Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 березня 2010 р. справа № 2а-4335/10/0570
час прийняття постанови: <година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Крилової М.М.
при секретарі < Призвище секретаря >
при секретарі Гумуржи Т.В.
за участю
представника позивача Пономарьової В.В.
представника відповідача Узбека В.В.
ВСТАНОВИВ:
Державна податкова інспекція у м. Вугледарі звернулась до суду із адміністративним позовом до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» про стягнення коштів в рахунок погашення податкового боргу, посилаючись на наявність за відповідачем податкового боргу за узгодженими податковими зобов’язаннями по платі за користування надрами на загальну суму 255600,00 грн.
Позивач посилається на пп. 3.1.1. ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», відповідно до якого активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Просить стягнути суму заборгованості у загальному розмірі 255600,00 грн.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав, надав пояснення, аналогічні викладеним в позові.
В судовому засіданні представник відповідача позов визнав в повному обсязі, про що надав письмову заяву.
Відповідно до ч.3 ст.112 КАС України у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.
Підстав для неприйняття судом визнання адміністративного позову не встановлено. Таке визнання позову не суперечить закону і не порушує чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно пункту 1 статті 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» та пункту 1.16 статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (далі – Закон) державна податкова інспекція в межах своєї компетенції, визначеної законодавством, здійснює контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування податків і зборів (обов’язкових платежів) та погашенням податкових зобов’язань чи податкового боргу. Вичерпний перелік контролюючих органів визначається статтею 2 цього Закону.
Органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу, є виключно податкові органи, а також державні виконавці у межах їх компетенції (підпункт 2.3.1 пункту 2.3 статті 2 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»).
Підпунктом 3.1.1 пункту 3.1 статті 3 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» визначено, що активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Аналіз зазначених норм законодавства свідчить, що Державна податкова інспекція у м. Вугледарі, звернувшись до суду з позовом про стягнення податкового боргу за рахунок активів платника податків, реалізувала свої владні управлінські функції і виступила як суб’єкт владних повноважень.
Відповідач Державне підприємство «Донецька вугільна енергетична компанія» заснований на державній власності згідно наказу Міністерства палива та енергетики України від 26.05.2005 року № 238 «Про реорганізацію ДП «Донецька вугільна коксівна компанія» реорганізоване ДП «Донецька вугільна коксова компанія» шляхом виділення з цього складу відокремлених підрозділів, у тому числі Шахта Південнодонбаська № 3».
Згідно наказу ДП «ДВЕК» від 27.05.2005 року № 124 «Про створення відокремлених підрозділів «ДП «ДВЕК» створено ВП «Шахта «Південнодонбаська № 3», яке діє на підставі Положення про ВП «Шахта «Південнодонбаська№ 3» ДП «ДВЕК» державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія», затвердженого 27.05.2005 року.
Відповідно довідки про взяття на облік від 02.06.2005 р. № 7/28-114-3 ВП шахта «Південнодонбаська № З» ДП «ДВЕК» прийнято на облік до Вугледарського відділення Мар'їнської ОДПІ.
Відповідно до наказу № 20 від 24.01.2006 року «Про реорганізацію державних інспекцій Донецької області» реорганізовано Мар'їнську об'єднану державну податкову інспекцію із Вугледарським відділенням шляхом поділу та створення на її базі державної податкової інспекції у Мар'їнському районі та державної податкової інспекції у місті Вугледарі яка є правонаступником прав та обов'язків реорганізованої об'єднаної державної податкової інспекції згідно роздільного акту.
Відповідно до ч. 2 ст. 5 Кодексу України про надра, родовища корисних копалин – це нагромадження мінеральних речовин в надрах, на поверхні землі, в джерелах вод та газів, на дні водоймищ, які за кількістю, якістю та умовами залягання є придатними для промислового використання.
Згідно ч. 1 ст. 6 цього Кодексу, корисні копалини за своїм значенням поділяються на корисні копалини загальнодержавного і місцевого значення.
Згідно довідки Головного управління статистики у Донецькій обл. № 7-22-453 ВП шахта «Південнодонбаська № З» ДП «ДВЕК» здійснює наступний вид діяльності за КВЕД: підземне видобування кам'яного вугілля.
Згідно вимог ст. 28 зазначеного вище Кодексу, користування надрами є платним, а плата за користування надрами справляється, в тому числі, у вигляді плати за користування надрами.
Ст. 30 вказаного Кодексу, платежі за користування надрами можуть справлятися у вигляді разових внесків та (або) регулярних платежів, які визначаються на основі відповідних еколого-економічних розрахунків, крім того, нормативи плати за користування надрами та порядок її справляння встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Єдиний порядок обчислення і справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин, складання розрахунків плати та їх подання до органів державної податкової служби встановлено в Інструкції про порядок обчислення і справляння платежів за користування надрами для видобування корисних копалин, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України, Державного комітету України по геології і використанню надр від 30 грудня 1997 року № 207/472/51/157 (далі Інструкція).
Відповідно до п.п. 2.2 Інструкції платниками плати за користування надрами для видобування корисних копалин є всі суб’єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, які здійснюють видобування корисних копалин.
Відповідно до п. 5.1 Інструкції сума плати за користування надрами для видобування корисних копалин визначається користувачами надр самостійно і обчислюється щокварталу, накопичувальним підсумком з початку року, зокрема, для вугілля кам’яного, виходячи з обсягів погашених у надрах балансових і позабалансових запасів корисних, квот (лімітів) у разі їх затвердження, нормативів плати до одиниці погашених в надрах запасів корисних копалин та коефіцієнтів, наведених у п. 4.3 цієї Інструкції.
Таким чином, позивач самостійно визначає і обчислює суму плати за користування надрами для видобування корисних копалин щокварталу.
Крім того, згідно п. 6.1 Інструкції розрахунки плати за користування надрами для видобування корисних копалин складаються користувачами надр щокварталу, накопичувальним підсумком з початку року, і подаються до органів державної податкової служби за місцезнаходженням родовища корисних копалин протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу.
Відповідно довідки Державної податкової інспекції у м. Вугледарі про наявність заборгованості, ВП «Шахта «Південнодонбаська № З» ДП «ДВЕК» має борг по платежам за користування надрами у сумі 255600,00 грн., що підтверджується також актом звірення розрахунків платника податку з бюджетом, який підписано без заперечень усіма сторонами.
Заборгованість по платежам за користування надрами у розмірі 255600,00 грн. виникла на підставі розрахунків плати за користування надрами за IV квартал 2009 року №6078 від 26.01.2010 року, за IV квартал 2009 року №6079 від 26.01.2010 року, що подані відповідачем до податкового органу.
Відповідно до п. 5.1. ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.
Пунктом 5.3.1. цієї ж статті визначено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Таким чином, податкові зобов’язання є узгодженими з огляду на приписи ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
З метою погашення податкового боргу Мар'їнською ОДПІ 24.08.2005 року виставлена перша податкова вимога № 1/50 на суму 10410523,16 грн. та 28.09.2005 року виставлена друга податкова вимога № 2/62 на суму 8476293,04 грн. згідно Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», які належним чином вручені відповідачу, що підтверджується підписом уповноваженого представника відповідача на корінцях зазначених податкових вимог та не оскаржені, відомості про скасування або визнання їх недійсними у судовому порядку в матеріалах справи відсутні.
Відповідно до ст. 11 Закону України «Про систему оподаткування» відповідальність за своєчасність сплати податків і зборів і додержання Законів про оподаткування несуть платники податків і зборів відповідно до Законів України.
Відповідно до п.п. 1.2., 1.3. ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання – це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом; податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк.
Таким чином, суд приходить до висновку, що з відповідача на користь позивача необхідно стягнути податковий борг по платежам за користування надрами у сумі 255600,00 грн.
Відповідно до ч.4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не підлягають стягненню.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 8, 9, 10, 11, 94, 159, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов Державної податкової інспекції у м. Вугледарі до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» про стягнення коштів в рахунок погашення податкового боргу – задовольнити повністю.
Стягнути з Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» (ОКПО 33161769) заборгованість по платежам за користування надрами у сумі 255600,00 грн. на р/р 31115021700087, банк отримувач - ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 34686762, Державний бюджет, код платежу 13030100.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Крилова М.М.