
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
03 лютого 2020 р. Справа № 120/3922/19-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Заброцької Людмили Олександрівни, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Рубанської сільської ради Немирівського району Вінницької області про визнання протиправним та скасування рішення, -
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з адміністративним позовом до Рубанської сільської ради Немирівського району Вінницької області (далі - відповідач, Рубанська с/р) про визнання протиправним та скасування рішення.
В обґрунтування заявленого позову позивач зазначив, що рішенням 35 сесії 7 скликання Рубанської сільської ради Немирівського району Вінницької області від 28.10.2019 року відмінено рішення 30 сесії 7 скликання Рубанської сільської ради Немирівського району Вінницької області від 22.05.2019 року щодо надання ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтованою площею 0,40 га для ведення особистого селянського господарства із земель комунальної власності Рубанської сільської ради. Позивач вважає, що таке рішення прийнято відповідачем протиправно, з порушенням наданих йому повноважень, за відсутності підстав для скасування власного раніше прийнятого рішення, а тому просить скасувати оскаржуване рішення.
Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 02.12.2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними в справі матеріалами. Даною ухвалою також встановлено відповідачу строк на подання відзиву на позовну заяву.
09.01.2020 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву за підписом голови Рубанської сільської ради Головенько В.В., в якому вказано, що Рубанська с/р погоджується з обставинами, викладеними у даній позовній заяві, та не заперечує проти задоволення даного позову.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши доводи сторін, викладені в позовній заяві та відзиві, оцінивши докази в їх сукупності, суд встановив таке.
ОСОБА_1 звернувся до Рубанської с/р із заявою про надання йому дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 0,40 га, що розташована за адресою: с. Рубань Немирівського району Вінницької області, для ведення особистого селянського господарства із земель комунальної власності Рубанської сільської ради.
Рішенням Рубанської с/р від 22.05.2019, прийнятим на 30 сесії 7 скликання, ОСОБА_1 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність зазначеної земельної ділянки ( а.с. 13 ).
28.10.2019 року на 35 сесії 7 скликання Рубанської с/р відповідачем прийнято рішення, відповідно до якого, розглянувши звернення ОСОБА_2 про скасування рішення 30 сесії 7 скликання від 22.05.2019 року "Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки у межах населеного пункту ОСОБА_1 ", вирішили відмінити вказане рішення Рубанської с/р прийняте на 30 сесії 7 скликання від 22.05.2019 року ( а.с. 14 - 19 ).
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд керується та виходить з наступного.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами ст. 12 ЗК України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; організація землеустрою; підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок відповідно до цього Кодексу; інформування населення щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок; вирішення земельних спорів; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Згідно з п. б ч. 1 ст. 80 ЗК України суб`єктами права власності на землю є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 59 Закону України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні" (далі - Закон № 280/97-ВР) рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень, які приймаються на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Положенням ст. 59 Закону № 280/97-ВР стосовно права органу місцевого самоврядування скасовувати свої раніше прийняті рішення та вносити до них зміни з будь-якого питання, що є компетенцією органу місцевого самоврядування, дано офіційне тлумачення в Рішенні Конституційного Суду України від 16 квітня 2009 року № 7-рп/2009.
В абз. 3 п. 3 цього Рішення зазначено, що органи місцевого самоврядування, здійснюючи владу й самостійно вирішуючи питання місцевого значення, віднесені законом до їх компетенції, та приймаючи рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території, зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та в спосіб, що передбачені Конституцією та законами.
Згідно з абз. 1 п. 4 Рішення Конституційного Суду України від 16 квітня 2009 року № 7-рп/2009 органи місцевого самоврядування приймають нормативні та ненормативні акти. До нормативних належать акти, які встановлюють, змінюють чи припиняють дію норм права, мають локальний характер, розраховані на широке коло осіб та застосовуються неодноразово, а ненормативні акти передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб`єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово й після реалізації вичерпують свою дію.
Абзацами 5 та 6 п. 5 цього Рішення визначено, що органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов`язані з реалізацією певних суб`єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб`єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є "гарантією стабільності суспільних відносин" між органами місцевого самоврядування та громадянами, що породжує у громадян упевненість у тому, що їхнє становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення.
На підставі викладеного суд зазачає, що у зв`язку з прийняттям органом місцевого самоврядування рішення від 22.05.2019 про надання ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною площею 0,40 га для ведення особистого селянського господарства, що розташована за адресою: с. Рубань Немирівського району Вінницької області, у нього виникли правовідносини, пов`язані з реалізацією певних суб`єктивних та охоронюваних законом інтересів, і він, як суб`єкт цих правовідносин, не надавав згоди на їх зміну чи припинення.
Зокрема, позивачем було укладено договір про розроблення проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки у власність від 30.08.2019 року, на підставі якого було розроблено відповідний проект землеустрою ( а.с. 20 - 27 ).
Тобто, рішення Рубанської сільради від 22.05.2019 року "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність в с. Рубань громадянину ОСОБА_1 ", є актом індивідуальної дії, на підставі якого у позивача виникло право на розроблення проектної документації щодо відведення у власність земельної ділянки, а тому відповідач не мав законодавчо визначених підстав для скасування такого рішення.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
У відповідності до ч.1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. При цьому в силу ч. 2 ст. 77 КАС України а адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач не довів належними та допустимими доказами правомірність оскаржуваного рішення, разом з тим, у відзиві на позов визнав викладені позивачем обставини та не заперечував щодо задоволення позову.
Таким чином, зважаючи на викладене, суд дійшов до переконання про наявність підстав для визнання протиправним та скасування рішення, прийнятого на 35 сесії 7 скликання Рубанською сільською радою Немирівського району Вінницької області від 28.10.2019 року, яким було відмінено рішення Рубанської сільської ради від 22.05.2019 "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність в с. Рубань громадянину ОСОБА_1 ".
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що заявлений адміністративний позов підлягає задоволенню.
Питання розподілу судових витрат підлягає вирішенню у відповідності до положень ч. 1 ст. 139 КАС України і на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Рубанської сільської ради підлягають стягненню понесені судові витрати у виді судового збору в сумі 768,40 гривень.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення, прийняте на 35 сесії 7 скликання Рубанської сільської ради Немирівського району Вінницької області від 28.10.2019 року, яким відмінено рішення 30 сесії 7 скликання Рубанської сільської ради від 22.05.2019 року щодо надання ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 0,40 га, що розташована за адресою: с. Рубань Немирівського району Вінницької області, для ведення особистого селянського господарства із земель комунальної власності Рубанської сільської ради.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Рубанської сільської ради Немирівського району Вінницької області понесені судові витрати у виді судового збору в сумі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень 40 копійок).
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ).
Відповідач: Рубанська сільська рада Немирівського району Вінницької області (с. Рубань, Немирівський район, Вінницька область, код ЄДРПОУ 04327382).
Суддя Заброцька Людмила Олександрівна