Постанова № 8735672, 11.03.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.03.2010
Номер справи
2а-3495/10/0570
Номер документу
8735672
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 березня 2010 р.                                                                       справа № 2а-3495/10/0570

час прийняття постанови: <година >

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого                                                  судді Логойди Т. В.

при секретарі                                                  < Призвище секретаря >

Кузнецова К.В.,

з участю представника позивача Бойка Д.В., представників відповідача Макєєвої Т.С. та Миротадзе Д.Н.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Українсько-Канадського спільного підприємства «Донбас-Ліберті» у формі товариства з обмеженою відповідальністю до Державної податкової інспекції у місті Харцизьку Донецької області про скасування рішення,

в с т а н о в и в :

У лютому 2010 року Українсько-Канадське спільне підприємство «Донбас-Ліберті» звернулося до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому зазначало, що Державною податковою інспекцією у місті Харцизьку Донецької області проведено перевірку дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01 квітня 2008 року по 30 червня 2009 року, за результатами якої складено акт від 11 листопада 2009 року № 2867/23-2/00242861, в якому відображено виявлені порушення законодавства.

На підставі акту прийнято рішення про застосування фінансових санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки від 18 листопада 2009 року №0002592340.

З вказаним рішенням не погоджувався, оскільки виявлені порушення, що викладені в п. 3.7.3.1 та п. 3.7.3.3 акту перевірки, відбулися в період до 18 листопада 2008 року, тобто більше ніж за один рік до прийняття рішення, чим при прийнятті рішення порушено вимоги ст. 250 Господарського кодексу України.

Просив скасувати рішення про застосування фінансових санкцій від 18 листопада 2009 року №0002592340 в повному обсязі.

У зв’язку з відсутністю належного фінансування судів повідомлення осіб, які беруть участь у справі, здійснювалися в порядку, встановленому ст. 38 Кодексу адміністративного судочинства України, по телефону, про що складені довідки-телефонограми.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, викладених в позові та просив їх задовольнити.

Представники відповідача проти позову заперечували, зазначали, зокрема, що перевірка проведена у відповідності до вимог законодавства, а строк, встановлений ст. 250 Господарського кодексу України, до спірних правовідносин застосуванню не підлягає. Просили в задоволенні позову відмовити.

Судом встановлено, що Українсько-Канадське спільне підприємство «Донбас-Ліберті» як платник податків перебуває на обліку в Державній податковій інспекції у місті Харцизьку Донецької області.

Податковим органом проведено виїзну планову перевірку дотримання позивачем порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01 квітня 2008 року по 30 червня 2009 року, за результатами якої складено акт від 06 листопада 2009 року № 2867/23-2/00242861, в якому відображені наступні порушення:

1) п.п. 5.3.9 п. 5.3, п.п. 5.5.1 п. 5.5 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», в результаті чого занижено податок на прибуток підприємств всього у сумі 101040 грн., у тому числі за 2008 рік у сумі 101040 грн.;

2) п. 1.3 «з», п.1.8, п. 1.9 ст. 1, п.3.1, п.3.4 ст. З, п.п. 4.2.9 п. 4.2, п.4.2, п.п. 4.3.25 п. 4.3 ст. 4, п.п.6.5.2 «в» п. 6.5 ст. 6, п. 7.1 ст. 7, п. 8.1 ст. 8, п. 9.10 ст. 9 Закону, п.п. 2.11 п. 2, п.п. 3.1 п. 3 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року №637, Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 01 грудня 2000 року №614, в результаті чого занижено податок з доходів фізичних осіб у сумі 1513,80 грн., а саме по періодах: квітень 2008 року – 22,50 грн., травень 2008 року – 198,96 грн., червень 2008 року – 40,34 грн., липень 2008 року – 372,94 грн. серпень 2008 року – 62,94 грн., вересень 2008 року - 140,01 грн., жовтень 2008 року – 219,87 грн., листопад 2008 року - 150 грн., грудень 2008 року – 172,75 грн., січень 2009 року – 14,90 грн. лютий 2009 року – 6,75 грн., березень 2009 року – 91,59 грн., квітень 2009 року - 20,25 грн.;

3) п.п. 9.10.1, п.п. 9.10.2, п.п. 9.10.3 п. 9.10 ст. 9 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» щодо стягнення штрафу у розмірі 15 відсотків від суми надміру витрачених коштів 1048,83 грн. (6992,22 грн. х 15%) з наступним перерахуванням стягнутих коштів до бюджету;

4) ст. 2 Закону України «Про плату за землю» та ст. 21 Закону України «Про оренду землі», в результаті чого відбулося заниження орендної плати за земельні ділянки в періоді, що перевірявся, на загальну суму 8 760,61 грн., з них за червень 2008 року в сумі 259,75 грн., за липень 2008 року - 708,41 грн., за серпень 2008 року - 708,41 грн., за вересень 2008 року - 708,41 грн., за жовтень 2008 року - 708,40 грн., за листопад 2008 року -708,40 грн., за грудень 2008 року - 708,40 грн., за січень 2009 року - 708,41 грн., за лютий 2009 року - 708,41 грн., за березень 2009 року - 708,41 грн., за квітень 2009 року - 708,40 грн., за травень 2009 року - 708,40 грн., за червень 2009 року - 708,40 грн.;

5) ст. 30 Водного Кодексу України та п.4.1 Інструкції «Про порядок числення та справляння збору за спеціальне користування водами для потреб гідроенергетики та водного транспорту», затвердженої наказом Мінфіна України, Державної податкової адміністрації України, Мінекономіки України, Мінекобезпеки України від 01 жовтня 1999 року № 231/539/118/219, в результаті чого занижено збір за спеціальне використання водними ресурсами в періоді, що перевірявся, на загальну суму 29,72 грн., у тому числі за 4 квартал 2008 року у сумі 29,72 грн.;

6) ст. 44 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища та п.6.2, п.6.4 Інструкції «Про порядок обчислення і сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища» №162/379 від І9 липня 1999 року, в результаті чого занижено збору за забруднення навколишнього природного середовища в періоді, що перевірявся, на загальну суму 407,69 грн., у тому числі за 2 квартал 2008 року в сумі 96,80 грн., за 3 квартал 2008 року у сумі 65,60 грн., за 4 квартал 2008 року - 123,74 грн., за 1 квартал 2009 року - 40,85 грн., за 2 квартал 2009 року - 80,70 грн.;

7) п. 2.6 розд. 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті України, затвердженого постановою Правління Національного Банку України від 15 грудня 2004 року №637, в частині не оприбуткування готівкових коштів у касі підприємства у сумі 1377,40 грн. Вказане порушення відбулося 10 липня 2008 року. Так в п. 3.7.3.1 акту перевірки відображено, що перевіркою дотримання вимог оприбуткування готівки отриманої у касі за період з 01 квітня 2008 року по 30 червня 2009 року встановлено порушення п. 2.6 розд. 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління НБУ від 15 грудня 2004 року №637, в частині не оприбуткування готівкових коштів у касі підприємства, а саме: 10 липня 2008 року сума розрахункових операцій згідно денного звіту №580 склала 31 551,38 грн., а до каси підприємства була оприбуткована виручка 32 828,78 грн. (прибуткові касові ордери №281 та 282). Відповідно до даних фіскального звіту №580 за 10 липня 2008 року була проведена операція «службове внесення» на суму 1 377,40 грн. Відповідно до п. 4.5. Положення про реєстрацію, опломбування та застосування РРО за товари (послуги), затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 01 грудня 2000 року №614, операція «службове внесення» використовується для реєстрації сум готівки, яка зберігається на місці проведення розрахунків. Походження коштів не встановлено. З каси підприємства в цей день така видача коштів відсутня (лист касової книги №44). 31 липня 2008 року сума розрахункових операцій згідно денного звіту №595 склала 37 435,1 грн., до каси підприємства була оприбуткована виручка 36 057,70 грн. (прибуткові касові ордери №314 та 315).

8) п. 3.1, 3.2 розд. 3 Положення про ведення касових операцій у національній валюті України, затвердженого постановою Правління Національного Банку України від 15 грудня 2004 року №637, в частині проведення готівкових розрахунків без подання готівкових коштів у загальній сумі 6 992,22 грн. Вказані порушення відбулися 08 травня 2008 року, 07 липня 2008 року, 15 липня 2008 року, 14 серпня 2008 року, 24 червня 2008 року, 18 вересня 2008 року, 22 жовтня 2008 року,19 листопада 2008 року, 30 грудня 2008 року, 26 березня 2009 року, 02 липня 2008 року, 16 жовтня 2008 року. Так в п. 3.7.3.3 акту перевірки відображено, що перевіркою дотримання вимог порядку видачі готівки у підзвіт за період з 01 квітня 2008 року по 30 червня 2009 року встановлено порушення п.п. 3.1, 3.2 розд. 3 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління НБУ від 15 грудня 2004 року №637, в частині проведення готівкових розрахунків без подання одержувачем коштів платіжного документа, який би підтверджував сплату покупцем готівкових коштів. Так встановлено, що до звітів про використання коштів наданих на господарські потреби та на відрядження особами не додано документ, який би підтверджував їх оплату готівковими коштами в оригіналі, а це могли б бути прибуткові касові ордери, розрахункові квитанції встановленої форми, пронумеровані друкарським способом, утримуючі необхідні реквізити і зареєстровані в державній податковій інспекції, або касові чеки. В Україні існує єдина форма розрахункових документів. Форма, зміст розрахункових документів, порядок реєстрації і ведення розрахункових книжок, встановлюються Державною податковою адміністрацією України. Порядок видачі касових і розрахункових квитанцій, відомості, які вони повинні містити, регламентуються Наказом Державної податкової адміністрації України від 01 грудня 2000 року № 614 «Про затвердження нормативно-правових актів до Закону України «Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», наказом Державної податкової адміністрації України від 28 квітня 2004 року №248 «Положення і зміст розрахункових документів». Бланки розрахункових документів, СПД, що використовуються при проведенні розрахункових операцій без застосування РРО, повинні виготовлятися за встановленими зразками відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19 квітня 1993 року №283 і іншими нормативними актами, передбаченими п. 2.6 Положення про форму і зміст розрахункових документів, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 01 грудня 2000 року № 614, і застосовуватися.

Перевірка проводилася на підставі направлень від 18 вересня 2009 року № 446, від 28 вересня 2009 року № 456, від 19 жовтня 2009 року № 490.

В акті перевірки міститься напис позивача про незгоду з висновками перевірки.

Щодо останніх двох виявлених порушень, а саме п. 2.6 розд. 2, п. 3.1 та 3.2 розд. 3 Положення про ведення касових операцій у національній валюті України, затвердженого постановою Правління Національного Банку України від 15 грудня 2004 року №637, на підставі акту прийнято рішення про застосування фінансових санкцій порушення норм з регулювання обігу готівки від 18 листопада 2009 року №0002592340 на суму 13879,22 грн.

Скарга позивача на вказане рішення Державною податковою адміністрацією у Донецькій області залишена без задоволення, а рішення – без змін.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Частиною 1 ст. 15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» передбачено, що контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.

Пунктом 11 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.

За порушення вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» розділом V вказаного Закону встановлена відповідальність у виді застосування фінансових санкцій, яка застосовується за рішенням відповідних органів державної податкової служби України.

Відповідно до ч. 1 ст. 238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.

Стаття 250 вказаного Кодексу визначені строки застосування адміністративно-господарських санкцій та зазначено, що адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Виходячи з наведених вимог законодавства по закінченню строку, передбаченого ст. 250 Господарського кодексу України, контролюючі органи не мають права застосовувати до суб’єкта господарювання фінансові санкції, передбачені Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Вказана правова позиція неодноразово висловлювалася в рішеннях Верховного Суду України та Вищого адміністративного суду України.

До позивача застосовані адміністративно-господарські санкції у виді адміністративно-господарського штрафу за порушення, переважна частина яких мала місце більше ніж за один рік до винесення рішення.

У зв’язку з наведеним рішення суб’єкта владних повноважень про застосування фінансових санкцій підлягає скасуванню.

Керуючись статтями 23, 94, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

п о с т а н о в и в :

Позов Українсько-Канадського спільного підприємства «Донбас-Ліберті» у формі товариства з обмеженою відповідальністю до Державної податкової інспекції у місті Харцизьку Донецької області про скасування рішення задовольнити.

Скасувати рішення Державної податкової інспекції у місті Харцизьку Донецької області про застосування фінансових санкцій від 18 листопада 2009 року №0002592340.

Присудити Українсько-Канадському спільному підприємству «Донбас-Ліберті» у формі товариства з обмеженою відповідальністю здійснені ним документально підтверджені судові витрати в розмірі 3 (три) грн. 40 (сорок) коп. з Державного бюджету України.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня складення постанови у повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання вказаної заяви, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанову складено в повному обсязі 12 березня 2010 року.

          Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

          Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

          Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

          Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                                                       Логойда Т. В.