Рішення № 87413763, 06.02.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.02.2020
Номер справи
420/5455/19
Номер документу
87413763
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/5455/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 лютого 2020 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Свида Л.І. розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовною заявою Приватного підприємства «ІЛ-ТРАНС-КО» до Управління Укртрансбезпеки в Одеській області, третя особа - ПП «Лагуна-Одеса» про визнання протиправною та скасування постанови, -

ВСТАНОВИВ:

До суду звернулося Приватне підприємство «ІЛ-ТРАНС-КО» з позовною заявою до Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №133217 від 08.07.2019 року.

За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження у відповідності до ст. 12 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву, а позивачу - відповіді на відзив.

Протокольною ухвалою суду від 17 жовтня 2019 року залучено до участі у справі в якості третьої особи ПП «Лагуна-Одеса».

Протокольною ухвалою суду від 18 листопада 2019 року суд ухвалив подальший розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження.

Представник позивача в судове засідання з`явився, надав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження. Позов, відповідь на відзив обґрунтовані позивачем тим, що 8 травня 2019 року о 15:20 в Рівненській області на 434 км автомобільної дороги Київ-Чоп здійснено перевірку перевищення нормативів вагових параметрів автомобіля «RENAULT» з причепом «KRONE», суб`єкт господарювання, що перевірявся - ПП «Лагуна-Одеса», розрахунок плати за проїзд виписаний на ПП «Лагуна-Одеса», а тому на позивача не може бути накладено стягнення за такою перевіркою. Крім того, позивач не повідомлявся про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, оскільки рекомендованих листів із повідомленням ПП «ІЛ-ТРАНС-КО» не отримувало. Також, позивач зазначив, що вантаж знаходився під митними пломбами та зважувався в пункті зважування «Дачне» і в порту призначення - Чорноморському рибному порту та за результатами зважування перевищення вагових параметрів не було виявлено.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився. З відзиву на позовну заяву (аркуші справи 27-31) вбачається, що відповідач позов не визнає, оскільки 08.05.2019 року інспекторами Управління Укртрансбезпеки в Рівненській області в пункті габаритно-вагового контролю автодорога Київ-Чоп 434 км. згідно направлення на рейдову перевірку, здійснено перевірку транспортного засобу РЕНО д/н ВН 5715 ІВ з причепом, якою виявлено перевищення вагових параметрів автомобіля та розрахована плата за проїзд великоваговим транспортним засобом №1969 від 08.05.2019 року. Враховуючи відсутність у позивача дозволу на перевезення вантажів з перевищенням вагових обмежень, оскаржуваною постановою до позивача було застосовано адміністративно-господарський штраф у розмірі 1700 грн. Крім того, відповідач зазначив, що позивач був належним чином повідомлений про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, що підтверджується відповідними доказами.

Представник третьої особи в судове засідання не з`явився, пояснень щодо суті спору не надав.

Відповідно до ч. 3 ст. 194, ч. 9 ст. 205 КАС України якщо клопотання про розгляд справи за відсутності сторони заявили всі учасники справи, або якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи вищевикладені приписи КАС України суд прийшов до висновку про можливість продовження розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до п. 1, п. п. 15, 27 п. 5 «Положення про Державну службу з безпеки на транспорті», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року №103, Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику з питань безпеки, в тому числі, на наземному транспорті.

Укртрансбезпека здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування, здійснює нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.

На виконання своїх повноважень, 08.05.2019 року посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області в пункті габаритно-вагового контролю автодорога Київ-Чоп 434 км. згідно направлення на рейдову перевірку №007305, здійснено перевірку транспортного засобу марки «RENAULT» реєстраційний номер НОМЕР_1 та напівпричепу марки «KRONE» реєстраційний номер НОМЕР_2 , за результатами якої складено Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень вантажів автомобільним транспортом №121295, яким встановлено порушення ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», зокрема, надання послуг з перевезення вантажу без оформлення документів, перелік яких визначений ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: дозволу на перевезення вантажів з перевищенням вагових обмежень (аркуш справи 34). Щодо пояснень про причини порушень, в акті водій зазначив, що незгодний з порушенням, про що міститься відповідна відмітка в акті.

Результати габаритно-вагового контролю транспортного засобу оформлені довідкою від 08.05.2019 року №0022546 (аркуш справи 13), актом про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №0001969 від 08.05.2019 року (аркуш справи 12) та ПП «Лагуна-Одеса» розрахована плата за проїзд великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування у розмірі 1668,60 євро, що оформлено відповідним розрахунком №1969 від 08.05.2019 року (аркуш справи 14).

При цьому, у вищезазначених акті про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №0001969 від 08.05.2019 року та розрахунку №1969 від 08.05.2019 року платником та суб`єктом що перевірявся зазначено ПП «Лагуна-Одеса».

Відповідно до свідоцтв про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3 , НОМЕР_4 ПП «Лагуна-Одеса» є власником автомобілю марки «RENAULT» реєстраційний номер НОМЕР_1 та напівпричепу марки «KRONE» реєстраційний номер НОМЕР_2 (аркуші справи 46, 48).

Однак, згідно наявної в матеріалах справи СМR UA 209200/2019/00950 від 26.04.2019 року Приватне підприємство «Оліяр» направило до Чорноморського рибного порту вантажу - соєвий фосфатний концентрат, лецитин вагою брутто 24095 кг., перевізник вантажу - Приватне підприємство «ІЛ-ТРАНС-КО» (аркуш справи 17).

Перевезення здійснювалось на автомобілі ПП «Лагуна-Одеса» марки «RENAULT» реєстраційний номер НОМЕР_1 та напівпричепу марки «KRONE» реєстраційний номер НОМЕР_2 .

Враховуючи зазначені обставини, постановою про застосування адміністративно-господарського штрафу №133217 від 08.07.2019 року на Приватне підприємство «ІЛ-ТРАНС-КО» накладений штраф у розмірі 1700 грн. (аркуш справи 11).

Позивач не погодився з правомірністю вказаної постанови та звернувся до Державної служби України з безпеки на транспорті зі скаргою, яка залишена без задоволення, а постанова без змін (аркуші справи 19-20), що і стало підставою для звернення до суду з цим позовом.

Відповідно до п. 4, 20 «Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2007 року № 1567, державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму.

Відповідно до ст. 1, 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами; вантажні перевезення-перевезення вантажів вантажними автомобілями; водій - особа, яка керує транспортним засобом і має відповідне посвідчення встановленого зразка.

Автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

Так, з акту перевірки вбачається, що при перевірці встановлено, що рух автомобільними дорогами України здійснювався перевізником із перевищенням вагових обмежень, а дозвіл, що дає право на такий рух у водія - відсутній.

Згідно із п. 22.5 «Правил дорожнього руху», затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001 року, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.

Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.

Забороняється рух транспортних засобів з навантаженням на вісь понад 7 т або фактичною масою понад 24 т автомобільними дорогами загального користування місцевого значення.

Відповідно до п. 2, 4 «Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року № 30, транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великогабаритним, якщо його габарити перевищують хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 «Правил дорожнього руху України», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306.

Рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів..

Відповідно до п.1.10 «Правил дорожнього руху», габаритно-ваговий контроль - перевірка габаритних і вагових параметрів транспортного засобу (в тому числі механічного транспортного засобу), причепу і вантажу на предмет відповідності встановленим нормам щодо габаритів (ширина, висота від поверхні дороги, довжина транспортного засобу) та щодо навантаження (фактична маса, осьове навантаження), яка проводиться відповідно до встановленого порядку на стаціонарних або пересувних пунктах габаритно-вагового контролю.

Згідно з п.3 «Порядку взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, Державного агентства автомобільних доріг України під час організації та проведення робіт із зважування та здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування», затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України, Міністерства внутрішніх справ України №1007/1207 від 10.10.2013 року, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів під час їх проїзду автомобільними дорогами загального користування проводиться посадовими особами Укртрансінспекції та працівниками відповідних підрозділів МВС.

Відповідно до п.п. 3, 15, 16, 18, 20 «Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів на інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27.06.2007 року, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.

Контроль за наявністю у водіїв великовагових та великогабаритних транспортних засобів дозволу на рух здійснюють уповноважені підрозділи Національної поліції та територіальні органи Укртрансбезпеки, які здійснюють габаритно-ваговий контроль. Габаритно-ваговий контроль включає документальний та/або точний контроль.

За результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка про здійснення габаритно-вагового контролю із зазначенням часу і місця його здійснення.

За результатами габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних.

Відповідно до п.5 «Порядку взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, Державного агентства автомобільних доріг України під час організації та проведення робіт із зважування та здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування», затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України, Міністерства внутрішніх справ України №1007/1207 від 10.10.2013 року, працівники відповідних підрозділів МВС під час здійснення габаритно-вагового контролю: здійснюють зупинку транспортних засобів для проведення габаритно-вагового контролю у випадках, передбачених підпунктом 6 пункту 4 цього Порядку, з дотриманням Правил дорожнього руху; здійснюють перевірку у водія великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу наявності дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, оформленого та виданого в установленому законодавством порядку. У разі відсутності такого дозволу вживають заходів щодо проходження габаритно-вагового контролю таким транспортним засобом; у разі виявлення порушень правил проїзду великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, у тому числі за результатами здійснення їх габаритно-вагового контролю, вживають заходів реагування, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення та іншими законодавчими актами.

Відповідно до пп.пп.4-8 п.4 «Порядку взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, Державного агентства автомобільних доріг України під час організації та проведення робіт із зважування та здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування», затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України, Міністерства внутрішніх справ України №1007/1207 від 10.10.2013 року, посадові особи Укртрансінспекції під час здійснення габаритно-вагового контролю: видають довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю; складають акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних або вагових параметрів та визначають суму плати за проїзд за формулою розрахунку відповідно до пунктів 30 - 31-1 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю; у разі невиконання водієм транспортного засобу вимог посадових осіб Укртрансінспекції щодо зупинки транспортного засобу для проведення габаритно-вагового контролю повідомляють про це працівників відповідних підрозділів МВС; у разі відмови водія транспортного засобу від проходження габаритно-вагового контролю складають акт про відмову водія від проходження габаритно-вагового контролю; реєструють транспортні засоби, щодо яких здійснювався габаритно-ваговий контроль і параметри яких перевищують нормативні, у журналі обліку великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів.

Згідно п.2.42 «Правил дорожнього руху», затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001 року, у разі виявлення під час здійснення габаритно-вагового контролю невідповідності фактичних вагових та/або габаритних параметрів установленим нормам і правилам рух такого транспортного засобу та/або причепу забороняється до отримання в установленому порядку дозволу на проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, про що складається відповідний акт.

При здійсненні габаритно-вагового контролю, посадовими особами Управління Укртрансбезпеки в Рівненській області було встановлено перевищення вагових обмежень навантаження на строєні осі - 27,92 тонн , що перевищує допустиму норму 24 тонни.

Відповідно до абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи, зокрема, за надання послуг з перевезень вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Враховуючи зазначені обставини, посадові особи Укртрансбезпеки повинні були визначити перевізника вантажу за документом для здійснення внутрішніх перевезень вантажів, зокрема, отримати від водія товарно-транспортну накладну на вантаж, СМR, тощо, однак вони обмежилися даними щодо власника транспортного засобу та не встановити фактичного перевізника, що призвело до складання акту про перевищення вагових параметрів та здійснення розрахунку плати за проїзд не на ту особу, яка має відповідати за ці порушення.

Крім того, позивачем надано до суду результати зважування по шляху проходження за маршрутом с. Савчани, Львівська область - м. Чорноморськ, Одеська область у пункті зважування «Дачне», які свідчать, що навантаження на строєні осі складає 24480 кг (аркуш справи 16), а відповідно до акту зважування контейнера Контейнерного терміналу Чорноморський рибний порт №81012 від 09.05.2019 року (у пункті розвантаження вантажу), вага відповідає даним зважування у пункті зважування «Дачне» (аркуш справи 18) та дані зважувань не суперечать та підтверджуються даними СМR UA 209200/2019/00950 від 26.04.2019 року.

При цьому, таке навантаження вкладається в допустиму похибку у 2%, передбачену п. 4 «Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами», затверджених постановою Кабінету Міністрів України №30 від 18.01.2001 року.

Крім того, суд звертає увагу, що відповідно до п. 26 «Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2007 року № 1567, справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб`єкта господарювання.

Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб`єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.

Суд звертає увагу, що відповідачем надано до суду докази відправлення запрошення на розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт поштою, а також дані щодо відстеження поштового відправлення (аркуші справи 37-40), однак з цих доказів не вбачається отримання позивачем запрошення до дати розгляду матеріалів 08.07.2019 року, не вбачається отримання відповідачем повідомлення про вручення поштового відправлення, з якого можливо було б встановити дату отримання позивачем запрошення, тобто, відповідачем не надано до суду доказів належного та завчасного сповіщення позивача про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт.

При цьому, відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, відповідач не довів правомірність свого рішення, не спростував обставини, викладені в позові, а тому постанова Управління Укртрансбезпеки в Одеській області №133217 від 08.07.2019 року, якою до позивача застосований адміністративно-господарський штраф є протиправною та підлягає скасуванню.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає позовні вимоги Приватного підприємства «ІЛ-ТРАНС-КО» обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 139, 243-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву Приватного підприємства «ІЛ-ТРАНС-КО» (68001, м. Чорноморськ, вул. Транспортна, 3, код ЄДРПОУ 42491155) до Управління Укртрансбезпеки в Одеській області (65045, м. Одеса, вул. Успенська, буд. 4), третя особа ПП «Лагуна-Одеса» (65026, вул. Приморська, 16/9, м. Одеса) про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №133217 від 08.07.2019 року - задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №133217 від 08.07.2019 року.

Стягнути з Управління Укртрансбезпеки в Одеській області в особі Державної служби України з безпеки на транспорті (проспект Перемоги, 14, м. Київ, 01135, код ЄДРПОУ 39816845) на користь Приватного підприємства «ІЛ-ТРАНС-КО» (68001, м. Чорноморськ, вул. Транспортна, 3, код ЄДРПОУ 42491155) сплачений судовий збір у розмірі 1921 грн.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Л.І. Свида

.