
Справа № 420/5895/19
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 лютого 2020 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Токмілової Л.М.
за участі:
секретаря судового засідання - Сердюк І.С.,
позивача – не з`явився
представника відповідача - Слободяник І.С.,
представника третьої особи - Кулібабіної Г.В.,
розглянувши в підготовчому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження клопотання представника третьої особи про закриття провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Міської комісії з розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України або брали участь у бойових діях на території інших держав, про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення виконавчого комітету Одеської міської ради, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про визнання протиправним, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
В провадженні суду перебуває справа за позовом ОСОБА_1 до Міської комісії з розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України або брали участь у бойових діях на території інших держав, про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення виконавчого комітету Одеської міської ради, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про визнання протиправним, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії.
Ухвалою суду від 24.10.2019 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження.
Ухвалою суду від 20.11.2019 року вирішено адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міської комісії з розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України або брали участь у бойових діях на території інших держав, про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення виконавчого комітету Одеської міської ради, про визнання протиправним, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії, розглядати за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 11.12.2019 року продовжено строк підготовчого провадження у справі № 420/5895/19 за позовом ОСОБА_1 до Міської комісії з розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України або брали участь у бойових діях на території інших держав, про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення виконавчого комітету Одеської міської ради, про визнання протиправним, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії на тридцять днів.
Ухвалою суду 21.01.2020 року залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (ЄДРПОУ 36290160, місцезнаходження: 65074, м. Одеса, вул. Косовська 2Д).
04.02.2020 року за вх.№5137/20 від представника департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради надійшло клопотання про закриття провадження у справі з підстав неможливості розгляду справи у порядку адміністративного судочинства. В обґрунтування заявленого клопотання представник вказує, що, не зважаючи на те, що відповідачем у даній справі є суб`єкт владних повноважень, предметом позову є порушення житлового права позивача та невиплата пов`язаних із житловими правами компенсації. Тобто, на переконання відповідачів, даний спір виник із майнових відносин приватноправового характеру, а його існування не залежить від здійснення відповідачем публічно-управлінських функцій. З огляду на зазначення провадження у даній справі підлягає закриттю.
23.01.2020 року позивачем подано клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
У судовому засіданні 06.02.2020 року представник відповідача та представник третьої особи наполягали на задоволенні клопотання.
Розглянувши вказане клопотання, проаналізувавши надані сторонами доводи суд дійшов висновку про наявність підстав для його задоволення з огляду на наступне.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
За змістом статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір; публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов`язує надавати такі послуги виключно суб`єкта владних повноважень, і спір виник у зв`язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб`єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв`язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб`єкта владних повноважень або іншої особи; суб`єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними під час здійснення владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового розгляду.
Суд зауважує, що позовні вимоги ОСОБА_1 у межах даного судового провадження направлені на поновлення порушеного права на отримання грошової компенсації для придбання житла.
Статтею 48-1 Житлового кодексу Української РСР передбачено, що порядок та розмір надання громадянам грошової компенсації за належні їм для отримання жилі приміщення визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.16 №719 "Питання забезпечення житлом деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей" затверджено Порядок виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей, відповідно до пункту 3 якого право на отримання грошової компенсації відповідно до цього Порядку мають особи з інвалідністю I - II груп, інвалідність яких настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, визначених пунктами 11 - 14 частини другої статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", які перебувають на квартирному обліку (далі - особи з інвалідністю).
З врахуванням наведеного, повідомлені позивачем обставини та надані на їх підтвердження письмові докази свідчать про те, що позивач звернувся до суду з вказаним позовом на захист порушеного (на його думку) житлового права на одержання грошової компенсації для придбання житла, тобто, даний спір виник із майнових відносин приватноправового характеру, а його існування не залежить від здійснення відповідачем публічно-владних управлінських функцій.
Згідно з частиною першою статті 19 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Отже, даний спір належить розглядати за правилами цивільного судочинства.
При цьому суд враховував висновки Великої Палати Верховного Суду, викладені у постановах від 18.04.18 у справі №806/104/16, від 29.08.18 у справі №488/1176/14-а, від 20.09.18 у справі №815/2551/15, від 07.11.18 у справі №358/460/16-ц, від 12.12.18 у справі №685/1346/15-а, від 23.01.19 у справі №806/5217/15.
Згідно п.1 ч.1 ст.238 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Статтею 239 КАС України встановлено, що якщо провадження у справі закривається з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої статті 238 цього Кодексу, суд повинен роз`яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд таких справ.
У разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається. Наявність ухвали про закриття провадження у зв`язку з прийняттям відмови позивача від позову не позбавляє відповідача в цій справі права на звернення до суду за вирішенням цього спору.
З огляду на це суд дійшов висновку про наявність підстав для закриття провадження у справі у відповідності до положень п.1 ч.1 ст.238 КАС України, та роз`яснює, що заявлені позовні вимоги підлягають розгляду місцевим загальним судом в порядку цивільного судочинства.
Керуючись ст.ст. 132, 238, 248, 250, 256 КАС України, суд,-
УХВАЛИВ:
Клопотання представника Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про закриття провадження у справі – задовольнити.
Закрити провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Міської комісії з розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України або брали участь у бойових діях на території інших держав, про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення виконавчого комітету Одеської міської ради, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про визнання протиправним, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії.
Ухвала набирає законної сили у порядку встановленому положеннями ст.256 КАС України
Ухвала може бути оскаржена у порядку та в строк відповідно положень ст.ст.294, 295 КАС України.
Повний текст ухвали складено та підписано 07.02.2020 року.
Суддя Л.М. Токмілова
.