
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
05 лютого 2020 р. № 520/14287/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зоркіної Ю.В., розглянувши за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , іпн. НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області (вул. Шевченка, буд. 8, м. Харків, 61013, код ЄДРПОУ 38631015) , Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, площа Свободи, 5, Держпром, 3 пі`їзд, 2 поверх, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з зазначеним позовом та просить суд
визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДСНС України в Харківській області, яка полягає у не виготовленні та не направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення на підставі ст.ст. 43, 8, 10 та 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-12, за формою передбаченою Додатком №2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704;
визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області яка полягає у не здійсненні перевірки правильності складення довідки Головного управління ДСНС України в Харківській області про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, у порядку, визначеному рішенням Кабінету міністрів України з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704;
зобов`язати Головне управління ДСНС України в Харківській області скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення що враховується для перерахунку пенсії станом на 01.03.2018 у відповідності з Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, з повною інформацією, за формою передбаченою Додатком №2 до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 для перерахунку та виплати пенсії на підставі ст. ст. 43, 8, 10 та 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-12 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за особливості проходження служби (100% від посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, на підставі п. 5, п. п. 1 постанови КМУ від 30.08.2017 № 704), премії (у розмірі 100% посадового окладу на підставі п. 5, п. п. 2 постанови КМУ від 30.08.2017 № 704).
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області після отримання від Головного управління ДСНС України в Харківській області нової довідки про розмір грошового забезпечення що враховується для перерахунку пенсії , здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01 січня 2018 року в розмірі 85% грошового забезпечення без обмеження максимальним розміром пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за особливості проходження служби (100% від посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, на підставі п. 5, п. п. 1 постанови КМУ від 30.08.2017 № 704); премії (у розмірі 100% посадового окладу); здійснити виплату сумт недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01 січня 2018 року однією сумою;
стягнути сплачений судовий збір.
Ухвалою від 02.01.2020 у справі відкрито провадження та призначено розгляд справи за правилами спрощеного провадження без виклику сторін.
27.01.2020 ГУПФУ в Харківській області подано відзив на адміністративний позов, у якому вказано про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
27.01.2020 ГУ ДСУ у Харківській області подано відзив на адміністративний позов, у якому зазначено, що довідка про грошове забезпечення, яке враховується при призначенні пенсії складена у відповідності до вимог чинного законодавства, відсутність підстав для складання та направлення до терограгну ПФ України нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення окрім тих , що були визначені постановою КМУ від 21.02.2018 № 103.
Дослідивши долучені до матеріалів справи документи , суд встановив наступні обставини.
Позивач отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", виплату якої здійснює Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області.
ГУ ДСНС України у Харківській області складено та направлено на адресу ГУПФУ в Харківській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 01.03.2018, до якої включено посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років. На підставі вказаної довідки позивачу з 01.01.2018 проведено перерахунок пенсії.
Не погоджуючись із складенням довідки без урахування додаткових видів грошового забезпечення, позивач звернувся до суду.
По суті позовних вимог суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положеннями ч. 3 ст. 46 Конституції України визначено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Спірні правовідносини, що виникли між сторонами врегульовано Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 р. № 2262-XII; постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 р. “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”; Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45; Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”.
Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ (в редакції, яка діяла станом на 01.01.2018 р.) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 (далі - Порядок № 45).
Згідно з п. 1 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
З наведеного вбачається, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Так, 30.08.2017 р. Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців, яка набрала чинності з 01.01.2018 р., що свідчить про те, що з набранням чинності Постановою від 30.08.2017 р. № 704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.
Відповідно до п. 5 Порядку № 45 у ред. на момент проведення перерахунку з 01.01.2018 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Тобто, на момент виникнення спірних правовідносин чинним законодавством для перерахунку пенсії не передбачалося можливості використовувати інші види грошового забезпечення ніж, передбачені Постановою № 103 та Порядком № 45.
З матеріалів справи судом встановлено, що для здійснення перерахунку пенсії позивача відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України № 2262 та Постанови № 103, ГУ ДСНС України у Харківській області станом на 01.03.2018 складено довідку про грошове забезпечення та надіслано її до Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області.
Суд зазначає, що вказана довідка була оформлена у відповідності до вимог Закону України № 2262, постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", Постанови № 103 та Порядку № 45, та містить такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим званням та відсоткову надбавку за вислугу років (а.с. 17).
Позивачу перераховано розмір пенсії з 01.01.2018 на підставі цієї довідки.
Отже, в поданій ГУ ДСНС України у Харківській області довідці зазначені усі види грошового забезпечення, передбачені пунктом 5 Порядку №45 та пунктом 1 Постанови № 103. Таким чином, суд дійшов висновку про те, що ГУ ДСНС України у Харківській області, не вказавши у довідці про розмір грошового забезпечення позивача надбавки за особливості проходження служби та премії, діяв у межах повноважень, на підставі та у спосіб, передбачені законодавством, а тому не порушив права позивача.
Щодо доводів з приводу того, що рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови КМУ від 21.02.2018 р. № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 № 45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, оскільки пункти 1, 2 Постанову Кабінету Міністрів "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 № 103, суд зазначає, що вказані положення визнані нечинними з 05.03.2019 року
Отже, скасування пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не дає відповідачу додаткових або нових підстав для складення довідки про розмір грошового забезпечення та направлення її до пенсійного органу, із зазначення додаткових складових грошового забезпечення для обрахунку пенсії станом на 01.03.2018, оскільки на той час був чинний п.5 Порядку № 45 в ред. постанови КМУ від 21.02.2018 № 103
Щодо вимог про складання та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення, суд зазначає, що уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій на підставі списків, наданих Головним управлінням Пенсійного фонду України та у місячний строк подають їх останньому. Тобто, відповідач надіслав довідку про грошове забезпечення позивача за запитуваним списком Головного управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області. Порядок № 45 не передбачає надсилання довідок уповноваженим органом до Головних управлінь Пенсійного фонду України за вимогою осіб, які отримують пенсію на підставі Закону України № 2262-XII.
Водночас, ані Порядок №45, ані жоден інший нормативно-правовий акт не наділяє уповноважений орган, що видає довідки про розмір грошового забезпечення, повноваженнями самостійно встановлювати розміри грошового забезпечення осіб, звільнених з військової служби, віднімати чи додавати до розміру вказаного у довідці грошового забезпечення окремі види грошового забезпечення.
До того ж суд звертає увагу, що позивач просить зобов`язати відповідача видати нову довідку про розмір грошового забезпечення з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за особливості проходження служби (100% від посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, на підставі п. 5, п.п 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704); премії (у розмірі 100% посадового окладу, на підставні п. 5, п.п 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704).
Водночас, позивач не обґрунтовує конкретні розміри надбавок, які ним фактично не отримувалися, та не враховує, що чинним Порядком № 45 не встановлено механізму визначення відсоткових розмірів додаткових видів грошового забезпечення.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, про відсутність у відповідача додаткових або нових підстав для складення нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 та направлення її до пенсійного органу.
В іншій частині вимог позов також не підлягає задоволенню, оскільки зазначені вимоги або є похідними від вимоги про зобов`язання ГУДС з надзвичайних ситуацій у Харківській області скласти відповідну довідку, або заявлені на майбутнє та стосуються дій , які відповідачами не були ще вчинені.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що у спірних правовідносинах відсутні ознаки порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод та законних інтересів позивача.
За таких обставин, у задоволенні позовних вимог належить відмовити.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до положень статті 139 КАС України.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 КАС України, суд, –
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову - відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Зоркіна Ю.В.