
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 лютого 2020 року м. Житомир справа № 240/8332/19
категорія 109040000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі: судді Чернової Г.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Департаменту містобудування та земельних відносин Житомирської міської ради до Державного кадастрового реєстратора міськрайонного управління у Житомирському районі та м.Житомирі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області Вишневської Вікторії Сергіївни, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Житомирська міська рада про визнання незаконним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Департамента містобудування та земельних відносин Житомирської міської ради, у якій просить:
- визнати незаконним та скасувати рішення державного кадастрового реєстратора Міськрайонного управління у Житомирському районі та м.Житомирі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області Вишневської Вікторії Сергіївни від 04.02.2019 № РВ-1800628042019 про відмову у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру;
- зобов`язати державного кадастрового реєстратора Міськрайонного управління у Житомирському районі та м.Житомирі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області Вишневську Вікторію Сергіївну внести відомості до Державного земельного кадастру згідно поданої Департаментом містобудування та земельних відносин Житомирської міської ради 18.01.2019 заяви про реєстрацію земельної ділянки, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , до Державного земельного кадастру.
В обгрунтування позовних вимог посилається на те, що 18.01.2019 Департамент містобудування та земельних відносин Житомирської міської ради (далі - Департамент) звернувся до державного кадастрового реєстратора Міськрайонного управління у Житомирському районі та м.Житомирі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області (далі - Реєстратор) із заявою № ЗВ-1807372682019 про державну реєстрацію земельної ділянки у Державному земельному кадастрі. 04.02.2019 реєстратором винесено рішення № РВ-1800628042019 про відмову у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру з наступних підстав:
1) згідно вихідних даних розробленого проекту землеустрою, що є його складовою частиною, земельні ділянки формуються за рахунок земель загального користування (багаторічні насадження), чим порушено: вимоги пункту 4 ст.83 Земельного кодексу України, - до земель комунальної власності, які не можуть передаватись приватну власність, належать землі загального користування населених пунктів (майдани, вулиці, проїзди, шляхи, набережні, пляжі, парки, сквери, бульвари, кладовища, місця знешкодження та утилізації відходів тощо); вимоги п.5 ст.83 Земельного кодексу України щодо порядку набуття землі у комунальну власність територіальню громадою; вимоги статті 118 Земельного кодексу України;
2) невідповідності поданого електронного документа установленим вимогам, а саме: виявлено невідповідність у відомостях щодо адреси земельних ділянок, - "В районі АДРЕСА_1", "АДРЕСА_1"; враховуючи відсутність нерухомого майна на земельній ділянці проектний склад угідь (землі під житловою забудовою, код 007.00) проектом визначено не вірно, вірним є - землі зайняті поточним будівництвом та відведені під будівництво (будівництво яких не розпочато, код 012.00).
З вказаним рішенням позивач не погоджується, оскільки подані документи відповідають вимогам законодавства:
- відповідно до діючої містобудівної документації міста земельна ділянка, на яку зокрема розроблена документація із землеустрою, не відноситься до земель загального користування населених пунктів, тому відсутнє порушення пункту 4 ст.83 Земельного кодексу України;
- в розумінні п.2 статті 83 Земельного кодексу та Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" земельні ділянки, які формуються, вже перебувають у комунальній власності, тому відсутнє порушення п.5 ст.83 Земельного кодексу України;
- порушення ст.118 Земельного кодексу України немає, так як стаття 118 Земельного кодексу України регламентує порядок отримання громадянами ділянок у власність, врегульовує правові відносини між органом державної влади або місцевого самоврядування - власником земельної ділянки та громадянином, який бажає отримати ділянку у власність, і жодним чином не стосується реєстратора та суб`єкта звернення із завою про реєстрацію земельної ділянки;
- рекомендовані адреси земельним ділянкам, які формуються, для подальшого присвоєння адрес цим земельним ділянкам при прийнятті рішення міської ради про їх відведення визначено на виконання вимог п.6 Положення про надання та впорядкування адрес топонімічних об`єктів на території міста Житомир висновком Департаменту № 44/2018 від 31.05.2018, яким погоджено проект землеустрою, відтак необгрунтованим є твердження позивача про невідповідність у відомостях щодо адреси земельних ділянок;
- позивачем правомірно зазначено проектний склад угідь - землі під житловою забудовою, код 007.00, оскільки він включає в себе чітко визначену складову - земельні ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, в той час, як код 012.00 містить загальне, розширене поняття і може включати землі зайняті поточним будівництвом і відведені під будівництво (будівництво на яких не розпочато) промислових об`єктів, об`єктів транспорту, комерційні об`єкти тощо.
Враховуючи наведене, відмова реєстратора від 04.02.2019 є незаконною, порушує права позивача на внесення відомостей та реєстрацію ділянки, що перебуває у нього у власності, у земельному кадастрі, а тому підлягає скасуванню.
Ухвалою судді відкрито загальне позовне провадження у справі.
Ухвалами, постановленими без виходу до нарадчої кімнати, суд залучив до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області, та перейшов в письмове провадження.
У відзиві на позовну заяву державний кадастровий реєстратор Вишневська Вікторія Сергіївна просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Вказує, що згідно довідки зі статистичної звітності (6-зем), спірні земельні ділянки формуються за рахунок земель загального користування (багаторічні насадження), чим порушуються вимоги пункту 4 ст.83 Земельного кодексу України: до земель комунальної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать землі загального користування населених пунктів (майдани, вулиці, проїзди, шляхи, набережні, пляжі, парки, сквери, бульвари, кладовища, місця знешкодження та утилізації відходів тощо). Дозвіл на розробку документації із землеустрою було надано Департаменту містобудування та земельних відносин Житомирської міської ради, чим порушено вимоги п.5 ст.83 Земельного кодексу України. Також, в заяві від 18.01.2019 № 917 позивач просить здійснити державну реєстрацію виключно однієї земельної ділянки, яка знаходиться за адресою АДРЕСА_1, однак проект землеустрою стосується не однієї земельної ділянки, а восьми, місцезнаходження яких проектом визначено "в районі АДРЕСА_1". Враховуючи наведене, а також те, що поданий проект землеустрою не відповідає вимогам законодавства, які чітко зазначені у рішенні № РВ-1800628042019, останнє прийнято в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Представник позивача у ході судового розгляду справи підтримала позовні вимоги з підстав, викладених у позові та просила суд задовольнити їх у повному обсязі.
Відповідач в судовому засіданні проти заявлених позовних вимог заперечила у повному обсязі та просила відмовити у їх задоволенні з мотивів, викладених у відзиві на позовну заяву.
Представник Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області підтримав позицію відповідача.
Представник Житомирської міської ради просив суд задовольнити позовні вимоги.
Заслухавши пояснення учасників справи, перевіривши матеріали справи, усебічно й повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов і відзив, об`єктивно оцінивши докази, що мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Встановлено, що рішенням Житомирської міської ради від 30.11.2016 № 421 "Про надання юридичним особам комунальної форми власності дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок" Департаменту містобудування та земельних відносин Житомирської міської ради надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, в районі АДРЕСА_1 .
На замовлення позивача, ФОП ОСОБА_1 було розроблено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок 1 - 0,0625 га, 2 - 0,0626 га, 3- 0,0628 га, 4- 0,0642 га, 5 - 0,0632 га, 7- 0,0638 га, 8- 0,0622 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) (02.01), розташованих в АДРЕСА_1 , з метою передачі у власність родинам загиблих військовослужбовців та громадянам, які приймали участь в АТО по врегулюванню кризової ситуації в Україні.
18.01.2019 Департамент містобудування та земельних відносин Житомирської міської ради звернувся до державного кадастрового реєстратора міськрайонного управління у Житомирському районі та м.Житомирі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області із заявою про державну реєстрацію земельної ділянки площею 0,0642 га, яка розташова за адресою: АДРЕСА_1. До заяви додав: копію документу, що посвідчує особу; копію документу, що посвідчує повноваження діяти від імені особи; копію документу про присвоєння податкового номера; документацію із землеустрою; електронний документ.
04.02.2019 державним кадастровим реєстратором міськрайонного управління у Житомирському районі та м.Житомирі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області Вишневською В.С. прийнято рішення № РВ-1800628042019 про відмову у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру з наступних підстав:
1) невідповідності поданих документів вимогам, установленим Законом України "Про Державний земельний кадастр" і Порядком ведення Державного земельного кадастру. А саме: згідно вихідних даних розробленого проекту землеустрою, що є його складовою, земельні ділянки формуються за рахунок земель загального користування (багаторічні насадження), чим порушено:
- вимоги пункту 4 ст.83 Земельного Кодексу України, в частині: до земель комунальної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать: землі загального користування населених пунктів (майдани, вулиці, проїзди, шляхи, набережііі. пляжі, парки. сквери, бульвари, кладовища, місця знешкодження та утилізації відходів тощо);
- пункту 5 ст.83 Земельного кодексу України, а саме: територіальні громади набувають землю у комунальну власність у разі: а) передачі їм земель державної власності; б) відчуження земельних ділянок для суспільних потреб та з мотивів суспільної необхідності відповідно до закону; в) прийняття спадщини або переходу в їхню власність земельних ділянок, визнаних судом відумерлою спадщиною; г) придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами; ґ) виникнення інших підстав, передбачених законом.
- порушено вимоги ст.118 Земельного Кодексу України, а саме: громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
2) невідповідність електронного документа установленим вимогам, а саме: виявлено невідповідність у відомостях щодо адреси земельних ділянок "В районі АДРЕСА_1", "АДРЕСА_1".
Враховуючи відсутність нерухомого майна на ділянці, проектний склад угідь (землі під житловою забудовою) проектом визначено не вірно. Вірним є - землі зайняті поточним будівництвом та відведені під будівництво (будівництво на яких не розпочато) (Код КВЗУ 012.00). XSD Схема Наявні зауваження щодо валідності електронного документу. Попередження Код угіддя '"007.00" не відповідає встановленому переліку кодів угідь.
Не погодившись із прийнятим рішенням № РВ-1800628042019, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Досліджуючи спірні правовідносини, суд зазначає наступне.
Згідно статті 22 Закону України "Про Державний земельний кадастр", документи, які є підставою для внесення відомостей до Державного земельного кадастру, мають відповідати таким вимогам: текст документів має бути написаний розбірливо; документи не мають містити підчищення або дописки, закреслені слова чи інші не обумовлені в них виправлення, орфографічні та арифметичні помилки, бути заповнені олівцем, а також з пошкодженнями, які не дають змоги однозначно тлумачити їх зміст; документи мають відповідати законодавству.
Згідно ч.1, ч.2, ч.9 ст.24 Закону України "Про Державний земельний кадастр", державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку.
Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за місцем їх розташування відповідним Державним кадастровим реєстратором центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
При здійсненні державної реєстрації земельної ділянки їй присвоюється кадастровий номер.
Частиною 3 цієї ж статті передбачено, що державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за заявою:
- особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки при передачі її у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи;
- власника земельної ділянки, користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності (у разі поділу чи об`єднання раніше сформованих земельних ділянок) або уповноваженої ними особи;
- органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування (у разі формування земельних ділянок відповідно державної чи комунальної власності).
- замовником технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель (у разі внесення до Державного земельного кадастру за результатами проведення інвентаризації земель масиву земель сільськогосподарського призначення відомостей про земельну ділянку, що входить до такого масиву).
Для державної реєстрації земельної ділянки Державному кадастровому реєстратору, який здійснює таку реєстрацію, подаються (ч.4 ст.24):
заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин;
оригінал документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки;
документація із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки у формі електронного документа.
Заява з доданими документами надається заявником особисто чи уповноваженою ним особою або надсилається поштою цінним листом з описом вкладення та повідомленням про вручення.
Згідно ч.5 ст.24 Закону України "Про Державний земельний кадастр", державний кадастровий реєстратор, який здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, протягом чотирнадцяти днів з дня реєстрації заяви: перевіряє відповідність документів вимогам законодавства; за результатами перевірки здійснює державну реєстрацію земельної ділянки або надає заявнику мотивовану відмову у державній реєстрації.
При цьому, відповідно до ч.6 цієї статті, підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки є:
- розташування земельної ділянки на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора;
- подання заявником документів, передбачених частиною четвертою цієї статті, не в повному обсязі;
- невідповідність поданих документів вимогам законодавства;
- знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини.
Також, п.110 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 р. № 1051 ( далі - Порядок № 1051) передбачено, що для державної реєстрації земельної ділянки Державному кадастровому реєстраторові, який здійснює таку реєстрацію, подаються:
1) заява про державну реєстрацію земельної ділянки за формою згідно з додатком 22;
2) оригінал погодженої відповідно до законодавства документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки (разом з позитивним висновком державної експертизи землевпорядної документації у разі, коли така документація підлягає обов`язковій державній експертизі землевпорядної документації);
3) електронний документ.
Згідно п.67 Порядку № 1051, документи, які є підставою для внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру, мають відповідати таким вимогам:
текст документів має бути написаний розбірливо;
документи не мають містити підчищення або дописки, закреслені слова чи інші не обумовлені в них виправлення, орфографічні та арифметичні помилки, бути заповнені олівцем, а також з пошкодженнями, які не дають змоги однозначно тлумачити їх зміст;
документи мають відповідати вимогам Закону України "Про Державний земельний кадастр" та цього Порядку.
Пунктом 111 Порядку № 1051 визначено, що державний кадастровий реєстратор протягом 14 календарних днів з дня реєстрації відповідної заяви приймає рішення про відмову у державній реєстрації земельної ділянки відповідно до пунктів 70, 73, 77-85 цього Порядку, у тому числі, в разі невідповідності поданих документів, зазначених у пункті 110 цього Порядку, вимогам, зазначеним у підпунктах 1 і 2 цього пункту. А саме: вимогам, передбаченим пунктом 67 цього Порядку; електронного документу вимогам пункту 74 цього Порядку.
З аналізу означених правових норм вбачається, що однією з підстав відмови державного кадастрового реєстратора у внесенні відомостей про земельну ділянку до Державного земельного кадастру є невідповідність поданих документів вимогам законодавства.
Наведений висновок узгоджується із правовою позицією, викладеною в постановах Верховного Суду від 21 серпня 2018 року в справі № №807/2064/17 та від 19 червня 2018 року в справі №820/2384/17.
Щодо правомірності відмови у державній реєстрації земельної ділянки площею 0,0642 га, яка розташована за адресою АДРЕСА_1 , внаслідок констатованих у спірному рішенні порушень вимог пункту 4 ст.83 Земельного кодексу України, п.5 ст.83 Земельного кодексу України, статті 118 Земельного кодексу України.
Згідно ч.2 ст.83 Земельного кодексу України, у комунальній власності перебувають:
а) усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності;
б) земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об`єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування.
Частиною 5 цієї ж статті визначено, що територіальні громади набувають землю у комунальну власність у разі:
а) передачі їм земель державної власності;
б) відчуження земельних ділянок для суспільних потреб та з мотивів суспільної необхідності відповідно до закону;
в) прийняття спадщини або переходу в їхню власність земельних ділянок, визнаних судом відумерлою спадщиною;
г) придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами;
ґ) виникнення інших підстав, передбачених законом.
Водночас, ч.1,2 та 4 ст.79-1 Земельного кодексу України передбачено, що формування земельної ділянки як об`єкта цивільних прав здійснюється у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.
Спірна земельна ділянка площею 0,0642 га по АДРЕСА_1 розташована в межах населеного пункту м.Житомир та у відповідності до п. «а» ч.2 ст.83 Земельного кодексу України, довідки, виданої міськрайонним управлінням у Житомирському районі та м.Житомирі від 27.02.2018 № 32-6-0.15-1282/183-18 вже перебуває у комунальній власності територіальної громади м.Житомира, а тому ч.5 ст.83 Земельного кодексу України до цього випадку не застосовується. При цьому, Департамент містобудування та земельних відносин Житомирської міської ради (як представник інтересів територіальної громади) наділений правом звернення до державного реєстратора із заявою про формування такої земельної ділянки як об`єкта цивільного права, тобто її державної реєстрації та присвоєння кадастрового номера.
Отже, посилання державного кадастрового реєстратора на ч.5 ст.83 Земельного кодексу України є неправомірним, а право Департамента містобудування та земельних відносин Житомирської міської ради щодо звернення із заявою про державну реєстрацію земельної ділянки комунальної власності є законним та випливає із змісту ст.79-1, ч.2 ст.83 Земельного кодексу України, ч.3 ст.24 Закону України "Про Державний земельний кадастр".
Щодо безпосередньо відповідності вимогам законодавства поданої позивачем до державного реєстратора документації.
Згідно довідки Міськрайонного управління Держгеокадастру у Житомирському районі та м. Житомирі від 27.02.2018 № 32-6-0.15-1282/183-18 земельні ділянки: діл. 1 - 0,0625 га, діл. 2 - 0,0626 га, діл. 3 - 0,0628 га, діл. 4 - 0,0642 га, діл. 5 - 0,0632 га, діл. 6 - 0,0626 га, діл. 7 - 0,0638 га, діл. 8 - 0,0622 га є землями загального користування, форма власності - комунальна.
Згідно пп.3 п.6 висновку ГУ Держгеокадастру у Чернівецькій області від 07.12.2018 № 6496/82-18, яким погоджено розроблений проект, земельні ділянки: діл. 1 - 0,0625 га, діл. 2 - 0,0626 га, діл. З - 0,0628 га, діл. 4 - 0,0642 га, діл. 5 - 0,0632 га, діл. 6 - 0,0626 га, діл. 7 - 0,0638 га, діл. 8 - 0,0622 га відносяться до категорії земель запасу, склад угідь- зелені насадження загального користування, форма власності - комунальна.
Таким чином, з проектної документації вбачається, що запроектовані до відведення земельні ділянки належать до земель комунальної власності загального користування.
Частиною 4 статті 83 Земельного кодексу України передбачено, що до земель комунальної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать: а) землі загального користування населених пунктів (майдани, вулиці, проїзди, шляхи, набережні, пляжі, парки, сквери, бульвари, кладовища, місця знешкодження та утилізації відходів тощо).
Суд зауважує, що позивачем було подано заяву про реєстрацію земельної ділянки по АДРЕСА_1 як земельної ділянки комунальної власності для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (з метою передачі в подальшому цієї земельної ділянки у власність).
Водночас відведення земельної ділянки комунальної власності загального користування для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд не сумісне з ч.4 ст.83 Земельного кодексу України.
При цьому, посилання позивача на те, що запроектована земельна ділянка по АДРЕСА_1 згідно Генерального плану м.Житомира, затвердженого рішенням міської ради від 30.11.2016 № 454 та Плану зонування території м.Житомира, затвердженого рішенням міської ради від 04.04.2017 № 579 знаходиться в зоні садибної забудови, не спростовує того факту, що ця земельна ділянка є землею загального користування згідно даних Держгеокадастру.
Отже, державним кадастровим реєстратором правомірно відмовлено у державній реєстрації з наведеної підстави.
Вказівка кадастрового реєстратора в рішенні на порушення позивачем вимог ст.118 Земельного кодексу України є необґрунтованим, оскільки не дає змоги встановити взаємозв`язок між цією нормою та встановленим порушенням в частині невідповідності поданої документації вимогам законодавства.
Необхідно вказати, що предметом розгляду відповідача була заява органу місцевого самоврядування про реєстрацію земельної ділянки як комунальної власності. Питання ж приватизації громадянином земельної ділянки, яка перебуває в його користуванні є окремою процедурою, незалежною від процедури формування земельної ділянки комунальної власності та її реєстрації з присвоєнням кадастрового номеру.
Щодо невідповідності електронного документа установленим вимогам, а саме: невідповідність у відомостях щодо адреси земельних ділянок "В районі АДРЕСА_1", "АДРЕСА_1"; проектний склад угідь (землі під житловою забудовою) визначено не вірно, вірним є «землі зайняті поточним будівництвом та відведені під будівництво» (будівництво на яких не розпочато) (Код КВЗУ 012.00). XSD Схема Наявні зауваження щодо валідності електронного документу. Попередження Код угіддя '"007.00" не відповідає встановленому переліку кодів угідь.
У відповідності до ст.23 Закону України "Про Державний земельний кадастр", документація із землеустрою та оцінки земель, яка є підставою для внесення відомостей до Державного земельного кадастру, подається органу, що здійснює внесення таких відомостей, також у формі електронного документа.
Вимоги до змісту, структури і технічних характеристик електронного документа визначаються Порядком ведення Державного земельного кадастру.
Перевірка відповідності наданого електронного документа наявним даним Державного земельного кадастру та встановленим вимогам до змісту, структури і технічних характеристик щодо розроблення такого документа здійснюється Державним кадастровим реєстратором, уповноваженим здійснювати внесення відповідних відомостей до Державного земельного кадастру, протягом строку, встановленого статтею 21 цього Закону для їх внесення.
Згідно п.74 Порядку № 1051, державний кадастровий реєстратор протягом строку, встановленого пунктом 73 цього Порядку, перевіряє електронний документ на відповідність:
1) даним Державного земельного кадастру (геодезичній та картографічній основам, даним кадастрових карт (планів);
2) вимогам до змісту, структури і технічних характеристик такого документа згідно з додатком 1;
3) даним документації із землеустрою та оцінки земель.
У відповідності до пункту 1 розділу "Загальні положення" Вимог до змісту, структури і технічних характеристик електронного документа (додаток 1 до Порядку№ 1051), ці вимоги встановлюють порядок оформлення електронного документа, що містить відомості про результати робіт із землеустрою та оцінки земель в електронному вигляді (електронного документа), формується з метою внесення даних до Державного земельного кадастру, а також визначають набір базових лексичних та синтаксичних правил для створення електронного документа.
Зокрема, елемент "Місцезнаходження земельної ділянки" (ParcelLocationInfo) складається з таких елементів і даних, в яких зазначаються (п.40 розділу "Місцезнаходження земельної ділянки"):
1) в елементі "Регіон" (Region) - назва адміністративно-територіальної одиниці;
2) в елементі "Назва населеного пункту" (Settlement) - назва міста, селища, села без урахування належності земельної ділянки до земель населеного пункту чи її розташування за межами населеного пункту;
3) в елементі "Назва району" (District) - назва району, в якому розташовано населений пункт;
4) в елементі "Відношення до населеного пункту" (ParcelLocation) - належність земельної ділянки до земель в межах населеного пункту (Urban) або інформація про те, що земельна ділянка розташована за межами населеного пункту (Rural);
5) в елементі "Адреса земельної ділянки" (ParcelAddress) - місцезнаходження земельної ділянки. У разі коли земельна ділянка розташована в межах населеного пункту, зазначений елемент складається з таких елементів:
"Тип (вулиця, проспект, провулок)" (StreetType);
"Назва вулиці" (StreetName);
"Номер будинку" (Building);
"Номер корпусу" (Block).
Елемент "Угіддя земельної ділянки" (LandParcelInfo) включає елементи, у яких зазначаються ідентифікаційні та метричні дані угідь земельної ділянки та в яких зазначаються (п.67 розділу "Угіддя земельної ділянки"):
1) в елементі "Кадастровий номер" (CadastralCode) - унікальний кадастровий номер земельної ділянки;
2) в елементі "Код угіддя" (LandCode) - код угіддя згідно з додатком 4 до Порядку ведення Державного земельного кадастру;
3) в елементі "Метрична інформація" (MetricInfo) - такі дані:
площа угіддя (Area) - інформація про одиниці виміру площі угіддя (MeasurementUnit), значення площі (Size), метод визначення площі (DeterminationMethod) за координатами точок повороту меж угіддя, зазначеними в електронному документі (ExhangeFileCoordinates), згідно із значенням площі, зазначеним у правовстановлюючому документі (DocExch), або шляхом переобчислення (Calculation);
периметр угіддя (Perimeter) - периметр межі угіддя;
середня квадратична похибка обчислення площі угіддя (Error);
опис меж угідь земельної ділянки лініями (полілініями) здійснюється за допомогою елементів "Блок опису зовнішніх полігонів угіддя земельної ділянки" (Externals) та "Блок опису внутрішніх полігонів угідь земельної ділянки" (Internals). Внесення відомостей у зазначені елементи здійснюється за допомогою елемента (Boundary) згідно з додатком 11 (комплексний тип "Межа об`єкта").
З приводу розбіжності в адресах, суд зазначає, що проектом землеустрою чітко визначено місцезнаходження земельної ділянки "АДРЕСА_1", водночас адреси, на які вказує державний кадастровий реєстратор у рішенні "АДРЕСА_1" є рекомендованими та не зазначені як адреси земельної ділянки, яку необхідно зареєструвати.
Судом не береться до уваги твердження відповідача у відзиві на позовну заяву, як правомірності свої позиції, що в заяві від 18.01.2019 Департамент містобудування та земельних відносин Житомирської міської ради просить здійснити державну реєстрацію однієї земельної ділянки, в той час як проект землеустрою розроблений на вісім земельних ділянок, оскільки наведені обставини не слугували підставою для прийняття рішення від 04.02.2019 № РВ-1800628042019.
Щодо невідповідності зазначеного позивачем коду угіддя 007.00 та необхідності зазначення коду 012.00 в електронному документі.
Відповідно до Переліку угідь згідно з Класифікацією видів земельних угідь (КВЗУ), код КВЗУ 007.00 відповідає земельним угіддям: «Землі під житловою забудовою Група включає землі під житловими будинками з прибудинковими територіями, господарськими будівлями і спорудами; земельні ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, під гуртожитками Група не включає готелі та інші заклади для короткострокового проживання (будинки для приїжджих тощо); землі, які зайняті будинками відпочинку, кемпінгами, пансіонатами тощо, тобто ті, які призначені для відпочинку або проведення відпусток».
Код КВЗУ 012.00 відповідає земельним угіддям: «Землі, зайняті поточним будівництвом та відведені під будівництво (будівництво на яких не розпочато)».
Враховуючи, що проектна документація складена щодо відведення земельних ділянок для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), код КВЗУ 007.00 «Землі під житловою забудовою» зазначений вірно, оскільки включає в себе земельні ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку.
Підсумовуючи наведене, невідповідність в повному обсязі поданої документації державному кадастровому реєстратору, рішення державного кадастрового реєстратора Міськрайонного управління у Житомирському районі та м.Житомирі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області Вишневської Вікторії Сергіївни від 04.02.2019 № РВ-1800628042019 про відмову у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру скасуванню не підлягає.
Відтак, відсутні підстави зобов`язувати державного кадастрового реєстратора Міськрайонного управління у Житомирському районі та м.Житомирі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області Вишневську Вікторію Сергіївну внести відомості до Державного земельного кадастру згідно поданої Департаментом містобудування та земельних відносин Житомирської міської ради 18.01.2019 заяви про реєстрацію земельної ділянки, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , до Державного земельного кадастру.
Частиною 1 ст.77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За вказаних обставин суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову.
Керуючись статтями 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
У задоволенні позову Департамента містобудування та земельних відносин Житомирської міської ради (вул. Покровська, 6,м.Житомир,10014, код ЄДРПОУ 02498429) до Державного кадастрового реєстратора міськрайонного управління у Житомирському районі та м.Житомирі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області Вишневської Вікторії Сергіївни (вул. М.Бердичівська, 17, м.Житомир,10014, код ЄДРПОУ 39765513), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Житомирська міська рада про визнання незаконним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Г.В. Чернова