Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 лютого 2010 р. справа № 2а-85/10/0570
час прийняття постанови: <година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Ушенка С. В.
при секретарі Кутафіній К.Ю.
за участю
представник позивача - Коровіна П.О. (за довіреністю),
представника відповідача - не з’явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Добропіллявугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Новодонецька» до Управління Пенсійного фонду України в м. Добропілля Донецької області про визнання недійсним рішення № 282/14 від 11.12.2009 р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, -
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство «Добропіллявугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Новодонецька» звернулося з позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України в м. Добропілля Донецької області про визнання недійсним рішення № 282/14 від 11.12.2009 р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що УПФУ в м. Добропілля Донецької області проведено камеральну перевірку. Відповідно до ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» камеральною вважається перевірка, яка проводиться контролюючим органом виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях, без проведення будь-яких інших видів перевірок платника податків. Ця перевірка повинна ґрунтуватися виключно на зазначених у розрахунку даних. Метою перевірки є виявлення методологічних і/або арифметичних помилок у самому розрахунку, а не перевірка правильності обчислення, повноти нарахування та своєчасності сплати збору на обов’язкове пенсійне страхування. Статтею 106 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» не передбачені штрафні санкції за виявлені внаслідок камеральної перевірки методологічних і/або арифметичних помилок. Таким чином, УПФУ в м. Добропілля фактично провело позапланову перевірку. Рішенням № 282/14 від 11.12.2009 р. працівниками УПФУ в м. Добропілля встановлено порушення граничних строків сплати страхових внесків станом на 28.05.2009 р., 28.09.2009 р. та 28.10.2009 р. та застосовано фінансові санкції в розмірі 251323,88 грн. та нарахована пеня у розмірі 398455,38 грн. Позивач вважає, що страхові внески зараховувались відповідачем всупереч призначення платежу, яке вказано в платіжному дорученні на сплату щомісячних страхових внесків, в хронологічному порядку, тобто в погашення раніше нарахованих штрафних санкцій. Згідно платіжних доручень від 27.04.2009 р. № 528 та від 28.05.2009 р. № 279 позивач своєчасно перерахував внески до УПФУ в м. Добропілля за квітень 2009 р. – строк сплати 28.05.2009 р.. Те ж саме стосується і сплати страхових внесків за серпень і вересень 2009 року зі строками сплати 28.09.2009р. і 28.10.2009 р. відповідно. Отже, позивач сплачував страхові внески без порушення граничних строків, що підтверджується призначенням платежу в платіжних дорученнях, тобто сплачені в повному обсязі. Крім того, стосовно боргу по страховим внескам станом на 28.09.2009 р. та 28.10.2009 р., тобто за серпень та вересень 2009 р., то протягом вересня – жовтня 2009 р. на виконання Урядового рішення (протокол засідання Кабінету Міністрів України від 29.10.2009 р. № 70) з метою недопущення заборгованості з виплати заробітної плати шахтарям, згідно вимог Міністерства вугільної промисловості України, забезпечувалось першочергове спрямування коштів, що виділяються із державного бюджету та коштів, отриманих від реалізації вугілля, виключно на виплату заробітної плати працівникам. Урядовим рішенням передбачено, що нараховані податки та платежі до Пенсійного фонду України та інших соціальних фондів підлягають сплаті після 01.01.2010 р. Відповідно до листа від 29.07.2009 р. № 12-06/1302-12618, кошти на виплату заробітної плати зараховувалися на рахунки держказначейства для спрямування їх за призначенням згідно Урядового рішення. Просить визнати недійсним рішення № 282/14 від 11.12.2009 р. про застосування фінансових санкцій у розмірі 251323,88 грн. та нарахування пені в розмірі 398455,38 грн., а також розподілити судові витрати відповідно до діючого законодавства.
Представник позивача Коровін П.О. в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, надав пояснення аналогічні викладеним в позові, просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, але надав заяву про розгляд справи без участі представника відповідача та письмові заперечення, якими позовні вимоги не визнав, зазначивши, що фінансові санкції були застосовані в зв’язку з тим, що підприємством систематично допущено несвоєчасну сплату самостійно нарахованих внесків за період з 24.11.2009 р. по 30.11.2009 р. Просив у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши в судовому засіданні обставини справи і перевіривши їх наявними доказами, суд встановив наступне.
Державне підприємство «Добропіллявугілля» (ідентифікаційний код 32186934; 85000, Донецька область, Добропільський район, м. Добропілля, пр. Шевченка, 2) 11.03.2003 р. зареєстровано Виконавчим комітетом Добропільської міської ради Донецької області, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи.
Згідно довідки Головного управління статистики у Донецькій області ДП «Добропіллявугілля» включено до ЄДРПОУ.
До структури ДП «Добропіллявугілля» входить відокремлений підрозділ «Шахта «Новодонецька» (ідентифікаційний код 26319466; 85010, м. Білозерське), який взятий на облік в УПФУ в м. Добропілля Донецької області і є платником страхових внесків на загальнообов”язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 48 КАС України здатність мати процесуальні права та обов’язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається, зокрема, за підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).
Таким чином, позивачем за даним позовом є саме ДП „Добропіллявугілля”, яке є юридичною особою.
Відповідач, Управління Пенсійного фонду України в м. Добропілля Донецької області, є суб”єктом владних повноважень - органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст.12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001, з наступними змінами та доповненнями.
У відповідності до ст. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.
Згідно зі ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями, пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України. Згідно ст. 15 Положення, пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.
У відповідності до п. 5 ст. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не сплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; призначення і виплати пенсій; забезпечення повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України.
Управління Пенсійного фонду України у м. Добропілля Донецької області діє на підставі Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.
Судом встановлено, що Управлінням Пенсійного фонду України у м. Добропілля Донецької області за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхових внесків були застосовані до ВП шахта „Новодонецька” ДП „Добропіллявугілля” фінансові санкції та нарахована пеня на підставі Рішення № 282/14 від 11.12.2009р. (штраф – 251323, 88 грн., пеня – 398455,38 грн.).
Відповідно до розрахунку сум несплачених зобов”язань та авансових платежів по ВП Шахта „Новодонецька” ДП „Добропіллявугілля” з 24.11.2009р. по 30.11.2009р. в розмірі 2 % сума боргу зі сплати страхових внесків на 28.09.2009р. склала 89592,65 грн., на 28.10.2009р. – 146110,48 грн.; в розмірі 33,2% сума боргу зі сплати страхових внесків на 28.05.2009р. склала 3189496,22 грн.
У відповідності до ч. 5 ст. 20 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Згідно ч. 6 ст. 20 цього Закону страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20, а з вересня 2008 року для гірничих підприємств, яким є позивач, - 28 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Базовим звітним періодом для ДП «Добропіллявугілля», з урахуванням приписів та вимог п. 1 ст. 14, п. 6 ст. 20 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, є календарний місяць.
Відповідно до п. 9 ст. 20 Закону України „Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”, сплата (перерахування) страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням коштів на оплату праці. Днем сплати страхових внесків вважається день списання установою банку безготівкових коштів з рахунку страхувальника незалежно від часу їх зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду.
В розрахунках сум страхових внесків на загальнообов”язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті, які надані позивачем відповідачу, за квітень 2009 року позивачем самостійно нараховано страхових внесків в розмірі 33,2% в сумі 2 317772,74 грн. і в розмірі 2 % в сумі 143220,45 грн.; за серпень 2009 року в розмірі 33,2 % - 2336163,57 грн. і 2% - 144146,07 грн.; за вересень 2009 року в розмірі 33,2% - 2356692,91 грн. і 2% - 146110,48 грн.
Судом встановлено, що страхові внески за квітень, серпень і вересень 2009 року позивачем були сплачені наступним чином: за квітень 2009 року в розмірі 33,2% - 27.04.2009р. в сумі 669, 52 грн. і 28.05.2009р. в сумі 2317103,22 грн. на загальну суму 2317772,74 грн. (тобто в строк і в повному обсязі), в розмірі 2% - 28.05.2009р. в сумі 143180, 12 грн.; за серпень 2009 року в розмірі 33,2% - 18.09.2009р. в сумі 685, 51 грн., в розмірі 2% - 18.09.2009р. в сумі 41, 30 грн. і 29.09.2009р. в сумі 143776,77 грн. (тобто борг складає 369,3 грн.) на загальну сумум 143818,07 грн.; за вересень 2009 року в розмірі 33,2% - 30.10.2009р. в сумі 2 359292,91 грн., в розмірі 2% - 30.10.2009р. в сумі 146110, 48 грн. (тобто в повному обсязі з затримкою на один день).
Отже, факт несвоєчасної сплати позивачем належних сум страхових внесків за квітень 2009 року в розмірі 33,2% в даному випадку місця не мав, за вересень 2009 року в розмірі 2 % з затримкою на один день, а за серпень 2009 року в розмірі 2% сума несвоєчасної сплати склала 369,3 грн., а не 89592,65 грн..
У відповідності до п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф в розмірі 10% своєчасно несплачених сум.
Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Оскільки позивач у вищевказані строки сплатив страхові внески до Пенсійного фонду, на думку суду, відсутні правові підстави для застосування до нього фінансових санкцій в розмірі 251323,88 грн. та нарахування пені в розмірі 398455,38 грн.
Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.
Представник відповідача в обґрунтування своєї позиції посилається на ч. 5 ст. 106 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, відповідно до якої за рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.
Суд вважає, що відповідачем неправильно застосована зазначена правова норма до даних правовідносин, з огляду на наступне.
Відповідно до другого речення частини 5 ст. 106 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” передбачене послідовне погашення недоїмки, пені та фінансових санкцій при здійсненні сплати поточних сум страхових внесків без порядку календарної черговості їх виникнення, як зазначено в першому реченні. Перше речення ч. 5 ст. 106 Закону № 1058 передбачає спрямування коштів на погашення недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення у разі сплати страхувальником саме недоїмки, пені та фінансових санкцій, а не поточних страхових внесків.
Таким чином, оскільки єдиною підставою для застосування фінансових санкцій та нарахування пені в даному випадку може бути тільки несплата (неперерахування) або несвоєчасна сплата (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, суд визнає протиправним оскаржуване рішення відповідача.
Обираючи спосіб захисту порушеного права, суд вважає за необхідне визнати рішення суб’єкта владних повноважень протиправним, оскільки правовим наслідком визнання рішення протиправним є його недійсність з моменту його прийняття, тому в цьому разі такі рішення не підлягають додатковому скасуванню.
Згідно з п. 1 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 зазначеного Кодексу суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядну, їхні посадові і службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи викладене, суд вважає, що відповідач в даному випадку діяв на підставі, в межах повноважень, але не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому позов Державного підприємства «Добропіллявугілля» до Управління Пенсійного фонду України в м. Добропілля Донецької області про визнання протиправним Рішення № 282/14 від 11.12.2009р. є обгрунтованим і підлягає задоволенню.
У відповідності до ст. 94 КАС України, з Державного бюджету України суд стягує на користь позивача понесені ним документально підтверджені судові витрати.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 9, 11, 14, 17, 18, 71, 86, 91, 94, 158–163, 167, 185, 186, 254 КАС України, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Державного підприємства «Добропіллявугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Новодонецька» до Управління Пенсійного фонду України в м. Добропілля Донецької області про визнання недійсним рішення № 282/14 від 11.12.2009 р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду – задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправним Рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Добропілля Донецької області №282/14 від 11.12.2009 р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду.
Повний текст постанови виготовлено і підписано 02.03.2010 р.
Постанову прийнято в нарадчій кімнаті, її вступну та резолютивну частину оголошено в судовому засіданні в присутності представника позивача.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Ушенко С. В.