
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 січня 2020 року м. Київ № 826/3709/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Бояринцевої М.А., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державного реєстратора Київської обласної філії КП "Реєстрація нерухомості та бізнесу" Євка Володимира Володимировича за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - ОСОБА_2 , Міністерство юстиції України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов"язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулась ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Державного реєстратора Київської обласної філії Комунального підприємства «Реєстрація нерухомості та бізнесу» Євка Володимира Володимировича (далі - відповідач та/або державний реєстратор), за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - ОСОБА_2 (далі - третя особа-1 та/або ОСОБА_2 ) та Міністерства юстиції України (далі - третя особа-2 та/або Мін`юст» та просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Державного реєстратора Київської обласної філії Комунального підприємства нерухомості та бізнесу» Євка Володимира Володимировича про державну реєстрації прав та їх обтяжень, індексний номер: 39275412 від 19.01.2018 року;
- внести зміни до розділу Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №129776832208 шляхом внесення відмітки про скасування державної реєстрації права власності та поновлення запису про речові права власності ОСОБА_1 , що існували до проведення державної реєстрації прав.
Мотивуючи позовні вимоги позивач посилається на порушення відповідачем положень частини 2 статті 18, частини 1 статті 22, частини 1 статті 24, частини 1 статті 27 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», пункту 67 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 року №1127, які свідчать про протиправність рішення Державного реєстратора Київської обласної філії Комунального підприємства нерухомості та бізнесу» Євка Володимира Володимировича про державну реєстрації прав та їх обтяжень, індексний номер: 39275412 від 19.01.2018 року.
Також, у клопотанні про залучення в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Міністерства юстиції України від 04.05.2018 року позивач зазначав, що виходячи з інформації розміщеної на сайті Міністерства юстиції України про акредитовані суб`єкти державної реєстрації, ні Комунальне підприємство «Реєстрація нерухомості та бізнесу», ні його філія не є акредитованими суб`єктами державної реєстрації, що свідчить про відсутність повноважень у відповідача щодо вчинення реєстраційних дій.
Представником відповідача відзиву на позовну заяву не подано, відношення до позову не висловлено, заяв та клопотань, у тому числі матеріалів реєстраційної справи, до суду не надходило.
Представником третьої тособи-1 відношення до позову не висловлено, жодних клопотань, заяв до суду не надходило.
Міністерством юстиції України також відношення до позову не висловлено, жодних пояснень, у тому числі щодо наявності/відсутності акредитації Комунального підприємства «Реєстрація нерухомості та бізнесу» та його філії до суду не подано.
Справа вирішується на підставі наявних в ній документів.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Згідно договору купівлі-продажу від 04.03.2014 року, який посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Ковальчук С.П. та зареєстрований в реєстрі за номером №1696 ОСОБА_1 придбала у ОСОБА_4 у власність садовий будинок з надвірними будівлями та споруди, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 .
Вказане право власності було зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за реєстраційним номером 129782732208.
20.02.2018 року, як стверджується у позовній заяві, представник ОСОБА_1. - Підлісний В.О. перевіряючи інформацію щодо реєстрації права власності ОСОБА_1. на садовий будинок виявив, що державним реєстратором Київської обласної філії комунального підприємства «Реєстрація нерухомості та бізнесу» Євко Володимиром Володимировичем прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 39275412 від 19.01.2018 13:13:56, на підставі якого перереєстровано право власності на садовий будинок з ОСОБА_1. на ОСОБА_2 (далі - оскаржуване та/або спірне рішення).
Згідно відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно підставою для прийняття оскаржуваного рішення є рішення суду, серія та номер: 359/8126/16-ц, виданий 13.07.2017, видавник: Бориспільський міськрайонний суд Київської області, суддя Борець.
Вирішуючи спір по суті суд керується положеннями чинного законодавства, яке діяло на час виникнення спірних правовідносин та звертає увагу на наступне.
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, розміщене на території України, та обтяжень таких прав регулює Закон України "Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 року №1952-IV (далі - Закон №1952-IV).
Пунктом 1 частини 1 статті 2 Закону №1952-IV визначено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Згідно частини 1 статті 26 №1952-IV записи до Державного реєстру прав вносяться на підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав.
Відповідно до положень частини 2 статті 26 Закону №1952-IV у разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав, документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування записів про проведену державну реєстрацію прав, а також у випадку, передбаченому підпунктом "а" пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.
У разі скасування судом документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав до 1 січня 2013 року, або скасування записів про державну реєстрацію прав, інформація про які відсутня в Державному реєстрі прав, запис про державну реєстрацію прав вноситься до Державного реєстру прав та скасовується.
Внесення змін до записів Державного реєстру прав, зупинення реєстраційних дій, внесення запису про скасування державної реєстрації прав або скасування рішення державного реєстратора здійснюються у порядку, передбаченому для державної реєстрації прав (крім випадків, коли такі дії здійснюються у порядку, передбаченому статтею 37 цього Закону) (ч. 5 ст. 26 Закону №1952-IV).
Положеннями частини 1 статті 18 Закону №1952-IV (у редакції, чинній станом на час вирішення спору по суті) визначено, що державна реєстрація прав проводиться в такому порядку: 1) прийняття/отримання документів для державної реєстрації прав, формування та реєстрація заяви в базі даних заяв; 2) виготовлення електронних копій документів, поданих для державної реєстрації прав, шляхом сканування (у разі подання документів у паперовій формі) та їх розміщення у Державному реєстрі прав; 3) встановлення черговості розгляду заяв, зареєстрованих у базі даних заяв; 4) перевірка документів та/або відомостей Державного реєстру прав, відомостей реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем на наявність підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень; 5) прийняття рішення про державну реєстрацію прав (у разі відсутності підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав); 6) відкриття розділу в Державному реєстрі прав та/або внесення до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідних відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об`єкти та суб`єктів цих прав; 7) формування витягу з Державного реєстру прав про проведену державну реєстрацію прав для подальшого використання заявником; 8) видача/отримання документів за результатом розгляду заяви.
В контексті приписів частини 2 статті 18 Закону №1952-IV (у редакції, чинній станом на час вирішення спору по суті) перелік документів, необхідних для державної реєстрації прав, та порядок державної реєстрації прав визначаються Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
При цьому, державні реєстратори зобов`язані надавати до відома заявників інформацію про перелік документів, необхідних для державної реєстрації прав.
Умови, підстави та процедуру проведення відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, об`єкти незавершеного будівництва та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав), перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов`язки суб`єктів у сфері державної реєстрації прав, а також умови, підстави та процедуру взяття на облік безхазяйного нерухомого майна визначає Порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 року №1127 (далі - Порядок №1127).
Згідно з пунктом 40 Порядку №1127 державна реєстрація прав проводиться на підставі документів, необхідних для відповідної реєстрації, передбачених статтею 27 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та цим Порядком.
Відповідно до частини 1 статті 27 Закону №1952-IV державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться на підставі: 1) укладеного в установленому законом порядку договору, предметом якого є нерухоме майно, речові права на яке підлягають державній реєстрації, чи його дубліката; 2) свідоцтва про право власності на частку у спільному майні подружжя у разі смерті одного з подружжя, виданого нотаріусом або консульською установою України, чи його дубліката; 3) свідоцтва про право на спадщину, виданого нотаріусом або консульською установою України, чи його дубліката; 4) виданого нотаріусом свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів) та свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів), якщо прилюдні торги (аукціони) не відбулися, чи їх дублікатів; 5) свідоцтва про право власності, виданого органом приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді, чи його дубліката; 6) свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданого до 1 січня 2013 року органом місцевого самоврядування або місцевою державною адміністрацією, чи його дубліката; 7) рішення про закріплення нерухомого майна на праві оперативного управління чи господарського відання, прийнятого власником нерухомого майна чи особою, уповноваженою управляти таким майном; 8) державного акта на право приватної власності на землю, державного акта на право власності на землю, державного акта на право власності на земельну ділянку або державного акта на право постійного користування землею, виданих до 1 січня 2013 року; 9) рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно; 10) ухвали суду про затвердження (визнання) мирової угоди; 11) заповіту, яким установлено сервітут на нерухоме майно; 12) рішення уповноваженого законом органу державної влади про повернення об`єкта нерухомого майна релігійній організації; 13) рішення власника майна, уповноваженого ним органу про передачу об`єкта нерухомого майна з державної у комунальну власність чи з комунальної у державну власність або з приватної у державну чи комунальну власність; 14) інших документів, що відповідно до законодавства підтверджують набуття, зміну або припинення прав на нерухоме майно.
Аналіз зазначеного дає суду підстави дійти висновку, що у разі скасування на підставі рішення суду документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.
При цьому, внесення запису про скасування державної реєстрації прав здійснюються у порядку, передбаченому для державної реєстрації прав.
Тобто, наявність судового рішення про скасування документів на підставі яких проведено державну реєстрацію прав має своїм наслідком скасування державної реєстрації прав, що здійснюється в порядку, передбаченому для реєстрації таких прав, з урахуванням положень статті 27 Закону №1952-IV та Порядку №1127.
Судом в ході розгляду справи встановлено, що рішенням Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 13.07.2017 року в цивільній справі №359/8126/16-ц позов ОСОБА_2 задоволено. Витребувано з чужого незаконного володіння ОСОБА_1. на користь ОСОБА_2 садовий будинок із надвірними будівлями за адресою: АДРЕСА_2 . Вирішено питання судових витрат.
Ухвалою Апеляційного суду Київської області від 27.11.2017 року рішення суду першої інстанції залишено без змін.
Надалі, постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 28.11.2018 року у справі №359/8126/16-ц, провадження №61-3848св18 касаційну скаргу представника ОСОБА_4 - Терешко Ганни Анатоліївни задоволено.
Рішення Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 13.07.2017 року року та ухвалу Апеляційного суду Київської області від 27.11.2017 року скасовано та ухвалено нове рішення.
У задоволенні позову ОСОБА_2 до ОСОБА_1 , третя особа - ОСОБА_4 , про витребування майна із чужого незаконного володіння відмовлено.
Стягнуто з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_4 судовий збір за подання касаційної скарги у розмірі 13 780,00 грн.
Стягнуто з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 судовий збір за подання апеляційної скарги у розмірі 7 579,00 грн.
З вказаного слідує, що документи на підставі яких відповідачем було прийнято оскаржуване рішення, скасовано в судовому порядку. а саме: рішення Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 13.07.2017 року в цивільній справі №359/8126/16-ц.
Зазначене, враховуючи положення законодавства, яке наведено судом вище зумовлює своїм наслідком скасування державної реєстрації прав.
Тобто, станом на час вирішення спору по суті, на думку суду, право позивача відновлено, оскільки документи на підставі яких прийнято спірне рішення скасовано в судовому порядку, що виключає офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно за ОСОБА_2 .
При цьому, суд наголошує, що з метою внесення змін до записів Державного реєстру прав про скасування державної реєстрації прав позивачу необхідно вчинити дії, що передбачені для державної реєстрації прав.
Підсумовуючи наведене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову, оскільки станом на час вирішення спору по суті фактично відсутній об`єкт захисту порушеного права.
Разом з цим, суд вважає за доцільне оцінити доводи позивача викладені в позовні заяві, зокрема, щодо відсутності обставин акредитації у Комунального підприємства «Реєстрація нерухомості та бізнесу» та Київської обласної філії Комунального підприємства «Реєстрація нерухомості та бізнесу» щодо вчинення реєстраційних дій.
Так, згідно з частиною першою статті 6 Закону №1952-IV організаційну систему державної реєстрації прав становлять:
1) Міністерство юстиції України та його територіальні органи;
2) суб`єкти державної реєстрації прав:
виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська, Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації;
акредитовані суб`єкти;
3) державні реєстратори прав на нерухоме майно (далі - державні реєстратори).
В розрізі положень частини третьої статті 6 Закону №1952-IV акредитованим суб`єктом може бути юридична особа публічного права, у трудових відносинах з якою перебуває не менше ніж три державні реєстратори, та яка до початку здійснення повноважень у сфері державної реєстрації прав уклала:
договір страхування цивільно-правової відповідальності з мінімальним розміром страхової суми у тисячу прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених станом на 1 січня календарного року;
договір з іншим суб`єктом державної реєстрації прав та/або нотаріусом (у разі коли акредитований суб`єкт здійснює повноваження виключно в частині забезпечення прийняття та видачі документів у сфері державної реєстрації прав).
Акредитація суб`єктів та моніторинг відповідності таких суб`єктів вимогам акредитації здійснюються Міністерством юстиції України у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини 1 статті 10 Закону №1952-IV державним реєстратором є:
1) громадянин України, який має вищу освіту за спеціальністю правознавство, відповідає кваліфікаційним вимогам, встановленим Міністерством юстиції України, та перебуває у трудових відносинах з суб`єктом державної реєстрації прав;
2) нотаріус;
3) державний виконавець, приватний виконавець - у разі державної реєстрації обтяжень, накладених під час примусового виконання рішень відповідно до закону, а також у разі державної реєстрації припинення іпотеки у зв`язку з придбанням (передачею) за результатом прилюдних торгів (аукціонів) нерухомого майна, що є предметом іпотеки.
Аналіз зазначеного дає суду підстави стверджувати, що державним реєстратором є громадянин України, який має вищу освіту за спеціальністю правознавство, відповідає кваліфікаційним вимогам, встановленим Міністерством юстиції України, та перебуває у трудових відносинах з суб`єктом державної реєстрації прав, яким, в свою чергу є акредитовані суб`єкти акредитація яких здійснена Міністерством юстиції України у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 року №1130 затверджено Порядок акредитації суб`єктів державної реєстрації та моніторингу таких суб`єктів вимогам акредитації (далі - Порядок №1130), який визначає умови, підстави та процедуру проведення акредитації суб`єктів державної реєстрації, визначених Законами України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" і "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", моніторингу відповідності таких суб`єктів вимогам акредитації і перелік документів, необхідних для її проведення.
Згідно з пунктом 2 Порядку №1130 акредитація суб`єктів державної реєстрації та моніторинг відповідності таких суб`єктів вимогам акредитації здійснюється Мін`юстом. Для забезпечення розгляду заяв про акредитацію суб`єктів державної реєстрації (далі - заява) та проведення моніторингу відповідності таких суб`єктів вимогам акредитації Мін`юстом утворюється постійно діюча комісія з питань акредитації суб`єктів державної реєстрації та моніторингу відповідності таких суб`єктів вимогам акредитації (далі - комісія), положення про яку та склад якої затверджуються Міністерством.
Положеннями пунктів 3-8 Порядку №1130 визначено, що юридична особа публічного права подає заяву Мін`юсту в довільній письмовій формі, в якій декларує відомості про:
1) найменування юридичної особи, її місцезнаходження, код згідно з ЄДРПОУ;
2) місце проведення державної реєстрації (поштова адреса приміщення, правовий статус належності приміщення такій юридичній особі, технічні характеристики приміщення, у тому числі: місце розташування (окрема будівля або частина будівлі з окремим входом, поверховість, наявність паркінгу або зручний під`їзд автотранспорту (громадського, службового та особистого); наявність санітарно-гігієнічних приміщень, інженерного оснащення; доступність для маломобільних груп населення);
3) затверджену відповідно до законодавства штатну чисельність своїх працівників, у тому числі чисельність державних реєстраторів;
4) обладнання робочих місць комп`ютерною та офісною технікою, що відповідає технічним вимогам функціонування Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - реєстри);
5) здійснення повноважень у сферах державної реєстрації у повному обсязі або виключно в частині забезпечення прийняття та видачі документів у сфері державної реєстрації.
У разі коли юридична особа публічного права має відокремлений підрозділ (філію), що здійснюватиме повноваження у сферах державної реєстрації, в заяві також декларують відомості про такий відокремлений підрозділ (філію), передбачені підпунктами 1-5 цього пункту.
Юридична особа публічного права може подати заяву щодо акредитації в одній із сфер державної реєстрації з обов`язковим зазначенням такої сфери.
До заяви, поданої юридичною особою публічного права, обов`язково додаються:
1) належним чином засвідчені копії документів, що підтверджують факт перебування у трудових відносинах із такою особою не менше ніж трьох осіб, що відповідають кваліфікаційним вимогам до державного реєстратора, встановленим Законами та Мін`юстом (копії диплома, трудової книжки, наказу про призначення тощо);
2) оригінал або нотаріально посвідчену копію договору страхування цивільно-правової відповідальності з мінімальним розміром страхової суми, визначеної Законами, та документа про підтвердження набрання чинності договором страхування цивільно-правової відповідальності, що передбачений таким договором;
3) нотаріально посвідчену копію договору з іншим суб`єктом державної реєстрації прав та / або нотаріусом (у разі коли заявник має намір здійснювати повноваження виключно в частині забезпечення прийняття та видачі документів у сфері державної реєстрації).
У разі коли юридична особа публічного права має відокремлений підрозділ (філію), що здійснюватиме повноваження у сферах державної реєстрації, до заяви обов`язково також додаються належним чином засвідчені копії документів, що підтверджують факт перебування у трудових відносинах із таким відокремленим підрозділом (філією) не менше ніж двох осіб, що відповідають кваліфікаційним вимогам до державного реєстратора, встановленим Законами та Мін`юстом (копії диплома, трудової книжки, наказу про призначення тощо).
У такому разі договір страхування цивільно-правової відповідальності, передбачений підпунктом 2 цього пункту, повинен бути з розміром страхової суми, що відповідає сумі мінімальних розмірів страхової суми, визначеної Законами, залежно від кількості відокремлених підрозділів (філій).
Заява у день її надходження реєструється Мін`юстом відповідно до вимог законодавства щодо організації діловодства у державних органах.
Відсутність у заяві обов`язкових відомостей та документів, передбачених цим Порядком, не є підставою для відмови у її реєстрації.
За результатами розгляду заяви Мін`юст у строк, що не перевищує десяти робочих днів з моменту її реєстрації, приймає на підставі висновків комісії мотивоване рішення про акредитацію суб`єкта державної реєстрації або про відмову в його акредитації у формі наказу.
Копії рішення про акредитацію суб`єкта державної реєстрації, засвідчені в установленому законодавством порядку, протягом трьох робочих днів з дня його прийняття надсилаються такому суб`єктові та технічному адміністратору реєстрів.
Акредитований суб`єкт державної реєстрації протягом місяця з дня отримання копії рішення про його акредитацію вживає необхідних заходів для отримання державними реєстраторами, зазначеними у заяві та доданих до неї документах, ідентифікаторів доступу до реєстрів відповідно до законодавства.
Відповідно до положень пункту 111 Порядку №1130 акредитований суб`єкт державної реєстрації у разі утворення відокремленого підрозділу (філії), що здійснюватиме повноваження у сферах державної реєстрації, або прийняття рішення про здійснення повноважень у сферах державної реєстрації відокремленим підрозділом (філією), утвореним до акредитації, подає Мін`юсту в довільній письмовій формі повідомлення, в якому декларує відомості про такий відокремлений підрозділ (філію), передбачені підпунктами 1-5 пункту 3 цього Порядку, до якого додаються документи, передбачені пунктом 4 цього Порядку.
За результатами розгляду зазначеного повідомлення Мін`юст у строк, що не перевищує п`яти робочих днів з моменту його реєстрації, на підставі висновків комісії надсилає технічному адміністратору відповідне повідомлення або інформує заявника про відсутність інституційної готовності відокремленого підрозділу (філії) до здійснення повноважень у сферах державної реєстрації.
Інформація про відсутність інституційної готовності відокремленого підрозділу (філії) до здійснення повноважень у сферах державної реєстрації надсилається у разі, коли:
акредитований суб`єкт державної реєстрації не подав в повному обсязі передбачені цим Порядком документи або подав документи, оформлені з порушенням вимог законодавства;
акредитований суб`єкт державної реєстрації подав повідомлення, відомості у якому не відповідають доданим до повідомлення документам;
особи, що заявлені як державні реєстратори, не відповідають кваліфікаційним вимогам до державного реєстратора, встановленим Законами та Мін`юстом.
Судом встановлено, що у списку акредитованих суб`єктів державної реєстрації за посиланням http://ddr.minjust.gov.ua/uk/2833a6e3b4674f10df3835a095734f85/spysok_akredytovanyh_subektiv_derzhavnoyi_reestraciyi/ Комунальне підприємство «Реєстрація нерухомості та бізнесу», а також Київська обласна філія Комунального підприємства «Реєстрація нерухомості та бізнесу» відсутні.
Також, вказані суб`єкти відсутні і у списку суб`єктів державної реєстрації за посиланням https://minjust.gov.ua/spysok-akred-sdr.
Зазначене дає підстави для висновку, що рішення про державну реєстрації прав та їх обтяжень, індексний номер: 39275412 від 19.01.2018 року прийнято державним реєстратором Київської обласної філії Комунального підприємства "Реєстрація нерухомості та бізнесу" Євком Володимиром Володимировичем, який в розумінні положень частин 1-3 статті 6, частини 1 статті 10 Закону, положень пункту 3-8, 111 Порядку №1130 не є державним реєстратором, що має право вчиняти реєстраційні дії, і як наслідок доступу до Державного реєстру речових прав.
Відповідно до положень частини 1 статті 7 Закону №1952-IV Міністерство юстиції України: 1) забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері державної реєстрації прав; 2) здійснює нормативно-правове регулювання у сфері державної реєстрації прав; 3) забезпечує створення та функціонування Державного реєстру прав, є його держателем; 4) організовує роботу, пов`язану із забезпеченням діяльності з державної реєстрації прав; 5) здійснює контроль за діяльністю у сфері державної реєстрації прав, у тому числі шляхом проведення моніторингу реєстраційних дій відповідно до цього Закону та приймає обов`язкові до виконання рішення, передбачені цим Законом; 6) забезпечує доступ до Державного реєстру прав державних реєстраторів, суб`єктів державної реєстрації прав, визначених цим Законом, інших суб`єктів, право доступу яких визначено цим Законом, та приймає рішення про тимчасове блокування або анулювання такого доступу у випадках, передбачених цим Законом; 7) розглядає скарги на рішення, дії або бездіяльність державних реєстраторів, суб`єктів державної реєстрації прав, територіальних органів Міністерства юстиції України та приймає обов`язкові до виконання рішення, передбачені цим Законом; 8) складає протоколи про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення; 9) організовує роботу з підготовки та підвищення кваліфікації державних реєстраторів; 9-1) надає узагальнені роз`яснення щодо застосування законодавства з питань державної реєстрації прав; 10) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Згідно з частиною першою статті 249 КАС України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб`єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
Зважаючи на те, що судом в ході розгляду справи встановлено відсутність Комунального підприємства «Реєстрація нерухомості та бізнесу», а також Київської обласної філії Комунального підприємства «Реєстрація нерухомості та бізнесу» у списку акредитованих суб`єктів державної реєстрації, приймаючи до уваги відсутність матеріалів реєстраційної справи, суд, з огляду на наявні повноваження у Мін`юсту, передбачені положеннями пунктів 4-6 частини 1 статті 7 Закону №1952-IV вважає за необхідне постановити окрему ухвалу щодо зобов`язання Міністерства юстиції України здійснити контроль за діяльністю у сфері державної реєстрації прав, у тому числі шляхом проведення моніторингу реєстраційної дії, а саме рішення державного реєстратора Київської обласної філії Комунального підприємства "Реєстрація нерухомості та бізнесу" Євка Володимира Володимировича про державну реєстрації прав та їх обтяжень, індексний номер: 39275412 від 19.01.2018 року відповідно до Закону №1952-IV.
Крім того, суд звертає увагу, що ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 16.05.2018 року по справі №826/3709/18 витребувано від Міністерства юстиції України копії матеріалів на підтвердження повноважень державного реєстратора Київської обласної філії Комунального підприємства "Реєстрація нерухомості та бізнесу" Євка Володимира Володимировича на проведення державної реєстрації права власності. Вказана ухвала отримана Мін`юстом 22.05.2018 року, що підтверджується матеріалами адміністративної справи, проте станом на час вирішення спору по суті останнім не виконана.
Частиною 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до частини 2 статті 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно із частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані докази, суд дійшов до висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову в цілому.
Частиною 1 статті 143 КАС України встановлено, що суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Приймаючи до уваги те, що адміністративний позов задоволенню не підлягає, то судові витрати відшкодуванню не підлягають.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 2, 5, 73, 77-78, 139, 143, 243-246, 293- 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 ) до Державного реєстратора Київської обласної філії Комунального підприємства «Реєстрація нерухомості та бізнесу» Євка Володимира Володимировича (місце знаходження: 01054, м. Київ, вул. Гоголівська, б. 6А / юридична адреса: Одеська область, Іванівський район, село Павлинка, вул. Першотравнева, б. 16, код ЄДРПОУ НОМЕР_1), за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - ОСОБА_2 ( АДРЕСА_4 , відомості про ідентифікаційний номер відсутні), Міністерства юстиції України (01001, м. Київ, вул. Городецького, б. 13, код ЄДРПОУ 00015622) відмовити.
Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295-297 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя М.А. Бояринцева