
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"07" лютого 2020 р. справа № 300/1743/19
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Остап`юка С.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Пріма-Сервіс” ЛТД до Відділу у Галицькому районі Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
19.08.2019 Товариство з обмеженою відповідальністю “Пріма-Сервіс” ЛТД (далі – позивач) звернулося в суд з позовною заявою до Відділу у Галицькому районі Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області (далі – відповідача) про визнання протиправними дії в частині внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельну ділянку, площею 0,3200 га, кадастровий номер 2621210100:01:007:0110 та зобов`язання поновити в Державному земельному кадастрі записи про право власності на земельні ділянки площею 0,3362 га, кадастровий номер 2621210100:01:003:0212 та площею 0,3200, кадастровий номер 2621210100:01:003:0211.
27.08.2019 ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відмовлено у відкритті провадження за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Пріма-Сервіс” ЛТД до Відділу у Галицькому районі Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду за №857/10058/19 від 15.10.2019 апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю “Пріма-Сервіс” ЛТД задоволено. Ухвалу Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27.08.2019 про відмову у відкриті провадження у справі № 300/1743/19 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Пріма-Сервіс” ЛТД до Відділу у Галицькому районі Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії скасовано та направлено справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.
11.11.2019 адміністративна справа надійшла до Івано-Франківського окружного адміністративного суду.
18.11.2019 ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю “Пріма-Сервіс” ЛТД до Відділу у Галицькому районі Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії – залишено без руху. Надано позивачу десятиденний строк з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали для подання позовної заяви та її копії, а також копії доданих до позовної заяви та її копії документів відповідно до кількості учасників справи, з дотриманням вимог Кодексу адміністративного судочинства України.
02.12.2019 позивач вимоги ухвали від 18.11.2019 у строк, встановлений судом виконав.
09.12.2019 Івано-Франківським окружним адміністративним судом відкрито провадження за вказаним позовом, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
Заявлені позовні вимоги мотивовані тим, що позивачу на праві власності належать земельні ділянки площею 0,3362 га, кадастровий номер 2621210100:01:003:0212 та площею 0,3200, кадастровий номер 2621210100:01:003:0211. Однак, 05.03.2019, відповідачем протиправно внесено до Державного земельного кадастру відомості про земельну ділянку, площею 0,3200 га, з присвоєнням їй кадастрового номеру 2621210100:01:007:0110, замість кадастрового номеру 2621210100:01:003:0211. Вважає такі дії протиправними, у зв`язку із чим просить зобов`язання відповідача поновити в Державному земельному кадастрі записи про право власності на земельні ділянки площею 0,3362 га, кадастровий номер 2621210100:01:003:0212 та площею 0,3200, кадастровий номер 2621210100:01:003:0211.
Відповідач правом подання відзиву на позовну заяву не скористався, у зв`язку із чим справу вирішено за наявними матеріалами.
Суд, розглянувши, відповідно до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, дослідивши докази і письмові пояснення, викладених у заяві по суті справи, встановив наступне.
06.03.2000 Галицькою міською радою Івано-Франківської області, на підставі рішення сьомої сесії ІІІ демократичного скликання Галицької міської ради від 07.09.1999, видано Товариству з обмеженою відповідальністю “Пріма-Сервіс” ЛТД Державний акт на право власності на землю серії ІФ № 018224 про передачу у власність земельної ділянки несільськогосподарського призначення, площею 0,3362 га, у межах, визначених на плані, яка знаходиться на території міста Галич, з цільовим призначенням: роздрібна торгівля та комерційні послуги (АЗС).
Також, 06.03.2000 Галицькою міською радою Івано-Франківської області, на підставі рішення сьомої сесії ІІІ демократичного скликання Галицької міської ради від 07.09.1999, видано позивачу Державний акт на право власності на землю серії ІФ № 018223 про передачу у власність земельної ділянки несільськогосподарського призначення, площею 0,3200 га, у межах, визначених на плані, яка знаходиться на території міста Галич, з цільовим призначенням: автотехобслуговування.
На земельну ділянку, площею 0,3362 га, визначено кадастровий номер 2621210100:01:003:0212, а на земельну ділянку, площею 0,3200, що розташована за адресою: вулиця АДРЕСА_1 , місто Галич, визначено кадастровий номер 2621210100:01:003:0211. Однак, до системи Державного земельного кадастру не вносилися, що підтверджується листом відповідача за № 0-9-0.23-90/103-19 від 02.05.2019 (а. с. 82).
Предметом даного адміністративного позову є протиправне внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельну ділянку, площею 0,3200 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 місто Галич, з присвоєнням їй кадастрового номеру 2621210100:01:007:0110, замість кадастрового номеру 2621210100:01:003:0211.
Земельна ділянка, площею 0,3200 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстрована 05.03.2019 в Державному земельному кадастрі за номером 2621210100:01:007:0110, що підтверджується копією витягу з Державного реєстру земельного кадастру про земельну ділянку (а. с. 73), відповідно до розробленої, на замовлення Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області, технічної документації із землеустрою щодо відновлення її меж із врахуванням внесених до системи Державного земельного кадастру змін до кадастрового зонування, що підтверджується листом Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області за №19-9-0.2-2556/0/2-19 від 25.04.2019 (а. с. 57). Кадастровий номер змінився з 2621210100:01:003:0211 на 2621210100:01:007:0110 відповідно до внесених у систему ДЗК змін до кадастрового зонування (погоджений і затверджений 26.12.2009 Головним управлінням Держкомзему в Івано-Франківській області – інвентаризаційний номер альбому ІКК Галицького району № 10920277), що підтверджується листом відповідача за №0-9-0.23-90/103-19 від 02.05.2019 (а. с. 82).
Земельна ділянка, площею 0,3200 га, що розташована за адресою: вулиця АДРЕСА_1 , місто Галич, зареєстрована 05.03.2019 в Державному земельному кадастрі за номером 2621210100:01:007:0110, належить позивачу на праві власності, відповідно до рішення сьомої сесії ІІІ демократичного скликання Галицької міської ради від 07.09.1999 та Державного акта на право власності на землю серії ІФ № 018223.
Правові, економічні та організаційні основи діяльності у сфері Державного земельного кадастру установлює Закон України «Про Державний земельний кадастр».
Відповідно до статті 2 Закону України «Про Державний земельний кадастр» державний земельний кадастр ведеться з метою інформаційного забезпечення органів державної влади та органів місцевого самоврядування, фізичних та юридичних осіб при: регулюванні земельних відносин; управлінні земельними ресурсами; організації раціонального використання та охорони земель; здійсненні землеустрою; проведенні оцінки землі; формуванні та веденні містобудівного кадастру, кадастрів інших природних ресурсів; справлянні плати за землю.
Згідно з статтею 1 Закону України «Про Державний земельний кадастр» Державний земельний кадастр – єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.
Державна реєстрація земельної ділянки – внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.
Кадастровий номер земельної ділянки – індивідуальна, що не повторюється на всій території України, послідовність цифр та знаків, яка присвоюється земельній ділянці під час її державної реєстрації і зберігається за нею протягом усього часу існування.
Відповідно до частини 1 статті 5 даного Закону ведення Державного земельного кадастру здійснюється шляхом: створення відповідної державної геодезичної та картографічної основи, яка визначається та надається відповідно до цього Закону; внесення відомостей про об`єкти Державного земельного кадастру; внесення змін до відомостей про об`єкти Державного земельного кадастру; оброблення та систематизації відомостей про об`єкти Державного земельного кадастру.
Згідно з частиною 3 статті 5 цього ж Закону Порядок ведення Державного земельного кадастру визначається Кабінетом Міністрів України відповідно до вимог цього Закону.
Відповідно до частини третьої статті 5 Закону України "Про Державний земельний кадастр" постановою Кабінету Міністрів України за № 1051 від 17.10.2012 затверджено Порядок ведення Державного земельного кадастру (далі – Порядок).
Пунктом 2 вказаної постанови установлено, що: у разі, коли до набрання чинності цією постановою: документація із землеустрою і технічна документація з оцінки земель, яка є підставою для внесення відомостей до Державного земельного кадастру, розроблена, але не затверджена рішенням органу державної влади або органу місцевого самоврядування, внесення відомостей до Державного земельного кадастру здійснюється відповідно до Порядку; кадастрові номери земельним ділянкам на підставі відповідних заяв замовників документації із землеустрою або уповноважених ними осіб не визначені, такі кадастрові номери присвоюються земельним ділянкам відповідно до Порядку; зареєстровано в установленому законодавством порядку заяви фізичних або юридичних осіб про надання послуг, пов`язаних з веденням державного реєстру земель, але такі послуги не надані, вони надаються відповідно до Порядку. При цьому, якщо плату за надання послуг внесено в повному обсязі, додаткова плата за надання послуг не справляється.
Ведення Державного земельного кадастру здійснює Держгеокадастр та його територіальні органи.
Держателем Державного земельного кадастру є Держгеокадастр.
Функції адміністратора Державного земельного кадастру виконує визначене Держгеокадастром за погодженням з Мінекономіки державне підприємство, яке належить до сфери управління Держгеокадастру (пункт 4 Порядку).
До складу Держгеокадастру та його територіальних органів входять державні кадастрові реєстратори, які здійснюють внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей в межах повноважень, визначених Законом України "Про Державний земельний кадастр" та цим Порядком.
Державний кадастровий реєстратор має доступ до всіх відомостей Державного земельного кадастру, самостійно приймає рішення про внесення відомостей до нього, надання таких відомостей, а також відмову у внесенні або наданні відомостей (пункт 5 Порядку).
Відповідно до пункту 29 Порядку кадастровим номером земельної ділянки є індивідуальна, що не повторюється на всій території України, послідовність цифр та знаків, яка присвоюється земельній ділянці під час її державної реєстрації і зберігається за нею протягом усього часу існування.
Кадастровий номер земельної ділянки присвоюється за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру.
Кадастровий номер присвоюється земельній ділянці незалежно від форми власності. У разі переходу права власності на земельну ділянку від однієї особи до іншої, виникнення інших, крім права власності, речових прав на земельну ділянку, зміни речових прав на земельну ділянку, інших відомостей про неї кадастровий номер не змінюється.
Державна реєстрація земельної ділянки здійснюється за заявою: 1) особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки у разі її передачі у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи; 2) власника земельної ділянки, користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності (у разі поділу чи об`єднання раніше сформованих земельних ділянок) або уповноваженої ними особи; 3) органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування (у разі формування земельних ділянок відповідно державної чи комунальної власності); 4) замовника технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель (у разі внесення до Державного земельного кадастру за результатами проведення інвентаризації земель масиву земель сільськогосподарського призначення відомостей про земельну ділянку, що входить до такого масиву) (пункт 109 Порядку).
Заявники, зазначені у підпунктах 1-4 пункту 109 цього Порядку, через уповноважених ними осіб, які в установленому законом порядку включені до Державного реєстру сертифікованих інженерів-землевпорядників та є розробниками відповідної документації із землеустрою або працюють у складі розробника - юридичної особи (далі - сертифіковані інженери-землевпорядники), мають право надсилати документи, зазначені у підпунктах 1-3 пункту 110 цього Порядку, Державному кадастровому реєстраторові в електронній формі, підписані із застосуванням засобів кваліфікованого електронного підпису сертифікованим інженером-землевпорядником технічними засобами телекомунікацій, та отримувати документи, зазначені в абзаці шостому пункту 73, підпунктах 4, 6 пункту 75, пункті 77, підпункті 1 пункту 87 цього Порядку, в електронній формі, підписані із застосуванням засобів кваліфікованого електронного підпису Державним кадастровим реєстратором (пункт 110-1 Порядку).
Після прийняття органом державної влади чи органом місцевого самоврядування рішення про затвердження документації із землеустрою, яка є підставою для державної реєстрації земельної ділянки, та надання Держгеокадастру або його територіальному органові відповідно до компетенції засвідченої копії такого рішення Державний кадастровий реєстратор протягом двох робочих днів з моменту її отримання вносить відповідні відомості до Поземельної книги в електронній (цифровій) та паперовій формі. До Поземельної книги в паперовій формі додається засвідчена копія рішення, яке є підставою для внесення відомостей до неї (пункт 112 Порядку).
Згідно з пунктом 2 розділу VІІ Прикінцевих та перехідних положень вказаного Порядку земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 року, вважаються сформованими незалежно від присвоєння їм кадастрового номера.
У разі якщо відомості про зазначені земельні ділянки не внесені до Державного реєстру земель, їх державна реєстрація здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) або технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель за заявою їх власників (користувачів земельної ділянки державної чи комунальної власності) або їхніх спадкоємців чи особи, яка подала заяву про визнання спадщини відумерлою, якщо така справа прийнята до провадження судом або іншої, визначеної законом особи. Державна реєстрація таких земельних ділянок може бути здійснена також без подання заяв зазначених осіб центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. У разі відсутності у зазначеного органу документації із землеустрою з визначенням координат поворотних точок меж земельних ділянок цей орган забезпечує організацію проведення робіт з розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок і здійснення державної реєстрації таких земельних ділянок.
Внесення інших змін до відомостей про ці земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок.
У разі якщо кадастрові номери земельних ділянок були визначені (в тому числі на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку), але не присвоєні до 1 січня 2013 року, такі кадастрові номери вважаються присвоєними, а земельні ділянки - зареєстрованими у Державному земельному кадастрі з моменту письмового звернення замовника документації із землеустрою, на підставі якої було визначено кадастровий номер земельної ділянки, без подання електронного документа та стягнення плати за державну реєстрацію земельної ділянки, у разі якщо така документація із землеустрою була затверджена до 1 січня 2013 року в порядку, встановленому законом.
У разі якщо до 1 січня 2013 року була розроблена технічна документація із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку, на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про надання або передачу земельної ділянки у власність або надання в користування, у тому числі на умовах оренди, а відомості про таку земельну ділянку не внесені до Державного реєстру земель, державна реєстрація такої земельної ділянки здійснюється на підставі зазначеної технічної документації із землеустрою в порядку, встановленому законом.
Відповідно до пункту 4 розділу VІІ Порядку у разі якщо земельні ділянки, обмеження (обтяження) у їх використанні зареєстровані до набрання чинності цим Законом у Державному реєстрі земель, відомості про такі земельні ділянки, обмеження (обтяження) підлягають перенесенню до Державного земельного кадастру в автоматизованому порядку, без подання заяв про це їх власниками, користувачами та без стягнення плати за таке перенесення.
Відомості про інші об`єкти Державного земельного кадастру, що містяться в документації із землеустрою та оцінки земель, затвердженої та переданої до Державного фонду документації із землеустрою до 1 січня 2013 року, підлягають перенесенню до Державного земельного кадастру на безоплатній основі центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, та його територіальними органами відповідно до їх повноважень.
Враховуючи аналіз вказаних норм права та обставини справи щодо заявленого предмета спору, суд встановив, що земельна ділянка, площею 0,3200 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстрована 05.03.2019 в Державному земельному кадастрі за номером 2621210100:01:007:0110, відповідно до розробленої, на замовлення Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області, технічної документації із землеустрою щодо відновлення її меж із врахуванням внесених до системи Державного земельного кадастру змін до кадастрового зонування. Кадастровий номер змінився з 2621210100:01:003:0211 на 2621210100:01:007:0110 відповідно до внесених у систему ДЗК змін до кадастрового зонування, погоджений і затверджений 26.12.2009 Головним управлінням Держкомзему в Івано-Франківській області – інвентаризаційний номер альбому ІКК Галицького району № 10920277. Вказана земельна ділянка належить позивачу на праві власності, відповідно до рішення сьомої сесії ІІІ демократичного скликання Галицької міської ради від 07.09.1999 та Державного акта на право власності на землю серії ІФ № 018223.
Як наслідок, в даних правовідносинах суд не встановив порушеного права позивача що заявлених позовних вимог.
За таких обставин, заявлені позивачем вимоги до є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Судових витрат, які підлягають розподілу відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України у справі не має.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю “Пріма-Сервіс” ЛТД (індекс 69068, вулиця Брюллова, 11, місто Запоріжжя, код ЄДРПОУ 13626072) до Відділу у Галицькому районі Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області (індекс 77101, вулиця Я. Осмомисла, 3-А, місто Галич, Івано-Франківська область), відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Остап`юк С.В.