових внесків ВП "Шахта "Червоноградська" ДП "Львіввугілля" (копія довідки форми ОК-5 додається). Період роботи з 01.06.2019 по 30.06.2019 не зараховано до страхового стажу та до стажу роботи з повним робочим днем на підземних роботах за Списком №1, оскільки за вказаний звітний місяць відсутні відомості про суму заробітку для нарахування пенсії та відсутні відомості про сплату страхових внесків роботодавцем. Період роботи з 01.07.2019 по 10.07.2019 не зараховано до страхового стажу та до стажу роботи з повним робочим днем на підземних роботах за Списком №1, оскільки при призначенні пенсії зарахуванню підлягає останній місяць роботи, що передує місяцю подання заяви про призначення пенсії (п.4.3 Порядку). Згідно поданих документів для призначення пенсії загальний страховий стаж ОСОБА_1 (обчисленний по 30.11.2017) становив 29 років 04 місяці 21 день, з них 9 років 0 місяців 25 днів стажу роботи з повним робочим днем на підземних роботах за Списком №1 (в тому числі 1 місяць 2 дні навчання за спеціальністю). Оскільки, право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до положень абзацу 1 п.1 ч.2 ст.114 Закону №1058 виникає за умови досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років пільгового стажу, у заявника відсутнє право на призначення пенсії у 50 років.
11.12.2019 позивачем подано до суду відповідь на відзив.
12.12.2019 відповідачем подано до суду доповнення до відзиву від 18.11.2019.
Ухвалою судді 01.11.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою від 28.11.2019 призначено судове засіданні у справі та залучено до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Відокремлений підрозділ «Шахта Червоноградська» Державного підприємства «Львіввугілля».
Позивач у судове засідання не прибув, долучив до матеріалів справи клопотання про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача у судове засідання не прибув.
Третя особа у судове засідання не прибула.
Суд, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та відзив, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, встановив наступне.
З 03.11.2008 позивач працює у Відокремленому підрозділі «Шахта «Червоноградська»» Державного підприємства «Львіввугілля».
З 19.01.2009 ОСОБА_1 працює підземним гірником III розряду дільниці прохідницьких робіт (ДПР) з повним робочим днем в шахті.
10.07.2019 ОСОБА_1 звернувся у Червоноградський відділ обслуговування громадян (сервісний центр) Управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою встановленого зразка про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до норм статті 114 Закону України від 09.07.2003 №1058 - IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
До заяви про призначення пенсії позивачем додані наступні документи: копія паспорта громадянина України; копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номера; копія трудової книжки; копія диплома; копія військового квитка; витяги з наказів №486-к від 28.07.1987, №62-к від 08.02.1990 по ПАТ "Зміна"; довідки вих.№69 від 14.05.2019 та вих.№146, 147 від 22.05.2019, виданих ПАТ "Зміна";довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №147 від 09.07.2019, видану ВП "Шахта "Червоноградська" ДП "Львіввугілля"; копії наказів про завершення атестації робочих місць за умовами праці, висновків експертизи якості проведення атестації робочих місць по ВП "Шахта "Червоноградська" ДП "Львіввугілля"; довідка №101 від 22.05.2019, видану ВП "Шахта "Червоноградська" ДП "Львіввугілля"; індивідуальні відомості про застраховану особу за період 1998 - 2019 форми ОК-5.
Відділом з питань призначення та перерахунків пенсій №5 Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління пенсійного фонду України у Львівській області 08.08.2019 прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії за віком за списком №1 відповідно до ст.114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" ОСОБА_1 .
Як зазначив відповідач, період роботи позивача з 01.12.2017 по 31.05.2019 не зараховано до страхового стажу та до стажу роботи з повним робочим днем на підземних роботах за Списком №1, оскільки згідно "Індивідуальних відомостей про застраховану особу" Форми ОК-5 ОСОБА_1 , за вказаний період відсутні відомості про сплату страхових внесків ВП "Шахта "Червоноградська" ДП "Львіввугілля".
Період роботи з 01.06.2019 по 30.06.2019 не зараховано до страхового стажу та до стажу роботи з повним робочим днем на підземних роботах за Списком №1, оскільки за вказаний звітний місяць відсутні відомості про суму заробітку для нарахування пенсії та відсутні відомості про сплату страхових внесків роботодавцем.
Період роботи з 01.07.2019 по 10.07.2019 не зараховано до страхового стажу та до стажу роботи з повним робочим днем на підземних роботах за Списком №1, оскільки при призначенні пенсії зарахуванню підлягає останній місяць роботи, що передує місяцю подання заяви про призначення пенсії (п.4.3 Порядку).
Згідно поданих документів для призначення пенсії загальний страховий стаж ОСОБА_1 (обчисленний по 30.11.2017) становив 29 років 04 місяці 21 день, з них 9 років 0 місяців 25 днів стажу роботи з повним робочим днем на підземних роботах за Списком №1 (в тому числі 1 місяць 2 дні навчання за спеціальністю).
Оскільки, право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до положень абзацу 1 п.1 ч.2 ст.114 Закону №1058 виникає за умови досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років пільгового стажу, у заявника відсутнє право на призначення пенсії у 50 років.
На підставі викладеного, за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 10.07.2019 відділом з питань призначення та перерахунків пенсій №5 Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління пенсійного фонду України у Львівській області 08.08.2019 прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії.
Позивач не погодившись із таким рішенням відповідача, звернувся із цим позовом до суду.
При вирішенні спору по суті суд керувався наступним.
Статтею 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" врегульовано питання пенсій за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.
Згідно з ч. 1 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 114 вказаного Закону на пільгових умовах пенсія за віком призначається, зокрема працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1975 року народження і старші після досягнення ними такого віку, зокрема 46 років 6 місяців - з 1 квітня 1971 року по 30 вересня 1971 року.
Таким чином необхідними умовами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах на підставі п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" є зайнятість особи на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1, які затверджені Кабінетом Міністрів України, така зайнятість повний робочий день, наявність атестації робочих місць та наявність відповідного страхового стажу, в тому числі на зазначених роботах.
Судом встановлено, що рішенням Відділу з питань призначення та перерахунків пенсій № 5 Управління застосування пенсійного законодавства ГУ ПФУ у Львівській області від 09.08.2019 № 3990/03.06-36/1 відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, у зв`язку із відсутністю у ОСОБА_1 на дату звернення із заявою про призначення пенсії необхідного страхового стажу - 10 років на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1.
Відповідно до листа Червоноградського відділу обслуговування громадян (сервісного центру) ГУ ПФУ у Львівській області від 26.09.2019 № 148/150/Р-20/11.03-06 відмова зумовлена тим, що ДП «Львіввугілля» (ВП «Шахта «Червоноградська») страхові внески за ОСОБА_1 сплачено за листопад 2017, в зв`язку з чим загальний стаж ОСОБА_1 , в т.ч. включений стаж на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 (на підземних роботах) обчислений лише по 30.11.2017.
Отже, судом встановлено, що період роботи на роботі з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 (на підземних роботах) - гірником 3 розряду з повним робочим днем під землею з 01.12.2017 по 10.07.2019 (1 рік 7 місяців 8 днів) відповідачем не включено до страхового стажу, через несплату підприємством як страхувальником страхових внесків за вказаний період.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»:
- пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа у разі досягнення нею передбаченого цим Законом віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом;
- страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону;
- застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувались у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування;
Відповідно до ч.І ст. 7 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» загальнообов`язкове державне пенсійне страхування здійснюється за принципами, зокрема, обов`язковості страхування осіб, які працюють на умовах трудового договору, а також відповідальності суб`єктів системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування за порушення норм цього Закону, а також за невиконання або неналежне виконання покладених на них обов`язків.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 цього Закону суб`єктами солідарної системи пенсійного забезпечення в Україні є, зокрема, страхувальники.
Відповідно до п.1 ч. 1 ст. 11 цього Закону громадяни, які працюють на підприємствах чи у їх відокремлених підрозділах, підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню.
Відповідно до п.1 ч. 1 ст. 14 цього Закону страхувальниками являються роботодавці, зокрема, підприємства, створені відповідно до законодавства України, у тому числі їх відокремлені підрозділи, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 цього Закону страхувальники, зазначені в ст. 14 цього Закону, є платниками страхових внесків.
Відповідно до п.2 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Відповідно до п.З, п. 10 ч.І ст. 1, п.1 ч.І ст. 4 цього Закону застрахованими особами являються, зокрема, фізичні особи, які відповідно до законодавства підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню і за яку сплачується або сплачувався у встановленому порядку єдиний соціальний внесок, а платниками єдиного внеску є страхувальники, зокрема, підприємства, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору, та їх відокремлені підрозділи, які мають окремий баланс і самостійно здійснюють виплати застрахованим особам.
Відповідно до п.1 ч.2 ст. 6 цього Закону платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до п.1 ч.І ст. 7 цього Закону для платників, зазначених в п.1 (крім абз.7) ч.І ст. 4 цього Закону єдиний внесок нараховується на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати.
Відповідно до Пропорцій розподілу єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (постанова Кабінету Міністрів України від 26.11.2014 № 675) сума єдиного внеску розподіляється на різні види загальнообов`язкового державного соціального страхування, у тому числі й на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування (до солідарної системи).
Відповідно до ч.4 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату, яка також є виконавчим документом. Платник єдиного внеску зобов`язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження такої вимоги сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.
Також ч.5 ст. 25 цього Закону передбачено виконання такої вимоги державною виконавчою службою в порядку, встановленому законом.
Натомість ст. 106 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» передбачено відповідальність посадових осіб суб`єктів солідарної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, у тому числі за порушення встановленого порядку нарахування, обчислення та порушення строків сплати страхових внесків.
Таким чином згідно вищевказаних норм у відносинах солідарної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування саме роботодавець (в т.ч. підприємство, його відокремлений підрозділ), як страхувальник, зобов`язаний сплачувати страхові внески за застраховану особу - найманого працівника, який працює на умовах трудового договору, та несе відповідальність за невиконання обов`язку щодо їх сплати. Такі внески сплачуються ним консолідовано з внесками на інші види загальнообов`язкового державного соціального страхування у складі єдиного внеску, частина якого розподіляється на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
А у випадку невиконання страхувальником обов`язку щодо сплати єдиного внеску, в т.ч. порушення строків його сплати, законодавством передбачає відповідальність страхувальника, в т.ч. шляхом сплати недоїмки, штрафу та пені на вимогу органу доходів і зборів, встановлюючи можливість виконання такої вимоги як виконавчого документа державною виконавчою службою та наділяючи орган доходів і зборів правом звернення до суду з позовом про стягнення такої недоїмки.
Відповідальність застрахованої особи - найманого працівника за невиконання страхувальником - роботодавцем обов`язку сплати страхових внесків законодавством не передбачена.
Однак у випадку відмови в призначені пенсії за віком через несплату страхувальником страхових внесків така застрахована особа фактично несе відповідальність за невиконання страхувальником такого свого обов`язку, зазнаючи негативних наслідків у вигляді неможливості реалізації свого конституційного права на соціальний захист та позбавлення мене майна в розумінні Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Відповідач покликаєтья на те, що відповідно до законодавства за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Отже, судом з`ясовано, що відповідач не заперечує нарахування та сплату ВП «Шахта «Червоноградська»» єдиного внеску за ОСОБА_1 за спірний період, однак суми такого єдиного внеску після їх надходження були зараховані в рахунок сплати неустойки (штрафу, пені).
З огляду на наведене суд зазначає, що несвоєчасна сплата підприємством страхових внесків, за умови підтвердження роботи особи на такому підприємстві, отримання заробітної плати та утримання з неї єдиного соціального внеску, не повинна порушувати законі права та інтереси позивача, зокрема, порушувати його право на належне пенсійне забезпечення, оскільки обов`язок своєчасної сплати страхових внесків до пенсійного фонду покладено на роботодавця, а тому їх несплата не може позбавляти працівників права на зарахування періоду роботи до страхового стажу, фактично позбавляючи особу права власності на пенсію в належному розмірі.
При цьому, працівник не може нести відповідальності у вигляді позбавлення права на включення періоду роботи до страхового стажу за порушення, вчинене роботодавцем, оскільки згідно із Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник.
Позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов`язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу при перерахунку пенсії особи періодів її роботи на такому підприємстві.
Позбавлення працівника соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи на підприємстві внаслідок невиконання підприємством обов`язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України є неприпустимим та суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.
Вказані висновки викладені Верховним Судом у постановах від 30.09.2019 у справі № 316/1392/16-а, від 27.03.2018 у справі № 208/6680/16-а (2а/208/245/16) /п.14/, від 24.05.2018 у справі № 490/12392/16-а, від 20.03.2019 у справі № 688/947/17.
Окрім того, з наданої ВП «Шахта Червоноградська» ДП «Львіввугілля» інформації судом з`ясовано, що при кожній виплаті заробітної плати сплачується єдиний соціальний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за всіх працівників ВП «Шахта Червоноградська», в тому числі і за ОСОБА_1 . Заробітна плата за період з 30.11.2017 по 10.07.2019 року виплачена в повному обсязі, внески перераховані.
Отже, з урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що відповідачем протиправно відмовлено позивачеві у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, а тому, рішення про відмову у призначенні пенсії підлягає скасуванню.
Частиною 2 ст. 2 КАС України, встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Враховуючи вищевикладене, відповідачем не доведено та не надано доказів на підтвердження правомірності дій під час розгляду питання про наявність страхового та пільгового стажу при призначенні пенсії позивачу.
Окрім того, суд дійшов висновку, що зарахуванню до страхового стажу роботи підлягає період роботи гірником підземним 3 розряду саме з 01.12.2017 по 10.07.2019, оскільки, страховий стаж, в тому числі і на роботах з шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 обчислений відповідачем по 30.11.2017 включно.
З огляду на встановлені обставини справи та наведені норми закону, якими регулюються спірні відносини, суд дійшов висновку, що позов належить задовольнити частково.
Відповідно до ч.ч. 1 та 3 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, сплачений позивачем судовий збір підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 73-76, 242, 244, 245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
в и р і ш и в:
позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Відділу з питань призначення та перерахунків пенсій № 5 Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 09.08.2019 № 3990/03.06-36/1 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу роботи зі шкідливими і особливо важкими умовами праці, який дає право для призначення пенсії відповідно до п.1 ч.2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" період роботи гірником підземним 3 розряду з 01.12.2017 по 10.07.2019.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п.1 ч.2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, з 23.05.2019.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (ЄДРПОУ: 13814885, місцезнаходження: 79016, вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 судовий збір в сумі 1536 (одна тисяча п`ятсот тридцять шість) грн. 80 коп.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.
Суддя Грень Н.М.
Повний текст рішення складено та підписано 03.02.2020.