
Дата документу 06.02.2020
Справа № 937/10007/19
Провадження № 1-кс/937/708/20
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 лютого 2020 року Слідчий суддя Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області Міщенко Т.М., за участі секретаря – Панченко Н.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Мелітополь у режимі відеоконференції клопотання прокурора відділу прокуратури Запорізької області Сисоєва Максима Валерійовича про продовження строку відсторонення від посади завідувача сектору Бериславського районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Херсонській області підозрюваного:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ,
по матеріалам кримінального провадження за реєстраційним номером 62019080000000517 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України,
за участі сторін кримінального провадження:
прокурора – Сисоєва М.В.,
захисника – адвоката Душенко В.А.,
захисника – адвоката Горішного О.О.,
підозрюваного – ОСОБА_1 ,
встановив:
До Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області надійшло клопотання прокурора відділу прокуратури Запорізької області Сисоєва В.М. по кримінальному провадженню № 62019080000000517 за фактом кримінального правопорушення, відомості щодо якого внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 08.11.2019 за ч. 3 ст. 368 КК України, про продовження строку відсторонення від посади завідувача сектору Бериславського районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Херсонській області підозрюваного ОСОБА_1 строком на два місяці.
Клопотання обґрунтовано тим, що наказом Голови ДМС України в Херсонській області від 18.11.2019 ОСОБА_1 призначено на посаду завідувача сектору Бериславського районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Херсонській області.
Відповідно до ст.ст. 19, 68 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Згідно з п. «г» ч. 1 ст. 3, ч. 1 ст. 22, ч. 1 ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції», суб`єктами відповідальності за вчинення корупційних правопорушень є посадові особи, яким забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов`язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, у тому числі використовувати будь-яке державне чи комунальне майно або кошти в приватних інтересах, та які в установленому законом порядку притягаються до кримінальної відповідальності.
Частина 5 ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції» передбачає, що особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею злочину у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.
Відповідно до положень ст. 1 Положення про Державну міграційну службу України -Державна міграційна служба України (ДМС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів.
Відповідно до ст. 36 Закону України «Про державну службу» ОСОБА_1 прийняв присягу котрою зобов`язався вірно служити Українському народові, дотримуватися Конституції та законів України, втілювати їх у життя, поважати та охороняти права, свободи і законні інтереси людини і громадянина, честь держави, з гідністю нести високе звання державного службовця та сумлінно виконувати свої обов`язки.
Перебуваючи на посаді завідувача сектору Бериславського районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Херсонській області ОСОБА_1 знав та розумів, що ДМС України забезпечує в межах повноважень, передбачених законом, здійснення заходів щодо запобігання корупції і контроль за їх реалізацією в апараті ДМС, її територіальних органах та територіальних підрозділах, на підприємствах, в установах та організаціях, що належать до сфери її управління
Сектори УДМС України очолюють завідувачі секторів, які організовують їх діяльність.
Відтак, Сектори УДМС України є місцевими органами управління, Центрального органу виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів.
Згідно із п. 1 Примітки до ст. 364 КК України службовими особами у статтях 364, 368, 368-2, 369 цього Кодексу є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Згідно з функціональними обов`язками завідувача сектору Бериславського районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Херсонській області на ОСОБА_2 М.П. було покладено обов`язки згідно діючого законодавства.
Проте, незважаючи на обізнаність з вимогами діючого законодавства України ОСОБА_1 усупереч обов`язку їх неухильного дотримання, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, тобто діючи умисно, з корисливих мотивів, з метою особистого збагачення, став на шлях злочинної діяльності та умисно вчинив корисливий корупційний злочин, а саме – виказав вимогу та одержав, як службова особа, неправомірну вигоду для себе, за вчинення в інтересах третьої особи дій з використанням наданого йому службового становища, за наступних обставин:
22.10.2019 виконувач обов`язків завідуючого Бериславським районним сектором УДМС в Херсонській області ОСОБА_1 , перебуваючи у своєму службовому кабінеті, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 . АДРЕСА_3 , почав чинити тиск на ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , вказуючи про незаконність перебування останніх на території України, а також пригрозив депортувати останніх з України, після чого останні покинули кабінет ОСОБА_1 .
Допитаний в якості свідка ОСОБА_5 показав, що 22.10.2019 його близькі родичі ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , перебували у службовому кабінеті ОСОБА_1 , який погрожував депортацією останнім. 25.10.2019 свідок ОСОБА_5 прибув у кабінет ОСОБА_1 , де останній висловив останньому вимогу про передачу йому 20000 гривень за те, що ОСОБА_1 не здійснить заходи щодо депортації із України ОСОБА_4 . При цьому ОСОБА_1 вказав, якщо ОСОБА_5 не передасть 20000 гривень, то ОСОБА_1 складе матеріали, які стануть підставою для депортації ОСОБА_4 із України.
Також свідок ОСОБА_5 у своїх показах від 25.11.2019 вказав, що ОСОБА_1 під час зустрічі у своєму кабінеті, повторно висловив вимогу про передачу 20000 гривень у стислі строки. При цьому для обговорення зустріч ОСОБА_1 було використано мобільний телефон із номером мобільного оператору зв`язку НОМЕР_1 .
Також свідок ОСОБА_5 у своїх показах від 11.12.2019 вказав, що ОСОБА_1 під час зустрічі у своєму кабінеті та в подальшому в автомобілі, повторно висловив вимогу про передачу 20000 гривень. При цьому ОСОБА_1 використовував під час зустрічі конспіративні методи. Та після зустрічі зі свідком ОСОБА_1 отримав неправомірну вигоду в розмірі 20000,00 грн.
В цей же день, о 21 годині 51 хвилин безпосередньо після одержання зазначеної неправомірної вигоди, злочинні дії ОСОБА_1 припинені правоохоронними органами та особу було затримано в порядку ст. 208 КПК України.
12 грудня 2019 року ОСОБА_1 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 368 Кримінального кодексу України.
Відповідно до ст. 154 КПК України, відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчинені злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину, і незалежно від тяжкості злочину – щодо особи, яка є службовою особою правоохоронного органу. Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців.
13.12.2019 ухвалою слідчого судді ОСОБА_1 відсторонено від займаної посади строком на два місяці.
Згідно з функціональними обов`язками завідувача Бериславського районного сектору УДМС України в Херсонській області на ОСОБА_1 покладені наступні обов`язки:
-Організує навчання працівників підпорядкованого підрозділу, ЦНАП та органів реєстрації за напрямками роботи. Відповідає за дотримання законності під час виконання працівниками визначених законодавством положень щодо оформлення паспортних документів;
-Забезпечує контроль за виконанням прийнятих рішень з питань громадянства;
-Здійснює контроль за виконанням прийнятих рішень з питань громадянства;
-Здійснює контроль за своєчасним та у повному обсязі внесення інформації щодо недійсних паспортних документів до ІП ФМ «Недійсні документи» підлеглими працівниками та своєчасним погашенням бланків.
На теперішній час стороною обвинувачення вживаються заходи щодо встановлення усіх обставин вчинення ОСОБА_1 злочину, у тому числі допити свідків, відшукання речей та документів, які можуть бути використані як доказ у кримінальному провадженні, отримуються розсекречені матеріали негласних слідчих (розшукових) дій, узгоджується клопотання про тимчасовий доступ до інформації, що знаходиться у володінні ПрАТ «Водафон Україна».
Крім того, саме завдяки використанню службових повноважень на займаній посаді, будучи службовою особою Територіального підрозділу УДМС України ОСОБА_1 підготував та вчинив злочин проти іноземця. У випадку, якщо не продовжити строк відсторонення від посади ОСОБА_1 , останній може з мотиву помсти знищити або приховувати документи ОСОБА_4 та забезпечити депортацію ОСОБА_4 з України, також чинити тиск на інших членів родини ОСОБА_5 , які є іноземцями. Крім того, відсторонення від посади ОСОБА_1 забезпечить уникнення вчинення іншого службового злочину останнім.
У зв`язку з тим, що відносно ОСОБА_1 висунуто обґрунтовану підозру у скоєнні службового корупційного злочину, досудове розслідування якого на даний час не завершено, з метою запобігти негативним наслідкам для досудового розслідування у кримінальному провадженні, необхідно продовжити строк відсторонення ОСОБА_1 від посади завідувача Бериславського районного сектору УДМС України в Херсонській області строком на два місяці, оскільки він є працівником правоохоронного органу у розумінні Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів».
В судовому засіданні прокурор підтримав подане клопотання за викладених у ньому підстав, просив його задовольнити.
Підозрюваний та його захисники у судовому засіданні заперечували проти продовження строку відсторонення від посади, обґрунтовуючи це тим, що слідством не доведені ризики, зазначені в матеріалах кримінального провадження, всі свідки вже допитані та всі можливі документи вилучені.
Перевіривши клопотання, долучені до нього матеріали, заслухавши пояснення прокурора, підозрюваного, дослідивши докази, слідчий суддя приходить до наступних висновків.
Вина ОСОБА_1 в інкримінованому йому злочині повністю підтверджується зібраними у провадженні доказами:
- заявою про скоєння кримінального правопорушення ОСОБА_5 , з якої вбачається, що ОСОБА_1 вимагає неправомірну вигоду;
- протоколи допиту свідка ОСОБА_5 від 25листопада 2019 року, 11 грудня 2019 року, в ході яких підтвердив доводи, викладені в заяві та факт вимагання та отримання неправомірної вигоди ОСОБА_1 ;
- протоколом затримання ОСОБА_1 від 11 грудня 2019 року;
- протоколом обшуку 11 грудня 2019 року, в ході якого виявлено предмет неправомірної вигоди у сумі 20 000,00 грн. які знаходились в автомобілі, яким користується ОСОБА_1 ;
- протоколом обшуку 11 грудня 2019 року, в ході якого виявлено документи на ім`я ОСОБА_4 в службовому кабінеті, яким користується ОСОБА_1 ;
- іншими матеріалами провадження у їх сукупності.
Таким чином, під час досудового розслідування слідством були встановлені обставини, які прямо вказують на вчинення ОСОБА_1 кримінального правопорушення.
Беручи до уваги, що ОСОБА_1 підозрюється у вчинені тяжкого кримінального правопорушення, за який законом передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 5 до 10 років з позбавленням обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, з конфіскацією майна, а також те, що ОСОБА_1 може незаконно впливати на свідків з метою дачі ними неправдивих показань чи відмови від дачі показань, знищити чи спотворити речі чи документи, що мають доказове значення чи перешкоджати встановленню істини у кримінальному провадженні шляхом використання службових повноважень.
Слідчий суддя враховує частину 5 статті 9 КПК, якою передбачено, що кримінальне процесуальне законодавство України застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ).
Так, Європейський Суд з прав людини у справі «Фокс, Кемпбел і Гартлі проти Сполученого Королівства» зазначив, що «обґрунтована підозра» передбачає наявність фактів або інформації, які б могли переконати об`єктивного спостерігача у тому, що відповідна особа могла вчинити злочин.
Слідчий суддя враховуючи те, що негативні наслідки відсторонення від посади ОСОБА_1 , який підозрюється у вчиненні тяжкого злочину не перевищують необхідність та можливість досягнення завдань у даному кримінальному правопорушенні, а його перебування на посаді буде суперечити завданням кримінального судочинства та інтересам громадського суспільства загалом, а тому вважає за необхідне клопотання задовольнити та продовжити строк відсторонення підозрюваного від займаної посади строком на два місяці.
Керуючись ст.ст. 155-158, 534, 309, 392 КПК України, слідчий суддя,-
постановив:
Клопотання прокурора відділу прокуратури Запорізької області по кримінальному провадженню № 62019080000000517 за фактом кримінального правопорушення, відомості щодо якого внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 08.11.2019 за ч. 3 ст. 368 КК України, про продовження строку відсторонення від посади завідувача сектору Бериславського районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Херсонській області підозрюваного ОСОБА_1 – задовольнити.
Продовжити відсторонення ОСОБА_1 від посади завідувача сектору Бериславського районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Херсонській області строком на два місяці.
Копію ухвали для виконання направити прокурору відділу прокуратури Запорізької області.
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її проголошення.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Запорізького апеляційного суду протягом 5 днів з дня її проголошення.
Слідчий суддя: