Рішення № 87447704, 07.02.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.02.2020
Номер справи
420/213/20
Номер документу
87447704
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/213/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 лютого 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді – Завальнюка І.В. розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із зазначеним позовом, в якому просить суд: визнати протиправними дії відповідача щодо обмеження максимального розміру пенсії з 01.01.2016 за результатами її перерахунку на підставі рішення ООАС від 05.08.2019 № 420/1640/19; визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення в результаті перерахунку на підставі рішення ООАС від 05.08.2019 № 420/1640/19 з 01.01.2018 розміру пенсії на підставі постанови КМУ № 103 від 21.02.2018; зобов`язати відповідача з 01.01.2016 здійснити перерахунок пенсії з урахуванням грошового забезпечення, визначеного судовим рішенням, виходячи з окладу за військовим званням 135 грн; посадового окладу 1 455 грн; надбавки за вислугу років 35%; надбавки за виконання особливо важливих завдань 50%; надбавки за роботу в умовах режимних обмежень 15%; премії за підсумками роботи 1 679,3%, та з урахуванням збільшення розміру пенсії інвалідам війна на 25%, підвищення у розмірі 40% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, цільової грошової допомоги на прожиття, без обмеження її максимального розміру, без зменшення її розміру з 01.01.2018, та здійснити виплату пенсії з 01.01.2016, в т.ч. з 01.01.2018, з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішенням ООАС від 05.08.2019 задоволено його позов частково та, зокрема, зобов`язано ГУ ПФУ в Одеській області здійснити перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 із грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, зазначеного в грошовому атестаті Головного управління МНС України в Одеській області (для встановлення пенсії), а саме: окладу за військовим званням – 135 грн., посадового окладу – 1450 грн., процентної надбавки за вислугу років – (35%) 554,75 грн., надбавки за виконання особливо важливих завдань (50%) – 1069,88 грн., надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (15%) – 217,50 грн., премії за підсумками роботи (1679,3%) – 24350,0 грн., відповідно до вимог ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в редакції, згідно з рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, та здійснити виплату недотриманої пенсії, з моменту виходу на пенсію, 1 грудня 2010 року. На виконання зазначеного рішення Управлінням здійснено нарахування недоотриманої з 01.12.2010 по 31.12.2017 пенсії в розмірі 944 417,91 грн. Однак згідно перерахунку розмір пенсії станом на 01.04.2011 склав 22 577,30 грн, так як прожитковий мінімуму для осіб, які втратили працездатність, станом на 01.04.2011 р. становив 764 грн. Однак з 01.10.2011 розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, склав 784 грн, що є підставою для перерахунку пенсії у бік збільшення. Втім, загальний розмір пенсії за жовтень 2011 р. склав 22 577,30 грн, тобто збережено на рівні вересня 2011 р. Такий стан речей в перерахунку триває до кінця 2017 р., в т.ч. з 01.01.2016, тобто максимальний розмір пенсії обмежено розміром 22 577,30 грн. Натомість з 01.10.2011 по 31.12.2017 розмір пенсії підлягав збільшенню внаслідок збільшення розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а також у зв`язку із набранням 01.01.2012 чинності постановою КМУ від 28.12.2011 № 1381, якою передбачено збільшення розміру пенсії інвалідам війни на 25 відсотків. Отже відповідач неправомірно обмежив максимальний розмір пенсії відповідно до п. 2 прикінцевих положень Закону № 3668-VI. Крім того, в межах здійсненого перерахунку не застосовано постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 та від 21.02.2018 № 103, внаслідок яких з 01.01.2018 пенсія позивача підлягала перерахунку на підставі ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ. Однак, згідно з перерахунком з 01.01.2018 від 09.01.2020 Управлінням здійснено перерахунок пенсії на підставі постанови КМУ № 103, в результаті чого станом на 01.01.2018 та станом на 01.01.2020 розміри пенсії зменшені до 13 834,58 грн та 15 266,86 грн, що є меншим розміру пенсії у грудні 2017 р., який становив 22 577,30 грн. Зазначене суперечить п.4 постанови КМУ № 45 від 13.02.2008, п.4 постанови КМУ № 103 від 21.02.2018, згідно з якими, якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Ухвалою від 15.01.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі; постановлено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

31.01.2020 до суду від ГУ ПФУ в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач позовні вимоги не визнав у повному обсязі, в задоволенні позову просив відмовити. Зазначив, що оскільки позивачу призначено пенсію з 01.12.2010 на виконання рішення ООАС від 05.08.2019 № 420/1640/19, його розмір пенсії не обмежувався максимальним розміром та у фіксованому розмірі встановлений до виплати протягом всього періоду дії рішення суду, що виключає застосування нормативних положень, прийнятих після застосування фіксованого розміру. Крім того, на ГУ ПФУ в Одеській області зазначеним судовим рішенням не покладено жодних зобов`язань щодо врахування підвищень, допомоги та збільшення розміру пенсії.

Згідно ст. 263 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження.

Судом встановлено, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 05.08.2019 № 420/1640/19 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задоволено частково, а саме:

визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про відмову в перерахунку пенсії від 19 лютого 2019 року б/н;

зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 із грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, зазначеного в грошовому атестаті Головного управління МНС України в Одеській області (для встановлення пенсії), а саме: окладу за військовим званням – 135 грн., посадового окладу – 1450 грн., процентної надбавки за вислугу років – (35%) 554,75 грн., надбавки за виконання особливо важливих завдань (50%) – 1069,88 грн., надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (15%) – 217,50 грн., премії за підсумками роботи (1679,3%) – 24350,0 грн., відповідно до вимог ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в редакції, згідно з рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, та здійснити виплату недотриманої пенсії, з моменту виходу на пенсію, 1 грудня 2010 року.

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Постановою 5ААС від 11.12.2019 рішення ООАС від 05.08.2019 по справі № 420/1640/19 залишено без змін.

Згідно листа ГУ ПФУ в Одеській області від 28.12.2019 № 3561/Д-11, на виконання вказаних судових рішень ГУ ПФУ в Одеській області 21.12.2019 проведено перерахунок пенсії із грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, зазначеного в грошовому атестаті ГУ МНС України в Одеській області (для встановлення пенсії), а саме: окладу за військовим званням – 135 грн; посадового окладу – 1 450 грн; процентної набавки за вислугу років (35%) – 554,75 грн; надбавки за виконання особливо важливих завдань (50%) – 1 069,88 грн; надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (15%) – 7,5 грн; премії за підсумками роботи (1 679,3%) – 24 350 грн.

Крім того, в листі зазначено, що доплата за період 01.12.2010 – 31.12.2017 в сумі 944 417,91 грн буде виплачена згідно з Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою КМУ від 22.08.2018 № 649, та Порядком ведення обліку рішення суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затверджений правлінням ПФУ 26.09.2018 за № 20-1.

Згідно розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою № 1504007616 за дорученням № Д 1504007616/26 в періоді з грудня 2010 р. по грудень 2017 р. щомісячно нараховано фіксовану суму 22 577,30 грн.

Згідно перерахунку пенсії від 01.04.2018, підсумок пенсії з урахуванням максимального розміру з 01.01.2018 склав 13 730 грн.

Відповідно до довідки ГУ ПФУ в Одеській області № 22 від 08.01.2020 в січні 2020 р. сума пенсії позивача склала 15 266,86 грн.

Оцінивши належність, допустимість, достовірність наданих сторонами доказів, а також достатність та взаємний зв`язок у їх сукупності, суд вважає зазначене позовні вимоги підлягаючими задоволенню у зв`язку з наступним.

Згідно розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою № 1504007616 за дорученням № Д 1504007616/26 в періоді з грудня 2010 р. по грудень 2017 р. щомісячно нараховано фіксовану суму 22 577,30 грн, яка складається з: 22 221,70 грн, цільової грошової допомоги в розмір 50 грн, 40% підвищення у розмірі 305,60 грн, що відповідає 40% розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого з 01.01.2011 (764 грн) Законом України «Про Державний бюджет України на 2011 рік».

В той же час, з 01.10.2011 розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, склав 784 грн, проте зазначене не знайшло свого відображення в перерахунку пенсії та не враховано органом ПФУ.

Зазначений спосіб обрахунку пенсії збережено до кінця 2017 р., в т.ч. з 01.01.2016, так як нарахування здійснювалося у фіксованому розмірі 22 577,30 грн.

З 01.01.2012 набрала чинності постанова КМУ від 28.12.2011 № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення», пунктом 1 якої установлено, що розміри пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни, обчислені відповідно до статті 27 та частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", статей 13 і 21 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", збільшуються на 25 відсотків.

Крім того, Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» № 3551-XII передбачено пільги, надбавки та підвищення інвалідам війни, зокрема: у ст. 13 Закону № 3551-XII передбачено, що інвалідам війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються: інвалідам I групи - у розмірі 50 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, II групи - 40 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, III групи - 30 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Згідно ст. 13 Закону № 3551-XII підвищення та доплати до пенсії позивача, які сплачуються йому як інваліду війни, є складовою загальної суми пенсійної виплати, розмір якої змінюється та індексується, тому основний розмір пенсії підлягає перерахунку з підстав її підвищення.

Вважаючи обмеження ГУ ПФУ в Одеській області з 01.01.2016 розміру пенсії фіксованою сумою 22 577,30 грн неправомірним, позивач звернувся за судовим захистом із даним позовом.

У відзиві ГУ ПФУ в Одеській області обмеження розміру пенсії сумою 22 577,30 грн пояснило тим, що розмір пенсії не обмежувався максимальним розміром на підставі Закону України № 2262-ХІІ, так як пенсію позивачу призначено 01.12.2010, а зазначений Закон є чинним з 01.10.2011.

Натомість нарахування пенсії у фіксованому розмірі встановлено безпосередньо судовим рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 05.08.2019 № 420/1640/19, що виключає застосування нормативних положень, прийнятих після застосування фіксованого розміру. Крім того, на ГУ ПФУ в Одеській області зазначеним судовим рішенням не покладено жодних зобов`язань щодо врахування підвищень, допомоги та збільшення розміру пенсії.

Проте суд не погоджується із зазначеним тлумаченням органом ПФУ власних обов`язків з виконання рішення суду, яке на його переконання, увільняє його від виконання приписів чинного законодавства.

Так, позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області і йому призначено пенсію по інвалідності згідно з Законом України № 2262-ХІІ від 09.04.1992.

Виникнення попереднього спору (справа № 420/1640/19) було обумовлено незгодою позивача з застосованим відповідачем правовим порядком обчислення пенсії особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262-XII, при її призначенні, а саме відповідно до п. 7 Постанови № 393, замість ч. 3 ст. 43 Закону № 2262-XII.

Отже, спір, який вирішений рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 05.08.2019 № 420/1640/19, полягав у застосуванні при визначені розміру пенсії позивача приписів ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» у редакції Закону України від 04 квітня 2006 року № 3591-IV, за правилами якої пенсії особам, які мають право на них за цим Законом, обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи, зокрема, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, за останньою штатною посадою перед звільненням, а предметом спору (дослідження/доказування) була правомірність рішення відповідача про відмову в перерахунку пенсії від 19 лютого 2019 року б/н.

Застосований ООАС в рішенні від 05.08.2019 № 420/1640/19 спосіб захисту порушеного права, відображений в абз. 2 резолютивної частини рішення, жодним чином не обмежує ГУ ПФУ в Одеській області в дотриманні інших положень законодавства під час виконання своїх прямих функцій.

В той же час, встановлення відповідного обов`язку в зазначеному судовому рішенні щодо дотримання вимог законодавства за умови відсутності спору очевидно було б недоречним, у зв`язку із чим доводи відповідні доводи відповідача на увагу не заслуговують, так як позбавлені будь-якого сенсу.

При цьому дії відповідача в контексті власної правової позиції є суперечливими, так як при перерахунку пенсії позивача на виконання судового рішення з 01.01.2018 відповідачем застосовано приписи постанови КМУ № 103 від 21.02.2018.

В той же час, згідно з п. 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Частиною 1 статті 1 Протоколу № 1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі Конвенція) передбачено, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Відповідно до п. 83 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Принц Ліхтенштейну Ганс-Адам ІІ проти Німеччини» (Заява № 42527/98) від 12 липня 2001 року, «майно» може являти собою «існуюче майно» або засоби, включаючи право вимоги, відповідно до якого заявник може стверджувати, що він має принаймні «законне сподівання» стосовно ефективного здійснення права власності.

При цьому, враховуючи принцип справедливості (fairness) та недопущення зловживання повноваженнями (abuse of power) під час прийняття рішень та вчинення діянь публічною адміністрацією, наявність в особи заснованих на обіцянках влади очікувань (джерело яких - владні діяння й рішення) свідчить про взаємодію влади з особою, тому для забезпечення якості влади (управління) необхідно, щоб відповідні очікування були предметом ефективного правового захисту.

Вирішуючи спір, суд враховує, що визначення розміру пенсії, її перерахунок є виключною компетенцію органу ПФУ, а тому суд не повинен та не уповноважений втручатися у дискреційні повноваження щодо виконання управлінням ПФУ обов`язку з визначення суми пенсійних виплат, за умови, що спір з цього безпосередньо цього приводу відсутній.

Однак, як встановлено судом, в даному випадку спір виник саме з помилковим розумінням органом ПФУ обмежень під час виконання судового рішення та власних обов`язків щодо дотримання чинних вимог законодавства, що призвело до порушень прав позивача та заниження розміру його пенсії.

Зважаючи на встановлені у справі обставини та з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог.

Судові витрати розподілити відповідно до ст. 139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 139, 242-246, 263 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ІПН НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83; ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження максимального розміру пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 01 січня 2016 року, за результатом її перерахунку на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05 серпня 2019 по справі № 420/1640/19-а.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення за результатом перерахунку пенсії на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05 серпня 2019 по справі № 420/1640/19-а з 01 січня 2018 року розміру пенсії ОСОБА_1 внаслідок її перерахунку на підставі Постанови КМУ від 21 лютого 2018 р. N 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити, починаючи з 01 січня 2016 року, перерахунок пенсії з урахуванням грошового забезпечення, визначеного рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 05 серпня 2019 по справі № 420/1640/19-а відповідно до вимог ч. З ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в редакції, згідно з рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, виходячи з окладу за військовим званням - 135 грн, посадового окладу - 1450 грн, процентної надбавки за вислугу років - (35%) 554,75 грн, надбавки за виконання особливо важливих завдань (50%) - 1069,88 грн., надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (15%) - 217,50 грн, премії за підсумками роботи (1679,3%) – 24 350,0 грн, та з урахуванням: збільшення розміру пенсії інвалідам війни на 25 відсотків, визначеного постановою КМУ від 28 грудня 2011 р. № 1381 “Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення”; підвищення у розмірі 40 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого Законом України Про Державний бюджет України у відповідному місяці, що передбачено ч. 4 ст. 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” та цільової грошової допомоги на прожиття, встановленої Законом України ’’Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни”, без обмеження її максимального розміру, без зменшення її розміру з 01 січня 2018 року, та здійснити виплату пенсії без обмеження її максимального розміру, починаючи з 01 січня 2016 року, в тому числі з 01 січня 2018 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 255 КАС України.

Рішення може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Суддя І.В. Завальнюк