
2-а/754/100/20
Справа № 754/1098/20
У Х В А Л А
іменем України
31 січня 2020 року суддя Деснянського районного суду м. Києва Саламон О.Б., перевіривши виконання вимог ст. 25-30 КАС України при поданні адміністративного позову ОСОБА_1 до Інспектора роти 6 батальйону 2 полку 1 Управління патрульної поліції старшого лейтенанта поліції Запорожець Євгенія Віталійовича про скасування постанови, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до відповідача про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення.
Згідно з паспортними даними позивача, долученими до матеріалів позову, зареєстрована АДРЕСА_1 .
Місцезнаходженням відповідача є вул. Народного Ополчення, 9, що територіально відноситься до Солом`янського району м. Києва.
Отже, зареєстрованого місця проживання, перебування чи місцезнаходження в Деснянському районі м. Києва сторони по справі не мають.
Посилання позивача на договір оренди, згідно з яким останній проживає в Деснянському районі м. Києва суд оцінює критично, з огляду на наступне.
Згідно з ч. 1 ст. 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, які прийняті стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи, вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи - позивача або адміністративним судом за місцем знаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
З даної норми чітко вбачається, що місце проживання чи перебування фізичної особи має бути зареєстрованим у встановленому законом порядку.
У відповідності до Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» реєстрація - внесення інформації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку. Реєстрація місця проживання здійснюється тільки за однією адресою. У разі якщо особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює реєстрацію місця проживання за однією з цих адрес за власним вибором. За адресою зареєстрованого місця проживання з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції.
Реєстрація місця проживання/перебування фізичної особи, у відповідності до вказаного Закону підтверджується, довідкою про реєстрацію місця проживання, паспортом громадянина України, тимчасовим посвідченням громадянина України, посвідкою на постійне проживання, посвідкою на тимчасове проживання, посвідченням біженця, посвідченням особи, яка потребує додаткового захисту, посвідченням особи, якій надано тимчасовий захист; довідкою про звернення за захистом в Україні.
Механізм здійснення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб в Україні, передбачений Постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 р. №207 «Про затвердження Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру».
У відповідності до вказаних Правил та порядку, реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється виконавчим органом сільської, селищної або міської ради, сільським головою (у разі коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) (далі - орган реєстрації) на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.
Особи, які не проживають за зареєстрованим місцем проживання більше одного місяця і які мають невиконані майнові зобов`язання, накладені в адміністративному порядку чи за судовим рішенням, або призиваються на строкову військову службу і не мають відстрочки, або беруть участь у судовому процесі в будь-якій якості, зобов`язані письмово повідомити відповідному органу реєстрації про своє місце перебування.
Докази здійснення позивачем повідомлення відповідному органу реєстрації про своє місце перебування до суду не надано.
Наведені норми передбачають чіткі вимоги до реєстрації особою місця свого проживання чи перебування, та передбачають документи, які підтверджують таку реєстрацію.
Суд не приймає надані до позову документи як підставу для звернення до Деснянського районного суду м. Києва, оскільки зазначений договір оренди не передбачений жодним нормативно-правовим актом, який регулює правовідносини в сфері реєстрації місця проживання/перебування фізичної особи.
Факт реєстрації, в визначеному законом порядку, місця проживання/перебування позивача в Деснянському районі м. Києва не підтверджено.
Доводи про те, що позивач не проживає за зареєстрованою адресою, а фактично проживає в Деснянському районі м. Києва, не є підставою для визначення підсудності Деснянському районному суді м. Києва, так як фізична особа може мати декілька місць проживання, проте, реєстрації підлягає тільки одне місце проживання або перебування фізичної особи, саме тому законодавець визначив, що підсудність справ залежить від реєстрації у встановленому законом порядку місця проживання/перебування фізичної особи.
Зокрема, зазначене вище ніяким чином не звужує права позивача, оскільки норми КАС України передбачають достатньо альтернативних механізмів для реалізації сторонами своїх прав, незважаючи на віддаленість їх місця проживання від суду, в якому розглядається справа.
Таким чином, судом не встановлено підстав для звернення з вказаним адміністративним позовом до Деснянського районного суду м. Києва.
Відповідно до вимог ст. 318 КАС України прийняте судом рішення з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених ст.ст. 20, 22, 25-28 цього Кодексу є підставою для його скасування судом апеляційної інстанції з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю.
У відповідності до ст. 29 КАС України адміністративний суд передає справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
При цьому, ст. 25 КАС України також передбачає можливість звернення з вказаним позовом до судумісцем знаходженням відповідача, у зв`язку з чим, враховуючи інтереси позивача, який зазначає, що проживає в саме в м. Києві, суд приходить до висновку про необхідність передання справи за підсудністю до Солом`янського районного суду м. Києва.
Керуючись ст. 25, 29, 318 КАС України, -
П О С Т А Н О В И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Інспектора роти 6 батальйону 2 полку 1 Управління патрульної поліції старшого лейтенанта поліції Запорожець Євгенія Віталійовича про скасування постанови передати на розгляд до Солом`янського районного суду м. Києва.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет на веб-сайті суду: http://ds.ki.court.gov.ua/
Ухвала може бути оскаржена протягом п?ятнадцяти днів з дня проголошення/складання ухвали.
До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Деснянський районний суд міста Києва.
Повний текст ухвали суду складено 31.01.2020 р.
Суддя О.Б. Саламон