Рішення № 87309713, 20.11.2019, Корольовський районний суд м. Житомира

Дата ухвалення
20.11.2019
Номер справи
296/1712/19
Номер документу
87309713
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 296/1712/19

2/296/1466/19

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"20" листопада 2019 р. м.Житомир

Корольовський районний суд м.Житомира в складі:

головуючого судді Сингаївського О.П.

за участі секретаря судового засідання Четвертухи О.О.,

позивача ОСОБА_1 ,

представника позивача ОСОБА_2 ,

представника відповідача Гончарук О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Житомира цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства "Житомиргаз" про визнання дій неправомірними та зобов`язання встановити газовий лічильник,

В С Т А Н О В И В :

Позивач ОСОБА_1 у лютому 2019 року звернулася з позовом до ПАТ «Житомиргаз», в якому просила визнати дії відповідача протиправними та зобов`язати відповідача встановити в належній їй квартирі АДРЕСА_1 газовий лічильники з цільовим призначенням для приготування їжі.

В обґрунтування позову зазначила, що є співвласником квартири АДРЕСА_1 та 10.12.2018 звернулася до відповідача із заявою про встановлення безпосередньо в її помешканні газовий лічильник, який необхідний для приготування їжі і відповідно здійснювати оплату за лише за конкретне його використання. Листом від 27.12.2018 їй було відмовлено у вирішенні даного питання, вказану відмову позивач вважає протиправною та такою, що підлягає скасуванню, так як це суперечить ЗУ «Про забезпечення комерційного обліку природного газу».

Ухвалою суду від 11.03.2019 відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.

23.09.2019 представником відповідача подано відзив на позовну заяву, в якому проти позову заперечують повністю та просять відмовити у задоволенні позову. В обґрунтування відзиву зазначено, що відповідач, будучи Оператором ГРМ, здійснив встановлення будинкового вузла обліку природного газу, що узгоджується з нормами законодавства України, і як наслідок, такі дії спрямовані виключно на забезпечення обліку природного газу за об`єктами споживання природного газу побутових споживачів, з метою не допущення припинення розподілу природного газу останнім. Окрім того зазначено, що в редакції закону №329 -VIII від 09.04.2015, яка діяла до 20.01.2018, не передбачалось обов`язку забезпечення комерційного обліку в квартирах та приватних будинках, у яких природний газ використовується комплексно для опалення, підігріву води та приготування їжі, а також тільки приготування їжі саме шляхом встановлення індивідуального лічильника газу. Таким чином, з моменту встановлення будинкового вузла обліку природного газу облік спожитого природного газу в будинку АДРЕСА_2 ведеться саме за його показниками. Розподіл спожитих об`ємів природного газу відповідно до показників будинкового вузла обліку здійснюється у відповідності з вимогами Тимчасового положення про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуг з газопостачання в умовах використання загально будинкового вузла обліку, затвердженого постановою від 16.05.2002 №620 КМУ, відповідно до якого дія порядку проведення розрахунків, поширюється на всіх суб`єктів (учасників) ринку природного газу. У разі незгоди власника квартири розраховуватися за спожитий газ за показаннями будинкового вузла обліку на будинок (групу будинків) він може

встановити квартирний лічильник газу (вузол обліку) окремо на квартиру (будинок) за власні кошти.

Позивач та її представник ОСОБА_2 в судовому засіданні позов підтримали та просили його задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував та просив відмовити у його задоволенні.

Суд, оцінюючи з точки зору достатності і взаємного зв`язку всебічно, повно, об`єктивно та безпосередньо досліджені наявні у справі докази, вважає, що у судовому засіданні встановлені наступні факти та обставини.

Відповідно до свідоцтва про право власності на житло НОМЕР_1 від 03.06.1994 року, ОСОБА_1 належить на праві спільної власності квартира АДРЕСА_1 (а.с. 5).

10.12.2018 позивач звернулася з письмовою заявою до голови Правління Регіональної газової Компанії «Житомир газ» Ющенка В.І. з заявою, в якій просила забезпечити встановлення лічильника газу, тільки для приготування їжі, відповідно до ЗУ «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» (а.с. 6).

На звернення позивача від 10.12.2018, відповідач 27.12.2018 надав відповідь, в якій зазначив, що у будинку АДРЕСА_2 було встановлено будинковий вузол обліку природного газу, що було узгоджено з відповідним балансоутримувачем багатоквартирного будинку та підтверджується укладеним договором на проведення монтажних робіт, здійснення експлуатації та про зняття показань з встановленого будинкового вузла обліку природного газу. Окрім того, зазначено, що побутові споживачі природного газу - фізичні особи (населення) можуть самостійно забезпечити встановлення індивідуальних приладів обліку природного газу (індивідуальних лічильників) з подальшою компенсацією таких витрат за рахунок коштів, які ними сплачуються за тарифом на розподіл природного газу. Порядок і розміри компенсації витрат на придбання та встановлення індивідуальних приладів обліку природного газу для споживачів природного газу - фізичних осіб (населення) встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Особливості встановлення лічильників газу споживачам визначаються Законом України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», який визначає правові, економічні та організаційні засади забезпечення всіх категорій споживачів вузлами обліку природного газу з метою запровадження повного комерційного (приладового) обліку природного газу та здійснення контролю за використанням ресурсів імпортованого природного газу і природного газу власного видобутку.

Статтею 2 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» встановлено, що постачання природного газу здійснюється за умови його комерційного обліку:

1) для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, у яких природний газ використовується:

-комплексно, у тому числі, для опалення, - з 1 січня 2012 року;

-для підігріву води та приготування їжі - з 1 січня 2016 року;

-тільки для приготування їжі - з 1 січня 2021 року;

2) для інших споживачів - з 1 липня 2011 року.

Ч.2 та ч. 3 ст. 2 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», передбачено, що, з метою забезпечення комерційного обліку природного газу для населення, суб`єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, оснащують споживачів природного газу - фізичних осіб (населення) індивідуальними лічильниками газу. Загальнобудинковий лічильник газу може бути встановлений лише за згодою співвласників багатоквартирного будинку в порядку, визначеному статтею 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку». Введення в експлуатацію новозбудованих та/або реконструйованих багатоквартирних жилих будинків і об`єктів виробничого та невиробничого призначення (промисловість, бюджетна сфера, сфера соціально-побутового і культурного призначення тощо) з системами газопостачання здійснюється лише за наявності вузлів обліку природного газу.

Відповідно до ч.1 ст.6 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного

газу», суб`єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, зобов`язані забезпечити встановлення лічильників газу: для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується, зокрема, тільки для приготування їжі - до 1 січня 2021 року.

Статтею 3 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» передбачено, що фінансування робіт з оснащення лічильниками газу населення здійснюється за рахунок:

- коштів суб`єктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території;

- коштів відповідного бюджету, крім коштів місцевих бюджетів;

- інших джерел, не заборонених законодавством.

Побутові споживачі природного газу - фізичні особи (населення) можуть самостійно забезпечити встановлення індивідуальних приладів обліку природного газу (індивідуальних лічильників) з подальшою компенсацією таких витрат за рахунок коштів, які ними сплачуються за тарифом на розподіл природного газу. Порядок і розміри компенсації витрат на придбання та встановлення індивідуальних приладів обліку природного газу для споживачів природного газу - фізичних осіб (населення) встановлюються Кабінетом Міністрів України. Для споживачів природного газу - фізичних осіб (населення), які встановлять лічильники протягом 2018 року, відповідна компенсація здійснюється протягом 12 місяців. Фінансування робіт з оснащення вузлами обліку природного газу фізичних осіб - підприємців та юридичних осіб здійснюється відповідно за рахунок:

- коштів фізичних осіб - підприємців, які відповідно до договору користуються послугами з газопостачання для провадження підприємницької діяльності;

- коштів юридичних осіб, які відповідно до договору користуються послугами з газопостачання.

13.01.2017 будинок АДРЕСА_2 був обладнаний загальнобудинковим вузлом обліку природного газу.

Відповідно до ч.1 ст.5 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», у разі відмови населення від встановлення суб`єктами господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, лічильників газу, розподіл природного газу припиняється населенню, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується:

- комплексно, у тому числі для опалення, - з 1 січня 2012 року;

- для підігріву води та приготування їжі - з 1 січня 2016 року;

- тільки для приготування їжі - з 1 січня 2021 року;

- для інших споживачів - з 1 липня 2011 року.

Виконання зобов`язань, покладених на суб`єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, й на відповідача, в тому числі, має проводитися відповідно до норм, які мають бути встановлені нормативними актами КМУ (п. 3 ст. 3 Закону).

Отже, строк обладнання помешкань побутових споживачів природного газу лічильниками газу визначений статтями 2, 5 та 6 Закону, а саме, до 01.01.2021 року, не закінчився.

Виходячи із викладеного, суд вважає відмову відповідача у забезпеченні позивача індивідуальним лічильником газу з цільовим призначенням для приготування їжі неправомірною, оскільки ЗУ «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» зобов`язує саме суб`єкта господарювання, що здійснює розподіл природного газу на відповідній території, встановити лічильник, а тому позов ОСОБА_1 є таким, що підлягає задоволенню, однак без визначення строку обладнання помешкання позивача індивідуальним лічильником газу, оскільки такий строк встановлений Законом та на день розгляду справи не сплив.

Керуючись ст.ст.3, 4, 5, 7-13, 17, 43, 49, 76-81, 141, 259, 263-265, 268, 352 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Визнати дії Акціонерного товариства "Житомиргаз" про відмові у встановленні в квартирі АДРЕСА_1 газового лічильника з цільовим призначенням для приготування їжі - неправомірними.

Зобов`язати Акціонерне товариство "Житомиргаз" встановити в квартирі АДРЕСА_1 газовий лічильники з цільовим призначенням для приготування їжі.

Стягнути з Акціонерного товариства "Житомиргаз" (Код ЄДРПОУ:03344071) в дохід державного бюджету України судовий збір в сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 коп.

Рішення може бути оскаржено до Житомирського апеляційного суду через Корольовський районний суд м.Житомира протягом місяця з дня його проголошення.

Cуддя О. П. Сингаївський