Рішення № 87292042, 30.01.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
30.01.2020
Номер справи
640/2110/19
Номер документу
87292042
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 січня 2020 року м. Київ № 640/2110/19

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Огурцов О.П., розглянувши в порядку спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністраціїтретя особаКиївський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплатпропоновлення строку звернення щодо призначення державної допомоги при народженні дитини,В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації про поновлення строку звернення щодо призначення державної допомоги при народженні дитини.

Ухвалою від 28.03.2019 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач не зверталась до органів соціального захисту населення за призначенням допомоги при народженні дитини з поважних причин, оскільки зверталась до суду з заявою про встановлення юридичного факту народження дитини на тимчасово окупованій території.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в яких заперечує проти позовних вимог, оскільки законодавством чітко визначено 12-місячний термін для звернення за призначенням допомоги при народженні дитини, що був пропущений позивачем. При цьому, законодавством не допускається поновлення такого терміну з будь-яких причин.

Третьою особою подано пояснення щодо позовних вимог, в яких також заперечує проти позову, оскільки позивач звернулась за призначенням допомоги при народженні дитини після спливу встановленого законодавством строку.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Рішенням Херсонського міського суду Херсонської області від 18.10.2017 по справі № 766/17893/17, яке набрало законної сили 30.10.2017, встановлено факт народження дитини ОСОБА_2 у м. Сімферополь Автономної Республіки Крим 27.06.2015 року у батьків: ОСОБА_3 , громадянина України та ОСОБА_1 , громадянки України.

На підставі зазначеного рішення Херсонським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області видано свідоцтво про народження від 19.10.2017 серії НОМЕР_1 .

Позивач разом з дитиною перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації як внутрішньо переміщені особи, що підтверджується довідкою від 07.02.2018 № 0000458248/18105 та проживає за адресою: АДРЕСА_1 .

18.01.2018 позивач звернулась до Управлінні праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації з заявою про призначення ти виплату державної допомоги при народженні дитини.

Розпорядженням Управлінні праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації від 26.01.2018 № 01-23-1365 відмовлено у призначенні та виплаті з посиланням на статтю 11 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», оскільки звернення за призначення допомоги відбулось після спливу дванадцяти місяців з дня народження дитини.

Зазначене розпорядження було оскаржене у судовому порядку. Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.07.2018 по справі № 826/7494/18 розпорядження скасовано та зобов`язано Управлінні праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації повторно розглянути заяву позивача про призначення допомоги.

Розпорядженням Управлінні праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації від 03.08.2018 № 01-23/12611 позивачу повторно відмовлено у призначенні допомоги з аналогічних підстав, а саме: у зв`язку з пропущенням 12-місячного строку з дня народження дитини.

Позивач, вважаючи, що строк звернення за призначенням допомоги при народженні дитини було пропущено з поважних причин, а отже рішення відповідача про відмову є протиправним, звернулась з відповідним позовом до суду.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до частини першої статті 13 Закону України «Про охорону дитинства» з метою створення належних матеріальних умов для виховання дітей у сім`ях, держава надає батькам або особам, які їх замінюють, соціальну допомогу, передбачену Законом України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» від 21.11.1992 № 2811-XII та іншими законами України.

Статтею 3 Закону № 2811-XII визначені види державної допомоги сім`ям з дітьми, зокрема, допомога при народженні дитини.

Відповідно до статті 10 Закону № 2811-XII допомога при народженні дитини за цим Законом надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною.

Згідно частини сьомої статті 11 Закону № 2811-XII допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.

Пунктом 12 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751, також встановлено, що допомога при народженні дитини призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини.

Отже, допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини. При цьому, законодавством не передбачено можливості поновлення такого строку.

Разом з тим, за правовими висновками Верховного Суду, що викладені у постановах від 14.02.2018 по справі № 591/610/16-а та від 02.10.2018 по справі № 495/3711/17, визначений частиною сьомою статті 11 Закону № 2811-XII строк підлягає поновленню, а допомога при народженні дитині підлягає призначенню у разі наявності поважних причин такого пропуску, оскільки неможливість своєчасного звернення батьків порушує інтереси дитини, що є неприпустимим.

Таким чином, строк звернення за призначенням допомоги при народженні дитини може бути поновлено лише за наявності поважних причин, які обумовлюють несвоєчасне звернення батьків, тобто обставин , які є об`єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи та пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій, що підтверджені належними доказами.

У даному випадку, рішенням суду, яке набрало законної сили було встановлено, що позивач з об`єктивних причин не мала змоги звернутися до відповідача з відповідною заявою у встановлений строк, оскільки всупереч своїй волі змушена була змінювати місце проживання, а також у зв`язку із складністю отримання свідоцтва про народження дитини, яке можливо лише за рішенням суду.

Отже, позивачем було вчинено усіх можливих та залежних від нього дій для отримання свідоцтва про народження дитини, яке є обов`язковою умовою для призначення допомоги, а обставини, які перешкоджали зверненню позивача були об`єктивно непереборними та не залежали від волевиявлення особи.

Водночас, відповідачем не взято до уваги висновки суду, викладені у рішенні та повторно відмовлено позивачу у призначенні допомоги з тих самих підстав, на яких ґрунтувалось розпорядження, яке було скасоване.

Враховуючи викладене, розпорядження Управлінні праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації від 03.08.2018 № 01-23/12611 є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Частиною четвертою статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

Згідно зі статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту), кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Судом встановлено, що позивачем при зверненні до суду невірно обрано спосіб захисту порушеного права, а тому для ефективного захисту прав позивача та дитини, з урахуванням того факту, що позивачем виконано усі передбачені законодавством умови для призначення допомоги та з метою недопущення відмови у призначенні допомоги втретє, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог.

Керуючись статтями 241, 243, 244, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1. Адміністративний позов задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_2 ; місце фактичного проживання: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації (04209, м. Київ, вул. Озерна, 18а, код ЄДРПОУ 37445416), третя особа - Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (03165, м. Київ, пр. Комарова, 7, код ЄДРПОУ 22886300) про поновлення строку звернення щодо призначення державної допомоги при народженні дитини - задовольнити повністю та вийти за межі позовних вимог.

2. Визнати протиправним та скасувати розпорядження Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації від 03.08.2018 № 01-23/12611.

3. Зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації призначити та виплатити ОСОБА_1 допомогу при народженні дитини - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації (04209, м. Київ, вул. Озерна, 18а, код ЄДРПОУ 37445416) на користь ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_2 , місце фактичного проживання: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 ) судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 копійок.

Відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.П. Огурцов