Єдиний державний реєстр судових рішень <Список >
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 березня 2010 р. Справа № 2а-23251/09/0570
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого- судді Шальєвої В.А.
суддів Галатіної О.О., Христофорова А.Б.
при секретарі Химич М.В.
за участю представників позивачів ОСОБА_2, ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання в м. Донецьку, по вул. 50 Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом ОСОБА_4, Донецької регіональної служби державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті до Державного комітету ветеринарної медицини України про визнання незаконним та скасування наказу,
В С Т А Н О В И В:
Начальник Донецької регіональної служби державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті ОСОБА_4, Донецька регіональна служба державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті звернулись до суду з адміністративним позовом до Державного комітету ветеринарної медицини України про визнання незаконним та скасування наказу. В обґрунтування позовних вимог позивачі зазначають, що 09.10.2009 р. Державним комітетом ветеринарної медицини України було видано наказ № 383 про призначення позапланової перевірки окремих питань фінансово-господарської діяльності Донецької регіональної служби державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті. Термін проведення перевірки визначено протягом 5 робочих днів з 12 по 17 жовтня 2009 р. Для проведення перевірки було призначено робочу групу та визначено особу, яка повинна контролювати виконання наказу.
Позивачі вважають наказ незаконним з наступних підстав.
В порушення вимог Порядку здійснення міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади внутрішнього фінансового контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 травня 2002 р. № 685, наказу Міністерства агрополітики України від 22.02.2007 р. № 112 „Про затвердження інструкції про порядок здійснення внутрішнього контролю за роботою державних підприємств, установ, організацій, що належать до сфери управління Міністерства аграрної політики України”, наказ був виданий не керівником Державного комітету ветеринарної медицини України, про рішення щодо проведення перевірки не було проінформовано ГоловКРУ або його територіальний орган за 10 днів до початку такого заходу, в наказі не зазначені підстави проведення контрольно-ревізійного заходу, призначений склад комісії є незаконним, в наказі не зазначено строк, протягом якого голова комісії повинен доповісти керівництву про результати контрольного заходу.
Позивачі просять визнати незаконним та скасувати наказ Державного комітету ветеринарної медицини України № 383 від 09.10.2009 р. про призначення позапланової перевірки окремих питань фінансово-господарської діяльності Донецької регіональної служби державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті.
В судовому засіданні представники позивачів позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити.
Представник відповідача до судового засідання не зявився, про дату, час та місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином, про що свідчить поштове повідомлення про отримання судової повістки, клопотання про відкладення розгляду справи суду не надав. Суд у відповідності до ч. 4 ст. 128 КАС України визнав за можливе розглянути справу за відсутністю представника відповідача на підставі наявних доказів.
Заслухавши пояснення представників позивачів, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до наказу Головного управління ветеринарної медицини з держветінспекцією Міністерства сільського господарства і продовольства України № 6 від 28.02.1995 р. ОСОБА_4 був призначений на посаду начальника регіональної служби державного ветеринарного контролю на кордоні і транспорті при Донецької залізниці (а.с. 11). Наказом Державного комітету ветеринарної медицини України № 537 від 18.12.2009 р. ОСОБА_4 був звільнений з посади начальника Донецької регіональної служби державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті.
Позивач Донецька регіональна служба державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті є юридичною особою, має ідентифікаційний код 04683773 (а.с. 16).
Відповідач Державний комітет ветеринарної медицини України відповідно до Положення про Державний комітет ветеринарної медицини України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2007 р. № 1075, є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики. Держкомветмедицини у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції і законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також цим Положенням.
Судом встановлено, що наказом Державного комітету ветеринарної медицини України № 383 від 09.10.2009 р., виданим виконуючим обовязки голови комітету ОСОБА_6, призначена позапланова перевірка окремих питань фінансово-господарської діяльності Донецької регіональної служби державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті терміном 5 робочих днів з 12 по 17 жовтня 2009 р. Для проведення перевірки призначена робоча група в складі завідувача сектору контрольно-ревізійної роботи ОСОБА_7, головного спеціаліста сектору контрольно-ревізійної роботи ОСОБА_8 (а.с. 8-9).
Суд вважає зазначений наказ протиправним, з огляду на наступне.
Механізм здійснення контрольно-ревізійними підрозділами відповідних міністерств, інших центральних органів виконавчої влади внутрішнього фінансового контролю за роботою підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління відповідних міністерств, інших центральних органів виконавчої влади визначений Порядком здійснення міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади внутрішнього фінансового контролю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22 травня 2002 р. № 685 (далі Порядок № 685).
Крім того, механізм здійснення суб'єктами фінансового контролю контрольних заходів і реалізації їх матеріалів регулюється Інструкцією про порядок здійснення внутрішнього фінансового контролю за роботою державних підприємств, установ, організацій, що належать до сфери управління Міністерства аграрної політики України, затвердженою наказом Мінагрополітики України від 22.02.2007 р. № 112 (далі Інструкція № 112). Цю Інструкцію розроблено на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 22.05.2002 р. № 685 „Про здійснення міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади внутрішнього фінансового контролю” з урахуванням вимог Стандартів державного фінансового контролю за використанням бюджетних коштів, державного і комунального майна, затверджених наказами Головного контрольно-ревізійного управління України від 09.08.2002 р. № 168 і від 13.07.2004 р. № 185, з метою забезпечення дотримання фінансової дисципліни в Міністерстві аграрної політики України.
Згідно з п. 3 Порядку № 685 позапланові контрольні заходи проводяться за наказом керівника міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади або їх територіального органу. Про рішення щодо проведення позапланового контрольного заходу інформується ГоловКРУ або його територіальний орган за 10 днів до початку такого заходу.
У відповідності до п. 4.5 Інструкції № 112 позаплановий контрольний захід за зверненнями державних і правоохоронних органів у суб'єкта господарювання може проводитися суб'єктом контролю за наявності наказу або окремого доручення керівника, незалежно від кількості раніше проведених на цьому суб'єкті господарювання ревізій і перевірок, за винятком випадків, коли зазначені у зверненні правоохоронного органу питання за вказаний ревізійний період уже перевірені за зверненням цього чи іншого правоохоронного органу.
В порушення зазначених вимог наказ № 383 про проведення позапланової перевірки окремих питань фінансово-господарської діяльності Донецької регіональної служби державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні був виданий 09.10.2009 р. виконуючим обовязки голови Державного комітету ветеринарної медицини України ОСОБА_6, не зважаючи на те, що голова Державного комітету ветеринарної медицини України ОСОБА_9 з 06.10.2009 р. по 19.10.2009 р. свої посадові обовязки виконував особисто, про що свідчить довідка Державного комітету ветеринарної медицини України, яка міститься в матеріалах справи.
Крім того, в порушення вимог цього Порядку про рішення щодо проведення позапланового контрольного заходу не були проінформовані ГоловКРУ або його територіальний орган за 10 днів до початку такого заходу.
Згідно з п. 5.5 Інструкції № 112 головою комісії або робочих груп для проведення планового контрольного заходу призначається посадова особа суб'єкта контролю.
Пунктом 5.7 Інструкції № 112 визначено, що наказ (розпорядження) про проведення контрольного заходу повинен містити відомості про: посади, прізвища, імена й по батькові членів комісії (робочої групи) з проведення контрольного заходу; назву об'єкта контролю; період, за який перевірятиметься діяльність суб'єкта господарювання; строк проведення контрольного заходу; строк, протягом якого голова комісії або робочої групи повинен доповісти керівництву про результати контрольного заходу; підстава проведення контрольно-ревізійного заходу.
Відповідно до п. 5.8 Інструкції № 112 програма проведення контрольного заходу затверджується наказом або розпорядженням керівника суб'єкта контролю про проведення контрольного заходу. Форму зразкової програми проведення контрольного заходу з питань фінансово-господарської діяльності суб'єкта господарювання наведено у додатку 1 до цієї Інструкції.
Як встановлено п. 5.10 Інструкції № 112, з метою запобігання порушенням членами комісії або робочої групи, що здійснюють контрольний захід, законодавства або прав посадових осіб суб'єкта господарювання, суб'єкт контролю під час формування складу комісії (робочої групи) та проведення таких заходів забезпечує:
ознайомлення членів комісії або робочої групи з нормативно-правовими актами, що встановлюють відповідальність за неправомірні дії або бездіяльність;
недопущення залучення до проведення контрольного заходу посадових осіб, що мають родинні зв'язки з посадовими особами суб'єкта господарювання, діяльність яких перевіряється, або які раніше працювали у суб'єкті господарювання на керівних посадах;
участь у його проведенні не менше ніж трьох членів комісії або робочої групи.
В порушення зазначених вимог Інструкції про порядок здійснення внутрішнього фінансового контролю за роботою державних підприємств, установ, організацій, що належать до сфери управління Міністерства аграрної політики України, затвердженої наказом Мінагрополітики України від 22.02.2007 р. № 112,
- взагалі не призначений голова робочої групи для проведення позапланового контрольного заходу, яким повинен бути посадова особа суб'єкта контролю;
- оскаржуваним наказом не визначений строк проведення контрольного заходу, строк, протягом якого голова робочої групи повинен доповісти керівництву про результати контрольного заходу, в наказі не зазначена підстава проведення контрольно-ревізійного заходу;
- програма проведення контрольного заходу не затверджена наказом або розпорядженням керівника суб'єкта контролю про проведення контрольного заходу, а затверджена виконуючим обовязки голови Держветмедицини ОСОБА_6, не зважаючи на те, що 09.10.2009 р. голова Державного комітету ветеринарної медицини України ОСОБА_9 свої посадові обовязки виконував особисто;
- не забезпечено участь у проведенні контрольного заходу не менше ніж трьох членів робочої групи (робоча група призначена у складі двох осіб).
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відтак, Державний комітет ветеринарної медицини України при прийнятті оскаржуваного наказу діяв на підставі, в межах повноважень, але не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; необґрунтовано, тобто без врахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); упереджено; недобросовісно; нерозсудливо; без дотримання принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; непропорційно, без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); без урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.
У відповідності до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не надано суду доказів на підтвердження того, що оскаржуваний наказ був прийнятий законно, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин.
Отже, зазначені обставини дають суду підстави для висновку про протиправність наказу, який оскаржують позивачі, тому суд задовольняє позовні вимоги.
Суд вважає, що ОСОБА_4 є належним позивачем в даній справі, оскільки оскаржуваний наказ про проведення позапланової перевірки мав безпосереднє відношення до нього як керівника Донецької регіональної служби державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті на час видання наказу та проведення перевірки. За наслідками перевірки, здійсненої на підставі спірного наказу, відповідачем було прийняте рішення про звільнення позивача ОСОБА_4 з посади. Відтак, цим наказом були порушені права ОСОБА_4 як посадової особи обєкту контролю.
Згідно ст. 94 КАС України з Державного бюджету України на користь позивача ОСОБА_4 підлягають стягненню судові витрати, оскільки саме ОСОБА_4 був сплачений судовий збір.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_4, Донецької регіональної служби державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті до Державного комітету ветеринарної медицини України про визнання незаконним та скасування наказу задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати наказ Державного комітету ветеринарної медицини України № 383 від 09.10.2009 р. про призначення позапланової перевірки окремих питань фінансово-господарської діяльності Донецької регіональної служби державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_4 судові витрати в розмірі 3 (три) грн. 40 коп.
Повний текст постанови виготовлений 9 березня 2010 р.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня складання постанови в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Головуючий суддя Шальєва В.А.
Судді< Призвище судді >
< Призвище судді >