Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 березня 2010 р. справа № 2а-407/10/0570
час прийняття постанови: <година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Козаченка А.В.
при секретарі Токмаковій Є.А.
за участю:
представника позивача Мочкаєва Ю.І.
представника відповідача Панкова Д.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у м. Торезі до Відкритого акціонерного товариства «ЕОМінформ» про стягнення заборгованості,
В С Т А Н О В И В:
Державна податкова інспекція у м. Торезі звернулася до Донецького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства «ЕОМінформ» про стягнення заборгованості.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що відповідач зареєстрований розпорядженням Торезької міської ради 24.05.1994р., включений до ЄДРПОУ за №05703158 та знаходиться на податковому обліку в ДПІ у м. Торезі.
Станом на 31.12.2009р. у відповідача існує заборгованість з ПДВ в сумі 97273,72 грн., яка виникла на підставі наданих ним податкових декларацій з ПДВ та заборгованість з орендної плати за земельні ділянки в сумі 26529,72 грн., яка виникла на підставі наданої відповідачем податкової декларації з орендної плати за земельні ділянки.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Статтями 2, 4, 9 Закону України „Про систему оподаткування”, передбачений обов’язок платників податків сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) до бюджетів та державних цільових фондів у порядку та на умовах, що визначаються Законами України про оподаткування.
На підстав викладеного просив стягнути з відповідача заборгованість з податку на додану вартість в розмірі 97273,72 грн. та з орендної плати за землю в сумі 26529,72 грн.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив задовольнити їх в повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги визнав частково та пояснив, що у ВАТ «ЕОМінформ» відсутні відомості про надання декларації від 17.09.2009р. до ДПІ у м. Торезі.
Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Так, судом встановлено, що відповідач 24.05.1994р. зареєстрований Виконкомом Торезької міської ради як юридична особа, про що зроблено відповідний запис в державному реєстрі та видане відповідне свідоцтво. Відповідач знаходиться на податковому обліку в ДПІ у м. Торезі, як платник податків, зборів та інших обов’язкових платежів.
Відповідно до ст. 2 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).
Згідно з п. 11 ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, таку функцію, а саме, подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Таким чином, позивач є суб`єктом владних повноважень, та здійснює в даних правовідносинах надані йому Законом України „Про державну податкову службу в Україні” повноваження.
На підставі поданих відповідачем декларацій з податку на додану вартість від 18.06.2009р. №9000185582, від 20.07.2009р. №9000486243, від 13.08.2009р. №9000758280, від 17.09.2009р. №9001067807, від 16.10.2009р. №9001379470, від 17.11.2009р. №9001843470, від 17.12.2009р. №9002213348, оригінали яких були надані позивачем в судовому засіданні, платником податку самостійно визначено податкове зобов’язання в сумі 97273,72 грн.
При цьому, посилання представника відповідача в обґрунтування заперечень проти позову на ту обставину, що у відповідача відсутні відомості про надання декларації від 17.09.2009р. до ДПІ у м. Торезі, судом відхиляються як необґрунтовані, у зв’язку з тим, що представником позивача у судовому засіданні наданий оригінал податкової декларації від 17.09.2009р. №9001067807, яка заповнена керівником Несвіт Л.П та головним бухгалтером Мазуренко Н.С., тобто відповідними посадовими особами відповідача, таким чином, суд вважає, що позивачем доведений факт узгодження податкового зобов’язання відповідачем, а його (відповідача) ствердження спростовуються наданими у судовому засіданні податковими деклараціями.
На підставі поданої відповідачем декларацій з орендної плати за земельні ділянки від 29.01.2009р. №720, оригінал якої було надано позивачем в судовому засіданні, платником податку самостійно визначено податкове зобов’язання в сумі 26529,72 грн.
До теперішнього часу сума заборгованості відповідачем не сплачена.
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання; податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України; платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.
Таким чином, податковий борг може існувати у разі, коли існує податкове зобов’язання, узгоджене саме платником податків, статус якого визначається відповідним законом щодо відповідного податку, збору (обов'язкового платежу).
Відповідно до Закону України «Про плату за землю» використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
Статтею 27 Закону України «Про плату за землю» передбачено, що контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби.
Згідно ст. 14 Закону України „Про плату за землю” платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом. Податкове зобов’язання по земельному податку, а також по орендній платі визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Відповідно до ч. 3 ст.17 Закону України «Про плату за землю» земельний податок, а також орендна плата за земельної ділянки громадянами сплачується рівними частками до 15 серпня і 15 листопада.
Згідно ст.25 Закону України «Про плату за землю», за прострочення встановлених строків сплати податку (стаття 17 цього Закону) справляється пеня у розмірах, визначених законом. Розмір пені за несвоєчасне внесення орендної плати передбачається у договорі оренди, проте він не може перевищувати ставки пені за несвоєчасну сплату земельного податку.
У відповідності до п.п. 1, 3, 8 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про систему оподаткування» податок на додану вартість та плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності) є загальнодержавними податками.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
За правилами пункту 3 статті 9 Закону України «Про систему оподаткування» обов’язок юридичної особи щодо сплати податків припиняється їх сплатою. Доказів сплати податкового боргу відповідач судові не надав. Наявність податкового боргу на час розгляду справи підтверджена податковим органом. Заходи, прийняті податковим органом щодо стягнення податкових зобов’язань, не призвели до їх погашення, строки їх добровільної сплати вийшли у відповідності до підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Відповідно до п. 5.2.1 п. 5.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов’язання платника податку, нараховане контролюючим органом вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, коли такі рішення оскаржені у апеляційному або судовому порядку.
Згідно з п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у випадку, коли сума податкового зобов’язання визначена контролюючим органом, платник податків зобов’язаний погасити нараховану суму податкового зобов’язання протягом 10 днів з дня отримання податкового повідомлення, окрім випадків, коди податківець починає процедуру апеляційного або судового узгодження. П.п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 передбачено, що узгоджена сума податкового зобов’язання, не сплачена протягом 10 днів, вважається сумою податкового боргу платника податків.
У відповідності до п.п.3.1.1 п.3.1 ст. 3 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Таким чином, оскільки відповідач не сплатив суму податкового боргу в добровільному порядку, суд задовольняє позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем – фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 17-20, 51, 69-72, 86, 121, 158-164, 167 КАС України,
П О С Т А Н О В И В:
Позов Державної податкової інспекції у м. Торезі до Відкритого акціонерного товариства «ЕОМінформ» про стягнення заборгованості, задовільнити в повному обсязі.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «ЕОМінформ» (86607, м. Торез Донецької області, вул. Механічна, 14, ЄДРПОУ 05703158) заборгованість:
- з податку на додану вартість в сумі 97273,72 гривень на р/р 31110029700084, код платежу 14010100, банк отримувач Державний бюджет, банк отримувач ГУ ДКУ в Донецькій області, МФО 834016, код 34687305;
- з орендної плати за землю в сумі 26529,72 грн. на р/р 33217812700084, код платежу 13050200, отримувач Місцевий бюджет, банк отримувач ГУ ДКУ в Донецькій області, МФО 834016, код 34687305.
Постанова в повному обсязі складена 09.03.2010 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Козаченко А.В.