
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
07 лютого 2020 року СєвєродонецькСправа № 360/2862/19
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., перевіривши матеріали заяви відділу примусового виконання рішень відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління юстиції (м. Харків) про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі № 360/2862/19 за позовом ОСОБА_1 до Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання бездіяльності неправомірною, зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
06 лютого 2020 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла заява відділу примусового виконання рішень відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління юстиції (м. Харків) про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі № 360/2862/19 за позовом ОСОБА_1 до Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання бездіяльності неправомірною, зобов`язання вчинити певні дії.
Розглянувши матеріали заяви про зміну способу і порядку виконання судового рішення, суд дійшов наступного.
Згідно із частиною п`ятою статті 7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).
Оскільки питання про залишення заяви про зміну способу і порядку виконання судового рішення без руху не врегульовано розділом ІV КАС України, суд застосовує положення статті 169 КАС України.
Відповідно до положень частини третьої статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до пункту шостого частини третьої статті 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення сплачується судовий збір у розмірі 0,3 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Законом України “Про Державний бюджет України на 2020 рік” встановлено прожитковий мінімум в розрахунку на місяць для працездатних осіб у розмірі 2102 гривень з 1 січня 2020 року.
Таким чином розмір судового збору за подання заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення має складати 630,60 грн.
Пільги щодо сплати судового збору встановлені статтею 5 Закону України “Про судовий збір”. З аналізу даної статті вбачається, що заявник від сплати судового збору не звільнений.
З матеріалів заяви вбачається, що заявником не надано документ про сплату судового збору, однак в заяві просить суд відстрочити відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління юстиції (м. Харків) сплату судового збору до ухвалення рішення у справі або на розумний строк.
Щодо клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору, суд зазначає, що воно не підлягає задоволенню з таких підстав.
Право на суд не є абсолютним і може підлягати легітимним обмеженням. У випадку, коли доступ особи до суду обмежується або законом, або фактично таке обмеження не суперечить пунктові 1 статті 6 Конвенції, якщо воно не завдає шкоди самій суті права і переслідує легітимну мету за умови забезпечення розумної пропорційності між використовуваними засобами та метою, яка має бути досягнута (див. рішення у справі “Ашинґдейн проти Сполученого Королівства” (Ashingdane v. the United Kingdom) від 28 травня 1985 року, п. 57, cерія А, № 93).
Отже, відповідно до частини першої статті 133 КАС України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Тобто, в даному випадку доступ до суду обмежений Законом.
Крім того, підвищення Україною ефективності адміністративного процесу, відповідно до вимог положення підпункту “b” пункту 35 Меморандуму про економічну та фінансову політику (між Україною і міжнародним валютним фондом) згідно з узятими зобов`язаннями, забезпечується подвоєння доходів від судового збору, що підтверджується змінами до Закону України “Про судовий збір”, які набули чинності від 1 вересня 2015 року.
Зміни до Закону України “Про судовий збір”, які призведуть до зменшення надходження державного бюджету від сплати судового збору, будуть наслідком невиконання Україною узятих на себе зобов`язань перед Міжнародним валютним фондом.
Разом з тим, відповідно до вимог частини третьої статті 9 Закону України “Про судовий збір” кошти судового збору спрямовуються на забезпечення здійснення судочинства та функціонування органів судової влади. Судовий збір є джерелом фінансового забезпечення судової системи із цільовим його спрямовуванням виключно на потреби судочинства.
Статтею 13 Конституції України передбачено, що держава забезпечує фінансування та належні умови для функціонування судів і діяльності суддів.
Суд наголошує на важливості судового збору, як елементу забезпечення незалежності судової влади, що складає основу справедливого і неупередженого правосуддя.
Таким чином, стаття 133 КАС України та стаття 8 Закону України “Про судовий збір” визначає можливість, а не обов`язок відстрочення сплати судових витрат або звільнення від їх сплати, тому суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні клопотання заявника про відстрочення сплати судового збору.
Також суд зауважує, що строками звернення до суду з заявою про зміну способу і порядку виконання рішення заявник не обмежений.
Згідно з частинами першою, другою статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне залишити заяву відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління юстиції (м. Харків) про зміну способу і порядку виконання судового рішення без руху, запропонувавши заявникові усунути недоліки заяви шляхом надання суду документу про сплату судового збору за подання до адміністративного суду заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення в дохід Державного бюджету України у сумі 630,60 грн, а в разі звільнення заявника від сплати судового збору – докази на підтвердження такого звільнення.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 161, 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
УХВАЛИВ:
Заяву відділу примусового виконання рішень відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління юстиції (м. Харків) про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі № 360/2862/19 за позовом ОСОБА_1 до Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання бездіяльності неправомірною, зобов`язання вчинити певні дії залишити без руху.
Запропонувати заявнику протягом семи календарних днів з дня отримання цієї ухвали усунути зазначені в ухвалі недоліки заяви шляхом надання суду:
- документа про сплату судового збору за подання заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення в дохід Державного бюджету України за банківськими реквізитами: 22030101 «Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050)» державного бюджету:
Отримувач: УК у м.Сєвєродон./М.СЄВЄРОД./22030101;
Рахунок отримувача: UA218999980313141206084012080;
Код ЕДРПОУ: 37944909;
Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.);
Відомча ознака: "84" Окружні адміністративні суди, у сумі 630,60 грн, а в разі звільнення заявника від сплати судового збору – докази на підтвердження такого звільнення.
У разі не усунення недоліків, заяву буде повернуто заявнику.
Копію ухвали про залишення заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення без руху невідкладно надіслати заявнику.
У разі ненадання вищевказаних документів, заяву про зміну способу і порядку виконання судового рішення буде повернуто заявнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя А.Г. Секірська