Постанова № 8729108, 25.03.2010, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.03.2010
Номер справи
2а-134/10/1670
Номер документу
8729108
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 березня 2010 року <ЧАС >м.ПолтаваСправа № 2а-134/10/1670 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді –Шевякова І.С.,

при секретарі –Мушук В.В.,

за участю:

представника позивача - Погорілий Д.В.,

представника відповідача - Пришупа О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Приватного підприємства "Епіцентр"до Державної інспекції з контролю за цінами в Полтавській області, третя особа - Національна комісія регулювання електроенергетики Українипро визнання рішення нечинним, -

В С Т А Н О В И В:

13 січня 2010 року позивач Приватне підприємство "Епіцентр"звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної інспекції з контролю за цінами в Полтавській області, третя особа - Національна комісія регулювання електроенергетики Українипро визнання рішення нечинним.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що в період з 22 грудня 2009 року по 25 грудня 2009 року Державною інспекцією з контролю за цінами в Полтавській області було проведено планову перевірку ПП «Епіцентр»щодо правильності застосування граничних рівнів цін при реалізації природного газу, тарифів на його транспортування, розподіл природного газу та його постачання, про що складено акт №000476 від 25.12.2009 року, в якому зафіксоване завищення позивачем граничного рівня цін на природний газ для промислових споживачів та інших суб’єктів господарювання з 1152,00 грн. (без ПДВ) до 2020,25 грн. за 1000 м3 за період з 01.01.1009 року по 18.02.2009 року, у зв’язку із чим підприємством необґрунтовано отримано виручку в сумі 1358028,09 грн. За результатами перевірки відповідачем винесено рішення №199 від 29 грудня 2009 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, згідно з яким було вирішено вилучити у ПП «Епіцентр»в дохід Державного бюджету 1358028,09 грн. та стягнути штраф у сумі 2716056,18 грн. Позивач не погоджується з таким рішенням, посилаючись на те, що воно було винесено без правових підстав та з порушенням норм діючого законодавства, а тому повинно бути визнано нечинним.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві

Представник відповідача проти позову заперечив, посилаючись на те, що граничний рівень ціни на природний газ для промислових споживачів та інших суб’єктів господарювання на рівні 2020,25 грн. за 1000 м3 (без урахування ПДВ, збору до затвердженого тарифу на природний газ у вигляді цільової надбавки, тарифів на його транспортування, розподіл і постачання) підприємство – позивач, як ліцензіат на постачання газу природного, повинен був застосовувати з 19.02.2009 року. З 01.01.2009 року по 18.02.2009 року включно граничний рівень ціни на природний газ для промислових споживачів та інших суб’єктів господарювання становив 1152,00 грн. за 1000 м3 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2006 року №605. Вказав, що підприємство за період з 01.01.2009 року по 18.02.2009 року при постачанні газу природного промисловим та іншим споживачам завищувало граничний рівень ціни на природний газ з 1152,00 грн. до 2020,25 грн. за 1000 м3, внаслідок чого позивачем необґрунтовано отримано виручку у січні 2009 року в сумі 919669,50 грн., у лютому в сумі 438358,59 грн. Вважає, що рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Полтавській області №199 від 29 грудня 2009 року про застосування до позивача економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є правомірним, а тому просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог Приватного підприємства «Епіцентр».

Представник третьої особи в судове засідання не з’явився. У надісланих письмових поясненнях зазначив, що згідно з повноваженнями, наданими постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1996 року №1548 «Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)»Національна комісія регулювання електроенергетики України встановлює, зокрема, граничні рівні цін на природний газ для промислових споживачів та інших суб’єктів господарювання за погодженням з Мінекономіки. Підпунктом 1 пункту 1 змін, що внесені до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 28 січня 2009 року №36, внесені зміни до пункту 8 додатку до постанови від 25 грудня 1996 року №1548 щодо надання повноважень НКРЕ встановлювати, зокрема, граничні рівні цін на природний газ для промислових споживачів та інших суб’єктів господарювання за погодженням з Мінекономіки. Підпунктом 1 пункту 3 Змін пункт 1 постанови Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2006 року №605 «Про деякі питання діяльності Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»викладено в новій редакції, згідно з якою граничні рівні цін на природний газ, що встановлюються НКРЕ установам і організаціям, що фінансуються з державного і місцевого бюджетів, промисловим споживачам та іншим суб’єктам господарювання, підлягають коригуванню у наступному місяці реалізації природного газу НАК «Нафтогаз України»таким споживачам у разі зміни середньомісячного курсу гривні до долара США, установленого Національним банком України у місяці реалізації природного газу до офіційного курсу гривні до долара США, установленого Національним банком України станом на 1 січня 2009 року за відповідною формулою. Згідно із пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 січня 2009 року №36 ця постанова набирає чинності з 1 січня 2009 року, крім пункту 3, який набирає чинності з 1 лютого 2009 року.

Відповідно до повноважень, наданих постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.1996 року №1548 (із змінами і доповненнями, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 28.01.2009 року №36) НКРЕ постановою від 29.01.2009 року №57 було затверджено на 2009 рік граничні рівні цін на природний газ для промислових споживачів та інших суб’єктів господарювання без урахування податку на додану вартість, збору до затвердженого тарифу на природний газ у вигляді цільової надбавки, тарифів на транспортування, розподіл і постачання природного газу на рівні 2020,25 грн. за 1000 м3.

Крім того, третя особа зазначила, що відповідно до роз’яснень, наданих Міністерством юстиції (лист від 10.07.2009 року №8712-0-33-09-20/1), постанови НКРЕ від 19.02.2009 року №194, №195 та від 29.01.2009 року №56, №57 прийняті в межах повноважень НКРЕ є обов’язковими для виконання підприємствами, установами, організаціями всіх форм власності. Обчислення календарного року розпочинається з 1 січня 2009 року.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи та дослідивши інші докази в їх сукупності, суд встановив такі обставини.

Приватне підприємство «Епіцентр»(ідентифікаційний код 30874228) зареєстровано як юридична особа 29.03.2000 року Виконавчим комітетом Кременчуцької міської ради Полтавської області, про що видано свідоцтво про державну реєстрацію №127116. Ліцензією НКРЕ №107556 від 06.05.2005 року підприємству надано право на здійснення господарської діяльності щодо постачання природного газу за нерегульованим тарифом.

Судом встановлено, що в період з 22.12.2009 року по 25.12.2009 року головним державним інспектором Державної інспекції з контролю за цінами в Полтавській області Бутенко Г.В., на підставі посвідчення від 21.12.2009 року №000507, відповідно до статті 13 Закону України «Про ціни і ціноутворення», постанови Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 року №1819 «Питання Державної інспекції з контролю за цінами», на виконання наказу від 15.12.2009 року №136 та пункту 2.1.5. Плану роботи на IV квартал 2009 року було проведено планову перевірку Приватного підприємства «Епіцентр»щодо правильності застосування граничних рівнів цін при реалізації природного газу, тарифів на його транспортування, розподіл природного газу та його постачання за період з 01.01.2009 року по 25.12.2009 року.

За результатами перевірки складено акт №000476 від 25.122009 року, в якому було зафіксовано, що Приватним підприємством «Епіцентр»за період з 01.01.2009 року по 18.02.2009 року при постачанні газу природного промисловим та іншим споживачам завищувало граничний рівень ціни на природний газ з 1152,00 грн. до 2020,25 грн. (без урахування ПДВ) за 1000 м3, внаслідок чого підприємством необґрунтовано отримано виручку у січні 2009 року в сумі 919669,50 грн. та у лютому в сумі 438358,59 грн. Загальна сума становить 1358028,09 грн.

При цьому Державна інспекція з контролю за цінами в Полтавській області виходила з того, що ПП «Епіцентр», у період з 01.01.2009 року по 18.02.2009 року, при постачанні природного газу неправомірно застосувало граничний рівень ціни на природний газ для промислових споживачів та інших суб’єктів господарювання на рівні 2020,25 грн. (без урахування ПДВ) за 1000 м3, встановлений постановою НКРЕ від 29.01.2009 року №57 «Про затвердження граничних рівнів цін на природний газ для промислових споживачів та інших суб’єктів господарювання на 2009 рік», оскільки зазначений нормативний акт не був погоджений з Мінекономіки, як це передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 28.01.2009 року №36 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України». Постанову від 29.01.2009 року №57 було відмінено постановою НКРЕ від 19.02.2009 року №195, та затверджено граничний рівень ціни на природний газ для промислових споживачів та інших суб’єктів господарювання на 2009 рік без урахування ПДВ, збору до затвердженого тарифу на природний газ у вигляді цільової надбавки, тарифів на його транспортування, розподіл і постачання на рівні 2020,25 грн. за 1000 м3 за погодженням з Мінекономіки. Отже, на думку відповідача, підприємство, як ліцензіат на постачання газу природного, у вказаний період повинен був застосовувати граничний рівень ціни на природний газ, який становив 1152,00 грн. за 1000 м3 (без урахування ПДВ) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2006 року №605 «Деякі питання діяльності Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 року №998.

За результатами розгляду матеріалів перевірки 29.12.2009 року відповідачем було винесено рішення № 199 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, відповідно до якого за порушення ПП «Епіцентр»вимог постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2006 №605 «Деякі питання діяльності Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»в редакції від 30.10.2008 року, вирішено вилучити у дохід державного бюджету 1358028,09 грн. та стягнути штраф в сумі 2716056,18 грн.

          Суд критично оцінює таку позицію відповідача з огляду на наступне.

          Основні принципи встановлення та застосування цін і тарифів та організація контролю за їх дотриманням на території України встановлено Законом України «Про ціни та ціноутворення».

Відповідно до статті 6 Закону в народному господарстві застосовуються вільні ціни та тарифи та регульовані ціни та тарифи, що також визначено у статті 189 Господарського кодексу України.

Згідно зі статтею 191 Господарського кодексу України державні фіксовані та регульовані ціни встановлюються на ресурси, що справляють визначальний вплив на загальний рівень і динаміку цін, а також на продукцію та послуги, що мають суттєве соціальне значення для населення. Перелік зазначених ресурсів, продукції, послуг затверджує Кабінет Міністрів України. Відповідно до закону державні ціни встановлюються також на продукцію (послуги) суб'єктів господарювання - природних монополістів. Переліки видів продукції (послуг) зазначених суб'єктів затверджуються Кабінетом Міністрів України. Державне регулювання цін здійснюється шляхом встановлення фіксованих державних та комунальних цін, граничних рівнів цін, граничних рівнів торговельних надбавок і постачальницьких винагород, граничних нормативів рентабельності або шляхом запровадження обов'язкового декларування зміни цін.

Статтею 4 Закону України «Про ціни та ціноутворення»передбачено, що Кабінет Міністрів України забезпечує здійснення в республіці державної політики цін; визначає перелік продукції, товарів і послуг, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи на які затверджуються відповідними органами державного управління, крім сфери телекомунікацій; визначає повноваження органів державного управління в галузі встановлення і застосування цін (тарифів), а також по контролю за цінами (тарифами).

Частиною 2 статті 8 Господарського кодексу України встановлено, що рішення органів державної владита органів місцевого самоврядування з фінансових питань, що виникають у процесі формування та контролю виконання бюджетів усіх рівнів, а також з адміністративних та інших відносин управління, крім організаційно-господарських, в яких орган державної влади або орган місцевого самоврядування є суб'єктом, наділеним господарською компетенцією, приймаються від імені цього органу і в межах його владних повноважень.

Повноваження Національної комісії регулювання електроенергетики України визначені в Положенні про Національну комісію регулювання електроенергетики України, затвердженому Указом Президента України №213/95 від 14.03.1995 року «Про заходи щодо забезпечення діяльності Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України», а також встановлені постановою Кабінету Міністрів України №1548 від 25.12.1996 року «Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)».

Відповідно до пункту 3 Положення про Національну комісію регулювання електроенергетики України основними завданнями Комісії є державне регулювання діяльності суб'єктів природних монополій в електроенергетиці та нафтогазовому комплексі, забезпечення проведення цінової і тарифної політики в електроенергетиці та нафтогазовому комплексі. Згідно з підпунктом 3 пункту 4 цього Положення, НКРЕ відповідно до покладених на неї завдань розробляє і затверджує обов'язкові для виконання нормативні акти з питань, що належать до її компетенції.

Повноваження органів виконавчої влади з питання ціноутворення визначені постановою Кабінету Міністрів України №1548 від 25.12.1996 року «Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)».

Відповідно до абзацу 3 пункту 8 Додатку до зазначеної постанови Національна комісія регулювання електроенергетики, зокрема, регулює роздрібні ціни на природний газ для потреб населення.

З урахуванням наданих повноважень, 29.01.2009 року Національною комісією регулювання електроенергетики України, прийнято постанову №57, якою встановлені граничні рівні цін на природний газ для промислових споживачів та інших суб’єктів господарювання на календарний 2009 рік без урахування податку на додану вартість, збору до затвердженого тарифу на природний газ у вигляді цільової надбавки, тарифів на його транспортування розподіл і постачання на рівні 2020, 25 грн. за 1000 м3.

28 січня 2009 року Постановою Кабінету Міністрів України №36 внесено зміни до абзацу 3 пункту 8 Додатку до постанови Кабінету Міністрів України №1548 від 25.12.1996 року, відповідно до яких Національна комісія регулювання електроенергетики регулює та встановлює граничні рівні цін на природний газ для установ та організацій, що фінансуються з державного і місцевих бюджетів, а також граничні рівні цін на природний газ для промислових споживачів та інших суб'єктів господарювання за погодженням з Мінекономіки. Постанова набрала чинності 04.02.2009 року.

19 лютого 2009 року Національною комісією регулювання електроенергетики України, вже за погодженням із Міністерством економіки України, прийнято постанову №195, якою був встановлений граничний рівень ціни на природний газ для промислових споживачів та інших суб'єктів господарювання на 2009 рік без урахування податку на додану вартість, збору до затвердженого тарифу на природний газ у вигляді цільової надбавки, тарифів на транспортування, розподіл і постачання природного газу за регульованим тарифом на рівні 2020,25 грн. за 1000 м3.

Про затвердження такого граничного рівня цін НКРЕ повідомляло ліцензіатів з постачання природного газу за регульованим тарифом та ліцензіатів з постачання природного газу за нерегульованим тарифом факсограмою від 05.02.2009 року №676/08/17-09 із вимогою невідкладно привести у відповідність умови договорів купівлі-продажу природного газу в частині дотримання вимог постанови НКРЕ від 29.01.2009 року №57.

          Як вбачається з матеріалів справи, у січні-лютому 2009 року Приватним підприємством «Епіцентр»природний газ реалізовувався шляхом укладання наступних договорів комісії:

          - №16-08 від 23.01.2008 року з ТОВ НВФ «Техвагонмаш», згідно з яким ціна за 1000 м3 газу складала 934,70 грн. (без урахування вартості транспортування). 29.01.2009 року, у зв’язку із зміною ціни на газовому ринку, відповідно до постанови НКРЕ №57 від 29.01.2009 року, між вказаними особами було укладено додаткову угоду №12 до договору комісії, якою збільшено вартість газу до 2020,25 грн. за 1000 м3 (без урахування ПДВ). Факт реалізації газу за Договором підтверджується актом прийому-передачі об’ємів природного газу від 30.01.2009 року;

          - №04-09 від 13.01.2009 року з ЗАТ «Джей Ті Інтернешнл Україна», згідно з яким ціна за 1000 м3 газу складала 1152,00 грн. (без урахування ПДВ). 29.01.2009 року, у зв’язку із зміною ціни на газовому ринку, відповідно до постанови НКРЕ №57 від 29.01.2009 року, між вказаними особами було укладено додаткову угоду №1 до договору комісії, якою збільшено вартість газу до 2020,25 грн. за 1000 м3 (без урахування ПДВ). Факт реалізації газу за Договором підтверджується актами прийому-передачі об’ємів природного газу від 30.01.2009 року та 27.02.2009 року;

          - №3-08 від 23.01.2009 року з ТОВ «АВМ Ампер», відповідно до якого ціна за 1000 м3 газу складала 934,70 грн. (без урахування вартості транспортування). 29.01.2009 року, у зв’язку із зміною ціни на газовому ринку, відповідно до постанови НКРЕ №57 від 29.01.2009 року, між вказаними особами було укладено додаткову угоду №12 до договору комісії, якою збільшено вартість газу до 2020,25 грн. за 1000 м3 (без урахування ПДВ). Факт реалізації газу за Договором підтверджується актом прийому-передачі об’ємів природного газу від 30.01.2009 року;

          - №3-08 від 29.01.2009 року з ТОВ «АВМ Ампер», відповідно до якого ціна за 1000 м3 газу складала 2020,25 грн. (без урахування ПДВ). Факт реалізації газу за Договором підтверджується актом прийому-передачі об’ємів природного газу від 24.02.2009 року;

          - №6-09 від 29.01.2009 року з ЗАТ «Укртранснафтабезпека»відповідно до якого ціна за 1000 м3 газу складала 2020,25 грн. (без урахування ПДВ). Факт реалізації газу за Договором підтверджується актами прийому-передачі об’ємів природного газу від 30.01.2009 року та від 27.02.2009 року;

          - №10-09 від 29.01.2009 року з ТОВ «Механічно-ремонтний завод», відповідно до якого ціна за 1000 м3 газу складала 2020,25 грн. (без урахування ПДВ). Факт реалізації газу за Договором підтверджується актами прийому-передачі об’ємів природного газу від 30.01.2009 року та від 26.02.2009 року;

          - №12-09 від 29.01.2009 року з ЗАТ «Ремонтно-механічний завод», відповідно до якого ціна за 1000 м3 газу складала 2020,25 грн. (без урахування ПДВ). Факт реалізації газу за Договором підтверджується актами прийому-передачі об’ємів природного газу від 30.01.2009 року та від 25.02.2009 року;

          - №16-09 від 29.01.2009 року з ТОВ НВФ «Техвагонмаш», відповідно до якого ціна за 1000 м3 газу складала 2020,25 грн. (без урахування ПДВ). Факт реалізації газу за Договором підтверджується актами прийому-передачі об’ємів природного газу від 26.02.2009 року.

Відповідно до частини 1 статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Згідно положень статті 55 Закону України «Про Кабінет Міністрів України»постанови Кабінету Міністрів України набирають чинності з дня їх офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими постановами, але не раніше дня їх опублікування.

Як вже раніше зазначалося, постанова Кабінету Міністрів України від 28.01.2009 року №36, якою запроваджено необхідність погодження тарифів з природного газу із Міністерством економіки України набрала чинності 04.02.2009 року. Отже, на момент реалізації природного газу в січні 2009 року згідно вище вказаних договорів, граничний рівень ціни на природний газ, згідно постанови НКРЕ від 29.01.2009 року №57 становив 2020,25 грн. за 1000 м3.

Суд не бере до уваги посилання відповідача на те, що постановою НКРЕ від 19.02.2009 року №195 відмінено постанову НКРЕ від 29.01.2009 року №57, оскільки останню було прийнято в межах наданих НКРЕ повноважень та з урахуванням чинного на момент її прийняття законодавства.

Таким чином, суд приходить, до висновку, що реалізація Приватним підприємством «Епіцентр»природного газу в січні 2009 року при граничному рівні цін 2020 ,25 грн. за 1000 м3 , здійснювалася на підставі постанови НКРЕ від 29.01.2009 року № 57 правомірно.

Слід також зазначити, що постанови НКРЕ від 29.01.2009 року № 57 та від 19.02.2009 року №195 у визначенні граничного рівня ціни на природний газ на 2009 рік не мають жодної відмінності, тобто, гранична ціна в обох випадках становить 2020,25 грн. за 1000 м3, за виключенням умови погодження Міністерства економіки України постанови НКРЕ від 19.02.2009 року № 195.

Національна комісія регулювання електроенергетики України є органом державного регулювання діяльності природних монополій, основною метою діяльності якого є забезпечення ефективності функціонування енергетичної галузі та нафтогазового комплексу.

Згідно із пунктом 4 Указу Президента України від 19.08.1997 року № 853 «Про заходи щодо реалізації державної політики у сфері природних монополій»на Комісію покладені функції з регулювання діяльності господарюючих суб'єктів, зокрема, у сфері видобутку газу.

Водночас, згідно з положеннями статті 11 Закону України «Про природні монополії»національні комісії регулювання природних монополій є центральними органами виконавчої влади зі спеціальним статусом, які діють на підставі положень, що затверджуються Президентом України.

Згідно з пунктом 2 Положення Комісія у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, постановами Верховної Ради України, Указами і розпорядженнями Президента України, актами Кабінету Міністрів України, а також цим положенням.

Завдання, компетенція та права Національної комісії регулювання електроенергетики України визначені пунктами 3, 4 та 5 Положення про Національну комісію регулювання електроенергетики України, затвердженого Указом Президента України від 14.03.1995 року №213 в редакції Указу Президента України від 21.04.1998 року № 335/98.

Пункт 3 вказаного Положення визначає, що основними завданнями Комісії є, зокрема, участь у формуванні та забезпеченні реалізації єдиної державної політики щодо розвитку і функціонування оптового ринку електроенергії, ринків газу, нафти та нафтопродуктів; сприяння конкуренції у сфері виробництва електричної енергії, постачання електричної енергії та газу, видобутку газу та нафти, зберігання та реалізації газу, нафти і нафтопродуктів; забезпечення ефективності функціонування товарних ринків на основі збалансування інтересів суспільства, суб'єктів природних монополій та споживачів їх товарів і послуг; видача суб'єктам підприємницької діяльності ліцензій на постачання природного газу, транспортування нафти та нафтопродуктів магістральними трубопроводами, транспортування природного і нафтового газу трубопроводами.

Відповідно до пункту 4 Положення Комісія відповідно до покладених на неї завдань видає суб'єктам підприємницької діяльності ліцензії на постачання природного газу, транспортування нафти та нафтопродуктів магістральними трубопроводами, транспортування природного і нафтового газу трубопроводами; створює для суб'єктів оптового ринку електричної енергії, ринків газу, нафти та нафтопродуктів передумови для впевненості у справедливості цих ринків і правил, за якими вони працюватимуть, шляхом відкритого обговорення питань, що належать до компетенції Комісії, у присутності постачальників і споживачів, представників громадськості та засобів масової інформації.

Цінова політика в НГК проводиться Комісією відкрито, процедура прийняття рішень щодо рівнів цін є прозорою і здійснюється на відкритих засіданнях НКРЕ із залученням міністерств і відомств, представників засобів масової інформації, заінтересованих сторін та представників органів виконавчої влади.

Враховуючи те, що НКРЕ в період з січня 2009 року по лютий 2009 року було затверджено єдиний граничний рівень цін на природний газ (2020,25 грн. за 1000 м3 ) з урахуванням всіх вимог чинного законодавства, який при цьому не було визнано безпідставним чи необґрунтованим, та подальше погодження цього рівня на виконання вимог прийнятої постанови Кабінету Міністрів України №36 з Міністерством економіки України у первісному розмірі, суд приходить до висновку про правомірність його застосування у спірному періоді, що відповідає меті державного регулювання цін.

          Крім того, слід зазначити, що правомірність постанови НКРЕ 29.01.2009 року №57 «Про затвердження граничних рівнів цін на природний газ для промислових споживачів та інших суб’єктів господарювання на 2009 рік»підтверджена також Міністерством юстиції України, яке листом від 10.07.2009 року №8712-0-33-09-20/1 повідомило НАК «Нафтогаз України»про те, що зазначений нормативний акт прийнятий в межах повноважень Комісії та є обов’язковим для виконання підприємствами, установами, організаціями всіх форм власності. При цьому, обчислення календарного року розпочинається з 1 січня 2009 року.

Таким чином, твердження відповідача щодо порушення позивачем державної дисципліни цін, є безпідставними та спростовуються матеріалами справи.

Відповідно до частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

          Згідно із частиною 1 статті 71 Кодексу кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Приватного підприємства «Епіцентр»обґрунтовані та підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги задовольнити.

Рішення № 199 від 29.12.2009 року Державної інспекції з контролю за цінами в Полтавській області про застосування економічних санкцій - визнати нечинним.

          Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга може бути подана у 20-денний строк після подачі заяви про апеляційне оскарження в порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови виготовлено 30 березня 2010 року.

          Суддя                                                                                І.С. Шевяков