Ухвала суду № 87363285, 27.01.2020, Господарський суд Сумської області

Дата ухвалення
27.01.2020
Номер справи
6/108-09
Номер документу
87363285
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

м. Суми

27.01.2020 Справа № 6/108-09

Господарський суд Сумської області у складі головуючого судді Соп`яненко О.Ю., судді Котельницької В.Л., судді Резніченко О.Ю., при секретарі судового засідання Молодецькій В.О., розглянувши матеріали справи №6/108-09

за заявою кредитора – Управління Пенсійного фонду України в м. Охтирка та Охтирському районі,

до боржника - Відкритого акціонерного товариства “Охтирсільмаш” (Сумська область, м.Охтирка, вул. Шевченко, 3, ідентифікаційний код 00238256),

про визнання банкрутом,

За участю представників:

Представник ліквідатора – Авраменко О.В.

Кредитор ГУ ДПС у Сумській області – Ювченко Н.В.

Представник Регіонального відділення ФДМУ по Полтавській та Сумській областях – не прибув

Представник Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України – Кандиба М.В. (в режимі відеоконференції)

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою Господарського суду Сумської області від 02.07.2009 порушено провадження у справі № 6/108-09 про банкрутство Відкритого акціонерного товариства “Охтирсільмаш” (Сумська область, м. Охтирка, вул. Шевченко, 3, ідентифікаційний код 00238256).

Ухвалою Господарського суду Сумської області від 11.03.2010 у справі № 6/108-09 розпорядником майна Відкритого акціонерного товариства “Охтирсільмаш” (Сумська область, м. Охтирка, вул. Шевченко, 3, ідентифікаційний код 00238256) призначено арбітражного керуючого Чупруна Є.В.

Ухвалою господарського суду від 21.09.2011 у справі № 6/108-09 відкрито процедуру санації у справі № 6/108-09 відносно боржника Відкритого акціонерного товариства “Охтирсільмаш” (Сумська область, м. Охтирка, вул. Шевченко, 3, ідентифікаційний код 00238256) та призначено керуючим санацією арбітражного керуючого Чупруна Є.В.

Постановою Господарського суду Сумської області від 24.01.2012 у справі № 6/108-09 припинено процедуру санації Відкритого акціонерного товариства “Охтирсільмаш”, боржника Відкрите акціонерне товариство “Охтирсільмаш” (Сумська область, м. Охтирка, вул. Шевченко, 3, ідентифікаційний код 00238256) визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, призначено ліквідатором боржника арбітражного керуючого Чупруна Є.В.

15.04.2019 ліквідатором подано суду клопотання про затвердження Звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу за наслідками закінчення ліквідаційної процедури стосовно боржника.

В судове засідання 27.01.2020 було призначено до розгляду скаргу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України №2431-05/416 від 04.10.2019 (вх.№ 3138) на дії (бездіяльність) ліквідатора ВАТ “Охтирсільмаш” арбітражного керуючого Чупруна Є.В.

Відповідно до вимог скарги, скаржник просить суд визнати протиправною бездіяльність ліквідатора ВАТ “Охтирсільмаш” арбітражного керуючого Чупруна Є.В. в частині ненадання достовірних відомостей за результатами актуальної інвентаризації, проведеної згідно з вимогами “Положення про інвентаризацію активів та зобов`язань”, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 02.09.2014 № 879; зобов`язати арбітражного керуючого Чупруна Є.В. провести інвентаризацію майна ВАТ “Охтирсільмаш” згідно вимог чинного законодавства та направити відомості за результатами актуальної інвентаризації, проведеної згідно з вимогами “Положення про інвентаризацію активів та зобов`язань”, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 02.09.2014 № 879, на адресу Мінекономіки.

25.11.2019 ліквідатор Чупрун Є.В. подав заперечення №02-01/6/108-09/ від 22.11.2019 щодо скарги Мінекономрозвитку.

Представник ліквідатора в судовому засіданні з розгляду скарги надав пояснення, наполягає на відмові у задоволенні скарги за безпідставністю та необгрунтованістю.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши скаргу, заслухавши пояснення повноважних представників, суд встановив наступне.

21.10.2019 набрав чинності Кодекс України з процедур банкрутства від 18.10.2018 № 2597-VIII .

Зі змісту п.2 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу України з процедур банкрутства вбачається, що з дня введення в дію цього Кодексу визнається таким, що втратив чинність зокрема Закон України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., № 31, ст. 440 із наступними змінами).

Відповідно до ч.1 ст. 2 Кодексу України з процедур банкрутства провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України.

Таким чином, розгляд справи відбувається за правилами, що передбачені Кодексом України з процедур банкрутства.

Відповідно до ч. 3 ст. 60 Кодексу України з процедур банкрутства у ліквідаційній процедурі господарський суд розглядає скарги на дії (бездіяльність) ліквідатора та здійснює інші повноваження, передбачені цим Кодексом.

В обґрунтування скарги, скаржник зазначає, що ліквідатором ВАТ “Охтирсільмаш” арбітражним керуючим Чупруном Є.В. не забезпечено належного виконання законодавства стосовно проведення щорічних інвентаризацій; надані арбітражним керуючим інвентаризаційні описи стосуються інвентаризації, проведеної у 2012 році, а тому такі відомості не можуть відображати актуальної інформації щодо стану державного майна, яке перебуває на балансі банкрута; не забезпечено належний бухгалтерський облік державного майна та не здійснено усіх необхідних дій (направлення запитів) щодо виявлення втраченої документації банкрута щодо майна, що не увійшло до статутного капіталу підприємства – банкрута.

Суд розглянувши скаргу, прийшов до висновку про відмову в її задоволенні виходячи з наступного.

З моменту порушення стосовно боржника справи про банкрутство він перебуває в особливому правовому режимі, який змінює весь комплекс юридичних правовідносин боржника, і спеціальні норми Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (а з 21.10.2019 Кодекс України з процедур банкрутства) мають пріоритет у застосуванні при розгляді справ про банкрутство.

Відповідно до ст.61 Кодексу України з процедур банкрутства, ліквідатор з дня свого призначення, крім іншого, приймає у своє відання майно боржника, забезпечує його збереження; виконує функції з управління та розпорядження майном банкрута; проводить інвентаризацію та визначає початкову вартість майна банкрута; аналізує фінансовий стан банкрута; виконує повноваження керівника (органів управління) банкрута; формує ліквідаційну масу.

Постановою Господарського суду Сумської області від 24.01.2012 у справі № 6/108-09 Відкрите акціонерне товариство “Охтирсільмаш” визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру.

Як свідчать матеріали справи, інвентаризація майна, що знаходилось на балансі банкрута, проведена у 2012 році, оскільки чинний на той час Закон України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» передбачав проведення інвентаризації та оцінки майна банкрута згідно із законодавством (ч. 1 ст. 25 Закону). Метою проведення інвентаризації є формування ліквідаційної маси, оцінка його арбітражним керуючим та подальший продаж майна банкрута.

Інвентаризація майна боржника здійснена ліквідатором Чупруном Є.В. відповідно до Положення про інвентаризацію майна державних підприємств, що приватизуються (корпоратизуються), а також майна державних підприємств та організацій, яке передається в оренду (повертається після закінчення строку дії договору оренди або його розірвання), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.1993 № 158, та Інструкції по інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів і документів та розрахунків, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 11.06.1994 № 69.

З інформації, наданої Державним архівом Сумської області 01.10.2019 № СП-79, до статутного капіталу ВАТ "Охтирсільмаш" в процесі корпоратизації не ввійшло державне майно вартістю за актом оцінки 477 436 тис. крб., у тому числі: для якого встановлено пільги (безоплатна передача об`єктів соціально-побутового призначення) - 194 222 / 247 738 тис. крб.; державного житлового фонду, всього: житлові будинки - 608 тис. крб., гуртожитки - 32 тис. крб., незавершене житлове будівництво - 34 836 тис. крб.; створене за період перетворення (приріст) вартістю 13 975 тис. крб.

З моменту проведення інвентаризації майно соціально-культурного та побутового призначення обліковувалось як державне, про що вказано у протоколі №1 засідання інвентаризаційної комісії від 31.05.2012.

Листом від 19.07.2018 ліквідатором надано Мінекономрозвитку копії документів з корпоратизації, що містили інформацію про майно, що увійшло до статутного капіталу товариства. Також листом від 08.02.2019 Міністерству було направлено копії матеріалів інвентаризації майна банкрута, зокрема, протокол інвентаризаційної комісії від 31.05.2012 та інвентаризаційні описи, а також документи стосовно передачі майна.

Кодекс України з процедур банкрутства, що підлягає застосуванню при розгляді справ про банкрутство з 21.10.2019, також не містить норм про необхідність проведення ліквідатором щорічної інвентаризації.

Державне майно, яке не увійшло до статутного капіталу банкрута, у відповідності до ухвал господарського суду Сумської області від 09.03.2016 та від 15.11.2016 у справі № 6/108-09 передано до комунальної власності.

Ліквідатором вживалися заходи стосовно передачі споруд цивільного захисту до комунальної власності.

Так, ліквідатором подана до суду заява про зобов`язання Охтирської міської ради прийняти до комунальної власності захисні споруди, вказана заява судом задоволена 27.01.2020.

У ході даного судового розгляду скарги Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України твердження щодо бездіяльності ліквідатора банкрута Чупруна Є.В. не були жодним чином підтверджені та спростовані матеріалами справи.

Так, встановлено, що призначений судом ліквідатор банкрута Чупрун Є.В. відповідно до наданих законом повноважень з дня свого призначення належним чином здійснював їх, зокрема, виконував функції з управління та розпорядження майном банкрута; провів інвентаризацію та оцінку майна банкрута; вживав заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, майно, яке не підлягало приватизації і знаходилось на балансі підприємства - банкрута було передано до комунальної власності територіальної громади м.Охтирка.

Згідно норм ст.ст.73,74 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Враховуючи вищевикладене, суд відмовляє в задоволенні скарги Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України за її необґрунтованістю та безпідставністю.

Керуючись Кодексом України з процедур банкрутства, статтями 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

УХВАЛИВ:

1.У задоволенні скарги Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України №2431-05/416 від 04.10.2019 (вх.№ 3138) на дії (бездіяльність) ліквідатора ВАТ “Охтирсільмаш” арбітражного керуючого Чупруна Є.В. у справі № 6/108-09 - відмовити.

2.Копію ухвали направити ліквідатору, Міністерству розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України.

Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається - https://court.gov.ua/sud5021/.

Ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення та підлягає оскарженню в порядку розділу ІV ГПК України.

Повний текст ухвали складено 03.02.2020.

Головуючий суддя О.Ю. Соп`яненко

Суддя В.Л. Котельницька

Суддя О.Ю. Резніченко