Рішення № 87468538, 03.02.2020, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.02.2020
Номер справи
300/1496/19
Номер документу
87468538
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"03" лютого 2020 р. справа № 300/1496/19

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Панікара І.В.,

при секретарі Подольській Т.М.,

представника відповідача: Попович В.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення № 694 від 13.06.2019 року, -

ВСТАНОВИВ:

12.07.2019 року фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради (надалі - відповідач) та скасування окремих положень рішення № 694 від 13.06.2019 року.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем протиправно, в порушення норм чинного законодавства, зокрема, положень Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" пунктами 2.1 та 3 рішення № 694 від 13.06.2019 року "Про погодження на розміщення торгових майданчиків на території м. Івано-Франківська" відмовлено у наданні погодження на розміщення та облаштування суб`єкту господарської діяльності ОСОБА_1 літнього торгового майданчика площею 30 кв.м. на АДРЕСА_1 та вказано суб`єкту господарської діяльності ОСОБА_1 протягом 5-ти робочих днів з моменту оприлюднення даного рішення демонтувати літній торговий майданчик з навісом (маркізою) АДРЕСА_1. Вважає пункти 2.1 та 3 рішення № 694 від 13.06.2019 року "Про погодження на розміщення торгових майданчиків на території м. Івано-Франківська" протиправними та такими, що підлягають скасуванню, оскільки ним було виготовлено та погоджено паспорт літнього торгового майданчика у встановленому порядку, а відтак у виконавчого комітету міської ради немає підстав щодо відмови у його розміщені.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 186.07.2019 року відкрито провадження в справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін (а.с.1-2).

Головуючий по справі суддя Панікар І.В. в періоди: з 05.08.2019 року по 06.09.2019 року; з 09.09.2019 року по 04.10.2019 року перебував у відпустці, з 07.10.2019 року по 11.10.2019 року; з 11.11.2019 року по 15.11.2019 року перебував у службових відрядженнях, з 02.12.2019 року по 10.01.2020 року перебував у відпустці та з 11.01.2020 року по 14.01.2020 року перебував на листку тимчасової непрацездатності, у зв`язку з чим, 60-денний строк розгляду справи продовжено.

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 01.08.2019 року із відповідними письмовими доказами (а.с.67-96), згідно змісту якого, представник відповідача щодо можливості задоволення позовних вимог заперечив. Вказав на те, що питання щодо встановлення літніх торгових майданчиків на території міста Івано-Франківська регулюється рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 03.11.2016 року № 749 "Про затвердження Порядку розміщення торгових майданчиків в м. Івано-Франківську". Зокрема, представником зазначено, що позивачем було встановлено літній торговий майданчик площею 30 кв.м. по АДРЕСА_1 до отримання погодження на його розміщення, тобто самовільно, що є порушенням пункту 16.1 рішення сесії Івано-Франківської міської ради від 02.05.2018 року № 106-19 "Про внесення змін у Правила благоустрою м. Івано-Франківська" та рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 03.11.2016 року № 749 "Про затвердження Порядку розміщення торгових майданчиків в м. Івано-Франківську".

Правом подання відповіді на відзив та заперечення сторони не скористались.

Позивач в судове засідання не прибув, поштове відправлення у відповідності до приписів статті 124 Кодексу адміністративного судочинства України, направлене до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 за адресою, що зазначена у позовній заяві, однак повернулося до суду без вручення із відміткою працівника Укрпошти «інші причини, що не дали змоги виконати обов`язки щодо пересилання поштового відправлення» (а.с.144-146).

Згідно частини 11 статті 126 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

Відповідно до частини 1 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Представник відповідача в судовому засіданні щодо можливості задоволення позову заперечила з мотивів, викладених у відзиві на позовну заяву.

Суд, розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження, заслухавши в судовому засіданні пояснення представника відповідача, дослідивши позовну заяву, відзив та письмові докази в їх сукупності, судом встановлено наступне.

28.11.2003 року ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа-підприємець та здійснює підприємницьку діяльність за основним видом діяльності - діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування (а.с. 7-9).

24.05.2019 року позивач звернувся до Центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради із заявою про надання дозволу на розташування літнього майданчика площею 30 кв.м. на період з 01.06.2019 року по 01.11.2019 року по АДРЕСА_1 (а.с.80).

13.06.2019 року на засіданні виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради прийнято рішення № 694 "Про погодження на розміщення торгових майданчиків на території м. Івано-Франківська", яким пунктом 2.1 вирішено відмовити у наданні погодження на розміщення та облаштування суб`єкту господарської діяльності ОСОБА_1 літнього торгового майданчика площею 30 кв.м. на АДРЕСА_1 та пунктом 3 рішення вказано суб`єкту господарської діяльності ОСОБА_1 протягом 5-ти робочих днів з моменту оприлюднення даного рішення демонтувати літній торговий майданчик з навісом (маркізою) АДРЕСА_1 (а.с.25).

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 вважаючи, що оскаржені пункти 2.1 та 3 рішення № 694 від 13.06.2019 року є протиправними, з метою захисту свого порушеного права, звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд керується такими мотивами.

Згідно із частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Питання щодо встановлення літніх торгових майданчиків на території міста Івано-Франківська регулюється рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 03.11.2016 року № 749 "Про затвердження Порядку розміщення торгових майданчиків в м. Івано-Франківську" (надалі - Порядок).

Відповідно до пункту 2.1.1 Порядку, літній торговий майданчик - тимчасовий, збірно-розбірний пункт громадського харчування. Виготовляється з полегшених конструкцій, встановлюється без влаштування фундаментів. Період функціонування літнього торгового майданчику - не раніше 1 квітня та не пізніше 1 листопада.

Згідно пункту 2.2 Порядку, погодження на розміщення та облаштування торгового майданчика (Погодження) - це адміністративна послуга, що забезпечується шляхом надання виконавчим комітетом міської ради витягу з рішення органу місцевого самоврядування на розміщення та облаштування торгового майданчика на території міста та визначає право суб`єкта підприємницької діяльності розпочати роботи зі встановлення торгового майданчика на певний термін, у визначеному місці, відповідної форми та на певній площі. Погодження видається на безоплатній основі.

Пунктом 5.1 Порядку визначено, що для отримання Погодження суб`єкт господарювання подає в Центр надання адміністративних послуг заяву на ім`я міського голови

Відповідно до пункту 5.3.2 Порядку, Управління економічного та інтеграційного розвитку виконавчого комітету міської ради в термін до 30-ти календарних днів забезпечує підготовку проекту рішення виконавчого комітету «Про погодження на розміщення та облаштування торгових майданчиків».

Пунктом 5.5 Порядку визначено підстави для обґрунтованої відмови у видачі погодження, однією з яких є порушення цього Порядку та порушення «Правил благоустрою міста Івано-Франківська», заактовані в установленому порядку.

Рішенням Івано-Франківської міської ради від 02.05.2018 року № 106-19 внесено зміни до Правил благоустрою м. Івано-Франківська, затверджені рішенням сесії міської ради від 25.12.2015 року № 68 (а.с.116).

Згідно пункту 16.1 зазначених Правил, на території міста Івано-Франківська заборонено здійснювати розміщення будь-яких малих архітектурних форм без дозвільних документів.

Судом встановлено, що 11.06.2019 року головним фахівцем сектору/нагляду відділу муніципальної інспекції з благоустрою Департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Івано-Франківської міської ради проведено обстеження (огляд) території м. Івано-Франківська.

За результатами перевірки складено акт № 3825 від 13.06.2019 року, відповідно до якого встановлено, що під час обстеження (огляду) на АДРЕСА_1, ресторан "ІНФОРМАЦІЯ_1" розміщено малу архітектурну форму без дозвільних документів, чим порушено пункт 16.1 Правил благоустрою м. Івано-Франківськ (а.с.95).

13.06.2019 року сектором/нагляду відділу муніципальної інспекції з благоустрою Департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Івано-Франківської міської ради надано власнику малої архітектурної форми "ІНФОРМАЦІЯ_1" припис № 3433 про усунення порушень вимог законодавства у сфері благоустрою до 16.06.2019 року шляхом надання дозвільних документів або демонтажу (а.с.94).

Тобто, позивачем було встановлено літній торговий майданчик до отримання погодження на його розміщення, що є порушенням пункту 16.1 рішення сесії Івано-Франківської міської ради від 02.05.2018 року № 106-19 "Про внесення змін у Правила благоустрою м. Івано-Франківська", у якому вказано, що на території м. Івано-Франківська заборонено здійснювати розміщення будь-яких малих архітектурних форм без дозвільних документів.

Згідно положень пункту 2.6 Порядку, самовільно встановлений торговий майданчик - майданчик, який використовується без Погодження на розміщення та облаштування торгового майданчика та/або укладеного договору на право тимчасового користування елементами благоустрою комунальної власності або правовстановлюючого документа на земельну ділянку або такий, щодо якого ухвалено рішення про втрату чинності Погодження.

Рішенням Івано-Франківської міської ради № 186-6 від 08.07.2016 року затверджено Положення про порядок звільнення земельних ділянок, що зайняті без правових підстав та належать до комунальної власності територіальної громади м. Івано-Франківська (надалі - Рішення).

Відповідно до пунктів 2.1, 2.3, 2.4 Рішення, тимчасова споруда для провадження підприємницької діяльності (в тому числі холодильні вітрини), літній торговий майданчик, збірно-розбірний металевий гараж та об`єкти дрібнороздрібної торгівлі підлягають демонтажу, а відповідна земельна ділянка, зайнята без правових підстав, звільненню у випадках розміщення даних об`єктів з порушення вимог Положення про порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності в м. Івано-Франківську, Положення про порядок надання та продовження терміну дії дозволу на тимчасове встановлення збірно-розбірних металевих гаражів в дворах багатоквартирних житлових будинків на території загального користування м. Івано-Франківська, Положення про дрібнороздрібну торгівлю та надання послуг у сфері розваг на території м. Івано-Франківська, Положення про розміщення та порядок облаштування літніх торгових майданчиків в м. Івано-Франківську та інших нормативно-правових актів, які регулюють дані відносини. Звільнення самовільно зайнятих земельних ділянок проводиться за рішенням виконавчого комітету міської ради.

Прийняте рішення виконавчого комітету міської ради оприлюднюється органом, що здійснював підготовку даного рішення, шляхом опублікування в газеті «Західний кур`єр» та на сайті виконавчого комітету міської ради.

Звільнення самовільно зайнятих земельних ділянок здійснюється в добровільному порядку особами, що встановили(користуються) об`єктом демонтажу протягом 5-ти робочих днів з моменту оприлюднення рішення.

З урахуванням викладеного, твердження позивача про те, що ним було виготовлено та погоджено паспорт літнього торгового майданчика у встановленому порядку, а відтак у виконавчого комітету міської ради немає підстав щодо відмови у його розміщені є помилковими, оскільки погодження паспорта літнього майданчика не наділяє суб`єкта господарської діяльності правом щодо його встановлення та здійснення підприємницької діяльності, тільки за наявності погодження суб`єкт підприємницької діяльності має право розпочати роботи із встановлення торгового майданчика на певний термін, у визначеному місці, відповідної форми та на певній площі.

Окрім того, суд зазначає, що погодження паспорта літнього торгового майданчика у встановленому порядку є одним із етапів щодо подальшого отримання погодження шляхом надання виконавчим комітетом витягу з рішення органу місцевого самоврядування на розміщення та облаштування торгового майданчика.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім того, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, відповідач приймаючи оскаржувані пункти 2.1 та 3 рішення № 694 від 13.06.2019 року "Про погодження на розміщення торгових майданчиків на території м. Івано-Франківська" діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 03.11.2016 року № 749 "Про затвердження Порядку розміщення торгових майданчиків в м. Івано-Франківську", а відтак, позовні вимоги слід визнати необгрунтованими, а позов таким, що не підлягає до задоволення.

У відповідності до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, питання щодо розподілу судових витрат вирішення судовим рішенням не потребують.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 - відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи:

Позивач:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ), АДРЕСА_3 .

Відповідач:

Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради(код ЄДРПОУ 33644700) вул. Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ, 76004.

Суддя /підпис/ Панікар І.В.

Рішення складене в повному обсязі 10 лютого 2020 р.