Рішення № 87446748, 06.02.2020, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.02.2020
Номер справи
240/9737/19
Номер документу
87446748
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 лютого 2020 року м. Житомир справа № 240/9737/19

категорія 109040000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі: судді Попової О. Г., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Департаменту містобудування та земельних відносин Житомирської міської ради до Державного кадастрового реєстратора міськрайонного управління у Житомирському районі та м.Житомирі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області Вишневської Вікторії Сергіївни, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Житомирська міська рада, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області про визнання незаконним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся Департамент містобудування та земельних відносин Житомирської міської ради з позовом, в якому просить:

- визнати незаконним та скасувати рішення Державного кадастрового реєстратора міськрайонного управління у Житомирському районі та м. Житомирі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області Вишневської Вікторії Сергіївни від 04.02.2019 № РВ-1800627762019 про відмову у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру;

- зобов`язати Державного кадастрового реєстратора міськрайонного управління у Житомирському районі та м. Житомирі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області Вишневську Вікторію Сергіївну внести відомості до Державного земельного кадастру згідно поданої Департаментом містобудування та земельних відносин Житомирської міської ради 18.01.2019 заяви про реєстрацію земельної ділянки, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 14-г, до Державного земельного кадастру.

В обґрунтування позовної заяви зазначає, що Департамент містобудування та земельних відносин Житомирської міської ради (далі - Департамент) звернувся до державного кадастрового реєстратора Міськрайонного управління у Житомирському районі та м. Житомирі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області (далі - Реєстратор) із заявою № ЗВ-1807372682019 про державну реєстрацію земельної ділянки у Державному земельному кадастрі. Реєстратором розглянуто заяву та винесено рішення № РВ-1800628042019 про відмову у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру з підстав невідповідності поданих документів вимогам, установленим Законом України «Про Державний земельний кадастр» і Порядком ведення Державного земельного кадастру, а також невідповідності поданого електронного документу вимогам. Вважає, що підстави, зазначені реєстратором у оскаржуваному рішенні про відмову у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру від 04.02.2019 є необґрунтованими, а саму відмову - незаконною. Позивач наголошує на повній відповідності поданих документів всім вимогам законодавства.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 05 серпня 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження із проведенням судового засідання та викликом учасників справи. Клопотання Департаменту містобудування та земельних відносин Житомирської міської ради – задоволено. Залучено Житомирську міську раду до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача. Призначено підготовче засідання у справі на 02 вересня 2019 року о 10:00.

23 серпня 2019 року до відділу документального забезпечення суду надійшло клопотання від позивача про залучення в якості третьої особи Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області (а.с.113).

23 серпня 2019 року до відділу документального забезпечення суду надійшов відзив на позовну заяву від Державного кадастрового реєстратора Міськрайонного управління у Житомирському районі та м.Житомирі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області Вишневської Вікторії Сергіївни, відповідно до змісту якого відповідач просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. Зазначає, що проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок з метою передачі у власність родинам загиблих військовослужбовців та громадянам, які приймали участь у антитерористичній операції по врегулюванню кризової ситуації в Україні Територіальній громаді міста Житомира в особі виконавчого органу Житомирської міської ради. Вказує на те, що згідно до довідки з статистичної звітності (6-зем) виданої Міськрайонним управлінням у Житомирському районі та м. Житомирі земельні ділянки формуються за рахунок земель загального користування (багаторічні насадження), чим порушено вимоги пункту 4 статті 83 Земельного Кодексу України, в частині: до земель комунальної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать: землі загального користування населених пунктів (майдани, вулиці, проїзди, шляхи, набережні, пляжі, парки, сквери, бульвари, кладовища, місця знешкодження та утилізації відходів тощо). Дозвіл на розробку документації із землеустрою було надано Департаменту містобудування та земельних відносин Житомирської міської ради, чим порушено вимоги пункту 5 статті 83 Земельного кодексу України. Вказує на те, що виявлено невідповідність у відомостях щодо місцезнаходження земельних ділянок а саме: "В районі провулку Річкового", "пров. Річковий, 14-г, 14-в, 14-6.14-а. 16-в, 16- б, 16-а, 18-а". Також додатково зазначає, що враховуючи відсутність нерухомого майна на ділянці, проектний склад угідь (землі під житловою забудовою) проектом визначено не вірно. Вважає, що вірним є – землі зайняті поточним будівництвом та відведені під будівництво (будівництво на яких не розпочато) (Код КВЗУ 012.00), а тому наголошує, що зазначений в проекті склад угідь – код КВЗУ 007.00 не відповідає встановленому переліку кодів угідь. Вважає, що як Державний кадастровий реєстратор Міськрайонного управління у Житомирському районі та м.Житомирі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області, при розгляді заяви позивача діяв в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України (а.с.115-117).

02 вересня 2019 року до відділу документального забезпечення суду надійшла заява від представника відповідача про долучення документів (а.с.135-139).

В підготовчому судовому засіданні, призначеному на 02 вересня 2019 року о 10:00, судом в порядку статті 243 КАС України без виходу до нарадчої кімнати постановлено ухвалу про залучення в якості третьої особи ГУ Держгеокадастру в Житомирській області та оголошено перерву до 12 вересня 2019 року о 10:30.

В підготовчому судовому засіданні, призначеному на 12 вересня 2019 року о 10:30, судом в порядку статті 243 КАС України без виходу до нарадчої кімнати постановлено ухвалу про закриття підготовчого провадження та та призначено справу до розгляду по суті на 24 вересня 2019 року об 11:00.

24 вересня 2019 року до відділу документального забезпечення суду надійшло клопотання від відповдача щодо відкладення розгляду справи у зв`язку з перебуванням відповідача у відрядженні відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області від 13.09.2019 року №440-вд (а.с.155-156).

24 вересня 2019 року на офіційну електронну пошту суду від представника Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області надійшло клопотання про відкладення розгляду справи (а.с.157-158).

В судовому засіданні, призначеному на 24 вересня 2019 року об 11:00, судом в порядку статті 243 КАС України без виходу до нарадчої кімнати постановлено ухвалу про оголошення перерви до 16 жовтня 2019 року о 14:00 у зв`язку з клопотаннями відповідача та представника третьої особи про відкладення розгляду справи.

04 жовтня 2019 року до відділу документального забезпечення суду надійшло клопотання від відповідача про відкладення розгляду справи (а.с.167).

16 жовтня 2019 року на офіційну електронну пошту суду від представника позивача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи на іншу дату у зв`язку з перебуванням представника Департаментув основній щорічній відпустці (а.с.169).

16 жовтня 2019 року у зв`язку з клопотанням представника відповідача та третьої особи про відкладення справи на іншу дату, судове засідання відкладено на 04.11.2019 року о 10:30.

В судовому засіданні, призначеному на 04 листопада 2019 року о 10:30, судом в порядку статті 243 КАС України без виходу до нарадчої кімнати постановлено ухвалу про оголошення перерви до 20 листопада 2019 року об 11:00.

В судовому засіданні, призначеному на 20 листопада 2019 року об 11:00, судом в порядку статті 243 КАС України без виходу до нарадчої кімнати постановлено ухвалу про оголошення перерви до 03 грудня 2019 року об 11:00.

03 грудня 2019 року до відділу документального забезпечення суду надійшло клопотання від Департаменту містобудування та земельних відносин Житомирської міської ради про долучення матеріалів до справи (а.с.187-196).

В судовому засіданні, призначеному на 03 грудня 2019 року об 11:00, судом в порядку статті 243 КАС України без виходу до нарадчої кімнати постановлено ухвалу про оголошення перерви до 10 грудня 2019 року о 12:00 для надання додаткових доказів.

В судовому засіданні, призначеному на 10 грудня 2019 року о 12:00, представником Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області заявлено клопотання про закриття провадження у справі.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2019 року у задоволенні клопотання представника третьої особи ОСОБА_1 про закриття провадження у справі №240/9737/19 відмовлено.

В судовому засіданні, призначеному на 10 грудня 2019 року о 12:00, судом в порядку статті 243 КАС України без виходу до нарадчої кімнати постановлено ухвалу про перехід у письмове провадження для прийняття рішення.

Частиною п`ятою статті 250 КАС України встановлено, що датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що рішенням Житомирської міської ради від 30.11.2016 № 421 "Про надання юридичним особам комунальної форми власності дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок" Департаменту містобудування та земельних відносин Житомирської міської ради надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, в районі АДРЕСА_1 (а.с.25).

На замовлення позивача, ФОП ОСОБА_2 було розроблено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок 1 - 0,0625 га, 2 – 0,0626 га, 3- 0,0628 га, 4- 0,0642 га, 5 - 0,0632 га, 6- 0,0626 га, 7- 0,0638 га, 8- 0,0622 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) (02.01), розташованих в м АДРЕСА_1 в АДРЕСА_1 , з метою передачі у власність родинам загиблих військовослужбовців та громадянам, які приймали участь в АТО по врегулюванню кризової ситуації в Україні (а.с.17-21).

18 січня 2019 року Департамент містобудування та земельних відносин Житомирської міської ради звернувся до державного кадастрового реєстратора міськрайонного управління у Житомирському районі та м.Житомирі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області із заявою про державну реєстрацію земельної ділянки площею 0,0625 га, яка розташована за адресою: м. АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2 Річковий,14-г. До заяви додав: копію документа, що посвідчує особу, копію документа, що посвідчує повноваження діяти від імені особи, копію документа про присвоєння податкового номера, документацію із землеустрою, електронний документ (а.с.16).

Рішенням Державного кадастрового реєстратора міськрайонного управління у Житомирському районі та м.Житомирі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області Вишневської Вікторії Сергіївни від 04.02.2019 року №РВ-1800627762019 розглянуто заяву про внесення відомостей до Державного земельного кадастру від 25.01.2019 року (реєстраційний номер ЗВ -1807372802019) разом з доданими до неї документами та відповідно до Порядку ведення Державного земельного кадастру прийнято рішення про відмову у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру з таких підстав:

1. невідповідність поданих документів вимогам, установленим Законом України "Про Державний земельний кадастр" і Порядком ведення Державного земельного кадастру, а саме: згідно до вихідних даних розробленого проекту землеустрою, що є його складовою, земельні ділянки формуються за рахунок земель загального користування (багаторічні насадження), чим порушено вимоги пункту 4 ст.83 Земельного Кодексу в частині: до земель комунальної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать: землі загального користування населених пунктів (майдани, вулиці, проїзди, шляхи, набережні, пляжі, парки, сквери, бульвари, кладовища, місця знешкодження та утилізації відходів, тощо) п.5 ст.83 Земельного Кодексу України, а саме: територіальні громади набувають землю у комунальну власність у разі: а) передачі із земель державної власності у разі: а) передачі їм земель державної власності; б) відчуження земельних ділянок для суспільних потреб та з мотивів суспільної необхідності відповідно до закону; в) прийняття спадщини або переходу в їхню власність земельних ділянок, визначених судом відумерлою спадщиною; г) придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами; ґ) виникнення інших підстав, передбачених законом.

Порушено вимоги ст. 118 Земельного Кодексу України, а саме: громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органумісцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу;

2. невідповідність електронного документа установленим вимогам, а саме: виявлено невідповідність у відомостях щодо адреси земельних ділянок, а саме "В районіпровулку Річкового", "пров.Річковий, 14-г, 14-в, 14-б, 14-а, 16-в, 16-б, 16-а, 18-а".

Враховуючи відсутність нерухомого майна на ділянці, проектний склад угідь (землі під житловою забудовою) проектом визначено не вірно. Вірним є - землі зайняті поточним будівництвом та відведені під будівництво (будівництво на яких не розпочато) (код КВЗУ 012.00). XSD Схема Наявні зауваження щодо валідності електронного документу. Попередження Код угіддя "007.00" не відповідає встановленому переліку кодів угідь (а.с.14).

Не погоджуючись із прийнятим рішенням, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Правові, економічні та організаційні основи діяльності у сфері Державного земельного кадастру встановлені Законом України "Про Державний земельний кадастр" від 07.07.2011 № 3613-VI (далі - Закон № 3613).

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про Державний земельний кадастр", державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами; державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера; кадастровий номер земельної ділянки - індивідуальна, що не повторюється на всій території України, послідовність цифр та знаків, яка присвоюється земельній ділянці під час її державної реєстрації і зберігається за нею протягом усього часу існування.

У свою чергу під державною реєстрацією земельної ділянки розуміється внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.

Частиною 5 статті 5 Закону України "Про Державний земельний кадастр" встановлено, що внесення відомостей до Державного земельного кадастру та користування такими відомостями здійснюється виключно на підставі та відповідно до цього Закону. Забороняється вимагати для внесення відомостей до Державного земельного кадастру та користування такими відомостями надання документів та здійснення дій, прямо не передбачених цим Законом.

Відповідно до частини 1 статті 9 Закону України "Про Державний земельний кадастр" внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Відповідно до частини 4 статті 9 Закону України "Про Державний земельний кадастр", державний кадастровий реєстратор: здійснює реєстрацію заяв про внесення відомостей до Державного земельного кадастру, надання таких відомостей; перевіряє відповідність поданих документів вимогам законодавства; формує поземельні книги на земельні ділянки, вносить записи до них, забезпечує зберігання таких книг; здійснює внесення відомостей до Державного земельного кадастру або надає відмову у їх внесенні; присвоює кадастрові номери земельним ділянкам; надає відомості з Державного земельного кадастру та відмову у їх наданні; здійснює виправлення помилок у Державному земельному кадастрі; передає органам державної реєстрації речових прав на нерухоме майно відомості про земельні ділянки.

Згідно з ч. 6 ст. 9 Закону України "Про Державний земельний кадастр" державний кадастровий реєстратор має доступ до всіх відомостей Державного земельного кадастру, самостійно приймає рішення про внесення відомостей до нього, надання таких відомостей, про відмову у здійсненні таких дій.

Відповідно до частини першої статті 11 Закону № 3613, відомості про об`єкти Державного земельного кадастру під час внесення їх до Державного земельного кадастру мають відповідати існуючим характеристикам об`єктів у натурі (на місцевості), визначеним з точністю відповідно до державних стандартів, норм та правил, технічних регламентів.

Відповідно до ст. 22 Закону України "Про Державний земельний кадастр", документи, які є підставою для внесення відомостей до Державного земельного кадастру, мають відповідати таким вимогам: текст документів має бути написаний розбірливо; документи не мають містити підчищення або дописки, закреслені слова чи інші не обумовлені в них виправлення, орфографічні та арифметичні помилки, бути заповнені олівцем, а також з пошкодженнями, які не дають змоги однозначно тлумачити їх зміст; документи мають відповідати законодавству.

Згідно ч.1, ч.2, ч.9 ст.24 Закону України "Про Державний земельний кадастр", державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку.

Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за місцем їх розташування відповідним Державним кадастровим реєстратором центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

При здійсненні державної реєстрації земельної ділянки їй присвоюється кадастровий номер.

Частиною 3 цієї ж статті передбачено, що державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за заявою:

- особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки при передачі її у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи;

- власника земельної ділянки, користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності (у разі поділу чи об`єднання раніше сформованих земельних ділянок) або уповноваженої ними особи;

- органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування (у разі формування земельних ділянок відповідно державної чи комунальної власності).

- замовником технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель (у разі внесення до Державного земельного кадастру за результатами проведення інвентаризації земель масиву земель сільськогосподарського призначення відомостей про земельну ділянку, що входить до такого масиву).

Відповідно до ч.4 ст.24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" для державної реєстрації земельної ділянки Державному кадастровому реєстратору, який здійснює таку реєстрацію, подаються :

заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин;

оригінал документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки;

документація із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки у формі електронного документа.

Заява з доданими документами надається заявником особисто чи уповноваженою ним особою або надсилається поштою цінним листом з описом вкладення та повідомленням про вручення.

Згідно ч.5 ст.24 Закону України "Про Державний земельний кадастр", державний кадастровий реєстратор, який здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, протягом чотирнадцяти днів з дня реєстрації заяви: перевіряє відповідність документів вимогам законодавства; за результатами перевірки здійснює державну реєстрацію земельної ділянки або надає заявнику мотивовану відмову у державній реєстрації.

При цьому, відповідно до ч.6 цієї статті, підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки є:

- розташування земельної ділянки на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора;

- подання заявником документів, передбачених частиною четвертою цієї статті, не в повному обсязі;

- невідповідність поданих документів вимогам законодавства;

- знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини.

Також, п.110 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 р. № 1051 ( далі - Порядок № 1051) передбачено, що для державної реєстрації земельної ділянки Державному кадастровому реєстраторові, який здійснює таку реєстрацію, подаються:

1) заява про державну реєстрацію земельної ділянки за формою згідно з додатком 22;

2) оригінал погодженої відповідно до законодавства документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки (разом з позитивним висновком державної експертизи землевпорядної документації у разі, коли така документація підлягає обов`язковій державній експертизі землевпорядної документації);

3) електронний документ.

Згідно п.67 Порядку № 1051, документи, які є підставою для внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру, мають відповідати таким вимогам:

- текст документів має бути написаний розбірливо;

- документи не мають містити підчищення або дописки, закреслені слова чи інші не обумовлені в них виправлення, орфографічні та арифметичні помилки, бути заповнені олівцем, а також з пошкодженнями, які не дають змоги однозначно тлумачити їх зміст;

- документи мають відповідати вимогам Закону України "Про Державний земельний кадастр" та цього Порядку.

Пунктом 111 Порядку № 1051 визначено, що державний кадастровий реєстратор протягом 14 календарних днів з дня реєстрації відповідної заяви приймає рішення про відмову у державній реєстрації земельної ділянки відповідно до пунктів 70, 73, 77-85 цього Порядку, у тому числі, в разі невідповідності поданих документів, зазначених у пункті 110 цього Порядку, вимогам, зазначеним у підпунктах 1 і 2 цього пункту. А саме: вимогам, передбаченим пунктом 67 цього Порядку; електронного документу вимогам пункту 74 цього Порядку.

З аналізу вканих правових норм становлено, що однією з підстав відмови державного кадастрового реєстратора у внесенні відомостей про земельну ділянку до Державного земельного кадастру є невідповідність поданих документів вимогам законодавства.

Наведений висновок узгоджується із правовою позицією, викладеною в постановах Верховного Суду від 21 серпня 2018 року в справі № №807/2064/17 та від 19 червня 2018 року в справі №820/2384/17.

Щодо порушень вимог пункту 4 ст.83 Земельного кодексу України, п.5 ст.83 Земельного кодексу України, статті 118 Земельного кодексу України.

Згідно ч.2 ст.83 Земельного кодексу України, у комунальній власності перебувають:

а) усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності;

б) земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об`єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування.

Частиною 5 цієї ж статті визначено, що територіальні громади набувають землю у комунальну власність у разі:

а) передачі їм земель державної власності;

б) відчуження земельних ділянок для суспільних потреб та з мотивів суспільної необхідності відповідно до закону;

в) прийняття спадщини або переходу в їхню власність земельних ділянок, визнаних судом від умерлою спадщиною;

г) придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами;

ґ) виникнення інших підстав, передбачених законом.

Водночас, ч.1, 2 та 4 ст.79-1 Земельного кодексу України передбачено, що формування земельної ділянки як об`єкта цивільних прав здійснюється у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.

Спірна земельна ділянка площею 0,0625 га по провулку Річковому розташована в межах населеного пункту м.Житомир та у відповідності до п. «а» ч.2 ст.83 Земельного кодексу України, довідки, виданої міськрайонним управлінням у Житомирському районі та м.Житомирі від 27.02.2018 № 32-6-0.15-1282/183-18 вже перебуває у комунальній власності територіальної громади м.Житомира, а тому ч.5 ст.83 Земельного кодексу України до цього випадку не застосовується. При цьому, Департамент містобудування та земельних відносин Житомирської міської ради (як представник інтересів територіальної громади) наділений правом звернення до державного реєстратора із заявою про формування такої земельної ділянки як об`єкта цивільного права, тобто її державної реєстрації та присвоєння кадастрового номера.

Отже, посилання державного кадастрового реєстратора на ч.5 ст.83 Земельного кодексу України є неправомірним, а право Департамента містобудування та земельних відносин Житомирської міської ради щодо звернення із заявою про державну реєстрацію земельної ділянки комунальної власності є законним та випливає із змісту ст.79-1, ч.2 ст.83 Земельного кодексу України, ч.3 ст.24 Закону України "Про Державний земельний кадастр".

Щодо інших підстав, зазначених у відмові відповідача щодо невідповідності вимогам законодавства поданої позивачем до державного реєстратора документації, то суд зазначає наступне.

Згідно довідки Міськрайонного управління Держгеокадастру у Житомирському районі та м. Житомирі від 27.02.2018 № 32-6-0.15-1282/183-18 земельні ділянки: діл. 1 - 0,0625 га, діл. 2 - 0,0626 га, діл. 3 - 0,0628 га, діл. 4 - 0,0642 га, діл. 5 - 0,0632 га, діл. 6 - 0,0626 га, діл. 7 - 0,0638 га, діл. 8 - 0,0622 га є землями загального користування, форма власності - комунальна (а.с.31).

Згідно пп.3 п.6 висновку ГУ Держгеокадастру у Чернівецькій області від 07.12.2018 № 6496/82-18, яким погоджено розроблений проект, земельні ділянки: діл. 1 - 0,0625 га, діл. 2 - 0,0626 га, діл. 3 - 0,0628 га, діл. 4 - 0,0642 га, діл. 5 - 0,0632 га, діл. 6 - 0,0626 га, діл. 7 - 0,0638 га, діл. 8 - 0,0622 га відносяться до категорії земель запасу, склад угідь - зелені насадження загального користування, форма власності - комунальна (а.с.38).

Актом №54 обстеження земельної ділянки на наявність зелених насаджень від 26.04.2018 встановлено, що на спірній земельній ділянці знаходяться 73 дерев у задовільному стані (а.с. 120-123).

Таким чином, з проектної документації встановлено, що запроектовані до відведення земельні ділянки належать до земель комунальної власності загального користування.

Частиною 4 статті 83 Земельного кодексу України передбачено, що до земель комунальної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать: а) землі загального користування населених пунктів (майдани, вулиці, проїзди, шляхи, набережні, пляжі, парки, сквери, бульвари, кладовища, місця знешкодження та утилізації відходів тощо).

Суд зазначає, що позивачем було подано заяву про реєстрацію земельної ділянки по провулку Річковому як земельної ділянки комунальної власності для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (з метою передачі в подальшому цієї земельної ділянки у власність).

Водночас відведення земельної ділянки комунальної власності загального користування для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд не сумісне з ч.4 ст.83 Земельного кодексу України.

При цьому, посилання позивача на те, що запроектована земельна ділянка по провулку Річковому згідно Генерального плану м.Житомира, затвердженого рішенням міської ради від 30.11.2016 № 454 та Плану зонування території м.Житомира, затвердженого рішенням міської ради від 04.04.2017 № 579 знаходиться в зоні садибної забудови, не спростовує того факту, що ця земельна ділянка є землею загального користування згідно даних Держгеокадастру.

Отже, державним кадастровим реєстратором правомірно відмовлено у державній реєстрації з наведеної підстави.

Стосовно порушення позивачем вимог ст.118 Земельного кодексу України, то суд зазначає, що предметом розгляду відповідача була заява органу місцевого самоврядування про реєстрацію земельної ділянки як комунальної власності. Питання ж приватизації громадянином земельної ділянки, яка перебуває в його користуванні є окремою процедурою, незалежною від процедури формування земельної ділянки комунальної власності та її реєстрації з присвоєнням кадастрового номеру.

Відтак, вказівка кадастрового реєстратора в рішенні на порушення позивачем вимог ст.118 Земельного кодексу України є необґрунтованим, оскільки не дає змоги встановити взаємозв`язок між цією нормою та встановленим порушенням в частині невідповідності поданої документації вимогам законодавства.

Щодо невідповідності електронного документа установленим вимогам, а саме: невідповідність у відомостях щодо адреси земельних ділянок "В районі провулку Річкового", "пров. Річковий, 14-г, 14-в, 14-б, 14-а, 16-в, 16-б, 16-а, 18-а"; проектний склад угідь (землі під житловою забудовою) визначено не вірно, вірним є «землі зайняті поточним будівництвом та відведені під будівництво» (будівництво на яких не розпочато) (Код КВЗУ 012.00). XSD Схема Наявні зауваження щодо валідності електронного документу. Попередження Код угіддя '"007.00" не відповідає встановленому переліку кодів угідь.

Відповідно до ст.23 Закону України "Про Державний земельний кадастр", документація із землеустрою та оцінки земель, яка є підставою для внесення відомостей до Державного земельного кадастру, подається органу, що здійснює внесення таких відомостей, також у формі електронного документа.

Вимоги до змісту, структури і технічних характеристик електронного документа визначаються Порядком ведення Державного земельного кадастру.

Перевірка відповідності наданого електронного документа наявним даним Державного земельного кадастру та встановленим вимогам до змісту, структури і технічних характеристик щодо розроблення такого документа здійснюється Державним кадастровим реєстратором, уповноваженим здійснювати внесення відповідних відомостей до Державного земельного кадастру, протягом строку, встановленого статтею 21 цього Закону для їх внесення.

Згідно п.74 Порядку № 1051, державний кадастровий реєстратор протягом строку, встановленого пунктом 73 цього Порядку, перевіряє електронний документ на відповідність:

1) даним Державного земельного кадастру (геодезичній та картографічній основам, даним кадастрових карт (планів);

2) вимогам до змісту, структури і технічних характеристик такого документа згідно з додатком 1;

3) даним документації із землеустрою та оцінки земель.

У відповідності до пункту 1 розділу “Загальні положення” Вимог до змісту, структури і технічних характеристик електронного документа (додаток 1 до Порядку№ 1051), ці вимоги встановлюють порядок оформлення електронного документа, що містить відомості про результати робіт із землеустрою та оцінки земель в електронному вигляді (електронного документа), формується з метою внесення даних до Державного земельного кадастру, а також визначають набір базових лексичних та синтаксичних правил для створення електронного документа.

Зокрема, елемент “Місцезнаходження земельної ділянки” (ParcelLocationInfo) складається з таких елементів і даних, в яких зазначаються (п.40 розділу “Місцезнаходження земельної ділянки”):

1) в елементі “Регіон” (Region) - назва адміністративно-територіальної одиниці;

2) в елементі “Назва населеного пункту” (Settlement) - назва міста, селища, села без урахування належності земельної ділянки до земель населеного пункту чи її розташування за межами населеного пункту;

3) в елементі “Назва району” (District) - назва району, в якому розташовано населений пункт;

4) в елементі “Відношення до населеного пункту” (ParcelLocation) - належність земельної ділянки до земель в межах населеного пункту (Urban) або інформація про те, що земельна ділянка розташована за межами населеного пункту (Rural);

5) в елементі “Адреса земельної ділянки” (ParcelAddress) - місцезнаходження земельної ділянки. У разі коли земельна ділянка розташована в межах населеного пункту, зазначений елемент складається з таких елементів:

“Тип (вулиця, проспект, провулок)” (StreetType);

“Назва вулиці” (StreetName);

“Номер будинку” (Building);

“Номер корпусу” (Block).

Елемент “Угіддя земельної ділянки” (LandParcelInfo) включає елементи, у яких зазначаються ідентифікаційні та метричні дані угідь земельної ділянки та в яких зазначаються (п.67 розділу “Угіддя земельної ділянки”):

1) в елементі “Кадастровий номер” (CadastralCode) - унікальний кадастровий номер земельної ділянки;

2) в елементі “Код угіддя” (LandCode) - код угіддя згідно з додатком 4 до Порядку ведення Державного земельного кадастру;

3) в елементі “Метрична інформація” (MetricInfo) - такі дані:

площа угіддя (Area) - інформація про одиниці виміру площі угіддя (MeasurementUnit), значення площі (Size), метод визначення площі (DeterminationMethod) за координатами точок повороту меж угіддя, зазначеними в електронному документі (ExhangeFileCoordinates), згідно із значенням площі, зазначеним у правовстановлюючому документі (DocExch), або шляхом переобчислення (Calculation);

периметр угіддя (Perimeter) - периметр межі угіддя;

середня квадратична похибка обчислення площі угіддя (Error);

опис меж угідь земельної ділянки лініями (полілініями) здійснюється за допомогою елементів “Блок опису зовнішніх полігонів угіддя земельної ділянки” (Externals) та “Блок опису внутрішніх полігонів угідь земельної ділянки” (Internals). Внесення відомостей у зазначені елементи здійснюється за допомогою елемента (Boundary) згідно з додатком 11 (комплексний тип “Межа об`єкта”).

З приводу розбіжності в адресах, суд зазначає, що проектом землеустрою чітко визначено місцезнаходження земельної ділянки "м.Житомир, в районі пров. Річкового", водночас адреси, на які вказує державний кадастровий реєстратор у рішенні "пров. Річковий, 14-г, 14-в, 14-б, 14-а, 16-в, 16-б, 16-а, 18-а" є рекомендованими та не зазначені як адреси земельної ділянки, яку необхідно зареєструвати.

Стосовно невідповідності зазначеного позивачем коду угіддя 007.00 та необхідності зазначення коду 012.00 в електронному документі, суд зазначає наступне.

Відповідно до Переліку угідь згідно з Класифікацією видів земельних угідь (КВЗУ), код КВЗУ 007.00 відповідає земельним угіддям: «Землі під житловою забудовою Група включає землі під житловими будинками з прибудинковими територіями, господарськими будівлями і спорудами; земельні ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, під гуртожитками Група не включає готелі та інші заклади для короткострокового проживання (будинки для приїжджих тощо); землі, які зайняті будинками відпочинку, кемпінгами, пансіонатами тощо, тобто ті, які призначені для відпочинку або проведення відпусток».

Код КВЗУ 012.00 відповідає земельним угіддям: «Землі, зайняті поточним будівництвом та відведені під будівництво (будівництво на яких не розпочато)».

З огляду на те, що проектна документація складена щодо відведення земельних ділянок для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), код КВЗУ 007.00 «Землі під житловою забудовою» зазначений вірно, оскільки включає в себе земельні ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку.

Враховуючи встановленні обставини справи та чинні законодавчі норми, невідповідність в повному обсязі поданої документації державному кадастровому реєстратору, рішення державного кадастрового реєстратора Міськрайонного управління у Житомирському районі та м.Житомирі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області Вишневської Вікторії Сергіївни від 04.02.2019 № РВ-1800627762019 про відмову у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру скасуванню не підлягає.

Отже, відсутні підстави зобов`язувати державного кадастрового реєстратора Міськрайонного управління у Житомирському районі та м.Житомирі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області Вишневську Вікторію Сергіївну внести відомості до Державного земельного кадастру згідно поданої Департаментом містобудування та земельних відносин Житомирської міської ради 18.01.2019 заяви про реєстрацію земельної ділянки, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 14-г, до Державного земельного кадастру.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За таких обставин, враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову.

Керуючись статтями 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

У задоволенні позову Департаменту містобудування та земельних відносин Житомирської міської ради (вул. Покровська, 6,м.Житомир,10014, код ЄДРПОУ 02498429) до Державного кадастрового реєстратора міськрайонного управління у Житомирському районі та м.Житомирі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області Вишневської Вікторії Сергіївни (вул. М.Бердичівська, 17, м.Житомир,10014, код ЄДРПОУ 39765513), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Житомирська міська рада, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області про визнання незаконним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду складено у повному обсязі: 06 лютого 2020 року.

Суддя О.Г. Попова